REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop bezpłatny a składki z prowadzonej działalności

Joanna Olejnik
Urlop bezpłatny a składki z prowadzonej działalności. /Fot. Fotolia
Urlop bezpłatny a składki z prowadzonej działalności. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym musi opłacać składki z prowadzonej przez siebie działalności?

PROBLEM

Jestem zatrudniony na pełny etat na umowę o pracę i jednocześnie od ponad 2 lat prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Z tytułu działalności opłacam jedynie składkę zdrowotną. W czerwcu i lipcu chciałbym skorzystać z urlopu bezpłatnego, gdyż planuję dłuższą podróż. Mój pracodawca wyraził na to zgodę. Czy będę zobowiązany do opłacenia pełnych składek ZUS z tytułu działalności gospodarczej?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Tak, w okresie korzystania z urlopu bezpłatnego będzie Pan miał obowiązek opłacenia z tytułu własnej działalności zarówno składek na ubezpieczenia społeczne, jak i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli w okresie planowanego wyjazdu nie będzie Pan faktycznie prowadził działalności gospodarczej, może Pan rozważyć jej zawieszenie – wówczas obowiązek składkowy zostanie wyłączony. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zobacz również serwis: Urlopy

UZASADNIENIE

Jeśli osoba prowadząca działalność pozarolniczą jest jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę i osiąga wynagrodzenie w wysokości przynajmniej minimalnego wynagrodzenia (w 2013 r. 1600 zł), to z tytułu działalności obowiązkowo opłaca tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Nie ma żadnych przeszkód, aby podczas udzielonego przez pracodawcę urlopu bezpłatnego nadal prowadził Pan pozarolniczą działalność. Jednak w okresie urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę ma Pan, jako przedsiębiorca, obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z działalności. Jest to spowodowane faktem, że w okresie tego urlopu nie ma obowiązku opłacania składek z tytułu etatowego zatrudnienia i nie występuje zbieg tytułów do ubezpieczeń, dzięki któremu możliwe było zwolnienie z opłacania składek z działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotą urlopu bezpłatnego jest zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia. Pracownik nie świadczy pracy i nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Pracodawca nie opłaca również za takiego pracownika składek z tytułu zatrudnienia. ZUS uznaje, że stosunek pracy w okresie urlopu bezpłatnego jest zawieszony. Taką wykładnię przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych potwierdził Sąd Najwyższy m.in. w uchwale z 23 maja 2006 r. (III UZP 2/06).

Polecamy: Składki na ubezpieczenia pracowników przebywających na urlopach wypoczynkowych

UWAGA!

Osoba prowadząca własną firmę i jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę, w okresie urlopu bezpłatnego ma obowiązek opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności.

Powinien Pan zatem złożyć dokumentację zgłoszeniową i rozliczeniową, w której wskaże Pan właściwy tytuł ubezpieczenia w okresie urlopu bezpłatnego oraz należne w tym okresie składki z działalności.

O składkach ZUS przedsiębiorców czytaj także w e-Poradniku dostępnym na www.inforfk.pl

Przykład

Antoni B., zatrudniony w firmie Delta na pełny etat, od 3 lat jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (podlega z tego tytułu tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu). Od 1 czerwca do 31 lipca br. pracodawca Antoniego B. udzielił mu urlopu bezpłatnego. W związku z tym zmianie ulegnie zakres podlegania ubezpieczeniom przez tego przedsiębiorcę z tytułu jego działalności gospodarczej. Zakładając, że Antoni B. zakończy urlop bezpłatny 31 lipca i będzie kontynuował zarówno działalność gospodarczą, jak i zatrudnienie etatowe, będzie zobowiązany złożyć w ZUS następujące dokumenty:

Dokumentacja zgłoszeniowa

Dokumentacja rozliczeniowa

termin na złożenie

rodzaj dokumentu

termin na złożenie

rodzaj dokumentu

10 czerwca 2013 r.*

ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx (wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego), z datą wyrejestrowania 1 czerwca 2013 r.

10 czerwca 2013 r.

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA za maj 2013 r., z rozliczeniem składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

10 czerwca 2013 r.*

ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx (zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego), z datą zarejestrowania 1 czerwca 2013 r.

10 lipca 2013 r.

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA za czerwiec 2013 r. z rozliczeniem składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i na FP oraz na ubezpieczenie zdrowotne

8 sierpnia 2013 r.

ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx (wyrejestrowanie z obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego), z datą wyrejestrowania 1 sierpnia 2013 r.

12 sierpnia 2013 r.**

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA za lipiec 2013 r. z rozliczeniem składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i na FP oraz na ubezpieczenie zdrowotne

8 sierpnia 2013 r.

ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx (zgłoszenie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego), z datą zarejestrowania 1 sierpnia 2013 r.

10 września 2013 r.

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA za sierpień 2013 r., z rozliczeniem składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

* 7-dniowe terminy na złożenie dokumentów ZUS ZUA i ZUS ZWUA, przypadające w sobotę, ulegają przesunięciu na najbliższy dzień roboczy,

** przypadający w sobotę termin na przesłanie do ZUS deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA ulega przesunięciu na najbliższy dzień roboczy.

REKLAMA

Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy rozlicza się od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ogłoszonego na dany rok kalendarzowy. W 2013 r. jest to kwota 2227,80 zł.

Jeżeli wnioskował Pan o urlop bezpłatny ze względu na planowaną dłuższą nieobecność, to w celu uniknięcia opłacenia składek z działalności w tym okresie może Pan zawiesić działalność gospodarczą. Nie będzie Pan wówczas zobowiązany do opłacania żadnych składek i składania jakiejkolwiek dokumentacji rozliczeniowej. Aby takie rozwiązanie było legalne, zawieszenie działalności musi być faktyczne.

Polecamy również: Forum Kadry - ZUS i Płace

Przykład

Anna K. jest zatrudniona na pełny etat i jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, z tytułu której opłaca jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Począwszy od 3 czerwca 2013 r. Anna K. chce rozpocząć 6-miesięczny urlop bezpłatny, a od 1 sierpnia 2013 r. – ze względu na planowaną w tym okresie kilkumiesięczną podróż zagraniczną – postanowiła dodatkowo zawiesić prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. W tej sytuacji Anna K. powinna:

  • wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego, jako datę wyrejestrowania wskazując 3 czerwca 2013 r.,
  • zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej od 3 czerwca 2013 r. i opłacać składki ZUS za okres do dnia zawieszenia pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • zgłosić zawieszenie pozarolniczej działalności gospodarczej do CEIDG od 1 sierpnia 2013 r.,
  • z upływem okresu zawieszenia pozarolniczej działalności gospodarczej poinformować CEIDG o jej wznowieniu.

Podstawa prawna:

● art. 6 pkt 5, art. 9 ust. 2, ust. 2a, art. 13 pkt 4, art. 18 ust. 8, art. 36 ust. 1, ust. 3, ust. 4, ust. 11, art. 43 ust. 5a, art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1548)

● art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 81 ust. 2, art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 154)

● załączniki nr 1, 3, 5 i 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 109, poz. 633)

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA