REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Redakcja
Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu? /Fot. Fotolia
Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy przewiduje okoliczności, w których pracodawca może odwołać pracownika z zaplanowanego już urlopu wypoczynkowego. Jakie w takiej sytuacji konsekwencje spoczywają na pracodawcy? Czy ma on obowiązek zwrotu pracownikowi poniesionych przez niego kosztów urlopu?

Co do zasady, pracodawca udziela pracownikom urlopu zgodnie z planem urlopów. Okres nieobecności w pracy pracowników jest więc dla pracodawcy kwestią możliwą do przewidzenia. Pracodawca może odpowiednio zaplanować pracę pozostałych pracowników, tak aby zminimalizować konsekwencje nieobecności w pracy konkretnych pracowników, w związku z ich nieobecnością spowodowaną przebywaniem na urlopie wypoczynkowym. Mimo to, pracodawca ma prawo do odwołania pracownika z urlopu. Prawo to jest jednak ograniczone wyłącznie do określonych w ustawie przypadków.

REKLAMA

Autopromocja

Okolicznością usprawiedliwiająca odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego jest wystąpienie sytuacji, w której obecność pracownika w zakładzie pracy jest konieczna ze względu na okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu. Nie jest więc możliwe odwołanie pracownika z urlopu w konsekwencji wystąpienia okoliczności, które były do przewidzenia przez pracodawcę przed rozpoczęciem urlopu przez pracownika, bądź w chwili jego rozpoczęcia. Do okoliczności usprawiedliwiających odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego zaliczyć można między innymi wystąpienie awarii w zakładzie pracy.

Zaznaczenia wymaga fakt, iż w konsekwencji zgodnego z prawem odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego, po stronie pracownika powstaje obowiązek przerwania urlopu. Niezastosowanie się do obowiązku  traktowane jest jak naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i zagrożone jest karą porządkową, a nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.

Zwrot kosztów urlopu pracownika

Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca jest obowiązany do pokrycia poniesionych przez pracownika kosztów pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Do kosztów takich zalicza się m.in. koszty podróży, zakwaterowania, czy koszty wykupionych wycieczek. Podkreślenia wymaga fakt, iż pracodawca ma obowiązek zwrotu kosztów rzeczywiście poniesionych przez pracownika, a na pracowniku ciąży obowiązek udowodnienia tychże kosztów. W praktyce więc, pracodawca zwraca koszty w oparciu o przedstawione przez pracownika rachunki, faktury i bilety itp. Pracownik nie ma prawa żądania od pracodawcy zwrotu utraconych przez pracownika zarobków w związku z podjęciem podczas urlopu dodatkowego zatrudnienia. Pracownik może natomiast domagać się zwrotu kosztów urlopu swojej rodziny, jeśli nie jest ona zdolna do kontynuowania wypoczynku w związku z odwołaniem pracownika.

Opodatkowanie zwrotu kosztów urlopu wypoczynkowego

Zwrot kosztów urlopu wypoczynkowego, związany z odwołanie pracownika z urlopu, nie stanowi w świetle prawa przychodu  pracownika ze stosunku pracy,  w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pracodawca ma możliwość dodatkowej rekompensaty  pracownikowi z tytułu odwołani ago z urlopu wypoczynkowego. Wszelkie kwoty wypłacone pracownikowi w związku z odwołaniem go z urlopu, ponad rzeczywiście poniesione przez niego koszty, stanowią przychód ze stosunku pracy, a co za tym idzie, podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA