Kategorie

Niezawarcie umowy o prowadzenie PPK - jakie skutki?

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
Niezawarcie umowy o prowadzenie PPK - jakie skutki?
Niezawarcie umowy o prowadzenie PPK - jakie skutki?
Niezawarcie umowy o prowadzenie PPK - jakie są skutki niedopełnienia tego obowiązku? Czy można podpisać umowę z datą wsteczną? Czy dokonuje się zaległych wpłat?

Skutki niezawarcia umowy o prowadzenie PPK

Jesteśmy firmą z pierwszego etapu wdrożenia PPK. We wrześniu 2020 roku zatrudniliśmy nowego pracownika i - przez niedopatrzenie - nie zawarliśmy dla niego umowy o prowadzenie PPK w terminie (w związku z tym, że 90 dni zatrudnienia upłynęło mu 29 listopada 2020 r., umowę o prowadzenie PPK powinniśmy zawrzeć do 10 grudnia 2020 r.). Czy w takiej sytuacji powinniśmy umowę o prowadzenie PPK zawrzeć z datą wsteczną? Jeśli tak, to czy powinniśmy naliczyć i pobrać zaległe wpłaty do PPK?

Jeżeli pracodawca nie dopełnił obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie PPK - w imieniu i na rzecz pracownika - w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął 3-miesięczny okres jego zatrudnienia, przyjmuje się, że - w pierwszym dniu po upływie tego terminu - pracownik ten stał się uczestnikiem PPK z mocy prawa. Oznacza to, że w pierwszym dniu po upływie wskazanego terminu umowę o prowadzenie PPK dla tego pracownika uważa się za zawartą na warunkach wynikających z umowy o zarządzanie PPK. Tak wynika z art. 17 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1342), dalej „ustawa o PPK”. W sytuacji opisanej w pytaniu, umowę o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz tego pracownika, uważa się więc za zawartą od 11 grudnia 2020 r.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Bez zaległych wpłat

W takim przypadku wpłat do PPK należy dokonywać począwszy od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po zidentyfikowaniu obowiązku zawarcia w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK. Przy czym za okres od dnia, w którym pracodawca powinien zawrzeć - w imieniu i na rzecz danej osoby zatrudnionej - umowę o prowadzenie PPK, do dnia zawarcia tej umowy, zaległych wpłat nie dokonuje się.

Inaczej w okresie przejściowym

Należy podkreślić, że art. 17 ustawy o PPK ma zastosowanie tylko w przypadku osób, dla których termin na zawarcie umowy o prowadzenie o PPK wynika z przepisów ogólnych ustawy o PPK (art. 16 ustawy o PPK). Tak było w sytuacji opisanej w pytaniu, gdy pracodawca z I etapu wdrożenia PPK, który uruchomił ten program w 2019 roku, nie zawarł umowy o prowadzenie PPK dla pracownika zatrudnionego w 2020 roku.    

Natomiast w przypadku niezawarcia przez pracodawcę - w imieniu i na rzecz pracownika - umowy o prowadzenie PPK w terminie określonym w przepisach przejściowych (np. art. 134 ustawy o PPK), pracodawca powinien zawrzeć tę umowę niezwłocznie po zidentyfikowaniu obowiązku jej zawarcia i od tego momentu dokonywać wpłat do PPK na rachunek PPK takiego pracownika (począwszy od pierwszego wynagrodzenia wypłacanego mu po zawarciu umowy o prowadzenie PPK). Tak byłoby np. w przypadku przedsiębiorcy z IV etapu wdrożenia PPK, który ma obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 23 kwietnia 2021 r., a umowę o prowadzenie PPK do 10 maja 2021 r., jeśli przy zawarciu umowy o prowadzenie PPK 10 maja br. pominąłby - przez niedopatrzenie - jednego pracownika. 

Również i w tym przypadku za okres od dnia, w którym pracodawca - zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy o PPK - powinien zawrzeć, w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, umowę o prowadzenie PPK, do dnia zawarcia tej umowy, zaległych wpłat nie dokonuje się.

Jeżeli umowa o prowadzenie PPK nie została zawarta w terminie wynikającym z ustawy o PPK z przyczyn zawinionych przez pracodawcę, to ponosi on wobec pracownika odpowiedzialność na zasadach wynikających z Kodeksu cywilnego.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • wiesław
  2021-05-20 09:35:21
  U nas jednak PPK wprowadzono, więc mogę się tym cieszyć, bo to dodatkowe finanse które zawsze się przydadzą, czy to na emeryturze czy wykorzystane wcześniej jako wkład własny na mieszkanie, bo też to rozważam.
  0
 • Lena
  2021-05-05 09:41:37
  U mnie temat był prosty: cisnęłam szefa jak tylko mogłam by dotrzymał formalności. Co jak co ae tutaj chodzi po prostu o moje pieniadze. Nie wezme ich ja, to weźmie ktos inny. Emerytura bedzie marna, prognozy sa slabe. Jedyne co zostaje to samemu zadbac o pensje na stare lata
  0
 • Iza
  2021-05-20 14:51:33
  U nas w firmie nie było z tym większych problemów, początkowo chcieli nas namówić na ppe ale jak to zwykle u nas w firmie czyli zero zgodności więc staneło na ppk :)
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kontrola BHP za pomocą drona

Kontrola BHP będzie odbywała się za pomocą drona. Dnia 22 września odbył się pierwszy test drona kontrolującego bezpieczeństwo na budowie.

Niedziela handlowa - październik 2021

Niedziela handlowa - październik 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 3 października, 10 października, 17 października, 24 października, 31 października to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

Lata pracy a urlop

Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

Czy kwarantanna przerywa urlop?

Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

Praca zdalna a work-life balance

Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

Kodeks pracy art. 30

Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

Kontroferta dla pracownika - co to jest?

Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?