REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Największą zaletą pracy zdalnej jest większa elastyczność i swoboda w organizowaniu czasu pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna to forma zatrudnienia, w której pracownik wykonuje swoje obowiązki poza siedzibą firmy, zazwyczaj z domu lub innego miejsca poza biurem. Jakie są zalety tej formy zatrudnienia? Czy praca ma wady, a jeśli tak – to jakie?

Praca zdalna stała się coraz popularniejsza w ostatnich latach, szczególnie w wyniku pandemii COVID-19, która zmusiła wiele firm do przeprowadzenia swojej działalności w trybie zdalnym. Ta forma wykonywania pracy sprawdziła się, ustawodawca zdecydował się więc wprowadzić ją na stałe do Kodeksu pracy. Kodeksowe przepisy o pracy zdalnej obowiązują już od 7 kwietnia. 

REKLAMA

Autopromocja

Praca zdalna ma wiele zalet, takich jak większa elastyczność w wykonywaniu obowiązków, oszczędność czasu i kosztów związanych z dojazdem do pracy, a także większa swoboda w organizowaniu czasu pracy. Jednocześnie jednak, wymaga ona dobrej organizacji pracy i dyscypliny, aby zapewnić skuteczność wykonywanych zadań i utrzymać komunikację z zespołem.

Największa zaleta pracy zdalnej

Największą zaletą pracy zdalnej jest większa elastyczność i swoboda w organizowaniu czasu pracy. Osoby pracujące zdalnie mają możliwość dostosowania harmonogramu pracy do swoich potrzeb i preferencji, co może przynieść korzyści w zakresie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Ponadto, praca zdalna pozwala na oszczędność czasu i kosztów związanych z dojazdem do pracy oraz zapewnia większą autonomię i niezależność w wykonywaniu obowiązków.

Praca zdalna może być szczególnie korzystna dla osób z ograniczeniami w zakresie mobilności, osób z dziećmi lub opiekunów osób starszych, jak również dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma dostępnych miejsc pracy odpowiadających ich kwalifikacjom. Wszystko to sprawia, że praca zdalna jest coraz popularniejsza i stanowi istotną alternatywę dla tradycyjnego modelu zatrudnienia w biurze.

Oprócz wymienionych zalet, praca zdalna daje również inne korzyści, takie jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Większa różnorodność: Praca zdalna może przyczynić się do większej różnorodności w zatrudnieniu, ponieważ pracownicy nie są ograniczeni lokalizacją i mogą pochodzić z różnych regionów lub nawet krajów. Dzięki temu pracodawcy mogą zyskać dostęp do różnorodnych perspektyw i doświadczeń, co może przyczynić się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań.

Mniejsze obciążenie środowiska: Praca zdalna może przyczynić się do mniejszego obciążenia środowiska, ponieważ zmniejsza zapotrzebowanie na dojazdy samochodem i transport publiczny. Dzięki temu można zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i inne negatywne wpływy na środowisko.

REKLAMA

Większa równowaga między życiem prywatnym a zawodowym: Praca zdalna pozwala na większą równowagę między życiem prywatnym a zawodowym, co może przyczynić się do mniejszego stresu i lepszej jakości życia. Pracownicy mają większą swobodę w organizowaniu swojego czasu pracy i mogą łatwiej pogodzić obowiązki zawodowe z życiem rodzinnym i innymi zainteresowaniami.

Większa autonomia: Praca zdalna daje pracownikom większą autonomię w wykonywaniu swoich obowiązków, co może przyczynić się do większej motywacji i zaangażowania w pracę. Pracownicy mają większą swobodę w podejmowaniu decyzji i planowaniu swojej pracy, co może przyczynić się do lepszego dopasowania pracy do ich indywidualnych preferencji i stylu pracy.

Praca zdalna korzystna i dla pracodawców

Praca zdalna może przynieść wiele korzyści dla pracodawcy, w tym:

Większa elastyczność: Pracodawcy, którzy zdecydują się na oferowanie pracy zdalnej, mogą mieć większą elastyczność w kwestii rekrutacji pracowników, którzy niekoniecznie muszą mieszkać w okolicy siedziby firmy. Dzięki temu mogą pozyskać pracowników o odpowiednich kwalifikacjach z całego kraju lub nawet ze świata.

Oszczędność kosztów: Praca zdalna pozwala na oszczędność kosztów związanych z prowadzeniem biura, jak również kosztów związanych z dojazdem i parkingiem dla pracowników. Pracodawcy mogą również zaoszczędzić na kosztach związanych z zakupem i utrzymaniem sprzętu komputerowego i biurowego.

Zwiększenie produktywności: Pracownicy pracujący zdalnie często są bardziej produktywni, ponieważ mają większą swobodę w planowaniu swojego czasu pracy i nie muszą marnować czasu na dojazdy czy inne czynniki stresujące, takie jak hałas w biurze.

Zwiększenie zadowolenia pracowników: Praca zdalna może przyczynić się do zwiększenia zadowolenia pracowników, co z kolei może przynieść korzyści w zakresie retencji pracowników oraz jakości i kreatywności pracy.

Wszystko to sprawia, że coraz więcej pracodawców decyduje się na oferowanie pracy zdalnej swoim pracownikom lub stosowanie hybrydowego modelu pracy, łączącego pracę zdalną z czasem spędzonym w biurze.

Praca zdalna ma nie tylko zalety

Tak, jak każdy model pracy, praca zdalna może mieć swoje wady, oto niektóre z nich:

Trudność w utrzymaniu pracy zespołowej: Praca zdalna może przyczynić się do trudności w utrzymaniu pracy zespołowej, ponieważ pracownicy nie są fizycznie obecni w biurze i nie mogą korzystać z tradycyjnych form komunikacji, takich jak spotkania w sali konferencyjnej czy na korytarzu. Dlatego ważne jest, aby pracodawcy zapewnili narzędzia i platformy do pracy grupowej online.

Trudność w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia: Praca zdalna może przyczynić się do trudności w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia, ponieważ pracownicy często spędzają długie godziny przed komputerem i nie mają fizycznej aktywności w ciągu dnia. Ważne jest, aby pracownicy pamiętali o regularnej aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiu i regularnym wstawaniu od biurka.

Trudność w utrzymaniu balansu między życiem prywatnym a zawodowym: Praca zdalna może przyczynić się do trudności w utrzymaniu balansu między życiem prywatnym a zawodowym, ponieważ pracownicy często nie mają wyraźnego podziału między pracą a życiem prywatnym. Dlatego ważne jest, aby pracownicy mieli wyraźne granice między pracą a życiem prywatnym i umieli oddzielić jedno od drugiego.

Trudność w utrzymaniu motywacji: Praca zdalna może przyczynić się do trudności w utrzymaniu motywacji, ponieważ pracownicy często pracują w izolacji i nie mają stymulacji i wsparcia ze strony kolegów z pracy lub przełożonych. Ważne jest, aby pracodawcy zapewnili regularną komunikację i feedback, a także okazje do szkoleń i rozwoju zawodowego.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne

Praca zdalna może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdrowie psychiczne pracownika. Oto niektóre z czynników, które mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne pracowników pracujących zdalnie:

Izolacja społeczna: Praca zdalna może przyczynić się do izolacji społecznej, ponieważ pracownicy często pracują w samotności i nie mają regularnego kontaktu z innymi ludźmi. Dlatego ważne jest, aby pracownicy mieli stały kontakt z innymi pracownikami i przełożonymi poprzez narzędzia komunikacyjne online.

Trudności z koncentracją i motywacją: Praca zdalna może przyczynić się do trudności z koncentracją i motywacją, ponieważ pracownicy często pracują w środowisku domowym, które może być pełne rozpraszaczy. Dlatego ważne jest, aby pracownicy mieli wydzielone miejsce do pracy, wolne od innych czynników rozpraszających.

Przeciążenie pracą: Praca zdalna może przyczynić się do przeciążenia pracą, ponieważ pracownicy często mają trudności z oddzieleniem pracy od życia prywatnego i nie mają wyraźnych granic między jednym a drugim. Dlatego ważne jest, aby pracownicy mieli wyraźne granice między pracą a życiem prywatnym i żeby pracodawcy respektowali te granice.

Stres: Praca zdalna może przyczynić się do stresu, ponieważ pracownicy często mają trudności z wykorzystaniem narzędzi technologicznych i rozwiązywaniem problemów w samotności. Dlatego ważne jest, aby pracownicy mieli wsparcie techniczne i merytoryczne od pracodawców i kolegów z pracy.

Niemożność rozłączenia się: Praca zdalna może przyczynić się do braku możliwości rozłączenia się, ponieważ pracownicy mają ciągły dostęp do swojego miejsca pracy i narzędzi pracy. Dlatego ważne jest, aby pracownicy mieli wyraźnie wyznaczone godziny pracy i czas wolny od pracy.

Praca zdalna zwiększy wydajność pracy?

Wydajność pracy podczas pracy zdalnej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pracy, charakter pracy i indywidualne preferencje pracownika. Oto kilka czynników, które mogą wpłynąć na wydajność pracy podczas pracy zdalnej:

Środowisko pracy: Pracownicy zdalni często pracują w wygodnym i znanym środowisku, co może pomóc w zwiększeniu wydajności pracy. Jednakże, jeśli środowisko pracy jest pełne rozpraszaczy lub niewygodne, to może wpłynąć negatywnie na wydajność pracy.

Motywacja: Pracownicy zdalni muszą być odpowiednio motywowani, aby osiągnąć wysoką wydajność pracy. Dlatego ważne jest, aby pracodawcy zapewniali odpowiednie narzędzia i zasoby, aby pracownicy mogli skutecznie wykonywać swoją pracę, a także nagradzali ich za ich wysiłki.

Narzędzia technologiczne: Narzędzia technologiczne, takie jak komunikatory online i oprogramowanie do zarządzania projektami, mogą pomóc w zwiększeniu wydajności pracy podczas pracy zdalnej. Jednakże, jeśli narzędzia te są niewłaściwie dobrane lub niewłaściwie używane, to mogą przeciwnie, wpłynąć negatywnie na wydajność pracy.

Dostęp do informacji: Pracownicy zdalni muszą mieć szybki i łatwy dostęp do informacji, które są potrzebne do wykonania swojej pracy. Jeśli informacje są trudno dostępne lub niewłaściwie zorganizowane, to może to wpłynąć negatywnie na wydajność pracy.

Komunikacja: Komunikacja jest kluczowa dla skutecznej pracy zdalnej. Właściwa komunikacja między pracownikami, ich przełożonymi i klientami jest niezbędna do zapewnienia, że wszyscy rozumieją cele projektu, wymagania i deadline’y. Nieodpowiednia komunikacja może prowadzić do nieporozumień, opóźnień i innych problemów, które mogą wpłynąć negatywnie na wydajność pracy.

W ogólnym rozrachunku, praca zdalna może wpłynąć pozytywnie na wydajność pracy, ale tylko pod warunkiem, że są dostępne odpowiednie narzędzia, zasoby i motywacja.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA