reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlopy okolicznościowe > Urlop szkoleniowy dla pracownika

Urlop szkoleniowy dla pracownika

Czym jest urlop szkoleniowy? Kiedy pracodawca zobowiązany jest do udzielenia urlopu szkoleniowego pracownikowi i jaki jest jego wymiar?

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Kodeks pracy w formie dość ogólnej ujmuje stosunek pracodawcy do podnoszenia kwalifikacji przez pracowników. Art. 17 wskazuje, iż pracodawca jest obowiązany ułatwić pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Oznacza to, że w miarę możliwości pracodawca zobowiązany jest wspierać pracownika, jeżeli ten chce podnosić kwalifikacje zawodowe.

Art. 103¹ definiuje podnoszenie kwalifikacji zawodowych jako zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Urlop szkoleniowy

Urlop szkoleniowy został zawarty w art. 103¹-103⁶ Kodeksu pracy. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Wymiar urlopu

Urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze:

  • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
  • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
  • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  • 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pracownikowi nie przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop szkoleniowy.

Zobacz: Urlop szkoleniowy a studia podyplomowe

Świadczenia dla pracownika

Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.

Umowa między pracownikiem a pracodawcą

Pracodawca powinien zawrzeć pisemną umowę z pracownikiem, który chce podnosić kwalifikacje zawodowe, w których ustalone będą prawa oraz obowiązki stron. Umowa ta nie może być mniej korzystna dla pracownika niż przepisy kodeksy pracy w rozdziale III, gdzie uregulowany jest urlop szkoleniowy.

Urlop szkoleniowy a studia podyplomowe

Urlop szkoleniowy nie przysługuje uczestnikom studiów podyplomowych, oprócz tego, który daje im możliwość uczestnictwa w zajęciach o czym mowa była powyżej. Nie mogą oni skorzystać ani z 6 ani, tym bardziej z 21dni, ponieważ zawarte w kodeksie pracy określenia „praca dyplomowa” oraz „egzamin podyplomowy” nie odnoszą się do studiów podyplomowych, mimo ich potocznego użycia. Uczestnik studiów podyplomowych nie przystępuje do egzaminu eksternistycznego, maturalnego oraz nie potwierdza kwalifikacji zawodowych.    

Zobacz serwis: Urlopy okolicznościowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop szkoleniowy, studia, dyplom.
Urlop szkoleniowy, studia, dyplom.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama