Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja z PPK – co z pieniędzmi?

Rezygnacja z PPK – czy pieniądze z PPK mogą przepaść?
Rezygnacja z PPK – czy pieniądze z PPK mogą przepaść?
fot. Shutterstock
Rezygnacja z PPK może nastąpić w każdym czasie. Co z pieniędzmi z PPK? Jak je odzyskać? Czy oszczędności z PPK mogą przepaść?

Rezygnacja z PPK - druk

Rezygnacja z PPK możliwa jest poprzez wypełnienie druku „Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)". Więcej na temat, jak złożyć deklarację o rezygnacji oraz kiedy to zrobić, a także druk do pobrania znajduje się w artykule: Rezygnacja z PPK – druk, do kiedy.

Rezygnacja z PPK - co z pieniędzmi?

Oszczędzanie w PPK zakłada wypłatę zgromadzonych środków w wieku 60 lat. Jednak można zdecydować o wycofaniu się z PPK wcześniej, nawet np. po 2-3 miesiącach oszczędzania. Należy jednak podkreślić, że w takiej sytuacji "rezygnacja z PPK" nie oznacza de facto wypisania się z PPK. Jeśli dana osoba nie zrezygnowała z PPK przed terminem jej zapisania do programu (zawarcia w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK), jej rachunek PPK nadal będzie istniał. Skutkiem złożenia deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK jest bowiem w takiej sytuacji tylko rezygnacja z dalszych wpłat na ten rachunek. W takim sensie w każdym czasie można zrezygnować z uczestnictwa w PPK. Nie trzeba podawać przy tym powodu rezygnacji. Co dzieje się wówczas z pieniędzmi? Pieniądze nie są zwracane z automatu. Zaprzestaje się po prostu dokonywania wpłat. Pieniądze "leżą" na koncie uczestnika PPK do momentu aż uczestnik postanowi o ich wypłacie. Oczywiście uczestnik PPK, tak jak w każdej chwili może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK, tak samo może w każdej chwil te wpłaty wznowić. Wystarczy, że złoży pracodawcy  wniosek o dokonywanie wpłat na PPK.

Jak zatem odzyskać pieniądze? W każdej chwili można złożyć dyspozycję wypłaty zgromadzonych środków, czyli dokonać tzw. zwrotu. Bez znaczenia jest czy uczestnik PPK nadal aktywnie oszczędza w tym programie, czy już nie, bo wcześniej złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Będąc uczestnikiem PPK, dyspozycję zwrotu środków zgromadzonych w PPK można złożyć bowiem w każdym czasie i co istotne, nadal oszczędzać w tym programie.

Rezygnacja z PPK – zwrot pieniędzy

W PPK na oszczędności pracownika składają się wpłaty pracownika, wpłaty pracodawcy, dopłaty roczne od państwa 240 zł i wpłata powitalna od państwa 250 zł (otrzymuje się ją po 3 pierwszych miesiącach uczestnictwa w PPK). Wcześniejsza wypłata z PPK to tzw. zwrot środków z PPK. Na jakich zasadach się odbywa? Czy można odzyskać pełną kwotę wpłat?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpłaty pracownika wynoszą minimum 2% i maksimum 4%, a wpłaty pracodawcy – minumum 1,5%, a maksimum 4%.

Dokonując zwrotu zgromadzonych w PPK oszczędności , należy liczyć się z tym, że nie zostaną uczestnikowi PPK przekazane wpłaty pochodzące od państwa (dokładniej wpłaty te pochodzą z Funduszu Pracy). Zarówno wpłata powitalna jak i wpłaty coroczne nie zasilą budżetu osoby, która wyda dyspozycję zwrotu pieniędzy.

Dodatkowo 30% wpłat dokonanych przez pracodawcę trafi do ZUS i zostanie zapisane na koncie danej osoby jako jej składka emerytalna, a więc środki te będą brane pod uwagę przy ustalaniu świadczeń emerytalnych.

Ile pieniędzy odzyskam z PPK po 6 miesiącach oszczędzania? Wysokość pieniędzy zwróconych z PPK najlepiej przedstawić na przykładzie.

Pani Agata zarabia 5000 zł brutto. Pracodawca naliczał z jej wynagrodzenia 2% jako wpłata pracownicy i 1,5% jako wpłata pracodawcy. 2% z 5000 zł to 100 zł, a 1,5% to 75 zł. Przez 6 miesięcy uczestnictwa w programie będzie to odpowiednio 600 zł i 450 zł. Pani Agata stwierdziła, że chciałaby zrezygnować z PPK i złożyła dyspozycję zwrotu oszczędności. 30% z 450 zł trafi do ZUS czyli 135 zł. Były uczestnik PPK otrzyma zwrot w wysokości 915 zł pomniejszony o podatki.

Rezygnacja z PPK – jak odzyskać pieniądze?

Po zapisaniu się do PPK pieniądze naliczane przez pracodawcę trafiają na imienny rachunek PPK pracownika prowadzony w wybranej instytucji finansowej. Uczestnik PPK posiada numer rachunku i login. Może w każdej chwili sprawdzić stan rachunku. Jak w praktyce złożyć wniosek o zwrot pieniędzy z PPK? Wniosek o zwrot składa się elektronicznie do instytucji finansowej, chyba że umowa o zarządzanie PPK stanowi inaczej. Mając dostęp do konta, wystarczy wydać dyspozycję „Wypłać”.

Czy pieniądze z PPK mogą przepaść?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, w przypadku zwrotu przepadają wpłaty z Funduszu pracy, a więc wpłata powitalna i dopłaty coroczne. Wpłata powitalna przelewana jest na konto uczestnika PPK po 3 miesiącach oszczędzania w programie w wysokości 250 zł, a dopłaty roczne – po spełnieniu przez uczestnika określonych w ustawie o PPK warunków - trafiają na rachunek co roku w kwocie 240 zł. Osoba, która składa dyspozycję zwrotu środków z Pracowniczych Planów Kapitałowych, nie otrzyma tych pieniędzy.

Zasadą jest więc, że pieniądze, które uczestnik wpłaca do PPK nie przepadają. Przepada tylko ta część wpłat opisana powyżej. Co istotne, po rezygnacji z PPK także można poprosić o zwrot środków. Warto zaznaczyć, że zwrotu nie dokonuje się za pośrednictwem pracodawcy. Odpowiednią dyspozycję uczestnik PPK składa do instytucji finansowej prowadzącej jego rachunek PPK.

Polecamy: PPK dla pracownika

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1342)

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(23)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • iza
  2021-05-05 13:41:53
  "Były uczestnik PPK otrzyma zwrot w wysokości 915 zł pomniejszony o podatki.: Należy bowiem pamiętać, że od wpłat pracodawcy odprowadza się podatek dochodowy." - koniec cytatu. Przecież od wpłaty pracodawcy to już pracodawca potrąca podatek. Czy przy rezygnacji znów potrącają podatek od tych samych pieniędzy? Czy czegoś nie rozumiem.
  2
  pokażodpowiedzi (4)
 • lhyg
  2021-07-17 20:37:40
  ile czasu zajmuje zwrot pieniedzy na konto? kilka dni temu złożyłam dyspozycje zwrotu i widze że pieniędzy nie ma już w PPK - jest "0 zł środków" a na moim koncie które podałam jeszcze nie ma
  5
 • Revdon
  2022-01-07 20:06:55
  Ludzie to jednak więcej gadają niż myślą DLA PROSTYCH LUDZI: przy wyciągnięciu dostajecie +50% tego co wam odjęli od wypłaty. Ja dostałem pieniądze po 5 dniach, najlepiej iść do oddziału PKO i podać na jakie konto mają być wypłacone pieniądze.
  1
 • justa
  2021-05-20 10:20:10
  No i to mi się podoba w ppk, że mogę sobie zrezygnować w dowolnym momencie , a i tak finansowo nawet po odliczeniach wyjdę na plus, lepiej jakbym sama te 2% sobie odkładał.
  20
  pokażodpowiedzi (1)
 • :/
  2022-06-16 19:45:35
  za kilka dekad te dopłaty będą wartę tyle, co dzisiejszy jeden bochenek chleba :D o ile w ogóle będą.. bo to wola politykierów, czy dadzą, czy zabiorą. Aktualnie moje PPK przynosi ~20% straty. Profesjonaliści... ehh gdyby nie PKK to bym kupił 2 tony węgla.. teraz bym miał zwrot z inwestycji 400% ;d
  1
 • ona
  2021-06-20 20:47:57
  Czy moze ktos wie jak otrzymac login?haslo juz mam i nie moge sie zalogowac bo nigdzie nie pisze jak uzyskac login.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Dmk
  2022-06-20 22:07:26
  Nie ma czegoś takiego jak "WYPŁAĆ". Jest wszędzie podana informacja aby złożyć wniosek do instytucji finansowej prowadzącej rachunek. Skąd wniosek i jaka to instytucja? Niewiadomo.
  1
 • Kasia
  2022-10-19 08:50:57
  Gdzie konkretnie, do jakiej instytucji składa się wniosek o zwrot środków z PPK ?
  0
 • patka
  2021-11-04 12:03:02
  czyli nie warto wypłacac dyspozycji zwrotu z PPK jak niektórzy czekja pół roku i pieniedzy nie maja zwróconych....
  0
 • gość
  2023-03-03 08:28:49
  wg przykładu z oszczędzaniem przez 6 mcy :) to lepiej wpłacić pieniądze na pierwszą lepszą lokatę bankową i na pewno będzię większy zysk niż odejmując podatek przy każdej wypłacie za część składek od pracodawcy a potem podatek przy wypłacie z PPK
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kawa z INFORLEX: Zmiany w prawie pracy 2023

Zapraszamy na kolejne BEZPŁATNE spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00. Porozmawiamy o rewolucyjnych zmianach w prawie pracy 2023. Spotkanie poprowadzi ekspert Paweł Ziółkowski. 

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające? To nowa propozycja ustawy rządowej - jaki będzie jej finał? Czy do niedawna protestujący rodzice w sejmie z osobami z niepełnosprawnościami będą usatysfakcjonowani takimi rozwiązaniami?

Jak negocjować podwyżkę z szefem. Lista porad

Negocjowanie podwyżki nie zawsze się udaje ale można zastosować się do kliku prostych porad, aby zwiększyć szansę na sukces.

Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?

Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła nową konstrukcję – wniosek do pracodawcy o umowę o pracę na czas nieokreślony.

Dłuższy urlop rodzicielski - zmiany w KP

Nowe zasady i wymiar urlopu rodzicielskiego. W prawie pracy zaszły spore zmiany. Przykładowo rodzice, którzy posiadają zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - też mają prawo do urlopu rodzicielskiego. 

Jak zostać masażystą? Czy kurs masażu wystarczy?

Jak zostać masażystą – czy wystarczy ukończenie kursu masażu? Praca masażysty wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale i praktycznego. Chcąc pracować w tym zawodzie, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje, potwierdzone dyplomem bądź certyfikatem. Jak zdobyć zawód? Kiedy można otworzyć gabinet masażu?

Roszczenia ze stosunku pracy. Jak długo można dochodzić zapłaty wynagrodzenia

Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy uregulowane jest przepisami Kodeksu pracy. Określają one skutki przedawnienia, terminy, po upływie których roszczenia przedawniają się, a także okoliczności, które przedawnienie przerywają lub zawieszają. Na czym polega przedawnienie roszczeń? Kiedy przedawniają się roszczenia ze stosunku pracy?

Wypowiedzenie umowy o pracę - zmiany

Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje zasady wypowiadania umowy o pracę. Co się zmieni?

Dodatkowe przerwy w pracy - dla kogo? Ważna zmiana w KP

Do jakich przerw ma prawo pracownik? Jakie przerwy występują w KP i w innych ustawach? Czy pracownicy z niepełnosprawnościami mają prawo do dodatkowej przerwy? Czy pracując przed komputerem pracownicy mają prawo do dodatkowej przerwy?

Nowe obowiązki informacyjne pracodawcy

Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje obowiązki informacyjne pracodawcy względem pracownika. Co się zmieni?

Zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - nowość w KP

Do KP zostały dodane przepisy, których jeszcze nie było - zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - ale 50% płatne. W jakich sytuacjach przysługuje zwolnienie od pracy? Czym jest zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej? Czym jest siła wyższa? Kto oprócz pracowników ma prawo do takiego zwolnienia? Jak i kiedy złożyć wniosek?

Przerwy w pracy. Będziemy pracować krócej

Przerwy w pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza również zmiany dotyczące przerw, jakie należą się pracownikowi w ciągu dnia pracy. Kiedy przysługują przerwy w pracy? Jaka jest ich długość? Od czego zależą przerwy w pracy?

Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Co mówią przepisy?

Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Czy pracodawca może w przepisach wewnętrznych ograniczyć miejsce pracy zdalnej tylko do terytorium Polski lub tylko do wskazanego przez pracownika adresu zamieszkania

Większa ochrona pracownika przed zwolnieniem - zmiana w KP

Wskutek dużej nowelizacji Kodeksu Pracy pracownicy zyskali większą ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę. W jakich sytuacjach będzie przysługiwała ta ochrona?

Work-life balance w Kodeksie pracy

Prezydent Andrzej Duda 24 marca podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wdraża ona dwie unijne dyrektywy - tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. Na czym polegają zmiany? Czy to rewolucja?

Elastyczna organizacja pracy - nowość w KP

Czym jest elastyczna organizacja pracy? Dla kogo elastyczna organizacja pracy? Jaki wniosek złożyć aby mieć elastyczną organizację pracy? Czy pracodawca musi się zgodzić na elastyczną organizację pracy? Duże zmiany w KP już niedługo wejdą w życie.

Umowy na czas określony - duże zmiany od 2023 r.

W umowie o pracę zawartej na czas określony zaszły spore zmiany - wręcz rewolucyjne. Umowy te są nagminnie wykorzystywane i pracownicy świadczą pracę na ich podstawie maksymalnie długo jak się da. Pracodawcy unikają umów na czas nieokreślony. Najważniejszą zmianą jest to, że pracodawca rozwiązując taką umowę za wypowiedzeniem będzie musiał podać przyczynę swojej decyzji i skonsultować ją ze związkami. Jakie są inne zmiany? Poniżej najważniejsze informacje.

Wykaz zmian w KP na kwiecień 2023 r. - jest podpis Prezydenta RP

Prezydent RP w dniu 23 marca 2023 r. podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Ustawa wprowadza bardzo ważne zmiany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zmianami, dalej: KP). Jakie uprawnienia zyskają pracownicy, a jakie obowiązki będą mieli pracodawcy już od kwietnia 2023 r.?

Przerwa w urlopie macierzyńskim

Urlop macierzyński można przerwać. Mama dziecka, która jest na macierzyńskim może to zrobić, jeśli dziecko lub ona sama wymaga opieki szpitalnej. Wtedy ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części tego urlopu pod warunkiem, że sama mama wykorzystała już 8 tygodni z przysługujących jej 14.

Opiekun w żłobku. Kto może nim zostać? Ile zarabia?

Opiekun w żłobku – czy każdy może nim zostać? Praca opiekuna w żłobku wiąże się z pracą z bardzo małymi dziećmi, co wymaga nie tylko umiejętności opiekuńczych, ale także odpowiednich kwalifikacji do wykonywania takiego zawodu. Czy ukończenie kursu wystarczy, żeby móc pracować w żłobku? Co należy do obowiązków opiekuna w tego typu placówce? Czy jest to praca dobrze płatna?  

Dodatkowe (niepłatne) 5 dni wolnego - zmiana w KP

Prezydent RP w dniu 23 marca 2023 r. podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Ustawa wprowadza bardzo ważne zmiany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zmianami, dalej: KP). Jedną z istotniejszych jest uregulowanie tzw. urlopu opiekuńczego. Kto i kiedy może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Jak udziela się urlopu opiekuńczego? Ile przysługuje dni urlopu opiekuńczego? Czy podczas urlopu opiekuńczego pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę?

Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy delegującego pracowników za granicę?

Polska jest w czołówce państw członkowskich Unii Europejskiej najczęściej delegujących pracowników. Sprawdź, jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy delegującego pracowników za granicę.

Zakaz konkurencji. Jakie zmiany w Kodeksie pracy

Zakaz konkurencji także został objęty zmianami wprowadzonymi najnowszą nowelizację Kodeksu pracy. Co zmieniło się w przepisach dotyczących zakazu konkurencji? Kiedy pracodawca może zakazać pracownikowi pracy dla innych firm?

Praca zdalna od 7 kwietnia, ale nie dla każdego

Nie w każdym przypadku pracodawca może zezwolić na wykonywanie pracy zdalnej - przede wszystkim dotyczy to prac szczególnie niebezpiecznych – powiedział PAP Sebastian Kryczka, prawnik, ekspert prawa pracy. 7 kwietnia wejdą w życie przepisy dotyczące wykonywania pracy zdalnej.

Niepełnosprawny i pies asystujący

Czy osoba niepełnosprawna może przebywać wraz z psem asystującym w miejscu pracy? Jak definiuje się psa asystującego? Do jakich obiektów użyteczności publicznej ma wstęp osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym? Czym są niezbędne racjonalne usprawnienia w miejscu pracy dla osoby niepełnosprawnej?