REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przychód wpływający na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego

Przychód wpływający na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego. / Fot. Fotolia
Przychód wpływający na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przychód wpływający na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego to przychód, który powstaje z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu. Obowiązek ubezpieczenia społecznego powstaje w sytuacji zatrudnienia lub podjęcia innej pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności.

Działalność podlegająca obowiązkowi ubezpieczeń społecznych

Na zawieszenie prawa do świadczenia albo zasiłku przedemerytalnego lub zmniejszenie ich wysokości wpływa przychód osiągany z tytułu wykonywania działalności obowiązkowo podlegającej ubezpieczeniom społecznym. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczeń społecznych - zgodnie z art. 104 ust. 1 i 2 ustawy emerytalnej - uważa się zatrudnienie lub inną pracę zarobkową albo pozarolniczą działalność.

REKLAMA

Autopromocja

Służba lub działalność wykonywana za granicą

Przychodem wpływającym na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń i zasiłków przedemerytalnych jest także przychód uzyskiwany z tytułu służby (mowa tu o tzw. służbach mundurowych - Wojsko, Policja, Państwowa Straż Pożarna itd.) oraz przychód osiągany z tytułu działalności wykonywanej za granicą.

Kwoty zasiłków

Przychodem tym są także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Obowiązkowe ubezpieczenie społeczne

Zdecydowana większość zarobkujących świadczeniobiorców uzyskuje przychody z tytułu działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Są to - przede wszystkim - przychody osiągane z tytułu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
  • pracy nakładczej,
  • pracy wykonywanej na podstawie umowy-zlecenia i umowy agencyjnej lub współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,
  • wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa-zlecenie lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia lub współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
  • wykonywania pracy na podstawie:
    • umowy-zlecenia,
    • umowy agencyjnej,
    • innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu,
    • umowy o dzieło,
  • jeżeli umowę taką uprawniony do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,
  • prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu,
  • wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,
  • odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania oraz
  • pobierania stypendium sportowego.

Pozostałe przychody

Pozostałe przychody uzyskiwane przez osoby uprawnione do świadczeń (zasiłków) przedemerytalnych, np. darowizny, pożyczki, wygrane w grach losowych itp. pozostają bez wpływu na wysokość tych świadczeń. Źródłem uzyskania tych przychodów nie jest bowiem działalność rodząca obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zasady ustalania przychodu

Przy ustalaniu przychodu wpływającego na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia i zasiłku przedemerytalnego stosuje się art. 104 ustawy emerytalnej.

Z art. 104 ust. 4 wskazanej ustawy wynika, że dla ustalenia, czy osiągany przychód wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nie ma znaczenia to, czy osoba uprawniona do jednego ze wskazanych świadczeń opłaca składki na ubezpieczenia społeczne, czy też jest zwolniona z tego obowiązku z uwagi na podleganie obowiązkowi ubezpieczeń społecznych z innego tytułu. Informacja ta ma szczególne znaczenie z uwagi na fakt, że osoba osiągająca przychód z dwóch (lub więcej) tytułów, rozliczana jest z łącznej kwoty przychodu, niezależnie od tego, czy od obydwóch tych przychodów opłaca składki.

Osoba uprawniona od maja 2013 r. do świadczenia przedemerytalnego, od czerwca podjęła zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i osiąga wynagrodzenie w kwocie 1 300 zł miesięcznie. W grudniu 2013 r. rozpoczęła także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Z tytułu prowadzenia tej działalności nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne, a jedynie składkę zdrowotną. Przy ustalaniu przychodu tej osoby ZUS uwzględni przychód uzyskany zarówno z tytułu zatrudnienia, jak i z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychód z tej ostatniej działalności zostanie więc uwzględniony, niezależnie od tego, że z tytułu jej wykonywania uprawniony nie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. Istotne jest bowiem nie to, czy istnieje obowiązek opłacania składki, lecz czy wykonywany rodzaj działalności sam w sobie jest wskazany w ustawie systemowej jako rodzący obowiązek takich ubezpieczeń.

Ustawa z 30 kwietnia 2004 r. dopuszcza możliwość zbiegu prawa do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego z prawem do renty rodzinnej. Osoba uprawniona do renty rodzinnej, a pobierająca - wskutek dokonanego wyboru - świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, nie w każdym przypadku podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. Obowiązek taki nie występuje np. z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności. Niezależnie jednak od tego, że w takich przypadkach nie jest opłacana składka na ubezpieczenia społeczne - z uwagi na regulację zawartą we wskazanym art. 104 ust. 4 ustawy emerytalnej - przychód osiągany przez tę osobę podlega uwzględnieniu przy rozliczaniu świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

Ubezpieczenie zdrowotne na urlopie wychowawczym

REKLAMA

Kobieta, uprawniona do świadczenia przedemerytalnego przyznanego na podstawie ustawy przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, złożyła wniosek o rentę rodzinną po mężu. ZUS przyznał tę rentę, jednak jej wysokość okazała się być znacznie niższa od wysokości pobieranego świadczenia. Zgodnie z wnioskiem zainteresowanej ZUS nadal wypłaca świadczenie przedemerytalne. W czerwcu 2013 r. uprawniona podjęła współpracę przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, bo - jakkolwiek pobiera świadczenie przedemerytalne - to z uwagi na to, że ma ustalone prawo do renty rodzinnej - jest również rencistką. Przychód uzyskiwany z działalności gospodarczej (przychód zadeklarowany, nie niższy jednak niż minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne) - mimo niepodlegania obowiązkowi ubezpieczeń - jest uwzględniany jako przychód wpływający na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego. Natomiast z uwagi na to, że przychód ten nie przekracza 70% przeciętnego wynagrodzenia (w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą za przychód uważa się podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne) - pozostaje bez wpływu na wysokość renty rodzinnej, zainteresowana musi dokładnie policzyć, czy korzystniejsze jest pobieranie renty rodzinnej w pełnej wysokości, czy zmniejszonego świadczenia przedemerytalnego.

Kolejna ważna informacja dotyczy sposobu ustalania wysokości przychodu z tytułu wykonywania określonej działalności (tzn. dodatkowej pracy) osiąganego przez osobę uprawnioną do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

Przychód ten przyjmowany jest w wysokości stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Jest to informacja szczególnie istotna dla osób uzyskujących przychód z zatrudnienia wykonywanego w ramach stosunku pracy. Nie wszystkie przychody uzyskiwane z pracy są bowiem oskładkowane.

Zasady rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne z umów cywilnoprawnych

Oczywiście nie należy zapominać o tym, że jakkolwiek składki nie są opłacane od przychodów wymienionych w art. 104 ust. 6 ustawy emerytalnej, a więc m.in. od zasiłków chorobowych czy wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, to z mocy tego przepisu przychody te są uwzględniane przy ustalaniu przychodu wpływającego na zawieszenie prawa do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego lub zmniejszenie ich wysokości.

W listopadzie 2004 r., osoba uprawniona do zasiłku przedemerytalnego podjęła zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. W styczniu 2013 r. chorowała przez 5 dni i za ten okres wypłacono jej wynagrodzenie z tytułu niezdolności do pracy. Natomiast w lipcu 2013 r. osobie tej z zakładowego funduszu socjalnego wypłacono należność z tytułu tzw. wczasów pod gruszą. Przy ustalaniu przychodu zostanie uwzględnione wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. Do kwoty tego przychodu nie zostanie natomiast wliczona należność wypłacona z zakładowego funduszu socjalnego.

Jeżeli osoba uprawniona do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego nie jest zobowiązana do opłacania składek - przychód przyjmuje się w takiej wysokości, w jakiej jest ustalany, w przypadku gdy istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Kolejna, bardzo istotna informacja dotyczy tego, w jakiej wysokości ustalany jest przychód dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność.

Z art. 104 ust. 1a ustawy emerytalnej jednoznacznie wynika, że za przychód osiągany przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność uważa się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu ustawy systemowej. Za przychód osoby prowadzącej taką działalność i niepłacącej składek na ubezpieczenia społeczne (np. z uwagi na równoczesne wykonywanie pracy z tytułu zatrudnienia), uważa się przychód ustalany w takiej wysokości, w jakiej - dla danego okresu - ustalona została podstawa wymiaru tych składek.

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą osiąga dochód, z którego rozlicza się dla celów podatkowych w wysokości wahającej się między 1 500 a 4 000 zł miesięcznie. Nie jest to jednak ta kwota, którą powinna wykazać do ZUS. Za przychód tej osoby uważa się bowiem kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. W 2013 r. podstawa ta wynosiła 2 227,80 zł i właśnie ta kwota stanowi przychód wpływający na zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego.

Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń (zasiłków) przedemerytalnych nie wpływa przychód uzyskany z tytułu działalności wykonywanej przed ustaleniem prawa do jednego z tych świadczeń, a także przychód uzyskany po ustaniu prawa do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego oraz w okresie, gdy prawo do tych świadczeń było zawieszone.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego zostało przyznane od 11 grudnia 2012 r. W styczniu 2013 r. zainteresowany otrzymał zaległe wynagrodzenia, należne z tytułu pracy wykonywanej w okresie zatrudnienia, które ustało w maju 2012 r. Kwota tego wynagrodzenia nie stanowi przychodu wpływającego na zawieszenie lub zmniejszenie pobieranego świadczenia.

Składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. - wyrok TK

Źródło: Departament Świadczeń Emerytalno-Rentowych

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA