reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie chorobowe > Urlop podczas zwolnienia lekarskiego a prawo do zasiłku

Urlop podczas zwolnienia lekarskiego a prawo do zasiłku

Pracownik, w okresie zwolnienia lekarskiego wyjechał na zaplanowany urlop. Czy fakt ten pozbawia go prawa do zasiłku i jak pracodawca może sprawdzić pracownika, czy ten wykorzystywał zwolnienie niezgodnie z jego celem?

Czy pracownik, który wyjechał na wczasy podczas niezdolności do pracy, ma prawo do zasiłku

Problem

Nasz pracownik był niezdolny do pracy od 5 sierpnia do 2 września 2015 r. W zwolnieniu lekarskim ma wpisane, że może chodzić. Pracownik w tym okresie miał zaplanowany urlop, na który udał się do Grecji. Czy fakt, że wyjechał na wczasy podczas niezdolności do pracy, pozbawia go prawa do zasiłku? Co powinniśmy zrobić, aby sprawdzić, czy pracownik nie wykorzystywał zwolnienia niezgodnie z jego celem?

Zobacz: Kontrola zwolnień lekarskich za I półrocze 2015 r.

Rada

W celu ustalenia, czy Państwa pracownik zachował prawo do zasiłku, należy przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. Mogą ją Państwo przeprowadzić, jeśli na 30 listopada zgłaszali Państwo do ubezpieczenia co najmniej 20 osób. Gdy w wyniku kontroli okaże się, że pracownik wykorzystał zwolnienie niezgodnie z jego celem, wówczas nie będzie miał prawa do zasiłku chorobowego w orzeczonym okresie.

Uzasadnienie

Jeżeli lekarz leczący uznał, że choroba pracownika wymaga przerwy w zatrudnieniu, to w tym czasie pracownik powinien wstrzymać się od jakiejkolwiek pracy zarobkowej, a także stosować się do zaleceń lekarskich w celu odzyskania zdolności do pracy. Wskazanie w zwolnieniu lekarskim informujące o tym, że ubezpieczony „może chodzić”, nie oznacza, że w okresie niezdolności do pracy ubezpieczony może prowadzić pełną aktywność życiową.

Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 12 listopada 2002 r. (III AUa 3189/01, Pr. Pracy 2003/10/43) wskazał, że:

(...) adnotacja na zwolnieniu lekarskim o treści: „pacjent może chodzić” nie usprawiedliwia wykonywania pracy przez pracownika, którego taka adnotacja dotyczy. Taki zapis upoważnia go jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg czy kontrolę lekarską.

Rekomendowany produkt: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Ubezpieczony, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, nie może wykonywać żadnej aktywności wydłużającej proces leczenia.

Informacja na zwolnieniu, że chory może chodzić, nie powinna być traktowana przez pracownika jako zezwolenie na dowolne gospodarowanie czasem, na który został zwolniony od pracy. W trakcie zwolnienia chory może podejmować tylko takie czynności, które nie stanowią przeszkody w procesie dochodzenia do zdrowia.

Nie jest uznawane za wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem np. korzystanie z krótkich spacerów zalecanych przez lekarza albo udanie się do apteki w celu wykupienia zapisanych leków, gdy nie ma innego członka rodziny, który mógłby w tych czynnościach zastąpić ubezpieczonego. W taki sam sposób traktuje się wykonywanie innych czynności, które są uważane za zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, np. udanie się do sklepu po zakupy, gotowanie, sprzątanie.

Zobacz również: Urlop bezpłatny a zwolnienie lekarskie

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama