REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzielenie urlopu bezpłatnego

Redakcja
Udzielenie urlopu bezpłatnego. /Fot. Fotolia
Udzielenie urlopu bezpłatnego. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik ma prawo zwrócenia się do pracodawcy o udzielenie mu urlopu bezpłatnego, zaś samo jego udzielnie zależy de facto od dobrej woli pracodawcy. Kwestia zasad udzielenia urlopu bezpłatnego oraz dopuszczalności jego udzielenia została określona w przepisach Kodeksu pracy.

W celu uzyskania urlopu bezpłatnego, pracownik powinien złożyć pisemny wniosek pracodawcy, ze wskazaniem terminu, w którym urlop ma zostać mu udzielony. Ustawodawca nie przewidział konieczności uzasadnienia wniosku. W trakcie urlopu bezpłatnego, pracownik może podjąć zatrudnienie u innego pracodawcy. Narzędziem, które uchroni pracownika przed ewentualnymi negatywnymi skutkami takiego działania, jest umowa o zakazie konkurencji, która pracodawca może podpisać z pracownikiem na czas urlopu bezpłatnego.

REKLAMA

Autopromocja

Co istotne, udzielenia urlopu bezpłatnego pracodawca może dokonał wyłącznie z inicjatywy pracownika. Nie jest możliwe przymusowe wysłanie pracownika na urlop bezpłatny, choćby pracodawca uzasadniał je złą sytuacją finansową zakładu pracy. Zgodnie z wyrokiem sądu apelacyjnego w Katowicach z dnia 21 lipca 1996 r. (III AUa 34/96), udzielenie urlopu bezpłatnego pracownikowi z inicjatywy pracodawcy jest bezskuteczne, chyba, że zostanie ono zaakceptowane przez pracownika na piśmie.

Na skutek wskazanego uregulowania, pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w wymiarze większym, aniżeli wskazany we wniosku o jego udzielenie. Pracodawca ma natomiast pełną swobodę w podjęciu decyzji o jego udzieleniu w ogóle. Może udzielić urlopu w wymiarze mniejszym niż wskazany we wniosku pracownika oraz odmówić udzielenia urlopu bezpłatnego. Pracodawca nie jest zobowiązany do uzasadnienia odmownej decyzji, zaś pracownik nie ma w tym przypadku prawa do odwołania.

Urlop bezpłatny a okres zatrudnienia

Zaznaczenia wymaga fakt, iż okres przebywania przez pracownika na urlopie bezpłatnym nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, jak chociażby wymiar urlopu wypoczynkowego. W miejscu tym należy wskazać na wyjątek od wskazanej zasady. Otóż okres urlopu bezpłatnego będzie się wliczał do okresu zatrudnienia, od którego uzależnione są uprawnienia pracownicze, w przypadku pracownika młodocianego, któremu pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu bezpłatnego w okresie ferii szkolnych w wymiarze nieprzekraczającym łącznie wraz z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy.

Odwołanie z urlopu bezpłatnego

Pracodawca może zastrzec sobie prawo do odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego z ważnych, skonkretyzowanych między stronami przyczyn, gdy urlopu tego udziela na okres dłuższy niż 3 miesiące. Niestawienie się w takim przypadku przez pracownika w pracy, może  być potraktowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i przyczynić się do rozwiązania z nim umowy w trybie dyscyplinarnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczególny urlop bezpłatny

Pracodawcy mogą porozumieć się co do wykonywania na rzecz jednego z nich pracy przez pracownika drugiego z pracodawców. W konsekwencji porozumienia, pracownikowi zostaje udzielony urlop bezpłatny u pracodawcy, który niejako odstępuje swojego pracownika na czas określony drugiemu pracodawcy. Dla udzielenia takiego urlopu bezpłatnego niezbędna jest pisemna zgoda samego pracownika. W praktyce po takie rozwiązanie pracodawcy sięgają najczęściej w przypadku przejściowych kłopotów ekonomicznych jednego z nich. Pracodawca odstępujący pracownika jest bowiem zwolniony z obowiązku wypłacania pracownikowi wynagrodzenia, jednocześnie unikając rozwiązania umowy z pracownikiem z przyczyn do niedotyczących. W przypadku udzielenia urlopu bezpłatnego na wskazanych, szczególnych zasadach, okres urlopu wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Zmiana zasad doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

Trzynastka: Ile trzeba przepracować? Kiedy trzynastka nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

REKLAMA

ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

REKLAMA

Senior+ i maksymalnie 2333 zł. W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia, a nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)

Co zyskają pracownicy a co pracodawcy? W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ma być zawierana specjalna umowa na dofinansowanie wynagrodzenia, ale z kim i co ma zawierać? To będą rewolucyjne zmiany na polskim rynku pracy, bo zmieniają się przepisy po 21 latach.

Niedziela handlowa 2025 [Kalendarz]

Niedziela handlowa w 2025 roku wypada aż 8 razy. Dodana została dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2025 roku. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2025 rok.

REKLAMA