REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie 2016 - obowiązki pracodawców

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Nowakowicz-Jankowiak Marta
Elektroniczne zwolnienia lekarskie 2016 - obowiązki pracodawców
Elektroniczne zwolnienia lekarskie 2016 - obowiązki pracodawców
Fotolia

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby. Oznacza to, że kontrola zwolnień będzie możliwa już pierwszego dnia choroby. W tym celu, pracodawca musi spełnić określone warunki.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie wprowadza ustawa z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1066). Mogą być one dużym ułatwieniem dla płatników. Powinny także poprawić efektywność procesu obsługi zwolnień i skrócić czas niezbędny do ich wypełniania (program ma podpowiadać dane ubezpieczonego i weryfikować inne dane zawarte w zwolnieniu). Pracodawcy będą też mogli szybciej skontrolować pracownika, zwłaszcza przy zwolnieniach krótkoterminowych. E-zwolnienie będzie też trudniejsze do podrobienia, zatem możliwości nadużyć będą mniejsze.

Płatnik rejestruje profil

Płatnik zgłaszający powyżej pięciu ubezpieczonych musi założyć profil informacyjny płatnika, aby móc otrzymywać elektroniczne zwolnienia lekarskie pracowników. Tworzy się go online za pomocą systemu udostępnionego przez ZUS – Platformy Usług Elektronicznych ZUS (pue.zus.pl). Zawiera on Nowy Portal Informacyjny ZUS (NPI). Jednak żeby z niego skorzystać, płatnik musi być posiadaczem tzw. profilu zaufanego.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Aby dokonać jego rejestracji, trzeba wybrać jeden z trzech sposobów:

● rejestracja i zaufanie profilu za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) – ten sposób jest przeznaczony dla osób posiadających aktywny profil zaufany na portalu ePUAP. Rejestracja w ten sposób nie wymaga dodatkowej wizyty w urzędzie;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● rejestracja profilu z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego – przeznaczona dla osób dysponujących podpisem elektronicznym. Założenie profilu w ten sposób odbywa się w pełni drogą elektroniczną i nie wymaga potwierdzenia w urzędzie. Jest to najlepsza opcja dla firm, które mają wyznaczonych pracowników z uprawnieniami do podpisywania dokumentów dla ZUS (posiadających podpis elektroniczny). Wystarczy, że taki pracownik założy profil zaufany, a pracodawca prześle do ZUS pełnomocnictwo na druku ZUS-PEL. Po wykonaniu tych czynności upoważniony pracownik będzie miał dostęp do bazy e-zwolnień;

● rejestracja profilu niezaufanego – polega na złożeniu wniosku online i zarejestrowaniu profilu. Założenie wiąże się z ograniczonym dostępem do portalu i brakiem możliwości zalogowania się do swojego konta. Aby korzystać ze wszystkich funkcji, użytkownik musi być posiadaczem profilu zaufanego. W celu zaufania profilu należy się udać w ciągu 7 dni z dowodem tożsamości do najbliższej terenowej jednostki ZUS.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Kup książkę:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Termin na założenie profilu wyznaczono płatnikom do 31 grudnia 2015 r. Muszą go utrzymywać nawet wtedy, gdy nie mają już obowiązku wysyłania dokumentów elektronicznych (np. z uwagi na zmniejszenie zatrudnienia). Informacja o tym, że płatnik ma założony profil, będzie widoczna dla lekarza wystawiającego zwolnienie. Zatem płatnicy, którzy go założą, nie mają obowiązku informowania o tym swoich ubezpieczonych.

Polecamy: PIT-y 2015 (książka + CD)

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Małe firmy po staremu

Płatnicy, którzy nie mają obowiązku założenia profilu, gdyż zgłaszają do ubezpieczenia mniej niż pięć osób, muszą w pierwszym dniu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu poinformować ubezpieczonych o obowiązku dostarczania papierowych zwolnień lekarskich od 1 stycznia 2016 r. z uwagi na brak profilu płatnika. W takiej sytuacji warto przekazać tę informację wszystkim ubezpieczonym do 31 grudnia 2015 r. Natomiast gdy taki płatnik założy profil, to będzie miał obowiązek poinformować ubezpieczonych w ciągu siedmiu dni o ustaniu obowiązku dostarczania wydruków zaświadczeń lekarskich.

Na założenie profilu jest czas do 31 grudnia 2017 r. Ustawodawca wyznaczył bowiem okres przejściowy – przez dwa lata będą funkcjonować e-zwolnienia oraz zwolnienia papierowe. Warto pamiętać, że zwolnienie w formie drukowanej może być wystawione w dwóch przypadkach. Pierwszy to sytuacja, gdy płatnik nie ma zaufanego profilu, o czym musi poinformować ubezpieczonych. Drugi dotyczy sytuacji awaryjnych, gdy lekarz wystawiający nie może wysłać zwolnienia do ZUS, bo nie ma dostępu do internetu, np. w razie chwilowego braku dostępu do sieci, a także w czasie wizyt domowych. Lekarz powinien wówczas wypisać blankiet zaświadczenia lekarskiego wydrukowany uprzednio z programu. Takie zaświadczenie ma obowiązek wprowadzić do systemu w ciągu trzech dni od daty wystawienia (lub od ustania przyczyn uniemożliwiających przekazanie zaświadczenia).

Jak to będzie działać

1. Lekarz wystawia zaświadczenie o niezdolności do pracy w formie dokumentu elektronicznego. Dane pacjenta są udostępnione przez ZUS z Centralnego Rejestru Ubezpieczonych albo z Centralnego Rejestru Płatników Składek oraz z Centralnego Rejestru Członków Rodzin Ubezpieczonych Uprawnionych do Ubezpieczenia Zdrowotnego.

2. Lekarz przekazuje zaświadczenie na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS niezwłocznie po jego wystawieniu.

3. ZUS udostępnia zaświadczenie lekarskie płatnikowi składek na profilu informacyjnym płatnika najpóźniej dzień po jego otrzymaniu od lekarza. Dokument jest prezentowany bez oznaczenia numeru statystycznego choroby. Płatnik może natychmiast skontrolować poprawność wystawienia czy wykorzystania zwolnienia. Ma 30 dni na wypłatę zasiłku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa o pracy platformowej niepokoi przedsiębiorców

    Pracodawcy rozumieją potrzebę dyskusji nad warunkami pracy za pośrednictwem platform cyfrowych i zwiększenie transparentności tam, gdzie jest to uzasadnione. Ale projekt unijnej dyrektywy budzi sporo zastrzeżeń związanych m.in. z dużą ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej – uważa Lewiatan.

    Czy Polacy są zadowoleni ze zmian dotyczących pracy zdalnej? Niektórzy nawet nie mieli okazji skorzystać

    Jak Polacy oceniają zmiany w Kodeksie pracy? Czy chętnie korzystają z możliwości pracy zdalnej? A co ze szkoleniami z przydatnych narzędzi. Kto nigdy nie miał okazji pracować zdalnie lub hybrydowo? 

    Urlop bezpłatny – czy pracodawca może go odmówić?

    Urlop wypoczynkowy jest jednym z przywilejów pracowniczych. Co w przypadku wykorzystania przez pracownika całej puli przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – 20 lub 26 dni? Ratunkiem może okazać się urlop bezpłatny, ale czy pracodawca musi wyrazić na niego zgodę? Podpowiadamy. 

    Benefity. Nie chcemy rezygnować z benefitów, które obniżają koszty życia

    Pracodawcy w Polsce od kilku lat prześcigają się w pomysłach na niestandardowe benefity dla pracowników. Nie zawsze to jest właściwa strategia. Jak wynika z najnowszego badania enel-med „Zdrowy pracownik 2023” Polacy są przywiązani do podstawowych dodatków pozapłacowych, z których nie chcą rezygnować. 62% pracowników nie wyobraża sobie nie mieć pakietu medycznego, 42% dofinansowania wypoczynku, a 41% ubezpieczenia na życie. Co więcej, pracownicy pierwsze dwa benefity postrzegają jako najbardziej odciążające ich budżet domowy, zaraz obok bezpłatnego transportu do pracy. Eksperci enel-med zwracają uwagę, że zdrowie w Polsce jest coraz droższe, dlatego atrakcyjne i indywidualnie dopasowane świadczenia medyczne to wymierna korzyść zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

    REKLAMA

    Generacja Y i kobiety wybierają pracodawców odpowiedzialnych ekologicznie

    Czy pracodawcy nadal są w stanie wygrywać ofertami finansowymi, czy jednak czeka ich zmiana podejścia? Aż 60% specjalistów IT woli aplikować do firmy, która ma długofalową strategię ograniczania negatywnego wpływu na środowisko. 46% respondentów_tek spodziewa się, że realne działania w duchu ekologii cyfrowej coraz mocniej będą wpływać na wybór zatrudnienia w IT. 

    Rozwój umiejętności: Klucz do sukcesu na zmieniającym się rynku pracy

    Zmieniający się rynek pracy to jedna z najważniejszych cezur, jakie obecnie obserwujemy w globalnej gospodarce. Nowoczesne technologie, globalizacja, automatyzacja i inne czynniki wpływają na sposób, w jaki ludzie pracują i zdobywają środki utrzymania. W obliczu tych wyzwań, rozwijanie umiejętności staje się kluczowym czynnikiem sukcesu na rynku pracy. 

    Co to jest mentoring

    Mentoring to dynamiczny proces, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju osobistym i zawodowym. To relacja oparta na zaufaniu i wsparciu, w której doświadczona osoba, zwana mentorem, udziela wsparcia, rad i wskazówek mniej doświadczonemu partnerowi, znanemu jako adept.

    Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

    Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

    REKLAMA

    Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

    Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

    RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

    W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

    REKLAMA