REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie zwolnienia od pracy może liczyć pracownik?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Zwolnienia od pracy dla pracownika.
Zwolnienia od pracy dla pracownika.

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik jest zobowiązany do świadczenia pracy w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę, bądź określonym w umowie o pracę. Są jednak sytuacje, gdy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy.  

Istotne w takich wypadkach jest, czy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia czy nie. Kwestię zwolnień od pracy szczegółowo regulują liczne przepisy prawa, do najważniejszych należy jednak kodeks pracy i rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Zgodnie z tym rozporządzeniem, do najważniejszych sytuacji, w których pracodawca jest zobowiązany do zwolnienia pracownika od pracy należą:

Autopromocja
 • wezwanie pracownika do osobistego stawienia się przed organem właściwym w zakresie powszechnego obowiązku obrony (np. WKU) na czas niezbędny do załatwienia sprawy; pracodawca wystawia w takim wypadku zaświadczenie o utraconych dochodach, a pracownikowi przysługuje od organu rekompensata w tej wysokości,
 • wezwanie pracownika do osobistego stawienia się przed organem administracji rządowej, samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji (np. świadek w sądzie); pracownikowi przysługuje rekompensata od organu wzywającego w wysokości utraconych dochodów,
 • przeprowadzanie obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych odrębnymi przepisami; pracownik na czas tych badań zachowuje prawo do wynagrodzenia,
 • oddawanie krwi przez pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa; pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia,
 • uczestnictwo członka ochotniczej straży pożarnej bądź ratownika Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w akcji ratowniczej - na czas trwania tej akcji i odpoczynku po niej; pracodawca jest wtedy zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia.

Zobacz: Kiedy przysługuje dzień wolny za oddanie krwi?

Ponadto, do sytuacji w których pracownikowi należy się zwolnienie od pracy zaliczamy także: wezwanie pracownika w celu wykonania czynności biegłego w postępowaniu sądowym lub administracyjnym, udział pracownika w komisji pojednawczej w charakterze członka komisji, wezwanie w charakterze specjalisty lub świadka przez Najwyższą Izbę Kontroli, przeprowadzenie przez pracownika zajęć dydaktycznych w szkole zawodowej lub wyższej, a także uczestniczenie pracownika będącego członkiem rady nadzorczej w zebraniach tej rady.

Dodatkowo, przepisy kodeksu pracy przewidują następujące sytuacje, w których pracownik, zachowując prawo do wynagrodzenia jest czasowo zwolniony z obowiązku świadczenia pracy:

 • w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy; uprawnienie to przysługuje tylko w razie wypowiedzenia umowy przez pracodawcę, a jego wymiar wynosi 2 dni (2 – tygodniowy lub miesięczny okres wypowiedzenia) lub 3 dni (3-miesięczny okres wypowiedzenia),
 • pracownicy w ciąży należy udzielić zwolnienia od pracy na czas wykonania zleconych przez lekarza badań lekarskich,
 • pracownikowi wychowującemu dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni.

Urlop okolicznościowy

Wskazane wyżej rozporządzenie reguluje także kwestie urlopu okolicznościowego, tj. urlopu związanego ściśle z jakimś ważnym wydarzeniem osobistym lub rodzinnym w życiu pracownika. W przypadku urlopu okolicznościowego pracownik zachowuje oczywiście prawo do wynagrodzenia. § 15 tego rozporządzenia stanowi, że pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka, albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika, lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
 • 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Zobacz serwis: Urlopy okolicznościowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. - ile wynosi? Okazuje się, że według danych GUS i ZUS w 2024 r. w Polsce minimalną płacę pobiera aż około 3,6 mln. osób.

Nieoceniona rola działów HR w nowoczesnych organizacjach biznesowych

W złożonym ekosystemie dzisiejszego biznesu działy HR są często niedocenianymi, cichymi współtwórcami sukcesu, pracującymi niejako za kulisami, by zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji. Od zatrudniania i szkolenia po zarządzanie konfliktami i wspieranie pozytywnej kultury pracy działy personalne odgrywają kluczową rolę w pielęgnowaniu rozwoju kapitału ludzkiego. Jaką zatem konkretną wartość wnoszą te działy do organizacji?

ZUS: Wkrótce zmienią się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Kiedy zawieszenie świadczenia?

Nowe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r. Dolny próg wzrośnie o niemal 425 zł. Drugi, wyższy limit zwiększy się o blisko 790 zł.

REKLAMA

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Czy w Boże Ciało idzie się do pracy

Co to jest za święto Boże Ciało? Kiedy wyapda Boże Ciało? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy w Boże Ciało idzie się do pracy? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Komu przysługuje rekompensata za pracę w Boże Ciało?

Będzie więcej niedziel handlowych. Wyższe wynagrodzenia pracowników. Skutki VAT

W Sejmie znajduje się projekt ustawy nowelizującej ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Znacznie zwiększy się liczba niedziel, w które handel będzie dozwolony. Ustawa rozszerzy też wynagrodzenia i inne uprawnienia pracownicze z tytułu pracy w niedzielę. Jakie byłyby skutki zwiększenia liczby handlowych niedziel w zakresie podatku VAT?

Wyrok SN: Zmarły nie skorzystał z emerytury. Trzy lata. Wdowa ma gwarantowaną wypłatę z emerytury

Wdowa otrzyma świadczenie będące udziałem w kapitale wypracowanym przez zmarłego emeryta. Uzasadnieniem gwarantowanej wypłaty jest nieskorzystanie przez emeryta ze swojego kapitału.

REKLAMA

Zostań urzędnikiem służby cywilnej. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r. Niższa opłata i nowe kursy

Do 31 maja 2024 r. można zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Wysokość opłaty została obniżona. Dodano też nowe kursy w Systemie e-learningowym służby cywilnej.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

REKLAMA