REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Subskrybuj nas na Youtube
Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?
Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Zmiana branży 2025 - powody

Przebranżowienie to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej pracowników. Jak wynika z badania “Mobilność zawodowa Polaków 2025”[1] aż 37% badanych albo już szuka nowej pracy, albo planuje to zrobić w najbliższym czasie, natomiast 23% deklaruje, że aktywnie dąży do pełnego przebranżowienie. Jak można było się spodziewać - im  młodszy pracownik, tym chęć do zmiany wzrasta i aż 28% zatrudnionych w wieku od 18 do 24 lat chce zupełnie zmienić obszar swojej zawodowej kariery. Dlaczego?

REKLAMA

Autopromocja

Wynagrodzenie i … AI?

Cóż… Sytuacja gospodarcza nas nie rozpieszcza i choć teoretycznie w Polsce żyjemy “w najlepszych czasach”, to jednak w praktyce trudno jest wiązać koniec z końcem. COVID, inflacja, niestabilna sytuacja gospodarcza i polityczna sprawiły i nadal sprawiają, że koszty życia drastycznie wzrosły. Dla pracowników liczy się zatem stabilność godnego wynagrodzenia i perspektywy jego wzrostu. Jeszcze 3 lata temu pracodawcy wiedzieli, że aby utrzymać przy sobie specjalistę, muszą mu dobrze zapłacić. Teraz jednak nie ma już takiej zależności ponieważ jest AI - czat nie zrobi naszej pracy lepiej - wręcz przeciwnie. Jednak nie można zaprzeczyć, że zrobi ją szybciej. Dlatego np. w agencji marketingowej nie trzeba zatrudniać już 3 grafików i 4 copywriterów. Wystarczy jedna osoba, która wyda komendę czatowi, a później lekko skoryguje to, co wygenerował program. W takich przypadkach nie ma co liczyć na podwyżkę. W końcu na Twoje miejsce może wskoczyć każdy inny pracownik w Twojego działu. Albo osoba bez doświadczenia, która chętnie przyuczy się za połowę Twojej pensji.

Dla 52% badanych to właśnie potrzeba zwiększenia zarobków jest lokomotywą do zmiany pracy i/lub branży.

A co z osobami, które straciły pracę przez AI? Większość z nich jest nawet zmuszona do podjęcia nowych zawodów, ponieważ tam gdzie byli, firmy nie potrzebują już pracowników - w końcu mają czat.

Wypalenie i brak perspektyw

REKLAMA

Jednak za przebranżowieniem nie stoi tylko sztuczna inteligencja. Są zawody, których problem ten nie dotyczy, a AI pobudziło w nich nowe obszary, zamiast je gasić. Co zatem przemawia w takich wypadkach za zmianą branży? Znajdziemy tutaj tak naprawdę wszystko, co powoduje wypalenie zawodowe. Mamy więc brak perspektyw na rozwój, złą atmosferę w pracy, brak docenienia, brak zachowania work-life balance, rutynę, brak poczucia przynależności do firmy i jej wartości. To wszystko powoduje, że pracownicy przychodzą do pracy za karę, czują, że mając doświadczenie i wiedzę, mogą otrzymać znacznie lepsze warunki w innej firmie, a swoje talenty mogą wykorzystać w branżach pobocznych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taka mieszanka powoduje, że pracownik chce iść dalej, chce się rozwijać. Mamy XXI wiek i choć zmiana pracy nadal wiąże się z ogromnym stresem - bo w końcu kto lubi zmieniać to co znane - to jednak coraz więcej pracowników nie chce spędzić życia w pracy, której nie lubi. Wtedy na ratunek przychodzi zmiana branży i rozpoczęcie nowego rozdziału kariery. W innym sektorze i z nową energią.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Materiały prasowe

Jak zmienić branżę? Zrób plan

Określ źródło motywacji

Przed podjęciem działań zastanów się, dlaczego chcesz zmienić branżę. Dzięki temu będziesz wiedział, jaki podjąć kierunek zmian. Jeśli Twoją motywacją są pieniądze, szukaj zawodów, które oferują wysokie wynagrodzenie stałe lub formę prowizyjną. Jeśli najważniejszy jest dla Ciebie rozwój, to automatycznie Twój kierunek poszukiwań się zmieni.

Poznaj rynek

Postaw na sektory, które notują szybki rozwój i odznaczają się dużym zapotrzebowaniem na pracowników. W skrócie - szukaj rozwiązań z przyszłością i nie wpadaj z deszczu pod rynnę. Które branże w 2025 roku cieszą się passą?

  • IT i technologie – programowanie, analiza danych, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo.
  • Opieka zdrowotna – zawody związane z medycyną, pielęgniarstwem, opieką nad osobami starszymi.
  • E-commerce i marketing cyfrowy – zarządzanie sklepami internetowymi, marketing online, SEO/SEM.
  • Zrównoważony rozwój i ekologia – praca związana z ochroną środowiska, odnawialnymi źródłami energii.
  • Logistyka i transport – rozwój systemów logistycznych, transport, magazynowanie.

Ucz się

Postaw na kursy, szkolenia i certyfikację. Niestety nie zaczniesz kariery w nowej branży jeśli nie uzupełnisz brakujących umiejętności i kwalifikacji. Choć niektóre firmy chętnie przyjmują pracowników spoza swojej bańki zawodowej, to jednak większe szanse masz, jeśli uzupełnisz swoje CV o dodatkowe punkty.

Popracuj nad doświadczeniem

Choć może być to trudne - szczególnie jeśli nadal jesteś aktywny zawodowo, to dobrze byłoby zdobyć, choć minimalne, doświadczenie w Twoim nowym sektorze. Może jakiś pojedynczy projekt freelancerski albo bezpłatna pomoc u znajomego w firmie? Dobrze sprawdzi się też wolontariat i zaangażowanie w lokalne inicjatywy. Chcesz otworzyć sklep internetowy i sprzedawać swoje rękodzieło? Może warto najpierw pokazać się na corocznym festynie w Twoim mieście. Możliwości jest naprawdę wiele i niezależnie od branży z pewnością znajdziesz coś, co pomoże Ci uzupełnić luki w CV.

Jak znaleźć nową pracę? Gdzie i jak szukać?

REKLAMA

Praca w nowym zawodzie nie jest łatwa, jednak jest coś, co będzie znacznie trudniejsze - znalezienie nowej pracy. Choć czytając takie artykuły jak ten, może wydawać się, że nie ma nic prostszego niż zmiana miejsca zatrudnienia, to jednak musisz być gotowy, ze cały ten proces może potrwać kilka miesięcy, a czasami nawet dłużej. Co więcej, przez pierwsze miesiące możesz nawet nie otrzymać żadnej odpowiedzi. Dlatego też determinacja i ciągłe dążenie do założonego celu są nawet ważniejsze niż robienie planu czy zdobywanie nowych kwalifikacji. Po prostu nie możesz się poddać. Przebranżowienie to niejako zaczęcie od zera, dlatego nie jest to proste. Wymaga dużo siły i samozaparcia.

Gdzie zatem szukać? Oczywiście najlepiej w internecie, między innymi na portalach takich jak Gowork.pl (opinie o pracodawcach i ogłoszenia o pracę). Sortuj, filtruj i przebieraj w ofertach. Szukaj według własnych kryteriów i od razu jasno informuj, co jest dla Ciebie ważne. W końcu zmieniasz pracę, bo czegoś Ci brakowało. Nie trać więc czasu na oferty, które nie spełniają Twoich oczekiwań. Nawet jeśli poszukiwania miałyby potrwać rok, to warto.

[1]Badanie Pracuj.pl: Mobilność zawodowa Polaków 2025

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

REKLAMA