Kto ma prawo do urlopu szkoleniowego w celu podwyższenia kwalifikacji
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik ma prawo podnosić kwalifikacje zawodowe
Jednym z uprawnień pracownika jest prawo do podnoszenia kwalifikacji. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych uważa się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
REKLAMA
Kwalifikacje zawodowe pracowników wymagane do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku mogą być ustalane w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania.
Zobacz także: Pracownik
Prawo do urlopu szkoleniowego
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują urlop szkoleniowy lub zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wynagrodzenie za czas urlopu szkoleniowego oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z jednym wyjątkiem, składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym pracownik korzystał z urlopu szkoleniowego.
Urlop szkoleniowy, na którym pracownik podnosi kwalifikacje przysługuje w wymiarze:
- 6 dni: dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych, dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego oraz dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni w ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności na zasadach innych mogą być przyznane: zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia lub urlop bezpłatny w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i pracownikiem.
Zobacz także: Urlop szkoleniowy dla pracownika
Prawo do urlopu szkoleniowego przysługuje również określonym grupom pracowników, między innymi:
- nauczycielom – przysługuje im urlop na doszkalanie,
- funkcjonariuszom Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
- policjantom,
Podstawa prawna: Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat