| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dowody stanowiące podstawę przyznania i wypłaty zasiłków - projekt rozporządzenia

Dowody stanowiące podstawę przyznania i wypłaty zasiłków - projekt rozporządzenia

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zmianie ulegnie m.in. formularz ZUS Z-3.

Obecnie prawo do zasiłku macierzyńskiego jest związane nie tylko z prawem do urlopu macierzyńskiego czy urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wprowadzone do Kodeksu pracy nowe przepisy umożliwiły ubezpieczonym pracownikom pobieranie zasiłku macierzyńskiego także w przypadku korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego czy urlopu ojcowskiego.

ZUS ZLA - nowy wzór zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy >>

Rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do otrzymania m.in. zasiłku macierzyńskiego spowodowało konieczność przygotowania nowego rozporządzenia regulującego sposoby dokumentowania prawa do świadczeń. Ma ono zastąpić dotychczas obowiązującego rozporządzenie MPiPS z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

Projekt określa zasady dokumentowania prawa m.in. do:

  • zasiłku macierzyńskiego,
  • zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy,
  • wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru, w przypadku gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek w drodze do pracy lub z pracy.

Projekt rozporządzenia zawiera również m.in. wzory nowych formularzy, których złożenie upoważnia do wypłaty świadczenia.

PESEL zamiast NIP - zmiany w zakresie danych identyfikacyjnych osób ubezpieczonych >>

Dowodem do przyznania i wypłaty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłku chorobowego ubezpieczonemu jest zaświadczenie płatnika składek:

  • wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem,
  • wystawione na druku ZUS Z-3a – w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem,
  • wystawione na druku ZUS Z-3b – w przypadku ubezpieczonego wykonującego pozarolniczą działalność, ubezpieczonego współpracującego z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność oraz duchownego – jest to nowy formularz będący uproszczoną wersją wniosku ZUS-Z-3a, przeznaczony dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, osób z nimi współpracujących i osób duchownych.

Projekt określa również, jakie dokumenty będą upoważniały do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy orzeczonej za granicą. Pracownik, aby uzyskać zasiłek chorobowy, musi mieć przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza. Wyjątek stanowią zaświadczenia wystawione na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, państw – stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, w językach urzędowych tych państw.

Nadużywanie prawa do zwolnień lekarskich przez pracowników >>

Czytaj także

Źródło:

kadry.infor.pl
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK