REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnienie, Cudzoziemcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Visa zatrudni 1500 specjalistów w Polsce w globalnym hubie technologiczno-produktowym

Visa planuje otworzyć w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy, który będzie pierwszym tego rodzaju projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak przekazano, w ciągu najbliższych kilku lat w hubie ma pracować 1500 specjalistów z obszaru technologii.

Wiek emerytalny a praca. O czym należy pamiętać zatrudniając emeryta?

Jaki jest w Polsce wiek emerytalny dla kobiet a jaki dla mężczyzn? Czy do emerytury wlicza się okres pracy za granicą? Praca w jakich państwach wlicza się do polskiej emerytury? Jakie są najważniejsze zasady związane z zatrudnieniem emeryta - rodzaj umowy, warunki, podatek, ulgi, obowiązki pracodawcy.

Od 5 maja 2023 r. nowe zasady zatrudniania cudzoziemców i nowy wzór zaproszenia

W dniu 5 maja 2023 r. wejdą w życie nowe zasady zatrudniania cudzoziemców. Jakie będzie wyglądał wzór zaproszenia, wzór formularza wniosku o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń oraz jaka jest wysokości środków, które powinien posiadać zapraszający?

Przepisy dotyczące emerytur dla cudzoziemców nie zmieniły się w ostatnich latach

Obywatele Ukrainy, podobnie jak inni obcokrajowcy, aby otrzymać polską emeryturę, muszą spełnić szereg warunków i odprowadzać składki w Polsce.

Czy bezrobocie wzrośnie w tym roku?

Bezrobocie w Polsce. Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewają się niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia do końca tego roku. W swoim komentarzu do środowych danych GUS wskazali, że spowolnienie gospodarcze w niewielkim stopniu wpływa na kondycję rynku pracy.

Zatrudnienie i wynagrodzenia w Polsce - komentarz ekonomisty ING

W scenariuszu bazowym nie spodziewamy się znaczącego spadku zatrudnienia i wzrostu bezrobocia w obecnym cyklu – ocenił starszy ekonomista ING Adam Antoniak w komentarzu do piątkowych danych GUS o zatrudnieniu.

Blaski i cienie pracy zdalnej

Praca zdalna to forma zatrudnienia, w której pracownik wykonuje swoje obowiązki poza siedzibą firmy, zazwyczaj z domu lub innego miejsca poza biurem. Jakie są zalety tej formy zatrudnienia? Czy praca ma wady, a jeśli tak – to jakie?

Jak zwiększyć zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami w Polsce?

Aby więcej osób z niepełnosprawnością w Polsce znalazło zatrudnienie, kluczowa jest zmiana poglądów, nastawienia zarówno pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, jak i opinii publicznej - ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Marek Rymsza. W Polsce ok. 30 proc. osób z niepełnosprawnością jest zatrudnionych.

Praca kobiet - etat w domu wyceniony na milion złotych!

Ile kosztuje etat w domu? Ile warta jest praca kobiety w domu? Ile należy się za sprzątanie, gotowanie, pranie, zakupy, opiekę nad dzieckiem? Pomimo nowych regualcji w prawie pracy i tzw. work-life balance - coraz bardziej rozwija się niewidzialna praca kobiet w domu. W sądzie w Hiszpanii sąd wycenił taką pracę kobiety na prawie milion złotych!

Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?

Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła nową konstrukcję – wniosek do pracodawcy o umowę o pracę na czas nieokreślony.

Okazjonalna praca zdalna – wygląda na bubel. Rząd naprawi

Nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz ustanowiła nowość w postaci pracy zdalnej okazjonalnej. Ta druga konstrukcja budzi wątpliwości w kwestiach zasadniczych. W lutym rząd chciał rozjaśnić odpowiedzią na interpelację, a obecnie planuje naprawiać błędy „kuchennymi drzwiami” w drodze rozporządzenia.

Płace rosną, ale realna wartość zarobków spada

W lutym br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 0,8%. W stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyło się o 0,1%. Przeciętne wynagrodzenie zaś w lutym br. w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 13,6% - podał GUS.

Cudzoziemcy - zezwolenie na pracę. Kiedy potrzebny nowy dokument?

Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego, którego dokument pobytowy uprawnia do wykonywania pracy w Polsce. Wydaje się je na wniosek pracodawcy dla wskazanego w nim cudzoziemca. W zezwoleniu określa się warunki zatrudnienia. Czy każda ich zmiana wymaga uzyskania nowego zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.

Trudno o wizę dla cudzoziemca, który chce pracować w Polsce

Niektóre polskie placówki dyplomatyczno–konsularne w znaczący sposób utrudniają obywatelom państw trzecich uzyskanie dokumentów wizowych w celu wykonywania pracy na terytorium naszego kraju – alarmuje Konfederacja Lewiatan.

Rośnie liczba firm należących do cudzoziemców

Rośnie liczba podmiotów gospodarczych należących do cudzoziemców. Jak powiedział PAP Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, pozarolniczą działalność gospodarczą w Polsce prowadzi już ponad 31 tys. obcokrajowców. Co trzeci z nich to Ukrainiec. Drugie i trzecie miejsce zajmują Białorusini i Wietnamczycy. Zaraz za nimi są Niemcy i Rosjanie.

Praca zdalna w 2023 roku. Kwestie praktyczne

Już za kilka tygodni, bo 7 kwietnia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy o pracy zdalnej. Regulują obowiązki pracodawcy i pracownika oraz zabezpieczają pracownika pracującego z domu. Zdaniem prawników z branży IT, na specjalistów wdrażających nowe regulacje, czekają spore wyzwania. 

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - co warto wiedzieć?

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest uproszczoną procedurą zatrudniania cudzoziemców z wybranych krajów. Uproszczoną w stosunku do zezwolenia na pracę. Nazywana jest także procedurą oświadczeniową. Obecnie, po wykluczeniu Rosji (w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie), pracodawcy w Polsce mogą zatrudniać w tym trybie obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Czym jest "inna praca zarobkowa"?

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza rozróżnienie między „zatrudnieniem” a „inną pracą zarobkową”. Na czym polega różnica i co się kryje pod pojęciem „inna praca zarobkowa”? Odpowiadamy.


 

3 mln zł na wsparcie zatrudnienia socjalnego w 2023 r.

29 projektów otrzyma dofinansowanie w ramach tegorocznej edycji Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego. Wsparcie w projektach otrzyma blisko 891 uczestników, należących do grupy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Budżet programu w 2023 r. to 3 mln zł.

Prognozy zatrudnienia o rocznym horyzoncie nieco bardziej optymistyczne niż kwartalne

Dane ankietowe sugerują osłabienie popytu na pracę, ale prognozy zatrudnienia w perspektywie kwartalnej pozostają relatywnie optymistyczne, a w perspektywie rocznej są bardziej optymistyczne niż w kwartalnej - napisano w najnowszej wersji raportu NBP "Szybki Monitoring".

Kiedy można zatrudnić dziecko?

Przy spełnieniu przez pracodawcę pewnych warunków, przepisy prawa pracy dopuszczają zatrudnianie osób niepełnoletnich. Jest to młodzież w wieku 15-18 lat, którą nazywamy pracownikami młodocianymi. Niezależnie od tych zasad, istnieje też możliwość zlecenia pracy dziecku. Kiedy i na jakich zasadach? Wyjaśniamy.

Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę

Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce w ramach zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, gdy zmienia warunki zatrudnienia lub pracodawcę, nie zawsze musi składać wniosek o nowe zezwolenie. Może również zmienić te, które ma. Co warto wiedzieć o procedurze zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę?

50 proc. firm prognozuje zwiększenie zatrudnienia w br.

50 proc. firm prognozuje zwiększenie zatrudnienia w br, a 27 proc. planuje utrzymanie kadry na tym samym poziomie – poinformowało Centrum Analityczne Gremi Personal, po przeanalizowaniu danych uzyskanych od współpracujących z agencją przedsiębiorstw. Wskazano, że tylko 23 proc. firm deklaruje redukcję etatów.

Coraz więcej ubezpieczonych cudzoziemców

Polski rynek pracy staje się coraz bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców. W grudniu 2022 r. liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła 1 mln 63 tys. i wzrosła o 191,7 tys. w stosunku do stycznia 2022 r.

Przedłużenie zezwolenia na pracę typu A

Zezwolenie na pracę typu A jest wymagane, jeżeli cudzoziemiec wykonuje pracę na terytorium RP na podstawie umowy z pracodawcą, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Polski. Okres ważności takiego zezwolenia wynosi maksymalnie 3 lata. Gdy zbliża się data końcowa dokumentu i pracodawca nadal chce zatrudniać cudzoziemca, może złożyć wniosek o przedłużenie zezwolenia. Jak i kiedy to zrobić? Odpowiadamy.

Prawie 2 miliony ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce

Liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce rośnie, wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy. Zasilają oni nasz rynek pracy, uzupełniają luki kadrowe i przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki – przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Firmy starają się utrzymywać zatrudnienie, a część planuje podwyżki

Mimo spowolnienia gospodarczego firmy starają się utrzymywać zatrudnienie, a część planuje podwyżki - powiedziała PAP prof. SGH Elżbieta Mączyńska. Jak wskazała, możliwość pracy zdalnej jest postrzegana przez pracowników jako korzyść porównywalna z kilkuprocentową podwyżką.

Koniec 2022 roku! Podsumowanie sytuacji na polskim rynku pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dokonało podsumowania za 2021 r. i 2022 r. na polskim rynku pracy. Jaka jest skala bezrobocia? Ile wynosił współczynnik aktywności w 2022 r.? Co się zmieniło i zmieni w 2023 r.?

Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw [listopad 2022]

Wzrost płac 2022. Przeciętne wynagrodzenie wynosi 6857,96 PLN. Jakie było zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 roku?

Jak pracownicy z Ukrainy wchodzą na polski rynek pracy?

Zatrudnienie Ukraińców. Księgowi, nauczyciele, finansiści, osoby z doświadczeniem menedżerskim – to tylko kilka przykładowych zawodów, w których specjalizują się migranci z Ukrainy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że do sierpnia 2022 roku blisko 380 tysięcy Ukraińców znalazło pracę w Polsce. Teraz liczba legalnie zatrudnionych może być wyższa. Jednak czy wysokie kwalifikacje Ukraińców poszukujących pracy w swojej branży są wystarczające, aby wykonywać ich zawód w Polsce?

Nowa informacja o warunkach zatrudnienia. Co się zmienia?

Informacja o warunkach zatrudnienia. Nowe regulacje w Kodeksie pracy. Co dokładnie się zmieni? Jak się przygotować?

Europejski Filar Praw Socjalnych – 5 lat obowiązywania

W listopadzie 2023 r. minęło 5 lat od ogłoszenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych (EFPS). Jakie są najważniejsze wytyczne EFPS? Czy UE poradziła sobie z ich wdrożeniem, czy też może trzeba zmienić zasady dostosowując je do aktualnych realiów na rynku pracy?

Jakich kwalifikacji pracowników potrzebują pracodawcy?

Według ekspertów z Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE) niezbędne jest silniejsze powiązanie edukacji i rynku pracy. Autorzy raportu „Zapotrzebowanie na kompetencje i kwalifikacje w regionalnych branżach wiodących” podkreślają rosnące znaczenie umiejętności. Wykształcenie formalne schodzi w opiniach pracodawców na drugi plan – aż w 80% ogłoszeń o pracę brak wymagań dotyczących wykształcenia. Zdaniem ekspertów to przejaw zmian na rynku pracy. Otwiera się era potwierdzonych umiejętności – kwalifikacji rynkowych.

Co przeszkadza kandydatom w ofertach pracy?

Dobrze skonstruowana pod względem treści oferta zwiększa zainteresowanie kandydatów o ok. 80%

Bezrobocie w październiku 2022. Znamy dane GUS

Bezrobocie w Polsce. GUS zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu października 2022 roku.

Aktywność zawodowa 2023

Czy w 2023 roku bon na zasiedlenie będzie należał się każdemu? Jakie są zasady działania Centralnej Bazy Ofert Pracy (CBOP)? Czym są i jak będą funkcjonowały od 2023 roku Ochotnicze Hufce Pracy (OHP)?

Multikulti – czy Polska jest na to gotowa

W ostatnich latach Polska stała się krajem, w którym liczba przyjeżdżających imigrantów wyraźnie przewyższyła ilość Polaków wyjeżdżających na dłużej zagranicę. Stało się tak już przed wybuchem wojny rosyjsko-ukraińskiej, i wbrew oficjalnemu stanowisku polityków obozu rządzącego. Takie wnioski płyną z raportu „Europolis. Migranci w Polsce” przygotowanego dla Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera przez Politykę Insight.

Pracownicy 50 plus - 39 proc. chce pracować w wieku emerytalnym

Prawie 40 proc. osób w wieku przedemerytalnym deklaruje chęć kontynuowania zatrudnienia po przekroczeniu wieku emerytalnego. Przeciwnego zdania jest 23 proc. badanych – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy "Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022".

Dlaczego warto zatrudniać pracowników 50+

Zatrudnienie pracownika 50+. Jakie korzyści dla pracodawcy niesie zatrudnienie silversa?

Informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp) - skorzystaj ze wzoru na 2023 r. [webinarium]

Informacja o warunkach zatrudnienia. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp) – skorzystaj ze wzoru na 2023 r.” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 24 listopada 2022 roku. Polecamy!

Liczba ubezpieczonych cudzoziemców stale rośnie

Na koniec września liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła ponad 1 mln i wzrosła o 44 tys. w stosunku do sierpnia – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zatrudnienie pracowników 2022/2023. Outsourcing procesowy

Polski rynek pracy stoi pod koniec 2022 roku (na progu 2023 roku) przed wieloma wyzwaniami. Większość polskich przedsiębiorstw znalazła się w trudnej sytuacji. Na ich funkcjonowanie w ostatnim czasie silnie wpływa wysoka inflacja, ograniczony dostęp do surowców oraz wzrost kosztów energii. Dodatkowo niestabilna sytuacja wywołana wojną w Ukrainie oraz pandemią COVID-19 spowodowała poważne deficyty kadrowe, które utrudniły zachowanie ciągłości funkcjonowania firm, a nawet wymusiły zaprzestanie ich działalności. Pytanie brzmi zatem, jak zapewnić stabilność procesów i skutecznie rozwinąć biznes w tym trudnym gospodarczo czasie? Odpowiedzią może być outsourcing procesowy.

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców? Ile pracodawców zatrudnia cudzoziemców i ile cudzoziemców wykonuje pracę w Polsce? Czy będzie obowiązywało elektroniczne postępowanie w sprawie zezwoleń na pracę? Co z testem rynku pracy?

Legalność zatrudnienia

Seminarium poświęcone legalności zatrudnienia odbędzie się we wtorek 25 października we Wrocławiu.

Obcokrajowcy zalewają rynek pracy. Coraz więcej zezwoleń na pobyt

Obcokrajowcy w Polsce: Urzędnicy wydali rdr. o blisko 60 proc. więcej zezwoleń na pobyt czasowy niż rok temu.

Ilu Polaków pracuje na emeryturze? Usługi sąsiedzkie - dofinansowanie za pomoc sąsiadowi

Coraz więcej osób pozostaje na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Liczba pracujących emerytów w 2015 r. wynosiła 575,4 tys., a pod koniec 2021 r. pracowało 812,9 tys. emerytów – powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceminister zapowiedział m.in. zmiany w ustawie o pomocy społecznej. "Chcemy wprowadzić usługi sąsiedzkie. To dofinansowanie za pomoc sąsiadowi. W tej chwili nad tym pracujemy. Musimy znaleźć takie rozwiązanie, które nie byłoby fikcją i nie prowadziło do nadużyć" – dodał.

Zezwolenie jednolite - co w przypadku odmowy wszczęcia postępowania?

O zezwolenie jednolite na pobyt czasowy i pracę stara się cudzoziemiec, który chce przedłużyć swój pobyt w Polsce, a głównym celem tego pobytu jest praca. W przepisach znajdziemy szereg okoliczności, które sprawiają, że wojewoda odmówi wszczęcia postępowania w sprawie wydania takiego zezwolenia. Warto więc sprawdzić, przed złożeniem wniosku, czy cudzoziemiec może ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

Zatrudnianie cudzoziemców - co zmienią nowe przepisy?

Zatrudnianie cudzoziemców. Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców usprawni proces wydawania dokumentów legalizujących ich pracę – oceniła Konfederacja Lewiatan. Zastrzegła jednak, że nowe zasady nałożą też na pracodawców pewne ograniczenia i dodatkowe koszty.

GUS: zatrudnienie 2022 - w I półroczu wzrosło o 1,9 proc.

GUS: zatrudnienie 2022, w pierwszym półroczu wyniosło 9288,4 tys. etatów, o 1,9 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w tym okresie o 10,8 proc. do 6196,99 zł.

Webinarium „Nowa informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp) – jak ją prawidłowo sporządzić”

„Nowa informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp) – jak ją prawidłowo sporządzić” - zapraszamy na praktyczne webinarium z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 20 października 2022 roku. Polecamy!

REKLAMA