Kategorie

Rezygnacja z PPK – co z pieniędzmi?

Emilia Panufnik
Rezygnacja z PPK – co z pieniędzmi?
fot. Shutterstock
Rezygnacja z PPK może nastąpić w każdym czasie. Co z pieniędzmi z PPK? Jak je odzyskać?

Co z pieniędzmi z PPK po rezygnacji?

Reklama

Oszczędzanie w PPK zakłada wypłatę zgromadzonych środków w wieku 60 lat. Jednak można zdecydować o wycofaniu się z PPK wcześniej, nawet np. po 2-3 miesiącach oszczędzania. Należy jednak podkreślić, że w takiej sytuacji "rezygnacja z PPK" nie oznacza de facto wypisania się z PPK. Jeśli dana osoba nie zrezygnowała z PPK przed terminem jej zapisania do programu (zawarcia w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK), jej rachunek PPK nadal będzie istniał. Skutkiem złożenia deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK jest bowiem w takiej sytuacji tylko rezygnacja z dalszych wpłat na ten rachunek. W takim sensie w każdym czasie można zrezygnować z uczestnictwa w PPK. Nie trzeba podawać przy tym powodu rezygnacji. Co dzieje się wówczas z pieniędzmi? Pieniądze nie są zwracane z automatu. Zaprzestaje się po prostu dokonywania wpłat. Pieniądze "leżą" na koncie uczestnika PPK do momentu aż uczestnik postanowi o ich wypłacie. Oczywiście uczestnik PPK, tak jak w każdej chwili może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK, tak samo może w każdej chwil te wpłaty wznowić. Wystarczy, że złoży pracodawcy  wniosek o dokonywanie wpłat na PPK.

Jak zatem odzyskać pieniądze? W każdej chwili można złożyć dyspozycję wypłaty zgromadzonych środków, czyli dokonać tzw. zwrotu. Bez znaczenia jest czy uczestnik PPK nadal aktywnie oszczędza w tym programie, czy już nie, bo wcześniej złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Będąc uczestnikiem PPK, dyspozycję zwrotu środków zgromadzonych w PPK można złożyć bowiem w każdym czasie i co istotne, nadal oszczędzać w tym programie.

Rezygnacja z PPK – zwrot pieniędzy

W PPK na oszczędności pracownika składają się wpłaty pracownika, wpłaty pracodawcy, dopłaty roczne od państwa 240 zł i wpłata powitalna od państwa 250 zł (otrzymuje się ją po 3 pierwszych miesiącach uczestnictwa w PPK). Wcześniejsza wypłata z PPK to tzw. zwrot środków z PPK. Na jakich zasadach się odbywa? Czy można odzyskać pełną kwotę wpłat?

Wpłaty pracownika wynoszą minimum 2% i maksimum 4%, a wpłaty pracodawcy – minumum 1,5%, a maksimum 4%.

Reklama

Dokonując zwrotu zgromadzonych w PPK oszczędności , należy liczyć się z tym, że nie zostaną uczestnikowi PPK przekazane wpłaty pochodzące od państwa (dokładniej wpłaty te pochodzą z Funduszu Pracy). Zarówno wpłata powitalna jak i wpłaty coroczne nie zasilą budżetu osoby, która wyda dyspozycję zwrotu pieniędzy.

Dodatkowo 30% wpłat dokonanych przez pracodawcę trafi do ZUS i zostanie zapisane na koncie danej osoby jako jej składka emerytalna, a więc środki te będą brane pod uwagę przy ustalaniu świadczeń emerytalnych.

Ile pieniędzy odzyskam z PPK po 6 miesiącach oszczędzania? Wysokość pieniędzy zwróconych z PPK najlepiej przedstawić na przykładzie.

Pani Agata zarabia 5000 zł brutto. Pracodawca naliczał z jej wynagrodzenia 2% jako wpłata pracownicy i 1,5% jako wpłata pracodawcy. 2% z 5000 zł to 100 zł, a 1,5% to 75 zł. Przez 6 miesięcy uczestnictwa w programie będzie to odpowiednio 600 zł i 450 zł. Pani Agata stwierdziła, że chciałaby zrezygnować z PPK i złożyła dyspozycję zwrotu oszczędności. 30% z 450 zł trafi do ZUS czyli 135 zł. Były uczestnik PPK otrzyma zwrot w wysokości 915 zł pomniejszony o podatki.

Rezygnacja z PPK – jak odzyskać pieniądze?

Po zapisaniu się do PPK pieniądze naliczane przez pracodawcę trafiają na imienny rachunek PPK pracownika prowadzony w wybranej instytucji finansowej. Uczestnik PPK posiada numer rachunku i login. Może w każdej chwili sprawdzić stan rachunku. Jak w praktyce złożyć wniosek o zwrot pieniędzy z PPK? Wniosek o zwrot składa się elektronicznie do instytucji finansowej, chyba że umowa o zarządzanie PPK stanowi inaczej. Mając dostęp do konta, wystarczy wydać dyspozycję „Wypłać”.

Czy pieniądze z PPK mogą przepaść?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, w przypadku zwrotu przepadają wpłaty z Funduszu pracy, a więc wpłata powitalna i dopłaty coroczne. Wpłata powitalna przelewana jest na konto uczestnika PPK po 3 miesiącach oszczędzania w programie w wysokości 250 zł, a dopłaty roczne – po spełnieniu przez uczestnika określonych w ustawie o PPK warunków - trafiają na rachunek co roku w kwocie 240 zł. Osoba, która składa dyspozycję zwrotu środków z Pracowniczych Planów Kapitałowych, nie otrzyma tych pieniędzy.

Zasadą jest więc, że pieniądze, które uczestnik wpłaca do PPK nie przepadają. Przepada tylko ta część wpłat opisana powyżej. Co istotne, po rezygnacji z PPK także można poprosić o zwrot środków. Warto zaznaczyć, że zwrotu nie dokonuje się za pośrednictwem pracodawcy. Odpowiednią dyspozycję uczestnik PPK składa do instytucji finansowej prowadzącej jego rachunek PPK.

Polecamy: PPK dla pracownika

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1342)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • iza
    2021-05-05 13:41:53
    "Były uczestnik PPK otrzyma zwrot w wysokości 915 zł pomniejszony o podatki.: Należy bowiem pamiętać, że od wpłat pracodawcy odprowadza się podatek dochodowy." - koniec cytatu. Przecież od wpłaty pracodawcy to już pracodawca potrąca podatek. Czy przy rezygnacji znów potrącają podatek od tych samych pieniędzy? Czy czegoś nie rozumiem.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry

Czy postojowe to pomoc publiczna?

Postojowe z ZUS - czy to jest pomoc publiczna? Odpowiedź znajduje się w art. 15zzzh ust 1 ustawy covidowej.

Zarobki studentów w 2021 r. [RAPORT]

Zarobki studentów w 2021 r. zmalały. Ile zarabiają studenci w czasie pandemii? Jakie mają problemy?

Kogo pracodawca powinien zapisać do PPK?

PPK - kogo pracodawca powinien zapisać? 10 maja 2021 r. mija termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK. To już ostatni etap wdrażania PPK.

Jak wybrać system kadrowo-płacowy?

System kadrowo-płacowy powinien być dostosowany do działalności firmy. Jak wybrać? Oto garść użytecznych wskazówek.

O co chodzi z tym kapitałem początkowym?

Kapitał początkowy ma wpływ na wysokość emerytury. Jak to się dzieje? O co w tym wszystkim chodzi?

Kodeks pracy 2021 a praca zdalna - zmiany

Kodeks pracy w 2021 r. czekają zmiany. Znajdzie się w nim praca zdalna. Co się zmieni?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 23 maja 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony do 23 maja 2021 r. Kiedy przysługuje?

Niedziela handlowa - maj 2021

Niedziela handlowa - maj 2021 r. ma aż 5 niedziel. Czy 2 maja, 9 maja, 16 maja, 23 maja lub 30 maja jest niedziela handlowa? Czy dzisiaj/jutro jest niedziela handlowa?

Wynagrodzenia wypłacane "pod stołem" [RAPORT]

Wynagrodzenia wypłacane "pod stołem" - ile wynagrodzeń w Polsce wypłacanych jest na czarno? Jakie są skutki takiego procederu?

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi [PORADNIK]

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi czyli szybka droga do legalizacji zatrudnienia w Polsce dla obywateli sześciu państw. Jak krok po kroku zatrudnić na podstawie oświadczenia?

Wsparcie z urzędu pracy dla osoby niepełnosprawnej

Wsparcie z urzędu pracy - z jakich usług i instrumentów pomocy może skorzystać osoba niepełnosprawna?

Praca zdalna a rozwój pracownika

Rozwój pracownika podczas pracy zdalnej - jak go zaplanować? Czy można zdalnie ocenić wydajność pracy i ryzyko odejścia pracownika?

Szczepienia w zakładach pracy - jakie zasady?

Szczepienia w zakładach pracy - zapisy ruszyły 4 maja 2021 r. Jakie są zasady organizowania szczepień przez pracodawców?

Kampania "niezwalniam.pl"

Kampania "niezwalniam.pl" została zainicjowana przez Polish Supply Management Leaders. Celem Kampanii jest promocja formuły elastycznego zarządzania kapitałem ludzkim oparta na wspieraniu długoterminowych relacji pracownik – pracodawca, która koncentruje się na zatrudnianiu pracowników na umowie o pracę. Infor.pl dołącza do partnerów medialnych kampanii.

Można składać wnioski o zwolnienie z ZUS i postojowe z Tarczy 9.0

Wnioski o zwolnienie z ZUS i postojowe z Tarczy 9.0 można składać od 4 maja 2021 r. Dla kogo przewidziano wsparcie z ZUS? Do kiedy można składać wnioski?

Szczepienia w pracy przeciwko COVID - jak się zapisać?

Szczepienia w pracy przeciwko COVID-19 - dla kogo? Jaka szczepionka będzie udostępniana? Kiedy zaczną się szczepienia w zakładach pracy? Jak się zapisać?

Bezrobocie w Polsce najniższe w UE - marzec 2021 r.

Bezrobocie w Polsce jest najniższe w całej UE. Potwierdzają to statystyki Eurostatu z marca 2021 r. Sprawdź, ile bezrobocie wynosi w poszczególnych państwach UE.

Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. [RAPORT]

Przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. dotyczyły częściej niż zwykle zaburzeń psychicznych. Poznaj wyniki raportu ZUS.

Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich?

Ubezpieczenie zdrowotne będzie dla wszystkich? Planowane jest zapewnienie ubezpieczenia zdrowotnego także bez rejestracji w urzędzie pracy. Od kiedy?

Wyzwania w zarządzaniu ludźmi w czasie pandemii

Zarządzanie w czasie pandemii - jakie wyzwania stoją przed liderami? Czego im brakuje? Jak oceniają efektywność pracowników?

Zwolnienie pracownika a naruszenie dóbr osobistych

Zwolnienie pracownika - pracodawco, uważaj, aby nie naruszyć jego dóbr osobistych! Sprawdź, czego należy unikać przy zwolnieniu.

Kadry i płace w maju 2021 - terminy

Kadry i płace w maju 2021 r. - jakie są terminy obowiązków, o których trzeba pamiętać? Ile wynosi wymiar czasu pracy i dodatek za pracę w nocy?

Maj 2021 – godziny pracy, dni wolne

Maj 2021 – godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz maja w 2021 r. zawiera aż 3 święta ustawowo wolne od pracy.

Powołanie, wybór, mianowanie jako podstawa zatrudnienia

Powołanie, wybór i mianowanie to podstawy zatrudnienia z Kodeksu pracy. Wszystkie skutkują nawiązaniem stosunku pracy. Kogo zatrudnia się na podstawie powołania, wyboru i mianowania?

Święto Pracy - 1 maja 2021 r.

Święto Pracy przypada na dzień 1 maja każdego roku. Jest to ogólnoświatowe święto, które ustanowiono 132 lata temu. Jakie wydarzenia upamiętnia Święto Pracy?