Kategorie

Rezygnacja z PPK – co z pieniędzmi?

Emilia Panufnik
Rezygnacja z PPK – co z pieniędzmi?
Rezygnacja z PPK – co z pieniędzmi?
fot. Shutterstock
Rezygnacja z PPK może nastąpić w każdym czasie. Co z pieniędzmi z PPK? Jak je odzyskać?

Co z pieniędzmi z PPK po rezygnacji?

Oszczędzanie w PPK zakłada wypłatę zgromadzonych środków w wieku 60 lat. Jednak można zdecydować o wycofaniu się z PPK wcześniej, nawet np. po 2-3 miesiącach oszczędzania. Należy jednak podkreślić, że w takiej sytuacji "rezygnacja z PPK" nie oznacza de facto wypisania się z PPK. Jeśli dana osoba nie zrezygnowała z PPK przed terminem jej zapisania do programu (zawarcia w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK), jej rachunek PPK nadal będzie istniał. Skutkiem złożenia deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK jest bowiem w takiej sytuacji tylko rezygnacja z dalszych wpłat na ten rachunek. W takim sensie w każdym czasie można zrezygnować z uczestnictwa w PPK. Nie trzeba podawać przy tym powodu rezygnacji. Co dzieje się wówczas z pieniędzmi? Pieniądze nie są zwracane z automatu. Zaprzestaje się po prostu dokonywania wpłat. Pieniądze "leżą" na koncie uczestnika PPK do momentu aż uczestnik postanowi o ich wypłacie. Oczywiście uczestnik PPK, tak jak w każdej chwili może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK, tak samo może w każdej chwil te wpłaty wznowić. Wystarczy, że złoży pracodawcy  wniosek o dokonywanie wpłat na PPK.

Jak zatem odzyskać pieniądze? W każdej chwili można złożyć dyspozycję wypłaty zgromadzonych środków, czyli dokonać tzw. zwrotu. Bez znaczenia jest czy uczestnik PPK nadal aktywnie oszczędza w tym programie, czy już nie, bo wcześniej złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Będąc uczestnikiem PPK, dyspozycję zwrotu środków zgromadzonych w PPK można złożyć bowiem w każdym czasie i co istotne, nadal oszczędzać w tym programie.

Rezygnacja z PPK – zwrot pieniędzy

W PPK na oszczędności pracownika składają się wpłaty pracownika, wpłaty pracodawcy, dopłaty roczne od państwa 240 zł i wpłata powitalna od państwa 250 zł (otrzymuje się ją po 3 pierwszych miesiącach uczestnictwa w PPK). Wcześniejsza wypłata z PPK to tzw. zwrot środków z PPK. Na jakich zasadach się odbywa? Czy można odzyskać pełną kwotę wpłat?

Wpłaty pracownika wynoszą minimum 2% i maksimum 4%, a wpłaty pracodawcy – minumum 1,5%, a maksimum 4%.

Dokonując zwrotu zgromadzonych w PPK oszczędności , należy liczyć się z tym, że nie zostaną uczestnikowi PPK przekazane wpłaty pochodzące od państwa (dokładniej wpłaty te pochodzą z Funduszu Pracy). Zarówno wpłata powitalna jak i wpłaty coroczne nie zasilą budżetu osoby, która wyda dyspozycję zwrotu pieniędzy.

Dodatkowo 30% wpłat dokonanych przez pracodawcę trafi do ZUS i zostanie zapisane na koncie danej osoby jako jej składka emerytalna, a więc środki te będą brane pod uwagę przy ustalaniu świadczeń emerytalnych.

Ile pieniędzy odzyskam z PPK po 6 miesiącach oszczędzania? Wysokość pieniędzy zwróconych z PPK najlepiej przedstawić na przykładzie.

Pani Agata zarabia 5000 zł brutto. Pracodawca naliczał z jej wynagrodzenia 2% jako wpłata pracownicy i 1,5% jako wpłata pracodawcy. 2% z 5000 zł to 100 zł, a 1,5% to 75 zł. Przez 6 miesięcy uczestnictwa w programie będzie to odpowiednio 600 zł i 450 zł. Pani Agata stwierdziła, że chciałaby zrezygnować z PPK i złożyła dyspozycję zwrotu oszczędności. 30% z 450 zł trafi do ZUS czyli 135 zł. Były uczestnik PPK otrzyma zwrot w wysokości 915 zł pomniejszony o podatki.

Rezygnacja z PPK – jak odzyskać pieniądze?

Po zapisaniu się do PPK pieniądze naliczane przez pracodawcę trafiają na imienny rachunek PPK pracownika prowadzony w wybranej instytucji finansowej. Uczestnik PPK posiada numer rachunku i login. Może w każdej chwili sprawdzić stan rachunku. Jak w praktyce złożyć wniosek o zwrot pieniędzy z PPK? Wniosek o zwrot składa się elektronicznie do instytucji finansowej, chyba że umowa o zarządzanie PPK stanowi inaczej. Mając dostęp do konta, wystarczy wydać dyspozycję „Wypłać”.

Czy pieniądze z PPK mogą przepaść?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, w przypadku zwrotu przepadają wpłaty z Funduszu pracy, a więc wpłata powitalna i dopłaty coroczne. Wpłata powitalna przelewana jest na konto uczestnika PPK po 3 miesiącach oszczędzania w programie w wysokości 250 zł, a dopłaty roczne – po spełnieniu przez uczestnika określonych w ustawie o PPK warunków - trafiają na rachunek co roku w kwocie 240 zł. Osoba, która składa dyspozycję zwrotu środków z Pracowniczych Planów Kapitałowych, nie otrzyma tych pieniędzy.

Zasadą jest więc, że pieniądze, które uczestnik wpłaca do PPK nie przepadają. Przepada tylko ta część wpłat opisana powyżej. Co istotne, po rezygnacji z PPK także można poprosić o zwrot środków. Warto zaznaczyć, że zwrotu nie dokonuje się za pośrednictwem pracodawcy. Odpowiednią dyspozycję uczestnik PPK składa do instytucji finansowej prowadzącej jego rachunek PPK.

Polecamy: PPK dla pracownika

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1342)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(8)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • iza
  2021-05-05 13:41:53
  "Były uczestnik PPK otrzyma zwrot w wysokości 915 zł pomniejszony o podatki.: Należy bowiem pamiętać, że od wpłat pracodawcy odprowadza się podatek dochodowy." - koniec cytatu. Przecież od wpłaty pracodawcy to już pracodawca potrąca podatek. Czy przy rezygnacji znów potrącają podatek od tych samych pieniędzy? Czy czegoś nie rozumiem.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • justa
  2021-05-20 10:20:10
  No i to mi się podoba w ppk, że mogę sobie zrezygnować w dowolnym momencie , a i tak finansowo nawet po odliczeniach wyjdę na plus, lepiej jakbym sama te 2% sobie odkładał.
  4
 • lhyg
  2021-07-17 20:37:40
  ile czasu zajmuje zwrot pieniedzy na konto? kilka dni temu złożyłam dyspozycje zwrotu i widze że pieniędzy nie ma już w PPK - jest "0 zł środków" a na moim koncie które podałam jeszcze nie ma
  1
 • Anna
  2021-05-21 10:22:59
  Czy jest w ogóle taka możliwość, że nie będę miała możliwości zwrotu swoich oszczędności, załóżmy - po dwóch latach? Pytam, ponieważ obecnie stoję przed wyborem przystąpienia do PPK, ale informacje, które uzyskałam są niestety rozbieżne z tymi, które dostępne są na przeróżnych stronach. Mianowicie poinformowano mnie, że wypłaty mogę dokonać tylko w przypadku choroby lub na wkład własny. Kiedy zapytałam o zwrot zgromadzonych środków w dowolnym momencie, usłyszałam, że nie będę miała takiej możliwości. Co byście zrobili w takiej sytuacji?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • ona
  2021-06-20 20:47:57
  Czy moze ktos wie jak otrzymac login?haslo juz mam i nie moge sie zalogowac bo nigdzie nie pisze jak uzyskac login.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

Praca zdalna a work-life balance

Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

Kodeks pracy art. 30

Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

Kontroferta dla pracownika - co to jest?

Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.