REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ilu Polaków pracuje na emeryturze? Usługi sąsiedzkie - dofinansowanie za pomoc sąsiadowi

Ilu Polaków pracuje na emeryturze?
Ilu Polaków pracuje na emeryturze?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej osób pozostaje na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Liczba pracujących emerytów w 2015 r. wynosiła 575,4 tys., a pod koniec 2021 r. pracowało 812,9 tys. emerytów – powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceminister zapowiedział m.in. zmiany w ustawie o pomocy społecznej. "Chcemy wprowadzić usługi sąsiedzkie. To dofinansowanie za pomoc sąsiadowi. W tej chwili nad tym pracujemy. Musimy znaleźć takie rozwiązanie, które nie byłoby fikcją i nie prowadziło do nadużyć" – dodał.

Coraz więcej osób pracuje po osiągnięciu wieku emerytalnego

Wiceminister Szwed w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że osoby starsze coraz częściej pozostają na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. "W 2021 r. pracowało 813 tys. osób w wieku emerytalnym" – podał. Dla porównania liczba pracujących emerytów na koniec grudnia 2015 r. wynosiła 575,4 tys.

"Na 1000 osób pobierających emeryturę 135 to pracujący emeryci. Najwięcej pracujących emerytów zamieszkuje w województwie mazowieckim – 16 proc. i śląskim – 14 proc. Średni wiek pracującego emeryta wynosi 67 lat dla mężczyzn i 66 lat dla kobiet. 58 proc. pracujących emerytów to kobiety" – wskazał wiceszef MRiPS.

REKLAMA

Autopromocja

Jak dodał, osoby te zatrudnione są w większości na umowę o pracę (59 proc.) i umowę – zlecenie (35 proc.).

Pracownik - emeryt

Zdaniem wiceministra Szweda w ostatnich latach zmienił się stosunek pracodawców do osób w wieku przedemerytalnym.

"Przyczyna jest prosta, mamy dobrą sytuację na rynku pracy, bardzo niskie bezrobocie i w wielu przypadkach jest głód pracowników. Stąd też inne podejście do osób starszych. Ważna kwestią jest też doświadczenie osób starszych, pracodawcy są otwarci na ich zatrudnianie. Poza tym dla samych pracowników praca ze świadomością, że osiągnęli już wiek emerytalny jest bardziej komfortowa" – powiedział.

Polityka senioralna - aktywność i opieka

Pytany o wyzwania w polityce senioralnej na przyszłe lata wiceminister zwrócił uwagę na dwie kwestie – maksymalne zwiększanie aktywności osób starszych i zapewnienie opieki seniorom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Staramy się, by tę opiekę zapewniać w miejscu zamieszkania. Przybywa nam osób starszych powyżej 80. roku życia i wydłuża nam się wiek do życia. To będzie duże wyzwanie dla naszego kraju" – przyznał wiceszef MRiPS.

Jak stwierdził, to istotne, tym bardziej że zmienia się tradycyjny model rodziny. "Kiedyś mieszkało się międzypokoleniowo, a teraz wiele osób starszych mieszka sama, szczególnie dotyczy to kobiet, bo to one dłużej żyją" – zaznaczył wiceminister.

Wiceminister podkreślił, że filarem polityki senioralnej, obok wsparcia finansowego, jest zwiększanie aktywności osób starszych. Temu mają służyć programy takie jak "Senior plus" czy "Aktywni plus".

"Jak zaczynaliśmy kadencję, to klubów i domów seniora było 99. Teraz funkcjonuje już 1100 takich placówek w całej Polsce. One oczywiście powstały we współpracy z samorządami. To jest duży przyrost" – podkreślił Szwed. Dodał, że w tym roku powstaną kolejne domy i kluby seniora – na ten cel przeznaczono 60 mln zł.

"Na program +Aktywni plus+ kierujemy 40 mln zł. To zawsze jest za mało, bo jest dużo więcej projektów. W tym roku przyznaliśmy organizacjom pozarządowym dofinansowanie na 316 projektów. To jest np. organizacja zajęć artystycznych, wokalnych czy teatralnych" – wymienił.

Dodał, że 12 mln zł skierowano na nowy projekt – Cyfrowe Kluby Seniora, który ma na celu doposażenie stanowisk służących do podniesienia kompetencji cyfrowych seniorów oraz ich upowszechnienie.

"Przygotowujemy też program +Pokolenia plus+, który ma łączyć najmłodszych z najstarszymi. To np. zajęcia w klubie seniora dla przedszkolaków i odwrotnie. Chcemy też kontynuować Korpus Wsparcia Seniorów" – zapowiedział wiceminister Szwed.

Usługi sąsiedzkie - dofinansowanie za pomoc sąsiadowi

Wiceminister Szwed zapowiedział zmiany w ustawie o pomocy społecznej. "Chcemy wprowadzić usługi sąsiedzkie. To dofinansowanie za pomoc sąsiadowi. W tej chwili nad tym pracujemy. Musimy znaleźć takie rozwiązanie, które nie byłoby fikcją i nie prowadziło do nadużyć" – dodał.

(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA