REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Największą zaletą pracy zdalnej jest większa elastyczność i swoboda w organizowaniu czasu pracy
Największą zaletą pracy zdalnej jest większa elastyczność i swoboda w organizowaniu czasu pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna to forma zatrudnienia, w której pracownik wykonuje swoje obowiązki poza siedzibą firmy, zazwyczaj z domu lub innego miejsca poza biurem. Jakie są zalety tej formy zatrudnienia? Czy praca ma wady, a jeśli tak – to jakie?

Praca zdalna stała się coraz popularniejsza w ostatnich latach, szczególnie w wyniku pandemii COVID-19, która zmusiła wiele firm do przeprowadzenia swojej działalności w trybie zdalnym. Ta forma wykonywania pracy sprawdziła się, ustawodawca zdecydował się więc wprowadzić ją na stałe do Kodeksu pracy. Kodeksowe przepisy o pracy zdalnej obowiązują już od 7 kwietnia. 

Autopromocja

Praca zdalna ma wiele zalet, takich jak większa elastyczność w wykonywaniu obowiązków, oszczędność czasu i kosztów związanych z dojazdem do pracy, a także większa swoboda w organizowaniu czasu pracy. Jednocześnie jednak, wymaga ona dobrej organizacji pracy i dyscypliny, aby zapewnić skuteczność wykonywanych zadań i utrzymać komunikację z zespołem.

Największa zaleta pracy zdalnej

Największą zaletą pracy zdalnej jest większa elastyczność i swoboda w organizowaniu czasu pracy. Osoby pracujące zdalnie mają możliwość dostosowania harmonogramu pracy do swoich potrzeb i preferencji, co może przynieść korzyści w zakresie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Ponadto, praca zdalna pozwala na oszczędność czasu i kosztów związanych z dojazdem do pracy oraz zapewnia większą autonomię i niezależność w wykonywaniu obowiązków.

Praca zdalna może być szczególnie korzystna dla osób z ograniczeniami w zakresie mobilności, osób z dziećmi lub opiekunów osób starszych, jak również dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma dostępnych miejsc pracy odpowiadających ich kwalifikacjom. Wszystko to sprawia, że praca zdalna jest coraz popularniejsza i stanowi istotną alternatywę dla tradycyjnego modelu zatrudnienia w biurze.

Oprócz wymienionych zalet, praca zdalna daje również inne korzyści, takie jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Większa różnorodność: Praca zdalna może przyczynić się do większej różnorodności w zatrudnieniu, ponieważ pracownicy nie są ograniczeni lokalizacją i mogą pochodzić z różnych regionów lub nawet krajów. Dzięki temu pracodawcy mogą zyskać dostęp do różnorodnych perspektyw i doświadczeń, co może przyczynić się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań.

Mniejsze obciążenie środowiska: Praca zdalna może przyczynić się do mniejszego obciążenia środowiska, ponieważ zmniejsza zapotrzebowanie na dojazdy samochodem i transport publiczny. Dzięki temu można zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i inne negatywne wpływy na środowisko.

Większa równowaga między życiem prywatnym a zawodowym: Praca zdalna pozwala na większą równowagę między życiem prywatnym a zawodowym, co może przyczynić się do mniejszego stresu i lepszej jakości życia. Pracownicy mają większą swobodę w organizowaniu swojego czasu pracy i mogą łatwiej pogodzić obowiązki zawodowe z życiem rodzinnym i innymi zainteresowaniami.

Większa autonomia: Praca zdalna daje pracownikom większą autonomię w wykonywaniu swoich obowiązków, co może przyczynić się do większej motywacji i zaangażowania w pracę. Pracownicy mają większą swobodę w podejmowaniu decyzji i planowaniu swojej pracy, co może przyczynić się do lepszego dopasowania pracy do ich indywidualnych preferencji i stylu pracy.

Praca zdalna korzystna i dla pracodawców

Praca zdalna może przynieść wiele korzyści dla pracodawcy, w tym:

Większa elastyczność: Pracodawcy, którzy zdecydują się na oferowanie pracy zdalnej, mogą mieć większą elastyczność w kwestii rekrutacji pracowników, którzy niekoniecznie muszą mieszkać w okolicy siedziby firmy. Dzięki temu mogą pozyskać pracowników o odpowiednich kwalifikacjach z całego kraju lub nawet ze świata.

Oszczędność kosztów: Praca zdalna pozwala na oszczędność kosztów związanych z prowadzeniem biura, jak również kosztów związanych z dojazdem i parkingiem dla pracowników. Pracodawcy mogą również zaoszczędzić na kosztach związanych z zakupem i utrzymaniem sprzętu komputerowego i biurowego.

Zwiększenie produktywności: Pracownicy pracujący zdalnie często są bardziej produktywni, ponieważ mają większą swobodę w planowaniu swojego czasu pracy i nie muszą marnować czasu na dojazdy czy inne czynniki stresujące, takie jak hałas w biurze.

Zwiększenie zadowolenia pracowników: Praca zdalna może przyczynić się do zwiększenia zadowolenia pracowników, co z kolei może przynieść korzyści w zakresie retencji pracowników oraz jakości i kreatywności pracy.

Wszystko to sprawia, że coraz więcej pracodawców decyduje się na oferowanie pracy zdalnej swoim pracownikom lub stosowanie hybrydowego modelu pracy, łączącego pracę zdalną z czasem spędzonym w biurze.

Praca zdalna ma nie tylko zalety

Tak, jak każdy model pracy, praca zdalna może mieć swoje wady, oto niektóre z nich:

Trudność w utrzymaniu pracy zespołowej: Praca zdalna może przyczynić się do trudności w utrzymaniu pracy zespołowej, ponieważ pracownicy nie są fizycznie obecni w biurze i nie mogą korzystać z tradycyjnych form komunikacji, takich jak spotkania w sali konferencyjnej czy na korytarzu. Dlatego ważne jest, aby pracodawcy zapewnili narzędzia i platformy do pracy grupowej online.

Trudność w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia: Praca zdalna może przyczynić się do trudności w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia, ponieważ pracownicy często spędzają długie godziny przed komputerem i nie mają fizycznej aktywności w ciągu dnia. Ważne jest, aby pracownicy pamiętali o regularnej aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiu i regularnym wstawaniu od biurka.

Trudność w utrzymaniu balansu między życiem prywatnym a zawodowym: Praca zdalna może przyczynić się do trudności w utrzymaniu balansu między życiem prywatnym a zawodowym, ponieważ pracownicy często nie mają wyraźnego podziału między pracą a życiem prywatnym. Dlatego ważne jest, aby pracownicy mieli wyraźne granice między pracą a życiem prywatnym i umieli oddzielić jedno od drugiego.

Trudność w utrzymaniu motywacji: Praca zdalna może przyczynić się do trudności w utrzymaniu motywacji, ponieważ pracownicy często pracują w izolacji i nie mają stymulacji i wsparcia ze strony kolegów z pracy lub przełożonych. Ważne jest, aby pracodawcy zapewnili regularną komunikację i feedback, a także okazje do szkoleń i rozwoju zawodowego.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne

Praca zdalna może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdrowie psychiczne pracownika. Oto niektóre z czynników, które mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne pracowników pracujących zdalnie:

Izolacja społeczna: Praca zdalna może przyczynić się do izolacji społecznej, ponieważ pracownicy często pracują w samotności i nie mają regularnego kontaktu z innymi ludźmi. Dlatego ważne jest, aby pracownicy mieli stały kontakt z innymi pracownikami i przełożonymi poprzez narzędzia komunikacyjne online.

Trudności z koncentracją i motywacją: Praca zdalna może przyczynić się do trudności z koncentracją i motywacją, ponieważ pracownicy często pracują w środowisku domowym, które może być pełne rozpraszaczy. Dlatego ważne jest, aby pracownicy mieli wydzielone miejsce do pracy, wolne od innych czynników rozpraszających.

Przeciążenie pracą: Praca zdalna może przyczynić się do przeciążenia pracą, ponieważ pracownicy często mają trudności z oddzieleniem pracy od życia prywatnego i nie mają wyraźnych granic między jednym a drugim. Dlatego ważne jest, aby pracownicy mieli wyraźne granice między pracą a życiem prywatnym i żeby pracodawcy respektowali te granice.

Stres: Praca zdalna może przyczynić się do stresu, ponieważ pracownicy często mają trudności z wykorzystaniem narzędzi technologicznych i rozwiązywaniem problemów w samotności. Dlatego ważne jest, aby pracownicy mieli wsparcie techniczne i merytoryczne od pracodawców i kolegów z pracy.

Niemożność rozłączenia się: Praca zdalna może przyczynić się do braku możliwości rozłączenia się, ponieważ pracownicy mają ciągły dostęp do swojego miejsca pracy i narzędzi pracy. Dlatego ważne jest, aby pracownicy mieli wyraźnie wyznaczone godziny pracy i czas wolny od pracy.

Praca zdalna zwiększy wydajność pracy?

Wydajność pracy podczas pracy zdalnej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pracy, charakter pracy i indywidualne preferencje pracownika. Oto kilka czynników, które mogą wpłynąć na wydajność pracy podczas pracy zdalnej:

Środowisko pracy: Pracownicy zdalni często pracują w wygodnym i znanym środowisku, co może pomóc w zwiększeniu wydajności pracy. Jednakże, jeśli środowisko pracy jest pełne rozpraszaczy lub niewygodne, to może wpłynąć negatywnie na wydajność pracy.

Motywacja: Pracownicy zdalni muszą być odpowiednio motywowani, aby osiągnąć wysoką wydajność pracy. Dlatego ważne jest, aby pracodawcy zapewniali odpowiednie narzędzia i zasoby, aby pracownicy mogli skutecznie wykonywać swoją pracę, a także nagradzali ich za ich wysiłki.

Narzędzia technologiczne: Narzędzia technologiczne, takie jak komunikatory online i oprogramowanie do zarządzania projektami, mogą pomóc w zwiększeniu wydajności pracy podczas pracy zdalnej. Jednakże, jeśli narzędzia te są niewłaściwie dobrane lub niewłaściwie używane, to mogą przeciwnie, wpłynąć negatywnie na wydajność pracy.

Dostęp do informacji: Pracownicy zdalni muszą mieć szybki i łatwy dostęp do informacji, które są potrzebne do wykonania swojej pracy. Jeśli informacje są trudno dostępne lub niewłaściwie zorganizowane, to może to wpłynąć negatywnie na wydajność pracy.

Komunikacja: Komunikacja jest kluczowa dla skutecznej pracy zdalnej. Właściwa komunikacja między pracownikami, ich przełożonymi i klientami jest niezbędna do zapewnienia, że wszyscy rozumieją cele projektu, wymagania i deadline’y. Nieodpowiednia komunikacja może prowadzić do nieporozumień, opóźnień i innych problemów, które mogą wpłynąć negatywnie na wydajność pracy.

W ogólnym rozrachunku, praca zdalna może wpłynąć pozytywnie na wydajność pracy, ale tylko pod warunkiem, że są dostępne odpowiednie narzędzia, zasoby i motywacja.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • FanZdalnej
    2023-04-20 08:39:38
    Największy plus zdalnej pracy to oszczędność czasu i pieniędzy. Każdy z nas ma te same 24 godziny. Zakładając, że zdrowo każdy 8 godzin śpi, 8 godzin pracuje, to na "życie" zostaje 8 godzin. Przy pracy zdalnej - przygotowanie się zajmuje te 10-15 minut (odpalenie laptopa i czekanie na wczytanie + potencjalne aktualizacje).Po pracy tylko wyłączyć kompa, wpisać w system godziny pracy i gotowe. Całość to max 20 minut. Przy stacjonarnej trzeba doliczyć więcej szykowania się (spakować się, strój odpowiedni do pracy uszykować i tak dalej, zamknąć dom/mieszkanie), plus sporo czasu na dojazdy. Sam mieszkam godzinę od miejsca pracy i hmm... Gdybym miał dojeżdżać to z "8h na życie" zostawało by 5.... Do tego byłbym stratny z dobre 50 zł na dzień, co przy płacy dającej 160/dzień.... Jest znaczna częścią wypłaty
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

REKLAMA

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

REKLAMA

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

REKLAMA