W Senacie o ochronie roszczeń pracowniczych
REKLAMA
Nowela ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy przewiduje, że pracownicy będą otrzymywać szybką wypłatę świadczeń także wtedy, gdy pracodawca zaprzestał prowadzenia działalności i porzucił przedsiębiorstwo, bez przeprowadzenia jego likwidacji. Nowe przepisy pozwalają pracownikowi, którego pracodawca dłużej niż przez dwa miesiące nie prowadzi działalności gospodarczej i nie wypłaca pieniędzy, otrzymać je z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).
REKLAMA
Pieniądze dla pracowników porzuconych firm >>
Do tej pory w ustawie nie było możliwości wypłaty świadczeń pracownikom w takim przypadku. Zaliczka, którą FGŚP wypłaca pracownikowi na poczet zaległego wynagrodzenia, nie może być wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Senat zajmie się także zmianami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja przewiduje, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) jeszcze w tym roku będzie mógł zaciągnąć z budżetu i Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) pożyczkę do 5,5 mld zł.
Senat zajmie się nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych >>
Zgodnie z obecnymi przepisami na dochody FUS składają się składki pracowników i dotacje z budżetu państwa. Jeżeli FUS brakuje pieniędzy, może zaciągać jedynie pożyczki w bankach komercyjnych. Nowela przewiduje, że w takich wypadkach FUS będzie mógł dostać nieoprocentowaną pożyczkę z budżetu, którą przeznaczy wyłącznie na wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych oraz zasiłków gwarantowanych przez państwo.
Druga ze zmian zawartych w nowelizacji daje FUS możliwość zaciągania nieoprocentowanych pożyczek także w FRD. Miałyby być one przeznaczone na poprawę płynności finansowej FUS i zostać zwrócone do FRD najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy od ich otrzymania.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat