reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Świadczenie przedemerytalne - rozliczenie dodatkowych przychodów

Świadczenie przedemerytalne - rozliczenie dodatkowych przychodów

Do końca maja br. osoby uprawnione do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, które w poprzednim roku rozliczeniowym osiągały przychód z działalności zarobkowej, muszą rozliczyć się ze swoich zarobków w ZUS.

31 maja 2011 r. mija termin rozliczenia się z ZUS z przychodów uzyskanych w poprzednim roku rozliczeniowym (tj. od 1 marca 2010 r. do 28 lutego 2011 r.) przez osoby uprawnione do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Do tego czasu mają one obowiązek dostarczyć do ZUS wystawione przez płatnika składek zaświadczenie potwierdzające przychód osiągnięty w tym okresie. Obowiązek poinformowania o przychodzie mają również płatnicy składek, u których te osoby osiągały przychód mający wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia bądź zasiłku przedemerytalnego. Jeśli jednak ZUS otrzymał zaświadczenie o przychodzie od świadczeniobiorcy, nie wymaga, aby ten sam dokument przesłał mu płatnik składek. I odwrotnie – dostarczenie zaświadczenia do ZUS przez płatnika składek zwalnia z tego obowiązku dorabiającego ubezpieczonego.

Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzące działalność gospodarczą) powinny przedłożyć do końca maja 2011 r. pisemne oświadczenie o wysokości przychodu uzyskanego w poprzednim roku rozliczeniowym.

Wystawienie zaświadczenia o przychodzie

Płatnicy składek, którzy zatrudniają osoby dorabiające do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego, muszą wystawić tym osobom zaświadczenie o przychodzie uzyskanym w poprzednim roku rozliczeniowym. Muszą to zrobić w takim terminie, aby było możliwe dostarczenie go do ZUS najpóźniej 31 maja 2011 r.

Nie ma urzędowego wzoru, na którym powinno być wystawione zaświadczenie o przychodzie. Dokument ten powinien jednak zawierać wszystkie informacje, które umożliwią dokonanie przez ZUS rozliczenia przychodu świadczeniobiorcy.

Nowe zasady zmniejszania i zawieszania świadczeń przedemerytalnych >>

W zaświadczeniu o przychodzie płatnik składek musi przede wszystkim podać roczną kwotę przychodu wypłaconego w poprzednim roku rozliczeniowym. Nie ma jednak potrzeby, aby wykazał kwoty przychodu wypłacone w poszczególnych miesiącach tego okresu. Wystarczy potwierdzenie łącznego przychodu za cały rok rozliczeniowy, gdyż w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych nie ma możliwości rozliczenia przychodu za rok rozliczeniowy 2010/2011 w stosunku miesięcznym. Miesięczne rozliczenie przychodu będzie możliwe dopiero w stosunku do przychodu uzyskanego w bieżącym roku rozliczeniowym, przypadającym od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. Zatem płatnicy składek dopiero w zaświadczeniu wystawionym w 2012 r. będą musieli wykazać przychód w rozbiciu na poszczególne miesiące rozliczanego okresu.

Oprócz przychodu płatnik składek powinien podać w zaświadczeniu własną nazwę i adres oraz datę i miejscowość wystawienia zaświadczenia, a także nazwę i adres jednostki ZUS wypłacającej świadczenie. Płatnik powinien zamieścić w zaświadczeniu również imię i nazwisko osoby ubezpieczonej, jej numer PESEL, adres zamieszkania oraz okres, w którym jest (była) u niego zatrudniona. Wskazane jest również podanie numeru i symbolu świadczenia przysługującego osobie ubezpieczonej. Zaświadczenie musi być podpisane przez upoważnioną do tego osobę, a także powinno zawierać imienną pieczątkę tej osoby.

Przykładowy wzór zaświadczenia pracodawcy o przychodzie osoby uprawnionej do świadczenia przedemerytalnego

@RY1@i65/2011/008/i65.2011.008.000.0073.001.jpg@RY2@

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama