reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Jakie są zasady udzielania urlopów? W które dni należy udzielać urlopu? Kodeks pracy szczegółowo reguluje kwestię udzielania urlopów wypoczynkowych.

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy to coroczny, płatny i nieprzerwany okres odpoczynku od świadczenia pracy u danego pracodawcy. Służy regeneracji pracownika i nabraniu sił do dalszego wykonywania pracy. Jest to uprawnienie niezbywalne, którego pracownik nie może się zrzec ani przekazać go innej osobie, co potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 lutego 1967. (I PR 53/67, OSP 1967/12/287). Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w naturze - ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop powinien być wypłacany tylko w drodze wyjątku.

Udzielanie urlopu

Urlopy dla rodziców - najważniejsze informacje

Zasady udzielania urlopów są precyzyjnie normowane w artykule 1542 Kodeksu pracy.

Przede wszystkim urlopu udziela się w te dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Urlopu udziela się wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Dzień pracy nie zawsze musi przypadać na dni od poniedziałku do piątku. Pojęcie to jest ściśle powiązane z indywidualnym harmonogramem czasu pracy każdego pracownika. Jeżeli harmonogram określonego pracownika przewiduje pracę na przykład w niedzielę i święta, będą one dla niego dniami pracy.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter

Przy udzielaniu urlopów przyjmuje się, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Ma to zastosowanie także do pracowników, dla których dobowa norma czasu pracy jest niższa niż 8 godzin – czyli do pracowników niezatrudnionych na pełny etat.

Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

PRZYKŁAD:

Pracownik pracuje w równoważnym systemie czasu pracy. W 2013 r. jest uprawniony do urlopu w wymiarze 160 godzin. Wykorzystał już w tym roku 156 godzin urlopu. Pracodawca może mu udzielić urlopu w wymiarze 4 godzin na część dnia, w którym zgodnie z harmonogramem pracy miał zaplanowane np.10 godzin pracy.

Gdy pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, czyli 8 godzin na dobę, to do obliczenia urlopu nie jest konieczne przeliczanie go na godziny. Przeliczanie na godziny jest natomiast niezbędne przy obliczaniu urlopu dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy i zatrudnionych w systemach czasu pracy pozwalających na pracę powyżej 8 godzin na dobę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Kurzawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama