REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezawarcie umowy o prowadzenie PPK - jakie skutki?

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
Niezawarcie umowy o prowadzenie PPK - jakie skutki?
Niezawarcie umowy o prowadzenie PPK - jakie skutki?

REKLAMA

REKLAMA

Niezawarcie umowy o prowadzenie PPK - jakie są skutki niedopełnienia tego obowiązku? Czy można podpisać umowę z datą wsteczną? Czy dokonuje się zaległych wpłat?

Skutki niezawarcia umowy o prowadzenie PPK

Jesteśmy firmą z pierwszego etapu wdrożenia PPK. We wrześniu 2020 roku zatrudniliśmy nowego pracownika i - przez niedopatrzenie - nie zawarliśmy dla niego umowy o prowadzenie PPK w terminie (w związku z tym, że 90 dni zatrudnienia upłynęło mu 29 listopada 2020 r., umowę o prowadzenie PPK powinniśmy zawrzeć do 10 grudnia 2020 r.). Czy w takiej sytuacji powinniśmy umowę o prowadzenie PPK zawrzeć z datą wsteczną? Jeśli tak, to czy powinniśmy naliczyć i pobrać zaległe wpłaty do PPK?

Autopromocja

Jeżeli pracodawca nie dopełnił obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie PPK - w imieniu i na rzecz pracownika - w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął 3-miesięczny okres jego zatrudnienia, przyjmuje się, że - w pierwszym dniu po upływie tego terminu - pracownik ten stał się uczestnikiem PPK z mocy prawa. Oznacza to, że w pierwszym dniu po upływie wskazanego terminu umowę o prowadzenie PPK dla tego pracownika uważa się za zawartą na warunkach wynikających z umowy o zarządzanie PPK. Tak wynika z art. 17 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1342), dalej „ustawa o PPK”. W sytuacji opisanej w pytaniu, umowę o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz tego pracownika, uważa się więc za zawartą od 11 grudnia 2020 r.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Bez zaległych wpłat

W takim przypadku wpłat do PPK należy dokonywać począwszy od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po zidentyfikowaniu obowiązku zawarcia w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK. Przy czym za okres od dnia, w którym pracodawca powinien zawrzeć - w imieniu i na rzecz danej osoby zatrudnionej - umowę o prowadzenie PPK, do dnia zawarcia tej umowy, zaległych wpłat nie dokonuje się.

Inaczej w okresie przejściowym

Należy podkreślić, że art. 17 ustawy o PPK ma zastosowanie tylko w przypadku osób, dla których termin na zawarcie umowy o prowadzenie o PPK wynika z przepisów ogólnych ustawy o PPK (art. 16 ustawy o PPK). Tak było w sytuacji opisanej w pytaniu, gdy pracodawca z I etapu wdrożenia PPK, który uruchomił ten program w 2019 roku, nie zawarł umowy o prowadzenie PPK dla pracownika zatrudnionego w 2020 roku.    

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast w przypadku niezawarcia przez pracodawcę - w imieniu i na rzecz pracownika - umowy o prowadzenie PPK w terminie określonym w przepisach przejściowych (np. art. 134 ustawy o PPK), pracodawca powinien zawrzeć tę umowę niezwłocznie po zidentyfikowaniu obowiązku jej zawarcia i od tego momentu dokonywać wpłat do PPK na rachunek PPK takiego pracownika (począwszy od pierwszego wynagrodzenia wypłacanego mu po zawarciu umowy o prowadzenie PPK). Tak byłoby np. w przypadku przedsiębiorcy z IV etapu wdrożenia PPK, który ma obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 23 kwietnia 2021 r., a umowę o prowadzenie PPK do 10 maja 2021 r., jeśli przy zawarciu umowy o prowadzenie PPK 10 maja br. pominąłby - przez niedopatrzenie - jednego pracownika. 

Również i w tym przypadku za okres od dnia, w którym pracodawca - zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy o PPK - powinien zawrzeć, w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, umowę o prowadzenie PPK, do dnia zawarcia tej umowy, zaległych wpłat nie dokonuje się.

Jeżeli umowa o prowadzenie PPK nie została zawarta w terminie wynikającym z ustawy o PPK z przyczyn zawinionych przez pracodawcę, to ponosi on wobec pracownika odpowiedzialność na zasadach wynikających z Kodeksu cywilnego.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • wiesław
    2021-05-20 09:35:21
    U nas jednak PPK wprowadzono, więc mogę się tym cieszyć, bo to dodatkowe finanse które zawsze się przydadzą, czy to na emeryturze czy wykorzystane wcześniej jako wkład własny na mieszkanie, bo też to rozważam.
    1
  • Lena
    2021-05-05 09:41:37
    U mnie temat był prosty: cisnęłam szefa jak tylko mogłam by dotrzymał formalności. Co jak co ae tutaj chodzi po prostu o moje pieniadze. Nie wezme ich ja, to weźmie ktos inny. Emerytura bedzie marna, prognozy sa slabe. Jedyne co zostaje to samemu zadbac o pensje na stare lata
    1
  • Iza
    2021-05-20 14:51:33
    U nas w firmie nie było z tym większych problemów, początkowo chcieli nas namówić na ppe ale jak to zwykle u nas w firmie czyli zero zgodności więc staneło na ppk :)
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

REKLAMA

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

REKLAMA

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

REKLAMA