REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe prawa pracowników - dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w UE

Nowe prawa pracowników - dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w UE/fot. Shutterstock
Nowe prawa pracowników - dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w UE/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rada Unii Europejskiej przyjęła nową dyrektywę o większej przejrzystości i przewidywalności w pracy. Dyrektywa wymaga od pracodawców informowania pracowników od pierwszego dnia pracy (i nie później niż 7. dnia kalendarzowego) o zasadniczych aspektach stosunku pracy.

Rada przyjęła dziś, 13 czerwca, dyrektywę, dzięki której warunki pracy w UE staną się bardziej przejrzyste i przewidywalne. Wprowadza ona nowe prawa minimalne oraz nowe przepisy o tym, jakie informacje o warunkach pracy należy podać pracownikom. Dyrektywa ma być odpowiedzią na wyzwania pojawiające się na rynku pracy w związku ze zmianami demograficznymi, cyfryzacją i nowymi formami zatrudnienia.

Autopromocja

Dyrektywa odpowiada na pojawienie się nowych form pracy. Wprowadza minimalne prawa pracowników, a w ten sposób daje większe bezpieczeństwo i przewidywalność w stosunkach pracownik–pracodawca. Jednocześnie pozwala zachować elastyczność rynku pracy - mówi Marius-Constantin Budăi, rumuński minister pracy i sprawiedliwości społecznej

Dyrektywa dotyczy wszystkich osób, które pracują ponad 3 godziny tygodniowo w ciągu 4 tygodni (czyli więcej niż 12 godzin miesięcznie). Pewne grupy pracowników (np. służba cywilna, siły zbrojne, służby ratunkowe i organy ścigania) mogą zostać wyłączone z zakresu niektórych przepisów.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Dyrektywa wymaga od pracodawców informowania pracowników od pierwszego dnia pracy (i nie później niż 7. dnia kalendarzowego) o zasadniczych aspektach stosunku pracy, np.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • danych identyfikacyjnych stron stosunku pracy oraz miejscu i charakterze pracy
 • początkowym wynagrodzeniu podstawowym i długości płatnego urlopu
 • długości standardowego dnia lub tygodnia pracy, jeżeli schemat pracy jest przewidywalny
 • danych identyfikacyjnych instytucji zabezpieczenia społecznego, do której odprowadzane są składki, o ile leży to w gestii pracodawcy.

Jeśli schemat pracy jest całkiem lub znacznie nieprzewidywalny, pracodawcy będą musieli informować pracowników także o godzinach i dniach referencyjnych, w których mogą być zobowiązani do pracy, o minimalnym terminie powiadomienia przed rozpoczęciem pracy, a także o gwarantowanej liczbie odpłatnych godzin pracy.

Dyrektywa przewiduje szereg nowych minimalnych praw przysługujących pracownikom, takich jak:

 • możliwość podjęcia równolegle pracy u innego pracodawcy
 • ograniczenie okresu próbnego do maksymalnie 6 miesięcy, przy czym wydłużenie tego okresu byłoby możliwe wyłącznie wtedy, gdy leży to w interesie pracownika lub jest uzasadnione charakterem pracy
 • po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy u tego samego pracodawcy – możliwość wystąpienia o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy
 • odbycie bezpłatnego szkolenia, jeżeli jest ono wymagane prawem Unii lub prawem krajowym.

Państwa członkowskie mogą przyjąć lub stosować prawo bardziej korzystne dla pracowników.

Kontekst i dalsze kroki

Komisja przedstawiła wniosek ustawodawczy w grudniu 2017 r. W czerwcu 2018 r. Rada przyjęła swoje stanowisko, które było punktem wyjścia do negocjacji z Parlamentem Europejskim. 7 lutego 2019 r. prezydencja Rady i Parlament Europejski wypracowały wstępne porozumienie. 16 kwietnia 2019 r. Parlament Europejski zatwierdził porozumienie w głosowaniu. Dyrektywa przyjęta dziś przez Radę zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie w życie 20. dnia po publikacji. Państwa członkowskie będą miały 3 lata na dostosowanie do niej swojego prawa.

Zapoznaj się z dyrektywą >>> Dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w Unii Europejskiej

Źródło: europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  REKLAMA

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  REKLAMA