REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwiększyć zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami w Polsce?

niepełnosprawni
niepełnosprawni
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby więcej osób z niepełnosprawnością w Polsce znalazło zatrudnienie, kluczowa jest zmiana poglądów, nastawienia zarówno pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, jak i opinii publicznej - ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Marek Rymsza. W Polsce ok. 30 proc. osób z niepełnosprawnością jest zatrudnionych.

Debata o aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami

Rada ds. Społecznych przy Prezydencie RP debatowała w poniedziałek o aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami. W jej skład wchodzi kilkunastu ekspertów, w tym m.in. prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, zastępca szefa KPRP Piotr Ćwik, doradca prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami Paulina Malinowska-Kowalczyk i prof. Barbara Kromolicka specjalizująca się w dziedzinie nauk pedagogicznych. W tym posiedzeniu dodatkowo udział brali m.in. prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz oraz prezes Fundacji Aktywizacja Przemysław Żydok.

REKLAMA

Autopromocja

"W Polsce mniej więcej ok. 30 proc. osób z niepełnosprawnościami jest zatrudnionych. Średnia unijna wynosi 50 proc., więc jest to duża różnica" – ocenił w rozmowie z PAP przewodniczący rady dr hab. Marek Rymsza. Dodał, że taka sytuacja utrzymuje się od dłuższego czasu, z niewielką tendencją wzrostową. Przypomniał, że w rządowej „Strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami” określono cel, by do 2030 r. dojść do poziomu 40 proc.

Jak zwiększyć zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami?

W czasie poniedziałkowego posiedzenia rady dyskutowano, co można zrobić, by zwiększyć poziom zatrudnienia wśród osób z niepełnosprawnością.

"Zwróciliśmy między innymi uwagę, że bardzo dużo zależy nie tylko od rozwiązań prawnych, ale także od promujących zatrudnienie działań edukacyjnych. Potrzebna jest zmiana poglądów, nastawienia i pracodawców, i osób z niepełnosprawnościami - jako pracowników i potencjalnych pracowników, i wreszcie opinii publicznej w zakresie postrzegania tego, co może i nie może osoba z niepełnosprawnością" - powiedział Marek Rymsza.

Ekspert stwierdził, że do tej pory dużo zrobiono w Polsce w kierunku ułatwienia studiowania osobom z niepełnosprawnościami. "To się wydarzyło. Są biura na uczelniach, które ułatwiają poruszanie się tych osób w ramach ścieżek kształcenia. Zbyt mała jest jednak aktywność służb publicznych, by wesprzeć podejmowanie przez absolwentów z niepełnosprawnościami pracy, najlepiej w obszarze, w którym się kształcili" – zwrócił uwagę. Zaznaczył, że absolwenci mają wysokie kompetencje i rozbudzone aspiracje, inwestycje w ścieżkę ich rozwoju zawodowego na pewno się zwrócą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważna zmiana mentalności

Przewodniczący rady pytany, czy czynnikiem spowalniającym zatrudnianie większej liczby osób z niepełnosprawnością jest mentalność, powiedział: "Chodzi o to, że nasze poglądy trochę nie nadążają za zmianami w funkcjonowaniu rynku pracy. Kiedyś rynek pracy był bardziej sztywny, a orzeczenie o niepełnosprawności w istotny sposób zawężało pole możliwej aktywności zawodowej. Teraz dużo więcej zależy od sposobu zorganizowania pracy, którą w dużo większym stopniu można dostosowywać do możliwości i ograniczeń pracowników. Istnieje też instytucja zatrudniania wspomaganego" – przypomniał.

Ekspert odniósł się też do świadczeń socjalnych. "Na świadczenia socjalne adresowane do osób z niepełnosprawnościami warto patrzeć jak na wsparcie wyrównujące szanse, a nie alternatywę dla aktywności zawodowej" – zwrócił uwagę.

Teraz rada będzie pracować nad rekomendacjami, które będą przedstawione prezydentowi.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ann/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA