reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Od 2019 r. wysokość składek na ZUS uzależniona od przychodów

Od 2019 r. wysokość składek na ZUS uzależniona od przychodów

Od 2019 roku firmy, których miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia zapłacą niższe składki. Obecnie firmy, które mają niski przychód mają obowiązek płacić ponad 1200 zł tytułem składek na ubezpieczenia społeczne.

„Gazeta Wyborcza”: Od 2019 r. firmy nie będą musiały już płacić 1200 zł na ZUS. Trzy ministerstwa w rządzie PiS doszły do porozumienia. Przedsiębiorcy od lat zwracają uwagę na to, że jest niedorzeczne, aby każdy, kto prowadzi firmę, płacił jednakową, stałą składkę na ZUS. Dziś jest to 1232,16 zł, w tym ok. 320 zł to składka zdrowotna. I niezależnie od tego, czy zarabiamy 100 tys. zł, czy 1 tys. zł czy jak mamy stratę!

Jak więc będzie po zmianach? Mniejsze składki zapłacą firmy, których przychód nie przekracza 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku ten próg wyniósłby 5,3 tys. zł. Powyżej tego progu przedsiębiorca będzie płacił składki według obecnych zasad.

Nie będzie jednak składek po 32 czy 64 zł. Najniższa danina do ZUS-u razem ze składką zdrowotną i dobrowolną chorobową ma wynieść 520 zł miesięcznie. Każdy, kto będzie chciał skorzystać z ulgi, będzie musiał wykazać, że w roku przez co najmniej 60 dni prowadził własną działalność.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Rząd liczy, że budżet straci niewiele albo wcale. Dlaczego? Bo dzięki mniejszym składkom najmniejsze firmy wyjdą z szarej strefy i budżet zyska dodatkowe dochody.

Główny Ekonomista Pracodawców RP Łukasz Kozłowski  przyznaje, że zmniejszenie daniny dla przedsiębiorców jest konieczne. Uważa jednak, że wysokość składki nie powinna być, jak chce rząd, uzależniona od przychodu, ale od dochodu firmy.

– Jeśli rząd będzie się upierał przy przychodzie, to mniejsze składki będą płacili tylko głównie samozatrudnieni, twórcy czy ludzie, którzy zostali wypchnięci przez pracodawcę z etatu na własną działalność. Oni nie mają wysokich kosztów uzyskania przychodu, w rezultacie przychód jest taki sam jak dochód. Z nowego prawa nie skorzystają jednak już np. osoby zajmujące się handlem, które mają wysokie przychody związane z zakupem towaru, transportem, pośrednikami, ale bardzo niewielkie dochody, bo ich marża sięga zaledwie 3-5 proc. – zapewnia Kozłowski.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama