REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tryb postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne

Informacja MPIPS dotycząca wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 45/08).

Przepisy podatkowe w Trybunale Konstytucyjnym

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o PIT ustanawiające drugą, 32-proc. stawkę podatku dochodowego.

Liczba ofert pracy w czerwcu 2009 r.

Liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców w czerwcu 2009 r. wyniosła 78,4 tys. i w porównaniu do maja spadła o 7,8%.

Przerwa technologiczna w ZUS

Komunikat w sprawie przerw technologicznych w pracy serwisów przyjmowania dokumentów ubezpieczeniowych w III kwartale 2009 roku.

REKLAMA

Ograniczenie kontroli PIP

W związku z sytuacją powodziową w wielu rejonach naszego kraju, główny inspektor pracy Tadeusz J. Zając podjął decyzję o ograniczeniu kontroli przez organy Państwowej Inspekcji Pracy do przypadków szczególnie uzasadnionych.

OPZZ nie akceptuje dwóch ustaw z pakietu antykryzysowego

OPZZ nie akceptuje uchwalonych przez Sejm dwóch ustaw z pakietu antykryzysowego i zaapelowało do senatorów, by w trakcie prac nad nimi przyjęli poprawki zgłoszone przez związki zawodowe.

Koniec samochodów z kratką

Resort finansów chce w 2010 r. wprowadzić zmiany w VAT, dzięki którym z polskich dróg znikną auta z kratką. Przy zakupie samochodu o masie do 3,5 tony firma będzie mogła odliczyć 60 proc. zawartego w cenie podatku VAT, nie więcej jednak niż 6000 zł. Zawieszone ma być prawo do odliczenie VAT od paliw do samochodów osobowych.

Prezes NFZ wystąpi o wzrost składki zdrowotnej

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz zapowiedział, że wystąpi do ministrów finansów oraz zdrowia o podwyższenie składki na ubezpieczenie zdrowotne od 2011 roku o 0,25 proc.

REKLAMA

Mikrokredyty dla zagrożonych bezrobociem

Uruchomienie kredytów w wysokości do 25 tys. euro dla osób zagrożonych bezrobociem, które chcą podjąć działalność gospodarczą, zapowiada europejski komisarz ds. zatrudnienia Vladimir Spidla. Na mikrokredyty w UE ma zostać przeznaczonych około 500 mln euro.

Liczba bezrobotnych w czerwcu 2009 roku

W czerwcu 2009 r. bezrobocie rejestrowane (na podstawie liczby pracujących z końca maja) wyniosło 10,7% i spadło o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do maja 2009 r.

Zasady przyznawania zasiłku rodzinnego są niezgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne dotyczące zasad przyznawania zasiłku rodzinnego.

Wykaz chorób zawodowych

3 lipca weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. nr 105, poz. 869).

Bezpieczeństwo pracy w budownictwie

Blisko 5 mld zł wydał w ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych na sfinansowanie świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Aby zmniejszyć te wydatki i poprawić bezpieczeństwo pracy ZUS wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy rozpoczynają kampanię społeczną pt. "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie - upadki, poślizgnięcia"

Pakiet antykryzysowy

Sejm uchwalił dwie ustawy z pakietu antykryzysowego.

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców

Komisja Europejska poinformowała o propozycji uruchomienia mikrokredytów dla małych przedsiębiorstw oraz osób, które utraciły pracę i chcą założyć własną firmę. Chce na ten cel przeznaczyć 100 mln euro.

Sejm odrzucił projekty ustaw ws. święta Trzech Króli

Sejm odrzucił oba projekty ustaw, które miały przywrócić dzień wolny od pracy w przypadające 6 stycznia święto Trzech Króli. Przepadły zarówno projekt obywatelski, jak i autorstwa PiS. Wnioski o ich odrzucenie w pierwszym czytaniu zgłosiła PO.

Sytuacja w polskich firmach

Z badań PKPP wynika, że średni spadek sprzedaży wyniósł 31%. Sprzedaż spadła m.in. w sektorach przetwórstwa przemysłowego i w budownictwie. Natomiast wzrost sprzedaży odnotowano w sektorze łączności.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Kanadą

1 października 2009 r. zacznie obowiązywać umowa o zabezpieczeniu społecznym z Kanadą.

Przepisy dotyczące czasu pracy zgodne z Konstytucją

Vacatio legis nie ma charakteru absolutnego, może ustąpić ze względu na ważny interes publiczny - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. TK stwierdził, że jednodniowe vacatio legis dla przepisów przewidujących skrócenie tygodniowego czas pracy o dwa dni, jeżeli w tygodniu przypadają dwa święta, nie narusza Konstytucji.

Spłata kredytów mieszkaniowych

Senat zajmie się ustawą o pomocy bezrobotnym w spłacie kredytów mieszkaniowych.

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne

W środę, 1 lipca, wchodzi w życie ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

Będzie nowe święto?

Sejm zajmie się projektami ustaw dotyczącymi ustanowienia Święta Trzech Króli.

Komisja Trójstronna nie uzgodniła wskaźnika waloryzacji emerytur i rent

Partnerzy społeczni z Komisji Trójstronnej nie uzgodnili wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na 2010 r. - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak po posiedzeniu komisji.

Komisja Trójstronna o ustawach antykryzysowych

Projekty ustaw antykryzysowych przygotowanych przez rząd w wyniku porozumienia między pracodawcami a związkami zawodowymi są tematem obrad Komisji Trójstronnej - rządu, związków zawodowych i pracodawców. W spotkaniu w Warszawie biorą też udział przedstawiciele klubów parlamentarnych.

Ustawa o praktykach absolwenckich

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o praktykach absolwenckich.

Zapłacimy niższe opłaty od składek na ubezpieczenia społeczne

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) będą mogły pobierać maksymalnie 3,5 proc. opłat od składek ubezpieczonych, zamiast obecnych 7 proc. - zakłada uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Niższe opłaty będą obowiązywały od stycznia 2010 r.

Kolejna nowelizacja Kodeksu pracy

3 lipca wejdzie w życie kolejna nowelizacja Kodeksu pracy.

Spotkanie ws. refundacji kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych

3 lipca odbędzie się spotkanie z przedstawicielami PFRON i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wezmą w nim udział przedstawiciele m.in. Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).

Czy "Solidarność" zawiesi udział w Komisji Trójstronnej?

NSZZ "Solidarność" rozważa zawieszenie udziału swoich przedstawicieli w Komisji Trójstronnej. Powodem są zmiany dotyczące tzw. pakietu antykryzysowego. Przewodniczący związku Janusz Śniadek zapowiada, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w najbliższych dniach.

Wniosek o wyższe świadczenie pielęgnacyjne

Business Centre Club (BCC) zgłosił Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych wniosek o zmianę wielkości i warunków udzielania świadczeń pielęgnacyjnych.

Umowa o pracę tylko po polsku

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie przyjęła senacką poprawkę do nowelizacji ustawy o języku polskim, stanowiącą, że przy sporządzaniu umów o pracę, których jedną ze stron jest obywatel polski, moc prawną będzie miała wyłącznie wersja w języku polskim.

Uproszczone wydawanie świadectwa pracy i wykonywanie badań lekarskich

Wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt, upraszczający wydawanie świadectw pracy i wykonywanie wstępnych badań lekarskich. Projekt nowelizacji kodeksu pracy przygotował Senat.

Podwyżki dla nauczycieli

7 sierpnia strona rządowa przedstawi związkom zawodowym działającym w oświacie pierwsze informacje dotyczące możliwości przyszłorocznego budżetu państwa i wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2010 roku - powiedział szef Zespołu Doradców Strategicznych Premiera Michal Boni.

Waloryzacja rent i emerytur w 2010 r.

Projekt waloryzacji rent i emerytur na 2010 r., który przyjął rząd jest jedynie propozycją dla Komisji Trójstronnej (KT) - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak. Po posiedzeniu KT wiceszefowa OPZZ Wiesława Taranowska zarzuciła rządowi, że nie skonsultował tego projektu z partnerami społecznymi.

8 lipca zmienią się przepisy o radach pracowników

8 lipca br. wejdą w życie przepisy nowelizujące ustawę o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

ZUS najlepiej chroni podczas kryzysu

Stopa zwrotu z inwestycji, jaką osiągnął Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD) w 2008 r., była o 8 proc. lepsza od średniego wyniku dla otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

Pakiet antykryzysowy nie dla wszystkich

Tylko firmy, których obroty spadną o co najmniej 25 proc. będą mogły skorzystać z pomocy finansowej państwa - taką poprawkę zaproponowali posłowie z podkomisji nadzwyczajnej, która zajmuje się projektami ustaw z pakietu antykryzysowego. Rząd proponował, by spadek obrotów wynosił minimum 30 proc.

Waloryzacja rent i emerytur na poziomie ustawowego minimum

Rada Ministrów zaakceptowała propozycję pozostawienia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2010 r. na poziomie ustawowego minimum, które wynosi 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2009 r. - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Elastyczny czas pracy może oznaczać utratę wcześniejszej emerytury

Dwunastomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, przewidziany w jednym z projektów ustaw z pakietu antykryzysowego, może spowodować utratę prawa do wcześniejszej emerytury - twierdzą związkowcy z Forum Związków Zawodowych. Minister pracy przypomina, że specjalne rozliczanie czasu pracy w firmie będzie obowiązywało wtedy, gdy zgodzą się na to związkowcy lub pracownicy.

Wypadki przy pracy - nowe rozporządzenie

Konsekwencją nowelizacji kodeksu pracy (k.p.) jest konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

Rozliczenie czasu pracy w Trybunale Konstytucyjnym

30 czerwca br. Trybunał Konstytucyjny (TK) rozpozna wniosek PKPP Lewiatan dotyczący braku odpowiednio długiego okresu dostosowawczego do sytuacji występowania dwóch świąt w jednym tygodniu.

Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi

W Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień laureatom X edycji konkursu Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi.

21 lipca coraz bliżej - pamiętaj o podpisie elektronicznym!

Od 21 lipca bezpieczny podpis elektroniczny będzie jedyną uznawaną formą potwierdzania przesyłek elektronicznych w korespondencji z ZUS.

Szkolenia dla przedsiębiorców w ZUS

25 czerwca br. w siedzibach wszystkich oddziałów ZUS odbędą się otwarte szkolenia dla przedsiębiorców. Szkolenia dotyczą rejestracji działalności gospodarczej w tzw. "jednym okienku".

Pomoc dla bezrobotnych w spłacie kredytów

Sejm przyjął ustawę o pomocy bezrobotnym w spłacie kredytów mieszkaniowych. Ustawa przewiduje, że państwo będzie udzielało osobom bezrobotnym rocznej pożyczki - maksymalnie 1200 zł miesięcznie.

Zasiłek rodzinny w Trybunale Konstytucyjnym

30 czerwca br. Trybunał Konstytucyjny (TK) zajmie się zasadami przyznawania zasiłku rodzinnego. Jest to efekt pytania prawnego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

Nowelizacja kodeksu pracy

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę z 22 maja 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Bony dla pracowników nie będą opodatkowane?

Od bonów wydawanych pracownikom trzeba będzie odprowadzać podatek dochodowy; nie będzie go tylko od świadczeń rzeczowych i pieniężnych - wynika z projektu nowelizacji ustawy o PIT. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) twierdząc, że rząd naruszył ustalenia z Komisji Trójstronnej. Związki zawodowe i inni przedstawiciele pracodawców nie widzą problemu.

Zmiany w przepisach o wyborze rady pracowników

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

Pracodawcy za podatkiem liniowym

Prawie 63 proc. pracodawców opowiada się za wprowadzeniem w Polsce liniowego podatku PIT; przeciwnych jest niecałe 18 proc. - wynika z badania przeprowadzonego w maju i czerwcu przez PKPP Lewiatan i firmę doradczą PricewaterhouseCoopers (PwC).

REKLAMA