REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ostatni dzień na wdrożenie PPK!
Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

REKLAMA

REKLAMA

PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

PPK - co to jest?

Dnia 10 maja 2021 r. kończy się ostatni etap wdrażania PPK czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych w Polsce. Jest to ogólnopolski program dobrowolnego i długotrwałego oszczędzania dla osób zatrudnionych. Pracodawca w imieniu i na rzecz pracowników zamiera umowę z wybraną instytucją finansową, która zakłada i prowadzi dla pracownika rachunek PPK. Co miesiąc odkładane są na ten rachunek wpłaty pracodawcy i pracownika. Po pierwszych 3 miesiącach oszczędzania w programie rachunek powiększa się także o wpłatę 250 zł ze strony państwa i raz w roku o wpłatę 240 zł również ze strony państwa. Środki te stanowią własność pracownika i są dziedziczone. Co do zasady każdy w wieku od 18 do 54 roku życia jest automatycznie zapisywany do programu, ale może w każdym czasie zrezygnować z PPK. Więcej o rezygnacji z PPK: Rezygnacja z PPK - druk, do kiedy

REKLAMA

Autopromocja

Założeniem programu jest wypłata środków po 60 roku życia uczestnika PPK. Ustawa o PPK przewiduje jednak wcześniejsze wypłaty środków. Określa się je mianem "wypłat" i "zwrotu". Zwrot środków polega na wydaniu dyspozycji "wypłać środki". Oznacza to wypłatę wszystkich zgromadzonych środków z odpowiednim pomniejszeniem, o którym mowa w artykule: Rezygnacja z PPK - co z pieniędzmi? Natomiast wypłaty dotyczą konkretnego przeznaczenia środków i dopuszcza się następujące wypłaty:

  • z powodu poważnej choroby uczestnika PPK lub małżonka czy dziecka.
  • na zakup mieszkania czy dom.

Więcej o wypłatach przeczytasz w artykułach:

Ostatni etap wdrażania PPK

Wdrażanie PPK było podzielone na 4 etapy:

Etap

Liczba osób zatrudnionych

Data stosowania ustawy

Maksymalna data podpisania umowy o zarządzanie PPK

Maksymalna data podpisania umowy o prowadzenie PPK

I

≥ 250 na dzień 31 grudnia 2018 r.

1 lipca 2019 r.

25 października 2019 r.

12 listopada 2019 r.

II

≥ 50 na dzień 30 czerwca 2019 r.

1 stycznia 2020 r.

27 października 2020 r.

10 listopada 2020 r.

III

≥ 20 na dzień 31 grudnia 2019 r.

1 lipca 2020 r.

27 października 2020 r.

10 listopada 2020 r.

IV

> 0

1 stycznia 2021 r.

23 kwietnia 2021 r.

10 maja 2021 r.

Jednostki sektora finansów publicznych

1 stycznia 2021 r.

26 marca 2021 r.

10 kwietnia 2021 r.

Źródło: Terminy w PPK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

IV czyli ostatni etap wdrażania PPK dotyczył najmniejszych firm i jednostek sektora publicznego. Małe firmy zatrudniające do 19 pracowników muszą do dziś [10 maja 2021 r.] maksymalnie podpisać umowę o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową. Jednostki sektora publicznego miały na to czas do 10 kwietnia 2021 r.

Niewdrożenie PPK w terminie - skutki

Jakie są skutki niewdrożenia w terminie PPK? Jakie kary grożą pracodawcy? Jak postąpić w przypadku niezawarcia umowy o prowadzenie PPK na czas? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w artykułach:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

REKLAMA

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

REKLAMA

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA