Dodatkowy dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli
20 maja 2010
W Sejmie znajduje się poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy i zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy.
Administrowanie świadectwami pracy przez pracodawcę
20 maja 2010
Pracodawca, zatrudniając nowego pracownika, musi dbać przede wszystkim o interes firmy, m.in. związany z poprawnym administrowaniem dokumentacją pracowniczą.
Wydłużenie wieku służby do 63. roku życia
20 maja 2010
Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w Sejmie za wydłużeniem do 63. roku życia służby na niektórych stanowiskach wojskowych, m.in. szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym
19 maja 2010
Wielu kobietom powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym sprawia wielkie trudności. Przede wszystkim do nich skierowane są szkolenia organizowane przez Akademię PARP.
Nowelizacja przepisów o wykorzystywaniu środków zfron
19 maja 2010
Znowelizowane przepisy rozporządzenia w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) ograniczają możliwości nieracjonalnego wykorzystywania środków zgromadzonych w funduszu.
Przynależność do OFE powinna być dobrowolna
19 maja 2010
Ludzie, rozpoczynający pracę, powinni móc wybrać, czy chcą należeć do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy tylko do ZUS. Ci zaś, którzy do OFE należą, powinni mieć możliwość rezygnacji z nich - uważa szefowa resortu pracy Jolanta Fedak.
W niedzielę 23 maja pracownicy zatrudnieni w handlu powinni mieć wolne
18 maja 2010
Dniem wolnym od pracy jest pierwszy dzień Zielonych Świątek. Święto to zawsze przypada w niedzielę. Zatem pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych, które funkcjonują w niedzielę, powinni mieć w tym roku wolne 23 maja. W ten dzień przypada bowiem w 2010 r. święto Zielonych Świątek.
ZUS nie może kwestionować wysokości składki na ubezpieczenie chorobowe
18 maja 2010
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r., II UZP 1/10).
Ustawa o opiece nad małym dzieckiem
17 maja 2010
Łatwiejsze tworzenie żłobków i klubików dziecięcych; podpisywanie przez gminy umów z opiekunami dziecięcymi oraz ulgi dla rodzin, zatrudniających nianie - przewiduje projekt ustawy o opiece nad małym dzieckiem.
Jak należy wypłacać wynagrodzenie za pracę
17 maja 2010
Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje
się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Z reguły wynagrodzenie wypłaca się w formie pieniężnej do rąk
pracownika. Wypłata może być dokonana w inny
sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy
lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.
ZUS organizuje bezpłatne szkolenia
17 maja 2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. obsługę programu Płatnik, zasady nabywania uprawnień do emerytury oraz zasady przyznawania świadczeń przedemerytalnych.
Firmy przerzuciły ryzyko na pracowników
14 maja 2010
Polskie przedsiębiorstwa przesadnie zareagowały na spowolnienie gospodarcze, a większość związanego z nim ryzyka została przerzucona na pracowników - wynika z raportu "Praca Polska 2010", przygotowanego przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność".
W ciągu 15 minut ZUS wyda zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami
14 maja 2010
Przedsiębiorca może od ręki dostać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ZUS. Dotychczas musiał czekać na nie 7 dni - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.
Termin przekazania pierwszej raty środków na zfśs
14 maja 2010
Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) do 31 maja br. powinni przekazać pierwszą ratę środków na rachunek funduszu. Rata, jaką należy przelać na wyodrębnione konto, musi wynieść co najmniej 75 proc. równowartości odpisu podstawowego.
Zmiana terminu urlopu wypoczynkowego
13 maja 2010
Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane pracownikom zgodnie z planem
urlopów, jeżeli taki jest tworzony w zakładzie. Przesunięcie terminu rozpoczęcia urlopu na późniejszy
okres następuje, jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym
terminie.
Przedszkola - obywatelski projekt nowelizacji ustaw
13 maja 2010
ZNP rozpoczyna zbieranie co najmniej 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustaw o systemie oświaty i dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zgodnie z którym przedszkola, tak jak szkoły, finansowane byłyby z subwencji oświatowej.
Ryczałt dla społecznego inspektora pracy jak wynagrodzenie
13 maja 2010
Dodatkowy ryczałt, przyznany przez pracodawcę społecznemu inspektorowi pracy, powinien być traktowany jak normalne wynagrodzenie. W razie potrzeby pracownik może spierać się o nie przed sądem powszechnym - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy.
12-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy
12 maja 2010
Przedstawiciele pracodawców z Komisji Trójstronnej (KT) pozytywnie oceniają 12-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, który został wprowadzony w tzw. pakiecie antykryzysowym. Związkowcy mają do niego zastrzeżenia. Rozwiązanie to zastosowało dotychczas 664 firm.
Odpowiedzialność członka zarządu za zaległe składki ZUS
12 maja 2010
W przypadku gdy ZUS stwierdzi brak możliwości wyegzekwowania od spółki zaległych składek, członkowie zarządu, za którego kadencji wystąpiły długi, mogą spodziewać się decyzji w sprawie zapłaty zaległości za spółkę – nawet jeżeli nie pełnią już w niej żadnych funkcji.
Coraz więcej nielegalnie zatrudnianych cudzoziemców
12 maja 2010
W Polsce rośnie liczba nielegalnie zatrudnianych cudzoziemców: w 2009 r. zwiększyła się aż dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosła ponad 10 tys. - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Najczęściej na czarno pracują Ukraińcy.
Pracodawcy nie będą musieli tworzyć palarni
11 maja 2010
Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed
następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wprowadziła m.in. definicję palarni.
Roszczenia pracownicze należne od niewypłacalnego pracodawcy
11 maja 2010
Ustawodawca wskazał roszczenia, których pracownicy mogą się domagać od niewypłacalnego pracodawcy. Mimo to wnioskodawcy często jednak wnoszą o wypłatę świadczeń, których Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) nie zaspokaja.
Giełda Pracy dla Osób Niepełnosprawnych
11 maja 2010
13 maja 2010 r. odbędzie się Giełda Pracy dla Osób Niepełnosprawnych.
Czy będzie wyższa składka zdrowotna?
10 maja 2010
Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że decyzja odnośnie wzrostu składki zdrowotnej w przyszłym roku jeszcze nie zapadła.
Program Płatnik - ZUS organizuje bezpłatne szkolenie
10 maja 2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie z obsługi programu Płatnik.
Bezrobotni gotowi są zmienić kwalifikacje
10 maja 2010
Blisko trzy czwarte ankietowanych bezrobotnych gotowych jest zmienić kwalifikacje; niemal dwie trzecie godzi się na pracę poza miejscem zamieszkania - wynika z sondażu CBOS. Co dziesiąty ankietowany był bezrobotny. Ponad połowa z nich dłużej niż rok.
Podróże służbowe – zmiany w wysokości diet
07 maja 2010
Ministerstwo Pracy przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Nowy akt prawny ma zastąpić dwa funkcjonujące obecnie rozporządzenia.
Zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych – zmiany prawa
07 maja 2010
5 maja 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra pracy i Polityki Społecznej z 30 marca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (DzU nr 64, poz. 398).
Szkolenia pracowników samorządowych
06 maja 2010
Ruszył portal internetowy dla nowych pracowników administracji samorządowej. Teraz mogą odbyć szkolenia ze służby przygotowawczej za darmo i bez wychodzenia z urzędu.
Ulga podatkowa dla oszczędności z III filara
06 maja 2010
Dopiero po przekroczeniu 67 lat będzie można wykorzystać tę część środków z III filara, które są objęte ulgą podatkową. Odliczeniu będzie podlegać 4,8 tys. zł rocznie - przewiduje autopoprawka do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o PIT.
W przyszłym roku wynagrodzenia wzrosną o 7 procent
05 maja 2010
Resort sprawiedliwości planuje, iż w przyszłym roku wynagrodzenia sędziów wzrosną o 7 proc., wciąż natomiast prowadzone są dyskusje dotyczące nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych - poinformował wydział informacji ministerstwa.
Zwrot kosztów podróży służbowej
05 maja 2010
Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza
miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza
stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów
związanych z podróżą służbową.
Tysiące miejsc pracy dzięki zagranicznym inwestycjom
04 maja 2010
Nawet 40 tysięcy nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych lat może powstać dzięki inwestycjom zagranicznym, które wspiera Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ich łączna wartość to ok. 5,6 mld euro - poinformowała Katarzyna Antosik z PAIiIZ.
Nowe przepisy dotyczące zabezpieczenia społecznego
04 maja 2010
Nowe przepisy, dotyczące koordynacji zabezpieczenia społecznego na terenie Unii Europejskiej, obowiązują od 1 maja. Wprowadzają one do polskiego ustawodawstwa rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.
Zmiana godzin pracy ZUS
30 kwi 2010
4 maja 2010 r. ZUS będzie pracował nie dłużej niż do godziny 15.00.
Dzień wolny za Święto Państwowe 1 maja
30 kwi 2010
Święto Państwowe 1 maja przypada w tym roku w sobotę. Oznacza to, że pracownikowi przysługuje z tego tytułu dzień wolny.
Podpisana nowelizacja ustawy o pomocy społecznej
30 kwi 2010
Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej, przewidującą ujednolicenie zasad odpłatności za pobyt w rodzinie zastępczej oraz jednolite zasady przyznawania pomocy.
1 i 3 maja pracownicy sklepów mają dni wolne od pracy
30 kwi 2010
Choć 1 i 3 maja to dni wolne od pracy, niektóre sklepy będą otwarte. Handlować w nich mogą jednak tylko właściciele lub osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mają w tym czasie wolne.
Choroby zawodowe - nowe przepisy ws. orzecznictwa lekarskiego
29 kwi 2010
Trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie i przekazało do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji społecznych.
Praca w formie telepracy nie jest pożądana
29 kwi 2010
Tylko 11,2 proc. pracowników chciałoby być zatrudnionych w formie telepracy. Uznają ją za mniej bezpieczną, wiążącą się z umową na zlecenie czy o dzieło; nie chcą też tracić kontaktów z kolegami - wynika z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Dodatkowy urlop dla pracownika - nowelizacja kodeksu pracy
28 kwi 2010
Na rozpoczynającym się dzisiaj, 28 kwietnia, dwudniowym
posiedzeniu Senat zajmie się nowelizacją kodeksu pracy, która przewiduje płatny urlop na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników.
Wsparcie zatrudniania osób niepełnosprawnych - dyskusja nad zmianami
28 kwi 2010
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) prowadzi ogólnopolską kampanię konsultacyjną w sprawie zmian w systemie wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS do końca kwietnia
27 kwi 2010
ZUS przypomina, że 30 kwietnia upływa termin weryfikacji i korekty dokumentów rozliczeniowych, złożonych w Zakładzie, a dotyczących ubiegłego roku.
Zmiany w systemie wsparcia zatrudnienia niepełnosprawnych - kampania konsultacyjna
27 kwi 2010
Kilka nowelizacji rocznie, sprzeczne ze sobą rozporządzenia wykonawcze i interpretacje przepisów zmieniające się jak pory roku - któż z nas, zajmujących się problematyką rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych nie spotyka się z tym na co dzień… Dotychczasowa praktyka legislacyjna polegająca na wprowadzaniu doraźnych i cząstkowych zmian prowadziła w efekcie do psucia całego systemu, przyjmowania nieprzemyślanych rozwiązań oraz tworzenia prawa na przysłowiowym „kolanie”.
Dzień wolny za święto
27 kwi 2010
Kodeks pracy stanowi, że dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta
określone w ustawie o dniach wolnych od pracy.
ZUS organizuje bezpłatne szkolenia
26 kwi 2010
ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców. Ich tematyka obejmuje m.in. kontrolę zwolnień lekarskich, zasady udzielania ulg w spłacie należności, rozliczenia świadczeń emerytalno-rentowych.
Emerytury obywatelskie - niskie składki i niskie świadczenie
26 kwi 2010
Wicepremier, minister gospodarki Waldemar
Pawlak proponuje wprowadzenie niewielkich, tzw. obywatelskich emerytur,
które opierałyby się na niskiej, obowiązkowej i jednakowej dla
wszystkich składce do ZUS. Polacy mogliby o tym zdecydować np. w
referendum.
Nowe zasady ustalania składki wypadkowej
23 kwi 2010
Od 1 kwietnia br. trwa nowy okres składkowy i płatnicy muszą ustalić wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Dla płatników, którzy w 2009 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób, wysokość tej składki musi zostać ustalona na podstawie wynikającego z kodu „PKD 2007” rodzaju przeważającej działalności.
Ogłoszenie upadłości nie uprawnia pracodawcy do zwalniania pracowników
23 kwi 2010
Przepis kodeksu pracy wyłączający ochronę pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę ma zastosowanie tylko w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika i nie ma zastosowania w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu (uchwała Sądu Najwyższego z 16 marca 2010 r., I PZP 2/10).
Stopa bezrobocia w marcu
23 kwi 2010
Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 12,9 proc. wobec 13,0 proc. w lutym - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS).