REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie przedemerytalne - rozliczenie dodatkowych przychodów

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.

REKLAMA

Do końca maja br. osoby uprawnione do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, które w poprzednim roku rozliczeniowym osiągały przychód z działalności zarobkowej, muszą rozliczyć się ze swoich zarobków w ZUS.

31 maja 2011 r. mija termin rozliczenia się z ZUS z przychodów uzyskanych w poprzednim roku rozliczeniowym (tj. od 1 marca 2010 r. do 28 lutego 2011 r.) przez osoby uprawnione do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Do tego czasu mają one obowiązek dostarczyć do ZUS wystawione przez płatnika składek zaświadczenie potwierdzające przychód osiągnięty w tym okresie. Obowiązek poinformowania o przychodzie mają również płatnicy składek, u których te osoby osiągały przychód mający wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia bądź zasiłku przedemerytalnego. Jeśli jednak ZUS otrzymał zaświadczenie o przychodzie od świadczeniobiorcy, nie wymaga, aby ten sam dokument przesłał mu płatnik składek. I odwrotnie – dostarczenie zaświadczenia do ZUS przez płatnika składek zwalnia z tego obowiązku dorabiającego ubezpieczonego.

Autopromocja

Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzące działalność gospodarczą) powinny przedłożyć do końca maja 2011 r. pisemne oświadczenie o wysokości przychodu uzyskanego w poprzednim roku rozliczeniowym.

Wystawienie zaświadczenia o przychodzie

Płatnicy składek, którzy zatrudniają osoby dorabiające do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego, muszą wystawić tym osobom zaświadczenie o przychodzie uzyskanym w poprzednim roku rozliczeniowym. Muszą to zrobić w takim terminie, aby było możliwe dostarczenie go do ZUS najpóźniej 31 maja 2011 r.

Nie ma urzędowego wzoru, na którym powinno być wystawione zaświadczenie o przychodzie. Dokument ten powinien jednak zawierać wszystkie informacje, które umożliwią dokonanie przez ZUS rozliczenia przychodu świadczeniobiorcy.

Nowe zasady zmniejszania i zawieszania świadczeń przedemerytalnych >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zaświadczeniu o przychodzie płatnik składek musi przede wszystkim podać roczną kwotę przychodu wypłaconego w poprzednim roku rozliczeniowym. Nie ma jednak potrzeby, aby wykazał kwoty przychodu wypłacone w poszczególnych miesiącach tego okresu. Wystarczy potwierdzenie łącznego przychodu za cały rok rozliczeniowy, gdyż w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych nie ma możliwości rozliczenia przychodu za rok rozliczeniowy 2010/2011 w stosunku miesięcznym. Miesięczne rozliczenie przychodu będzie możliwe dopiero w stosunku do przychodu uzyskanego w bieżącym roku rozliczeniowym, przypadającym od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. Zatem płatnicy składek dopiero w zaświadczeniu wystawionym w 2012 r. będą musieli wykazać przychód w rozbiciu na poszczególne miesiące rozliczanego okresu.

Oprócz przychodu płatnik składek powinien podać w zaświadczeniu własną nazwę i adres oraz datę i miejscowość wystawienia zaświadczenia, a także nazwę i adres jednostki ZUS wypłacającej świadczenie. Płatnik powinien zamieścić w zaświadczeniu również imię i nazwisko osoby ubezpieczonej, jej numer PESEL, adres zamieszkania oraz okres, w którym jest (była) u niego zatrudniona. Wskazane jest również podanie numeru i symbolu świadczenia przysługującego osobie ubezpieczonej. Zaświadczenie musi być podpisane przez upoważnioną do tego osobę, a także powinno zawierać imienną pieczątkę tej osoby.

Przykładowy wzór zaświadczenia pracodawcy o przychodzie osoby uprawnionej do świadczenia przedemerytalnego

@RY1@i65/2011/008/i65.2011.008.000.0073.001.jpg@RY2@


Przychód, jaki należy wykazać w zaświadczeniu

Dokonując rozliczenia przychodu osoby uprawnionej do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego ZUS uwzględnia przede wszystkim przychód, od którego istnieje obowiązek odprowadzenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Taki przychód płatnik składek powinien wykazać w wystawianym zaświadczeniu.

W przypadku pracowników oskładkowany jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 12 ust. 1 updof). Jest to m.in. wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki czy nagrody. Ustalając wysokość przychodu płatnik powinien uwzględnić również pewne wypłaty, od których nie zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Chodzi o kwoty wypłaconych zasiłków chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego, wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Nabywanie prawa do świadczeń przedemerytalnych >>

Pozostałych wypłat, od których płatnik nie odprowadza składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie należy uwzględniać w zaświadczeniu wystawianym w celu rozliczenia z ZUS. Chodzi o kwoty, których nie można uznać za przychód pracownika ze stosunku pracy, oraz o składniki wynagrodzenia, od których pracodawca nie nalicza składek, wymienione w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r., w tym m.in.:

Autopromocja
 • nagrody jubileuszowe, które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat,
 • odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy,
 • ekwiwalenty pieniężne za użyte przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, będące własnością pracownika,
 • świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
 • zapomogi losowe w przypadku klęsk żywiołowych, indywidualnych zdarzeń losowych lub długotrwałej choroby.

W zaświadczeniu płatnik powinien przyporządkować poszczególne wypłaty przychodu do miesiąca, w którym zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji osoby ubezpieczonej. Należy jednak pomijać przychody, które zostały wypłacone w czasie pobierania zasiłku/świadczenia przedemerytalnego, ale przysługują za pracę wykonywaną przed nabyciem prawa do świadczenia.

WAŻNE!

Przychód uzyskany przed przyznaniem prawa do świadczenia/zasiłku nie wpływa na zawieszenie ani zmniejszenie świadczenia, mimo że został wypłacony już po ustaleniu uprawnień do świadczenia.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia pracownika uprawnionego od 1 stycznia 2010 r. do świadczenia przedemerytalnego. Wynagrodzenie zasadnicze wypłaca mu do 10. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc. Ponadto w marcu 2010 r. wypłacił pracownikowi nagrodę za drugie półrocze 2009 r., a więc za okres, gdy pracownik nie był jeszcze uprawniony do świadczenia. Wystawiając w 2011 r. zaświadczenie dla tego pracownika powinien uwzględnić wynagrodzenie wypłacone w marcu 2010 r. (za luty 2010 r.). Nie powinien natomiast uwzględniać w kwocie przychodu wykazanej w zaświadczeniu wypłaty z marca 2011 r. (za luty 2011 r.) oraz nagrody za drugie półrocze 2009 r.


Wskazanie stopy procentowej składki

Z zaświadczenia lub oświadczenia o przychodzie powinno wynikać, w jakiej wysokości procentowej osoba uprawniona pokrywa składki na ubezpieczenia społeczne. Jest to o tyle istotna informacja, że jeszcze przy rozliczeniu przychodu za miniony rok rozliczeniowy ZUS po raz ostatni przy ustalaniu kwoty zmniejszenia zasiłku i świadczenia przedemerytalnego będzie pomniejszał kwotę przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne należne od osoby ubezpieczonej.

Stopy procentowe składek finansowanych przez ubezpieczonego należy podać w przypadku m.in. zleceniobiorców i chałupników. Nie muszą ich podawać pracodawcy wystawiający zaświadczenia dla pracowników, gdyż dla tej grupy ubezpieczonych jest ona jednakowa (wynosi 13,71%). Obowiązek taki mają natomiast zawsze osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w oświadczeniu wykazują swój przychód. Powinny one podać stopę procentową składek na ubezpieczenie wypadkowe oraz stwierdzić, czy opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe.

Rozliczenie przychodu przez ZUS

Na podstawie zaświadczenia lub oświadczenia o przychodzie ZUS rozlicza przychód osoby uprawnionej do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego przy zastosowaniu dwóch progów zarobkowych: rocznej granicznej kwoty przychodu oraz rocznej dopuszczalnej kwoty przychodu.

W zależności od tego, czy i w jakiej wysokości zasiłek/świadczenie przedemerytalne było wypłacane w trakcie rozliczanego okresu, w wyniku rozliczenia może się okazać, że:

 • uprawniony musi zwrócić ZUS w całości lub w części nienależnie pobrane świadczenie albo
 • ZUS musi wypłacić odpowiednie wyrównanie świadczenia, którego wcześniej nie wypłacił lub wypłacił w zbyt niskiej wysokości.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA