REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop bezpłatny a składki z prowadzonej działalności

Joanna Olejnik
Urlop bezpłatny a składki z prowadzonej działalności. /Fot. Fotolia
Urlop bezpłatny a składki z prowadzonej działalności. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym musi opłacać składki z prowadzonej przez siebie działalności?

PROBLEM

Jestem zatrudniony na pełny etat na umowę o pracę i jednocześnie od ponad 2 lat prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Z tytułu działalności opłacam jedynie składkę zdrowotną. W czerwcu i lipcu chciałbym skorzystać z urlopu bezpłatnego, gdyż planuję dłuższą podróż. Mój pracodawca wyraził na to zgodę. Czy będę zobowiązany do opłacenia pełnych składek ZUS z tytułu działalności gospodarczej?

Autopromocja

RADA

Tak, w okresie korzystania z urlopu bezpłatnego będzie Pan miał obowiązek opłacenia z tytułu własnej działalności zarówno składek na ubezpieczenia społeczne, jak i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli w okresie planowanego wyjazdu nie będzie Pan faktycznie prowadził działalności gospodarczej, może Pan rozważyć jej zawieszenie – wówczas obowiązek składkowy zostanie wyłączony. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zobacz również serwis: Urlopy

UZASADNIENIE

Jeśli osoba prowadząca działalność pozarolniczą jest jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę i osiąga wynagrodzenie w wysokości przynajmniej minimalnego wynagrodzenia (w 2013 r. 1600 zł), to z tytułu działalności obowiązkowo opłaca tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Nie ma żadnych przeszkód, aby podczas udzielonego przez pracodawcę urlopu bezpłatnego nadal prowadził Pan pozarolniczą działalność. Jednak w okresie urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę ma Pan, jako przedsiębiorca, obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z działalności. Jest to spowodowane faktem, że w okresie tego urlopu nie ma obowiązku opłacania składek z tytułu etatowego zatrudnienia i nie występuje zbieg tytułów do ubezpieczeń, dzięki któremu możliwe było zwolnienie z opłacania składek z działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotą urlopu bezpłatnego jest zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia. Pracownik nie świadczy pracy i nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Pracodawca nie opłaca również za takiego pracownika składek z tytułu zatrudnienia. ZUS uznaje, że stosunek pracy w okresie urlopu bezpłatnego jest zawieszony. Taką wykładnię przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych potwierdził Sąd Najwyższy m.in. w uchwale z 23 maja 2006 r. (III UZP 2/06).

Polecamy: Składki na ubezpieczenia pracowników przebywających na urlopach wypoczynkowych

UWAGA!

Osoba prowadząca własną firmę i jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę, w okresie urlopu bezpłatnego ma obowiązek opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności.

Powinien Pan zatem złożyć dokumentację zgłoszeniową i rozliczeniową, w której wskaże Pan właściwy tytuł ubezpieczenia w okresie urlopu bezpłatnego oraz należne w tym okresie składki z działalności.

O składkach ZUS przedsiębiorców czytaj także w e-Poradniku dostępnym na www.inforfk.pl

Przykład

Antoni B., zatrudniony w firmie Delta na pełny etat, od 3 lat jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (podlega z tego tytułu tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu). Od 1 czerwca do 31 lipca br. pracodawca Antoniego B. udzielił mu urlopu bezpłatnego. W związku z tym zmianie ulegnie zakres podlegania ubezpieczeniom przez tego przedsiębiorcę z tytułu jego działalności gospodarczej. Zakładając, że Antoni B. zakończy urlop bezpłatny 31 lipca i będzie kontynuował zarówno działalność gospodarczą, jak i zatrudnienie etatowe, będzie zobowiązany złożyć w ZUS następujące dokumenty:

Dokumentacja zgłoszeniowa

Dokumentacja rozliczeniowa

termin na złożenie

rodzaj dokumentu

termin na złożenie

rodzaj dokumentu

10 czerwca 2013 r.*

ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx (wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego), z datą wyrejestrowania 1 czerwca 2013 r.

10 czerwca 2013 r.

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA za maj 2013 r., z rozliczeniem składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

10 czerwca 2013 r.*

ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx (zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego), z datą zarejestrowania 1 czerwca 2013 r.

10 lipca 2013 r.

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA za czerwiec 2013 r. z rozliczeniem składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i na FP oraz na ubezpieczenie zdrowotne

8 sierpnia 2013 r.

ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx (wyrejestrowanie z obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego), z datą wyrejestrowania 1 sierpnia 2013 r.

12 sierpnia 2013 r.**

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA za lipiec 2013 r. z rozliczeniem składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i na FP oraz na ubezpieczenie zdrowotne

8 sierpnia 2013 r.

ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx (zgłoszenie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego), z datą zarejestrowania 1 sierpnia 2013 r.

10 września 2013 r.

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA za sierpień 2013 r., z rozliczeniem składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

* 7-dniowe terminy na złożenie dokumentów ZUS ZUA i ZUS ZWUA, przypadające w sobotę, ulegają przesunięciu na najbliższy dzień roboczy,

** przypadający w sobotę termin na przesłanie do ZUS deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA ulega przesunięciu na najbliższy dzień roboczy.

Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy rozlicza się od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ogłoszonego na dany rok kalendarzowy. W 2013 r. jest to kwota 2227,80 zł.

Jeżeli wnioskował Pan o urlop bezpłatny ze względu na planowaną dłuższą nieobecność, to w celu uniknięcia opłacenia składek z działalności w tym okresie może Pan zawiesić działalność gospodarczą. Nie będzie Pan wówczas zobowiązany do opłacania żadnych składek i składania jakiejkolwiek dokumentacji rozliczeniowej. Aby takie rozwiązanie było legalne, zawieszenie działalności musi być faktyczne.

Polecamy również: Forum Kadry - ZUS i Płace

Przykład

Anna K. jest zatrudniona na pełny etat i jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, z tytułu której opłaca jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Począwszy od 3 czerwca 2013 r. Anna K. chce rozpocząć 6-miesięczny urlop bezpłatny, a od 1 sierpnia 2013 r. – ze względu na planowaną w tym okresie kilkumiesięczną podróż zagraniczną – postanowiła dodatkowo zawiesić prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. W tej sytuacji Anna K. powinna:

 • wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego, jako datę wyrejestrowania wskazując 3 czerwca 2013 r.,
 • zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej od 3 czerwca 2013 r. i opłacać składki ZUS za okres do dnia zawieszenia pozarolniczej działalności gospodarczej,
 • zgłosić zawieszenie pozarolniczej działalności gospodarczej do CEIDG od 1 sierpnia 2013 r.,
 • z upływem okresu zawieszenia pozarolniczej działalności gospodarczej poinformować CEIDG o jej wznowieniu.

Podstawa prawna:

● art. 6 pkt 5, art. 9 ust. 2, ust. 2a, art. 13 pkt 4, art. 18 ust. 8, art. 36 ust. 1, ust. 3, ust. 4, ust. 11, art. 43 ust. 5a, art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1548)

● art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 81 ust. 2, art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 154)

● załączniki nr 1, 3, 5 i 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 109, poz. 633)

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

  Czy doszło do dyskryminacji w PKP Intercity S.A. na tle płci i posiłków regeneracyjnych?

  Posiłki regeneracyjne w PKP Intercity - czy tylko dla kobiet i czy doszło do dyskryminacji? Kiedy przysługuje posiłek regeneracyjny? Czy posiłki regeneracyjne są obowiązkowe? Od jakiej temperatury należy się posiłek regeneracyjny Komu należą się posiłki regeneracyjne w pracy? Jaka kwota na posiłek regeneracyjny 2024?

  REKLAMA

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Ważne: trwa protest rolników w Warszawie. Spotkanie z Marszałkiem Sejmu RP

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r. Rozpoczęło się spotkanie z Szymonem Hołownią. Biorą w nim udział także wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz szef sejmowej komisji rolnictwa.

  REKLAMA