reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowe prawa pracowników - dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w UE

Nowe prawa pracowników - dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w UE

Rada Unii Europejskiej przyjęła nową dyrektywę o większej przejrzystości i przewidywalności w pracy. Dyrektywa wymaga od pracodawców informowania pracowników od pierwszego dnia pracy (i nie później niż 7. dnia kalendarzowego) o zasadniczych aspektach stosunku pracy.

Rada przyjęła dziś, 13 czerwca, dyrektywę, dzięki której warunki pracy w UE staną się bardziej przejrzyste i przewidywalne. Wprowadza ona nowe prawa minimalne oraz nowe przepisy o tym, jakie informacje o warunkach pracy należy podać pracownikom. Dyrektywa ma być odpowiedzią na wyzwania pojawiające się na rynku pracy w związku ze zmianami demograficznymi, cyfryzacją i nowymi formami zatrudnienia.

Dyrektywa odpowiada na pojawienie się nowych form pracy. Wprowadza minimalne prawa pracowników, a w ten sposób daje większe bezpieczeństwo i przewidywalność w stosunkach pracownik–pracodawca. Jednocześnie pozwala zachować elastyczność rynku pracy - mówi Marius-Constantin Budăi, rumuński minister pracy i sprawiedliwości społecznej

Dyrektywa dotyczy wszystkich osób, które pracują ponad 3 godziny tygodniowo w ciągu 4 tygodni (czyli więcej niż 12 godzin miesięcznie). Pewne grupy pracowników (np. służba cywilna, siły zbrojne, służby ratunkowe i organy ścigania) mogą zostać wyłączone z zakresu niektórych przepisów.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Dyrektywa wymaga od pracodawców informowania pracowników od pierwszego dnia pracy (i nie później niż 7. dnia kalendarzowego) o zasadniczych aspektach stosunku pracy, np.:

  • danych identyfikacyjnych stron stosunku pracy oraz miejscu i charakterze pracy
  • początkowym wynagrodzeniu podstawowym i długości płatnego urlopu
  • długości standardowego dnia lub tygodnia pracy, jeżeli schemat pracy jest przewidywalny
  • danych identyfikacyjnych instytucji zabezpieczenia społecznego, do której odprowadzane są składki, o ile leży to w gestii pracodawcy.

Jeśli schemat pracy jest całkiem lub znacznie nieprzewidywalny, pracodawcy będą musieli informować pracowników także o godzinach i dniach referencyjnych, w których mogą być zobowiązani do pracy, o minimalnym terminie powiadomienia przed rozpoczęciem pracy, a także o gwarantowanej liczbie odpłatnych godzin pracy.

Dyrektywa przewiduje szereg nowych minimalnych praw przysługujących pracownikom, takich jak:

  • możliwość podjęcia równolegle pracy u innego pracodawcy
  • ograniczenie okresu próbnego do maksymalnie 6 miesięcy, przy czym wydłużenie tego okresu byłoby możliwe wyłącznie wtedy, gdy leży to w interesie pracownika lub jest uzasadnione charakterem pracy
  • po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy u tego samego pracodawcy – możliwość wystąpienia o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy
  • odbycie bezpłatnego szkolenia, jeżeli jest ono wymagane prawem Unii lub prawem krajowym.

Państwa członkowskie mogą przyjąć lub stosować prawo bardziej korzystne dla pracowników.

Kontekst i dalsze kroki

Komisja przedstawiła wniosek ustawodawczy w grudniu 2017 r. W czerwcu 2018 r. Rada przyjęła swoje stanowisko, które było punktem wyjścia do negocjacji z Parlamentem Europejskim. 7 lutego 2019 r. prezydencja Rady i Parlament Europejski wypracowały wstępne porozumienie. 16 kwietnia 2019 r. Parlament Europejski zatwierdził porozumienie w głosowaniu. Dyrektywa przyjęta dziś przez Radę zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie w życie 20. dnia po publikacji. Państwa członkowskie będą miały 3 lata na dostosowanie do niej swojego prawa.

Zapoznaj się z dyrektywą >>> Dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w Unii Europejskiej

Źródło: europa.eu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowe prawa pracowników - dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w UE/fot. Shutterstock
Nowe prawa pracowników - dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w UE/fot. Shutterstock

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama