Urlop szkoleniowy dla pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych
Kodeks pracy w formie dość ogólnej ujmuje stosunek pracodawcy do podnoszenia kwalifikacji przez pracowników. Art. 17 wskazuje, iż pracodawca jest obowiązany ułatwić pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Oznacza to, że w miarę możliwości pracodawca zobowiązany jest wspierać pracownika, jeżeli ten chce podnosić kwalifikacje zawodowe.
REKLAMA
Art. 103¹ definiuje podnoszenie kwalifikacji zawodowych jako zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Urlop szkoleniowy
Urlop szkoleniowy został zawarty w art. 103¹-103⁶ Kodeksu pracy. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Wymiar urlopu
Urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze:
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pracownikowi nie przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop szkoleniowy.
Zobacz: Urlop szkoleniowy a studia podyplomowe
Świadczenia dla pracownika
Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.
Umowa między pracownikiem a pracodawcą
Pracodawca powinien zawrzeć pisemną umowę z pracownikiem, który chce podnosić kwalifikacje zawodowe, w których ustalone będą prawa oraz obowiązki stron. Umowa ta nie może być mniej korzystna dla pracownika niż przepisy kodeksy pracy w rozdziale III, gdzie uregulowany jest urlop szkoleniowy.
Urlop szkoleniowy a studia podyplomowe
Urlop szkoleniowy nie przysługuje uczestnikom studiów podyplomowych, oprócz tego, który daje im możliwość uczestnictwa w zajęciach o czym mowa była powyżej. Nie mogą oni skorzystać ani z 6 ani, tym bardziej z 21dni, ponieważ zawarte w kodeksie pracy określenia „praca dyplomowa” oraz „egzamin podyplomowy” nie odnoszą się do studiów podyplomowych, mimo ich potocznego użycia. Uczestnik studiów podyplomowych nie przystępuje do egzaminu eksternistycznego, maturalnego oraz nie potwierdza kwalifikacji zawodowych.
Zobacz serwis: Urlopy okolicznościowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat