REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa, Urlop macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt ws. przeliczenia emerytury dla kobiet z rocznika 1953 w Sejmie

Senat skierował do Sejmu projekt ws. przeliczenia emerytury dla kobiet z rocznika 1953. Ponad 60 tys. kobiet z rocznika 1953 będą miały możliwość ponownego przeliczenia wysokości emerytury.

Duża popularność urlopu ojcowskiego

W okresie od stycznia do kwietnia tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób. Ojcowie mogą również skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

Zmiany w urlopach ojcowskich i rodzicielskich - nowa dyrektywa UE

Co najmniej dwa miesiące urlopu rodzicielskiego dla ojca - takie zmiany przewiduje nowa dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym.

Nowe prawa pracowników - dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w UE

Rada Unii Europejskiej przyjęła nową dyrektywę o większej przejrzystości i przewidywalności w pracy. Dyrektywa wymaga od pracodawców informowania pracowników od pierwszego dnia pracy (i nie później niż 7. dnia kalendarzowego) o zasadniczych aspektach stosunku pracy.

Jak rozliczyć i ustalić prawo do odroczonego urlopu rodzicielskiego

Warunkiem skorzystania z 16 tygodni odroczonego urlopu rodzicielskiego jest wykorzystanie przynajmniej jednej części urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim albo bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński - wsparcie dla rodziców

Osoby, które korzystają z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego oraz są objęte ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Urlop macierzyński dla ojca i członków najbliższej rodziny – zmiany 2019

Zrównanie sytuacji pracownika-innego członka najbliższej rodziny (dziadkowie, brat, siostra) korzystającego z urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego, z sytuacją pracownika-ojca wychowującego dziecko – zakłada nowelizacja Kodeksu pracy która wejdzie w życie jeszcze w 2019 roku.

Mama w pracy - prawa i przywileje

Przepisy Kodeksu pracy określają szereg praw dla pracujących matek, m.in. urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy. Mamom przysługują również inne programy wsparcia, jak np. becikowe, ulgi podatkowe, świadczenie rodzicielskie, czy 500plus.

Ochrona sygnalistów w pracy - jakie zmiany w prawie

Osoby zgłaszające nadużycia w miejscu pracy tzw. sygnaliści mają być chronione przed zawieszeniem w pracy czy zastraszaniem.

Zmiany w umowach o pracę na czas określony

Konieczność uzasadnienia przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony - zakłada propozycja zmian w prawie pracy. Projekt trafił do senackiej komisji.

Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego a zasiłek macierzyński

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie powoduje jego przerwania czy zawieszenia. Zatem pracownica dalej korzysta z urlopu wychowawczego na dziecko, na które o ten urlop wnioskowała. Na jakich warunkach w okresie urlopu wychowawczego przysługuje zasiłek macierzyński?

Nowe zasady udzielania urlopów rodzicielskich

Co najmniej 10 dni płatnego urlopu ojcowskiego, dwa miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego, 5 dni urlopu opiekuńczego - to nowe rozwiązania, które znalazły się w przepisach dyrektywy w sprawie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Polska będzie musiała dostosować się do przepisów w ciągu trzech lat.

Wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy - zmiany w Kodeksie pracy

Czy wynagrodzenia w ofertach pracy będą jawne? Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Jak ta zmiana wpłynęłaby na rynek pracy?

Powstanie Czarna Księga niedozwolonych praktyk dot. delegowania pracowników

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii tworzy Czarną Księgę niedozwolonych praktyk dot. delegowania pracowników. Szczególnie dotyczy to wymogów nakładanych wskutek działalności związków zawodowych, wysokich kar dla pracodawców.

Umowa zlecenia a urlop macierzyński lub urlop wychowawczy

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest tytułem, który - pod względem ubezpieczeniowym - ma pierwszeństwo przed umową zlecenia. Inaczej wygląda sytuacja ubezpieczeniowa zleceniobiorców przebywających na urlopach wychowawczych. Jeśli nastąpi zbieg tytułów ubezpieczeniowych - umowy zlecenia i urlopu wychowawczego, umowa zlecenia ma pierwszeństwo przed urlopem wychowawczym.

Praca w Polsce dla cudzoziemców - nowe wymogi

Cudzoziemcy poszukujący pracy w Polsce czy podejmujący naukę, będą musieli posiadać minimalną wysokość środków finansowych od 200 do 2,5 tys. zł na pokrycie kosztów podróży powrotnej - wynika z projektów rozporządzeń MSWiA.

Jak liczyć zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP po urlopie macierzyńskim

Obowiązujące przepisy przewidują kilka sytuacji w których pracodawca opłacający składki na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za swoich pracowników, będzie zwolniony z obowiązku ich opłacania.

Jak wpisać w świadectwie pracy informację o urlopie rodzicielskim łączonym z pracą

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i z ubezpieczeń społecznych. Podaje się w nim m.in. wymiar wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawę prawną jego udzielenia.

Wynagrodzenia pracowników NBP ujawnione

Zasady wynagradzania pracowników NBP będą ustalane przez zarząd banku w drodze uchwały, która będzie jawna i publikowana w BIP. Prezydent podpisał ustawę dotyczącą jawności wynagrodzeń w NBP.

Minimum 4-miesięczny urlop dla każdego z rodziców

Minimum 4-miesięczny, płatny urlop rodzicielski dla każdego z rodziców w całej Unii Europejskiej - takie założenia wprowadza dyrektywa o równowadze między życiem rodzinnym i zawodowym. Dyrektywa przewiduje również 5 dni urlopu opiekuńczego.

Dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców

Przedsiębiorca będzie mógł całkowicie zrezygnować z opłacania składek na ZUS - poinformował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Nowa dyrektywa ws. urlopu rodzicielskiego

Dyrektywa przewiduje, że część urlopu rodzicielskiego wykorzystywać będzie mogła tylko mama, a część - tylko tata. Polska wypracowała kompromis w tej sprawie.

Duże zmiany w urlopach rodzicielskich, wychowawczych i opiece

Na pracowników czekają ważne zmiany w zasadach przysługiwania urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego - wynika z projektu dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Ponadto pracownicy mają zyskać 5 dni urlopu na opiekę nad krewnym.

Wniosek o roczny urlop macierzyński i rodzicielski 2019 - wzór

"Roczny urlop macierzyński" obejmuje dwa urlopy: macierzyński i rodzicielski. Jakie są zasady jego udzielenia? Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie "rocznego urlopu macierzyńskiego".

Płaca minimalna bez dodatku stażowego w 2020 roku? - projekt zmian

Wyłączenie tzw. dodatku stażowego z podstawy wymiaru wynagrodzenia minimalnego za pracę - zakłada projekt zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zmiany miałyby obowiązywać w 2020 roku.

Emerytury zwolnione z PIT i składki zdrowotnej

Projekt ustawy "Emerytura bez podatku" został skierowany do dalszych prac sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Zakłada on, że emeryci i renciści nie będą odprowadzać podatku i nie będą płacili składki zdrowotnej.

Wielki Piątek i Wigilia dniami wolnymi od pracy? - nowy projekt

Projekt ustanawiający dni wolne od pracy w Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia właśnie wpłynął do Sejmu. Nowe przepisy miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2019 r.

Krótszy czas pracy dla pracującego rodzica?

Skrócenie o godzinę czasu pracy jednemu z rodziców dzieci do 15 roku życia - przewiduje poselski projekt zmian w Kodeksie pracy. Wprowadzenie takiego zapisu doprowadzi do rozregulowania organizacji pracy - uważa Konfederacja Lewiatan.

Monitoring w pracy, dane wrażliwe pracowników - zmiany

Firmy będą mogły prowadzić monitoring toalet i pomieszczeń zajmowanych przez zakładowe organizacje, jeżeli zgodę na to wyrażą związki zawodowe - wynika z ostatniej wersji projektu zmian w kodeksie pracy spowodowanej RODO. Ponadto zmiany obejmą możliwości przetwarzania informacji wrażliwych pracowników.

Urlop tacierzyński w 2019 r. – wniosek, wymiar, zasady korzystania

Urlop ojcowski i tacierzyński w 2019 roku będzie odbywał się na takich samych zasadach jak dotychczas. Jaki jest wymiar urlopu tacierzyńskiego? Kto może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego i czym się różni urlop tacierzyński od ojcowskiego?

Urlop rodzicielski 2019 – zasady korzystania, wzór wniosku

Urlop rodzicielski udzielany jest wyłącznie na wniosek rodzica. Jakie są zasady korzystania oraz wymiar urlopu rodzicielskiego w 2019 roku? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami i pobierz wzór wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego.

Poprawki do nowelizacji ustawy o PIP - opinia Senatu

Senat negatywnie zaopiniował poprawki do nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek składania przez kontrolerów PIP pisemnych oświadczeń o prowadzeniu albo nieprowadzeniu przez osobę najbliższą działalności gospodarczej, której przedmiot pokrywa się z przedmiotem kontroli prowadzonej przez tego pracownika.

Nowe zasady zatrudniania działaczy związkowych 2019 - uwagi Pracodawców RP

Od 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o związkach zawodowych. Na podstawie znowelizowanej ustawy Rada Ministrów sporządziła projekt rozporządzenia dotyczący zasad zatrudniania działaczy związkowych. Jakie uwagi do projektu zgłaszają Pracodawcy RP?

BHP: rozszerzenie wykazu rakotwórczych substancji w pracy

UE rozszerzy listę czynników rakotwórczych w miejscu pracy. Według danych, aż 52 proc. wszystkich zgonów związanych z wykonywaną pracą spowodowane jest chorobami nowotworowymi.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) uchwalona

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) została uchwalona przez Sejm. Wprowadza ona możliwość oszczędzania na emeryturę przez każdego ubezpieczonego. Część wynagrodzenia pracodawca będzie odprowadzał do funduszu gromadzącego i pomnażającego kapitał, który będzie własnością danego pracownika.

Zmiany w ustalaniu najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianach w ustalaniu najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Najważniejszą ze zmian jest rozszerzenie zakresu podmiotowego ustawy. Sprawdź, co się zmieni.

Nowe zasady przekazywania danych ubezpieczonych do ZUS od 1 stycznia 2019 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna kampanię informacyjną o nowych zasadach przekazywania danych ubezpieczonych do ZUS, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Czy będzie nowy Kodeks pracy

Nowy kodeks pracy w Polsce jest potrzebny - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Prace nad nowym Kodeksem pracy ma kontynuować następna kadencja parlamentu.

Wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy - projekt nowelizacji Kodeksu pracy

Stawki wynagrodzenia zasadniczego mają być jawne już na etapie poszukiwania pracy - takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

Urlopy dla rodziców w 2019 r. – macierzyński, rodzicielski, wychowawczy, ojcowski

Rodzicom-pracownikom przysługują różne rodzaje urlopów do wykorzystania w celu opieki nad dzieckiem. Kodeks pracy reguluje m.in. zasady udzielania urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Warto wiedzieć, jak w 2019 r. kształtują się uprawnienia pracowników w tym zakresie.

Zmiany w PUE ZUS w związku z e-ZLA

Od 14 sierpnia br. ZUS udostępnił nową wersję portalu PUE. Zmiany podyktowane są wprowadzeniem elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA), które od 1 grudnia będą obowiązkowe.

Sygnalista – definicja i ochrona w projekcie nowej ustawy

Sygnalista to pojęcie do tej pory nieznane w naszym systemie prawa. Projekt nowej ustawy o jawności życia publicznego definiuje sygnalistę na gruncie polskiego ustawodawstwa oraz przedstawia szereg instrumentów ochrony sygnalistów. Kto może zostać sygnalistą? Jaki jest cel proponowanych regulacji?

Projekt dot. emerytur dla matek czwórki dzieci jest gotowy

Projekt emerytur dla matek wychowujących co najmniej czwórkę dzieci, jest gotowy - poinformował wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk. W najbliższym czasie ma trafić do konsultacji zewnętrznych.

Bon szkoleniowy, stażowy i zasiedleniowy – zmiany w 2019 r.

Wg zapowiedzi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej już od 1 stycznia 2019 r. ma obowiązywać nowa ustawa o rynku pracy. Zmiany będą dotyczyć m.in. zasad korzystania z bonu szkoleniowego, bonu stażowego czy też bonu na zasiedlenie. W projekcie zrezygnowano także z bonu na zatrudnienie. Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa? Kogo przede wszystkim będą dotyczyć?

Duże zmiany w ulgach na PFRON

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zamienić dofinansowanie w refundację wynagrodzenia. Zniesiony ma być obowiązek tworzenia indywidualnych programów rehabilitacji.

Gwarantowana emerytura dla matek z czwórką dzieci

Jest już gotowa wersja projektu ustawy zakładającego przyznanie emerytur dla matek mających co najmniej czworo dzieci. W najbliższym czasie mają odbyć się konsultacje społeczne w tym zakresie.

Zmiany w przepisach BHP

Zespół ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy za zaprezentować nowe rozwiązania, mające na celu wprowadzenie uproszczeń i ograniczenie ciążących na pracodawcach obowiązków związanych z przepisami BHP.

Urlop rodzicielski w 2018 r. - podstawowe informacje, wzór wniosku

Pracodawca ma obowiązek zaakceptować wniosek o urlop rodzicielski, jeżeli został on złożony w formie pisemnej oraz w terminie. Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego w 2018 roku? Przedstawiamy wzór wniosku o urlop.

Egzekwowanie alimentów od pracodawców - opinia

Pracodawcy RP negatywnie ocenili projekt ustawy zakłądający solidarną odpowiedzialność pracodawcy za zobowiązania alimentacyjne pracowników, których zatrudnił "na czarno".

Łączenie rodzicielstwa z pracą, czyli zmiany dla pracowników

Prawo pracy to nie tylko kodeks pracy. Budowane jest przez różne ustawy i niejednokrotnie odesłań należy szukać w zupełnie innym miejscu. W maju br. znowelizowano ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 1076). Zmieniła ona kilka zapisów właśnie kodeksu pracy. Szczęśliwie zmianie podlegają zapisy, dotyczące rodziców, przyznając większą elastyczność w łączeniu życia prywatnego z zawodowym.

REKLAMA