REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwiększyć zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami w Polsce?

niepełnosprawni
niepełnosprawni
niepełnosprawni
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby więcej osób z niepełnosprawnością w Polsce znalazło zatrudnienie, kluczowa jest zmiana poglądów, nastawienia zarówno pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, jak i opinii publicznej - ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Marek Rymsza. W Polsce ok. 30 proc. osób z niepełnosprawnością jest zatrudnionych.

Debata o aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami

Rada ds. Społecznych przy Prezydencie RP debatowała w poniedziałek o aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami. W jej skład wchodzi kilkunastu ekspertów, w tym m.in. prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, zastępca szefa KPRP Piotr Ćwik, doradca prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami Paulina Malinowska-Kowalczyk i prof. Barbara Kromolicka specjalizująca się w dziedzinie nauk pedagogicznych. W tym posiedzeniu dodatkowo udział brali m.in. prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz oraz prezes Fundacji Aktywizacja Przemysław Żydok.

Autopromocja

"W Polsce mniej więcej ok. 30 proc. osób z niepełnosprawnościami jest zatrudnionych. Średnia unijna wynosi 50 proc., więc jest to duża różnica" – ocenił w rozmowie z PAP przewodniczący rady dr hab. Marek Rymsza. Dodał, że taka sytuacja utrzymuje się od dłuższego czasu, z niewielką tendencją wzrostową. Przypomniał, że w rządowej „Strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami” określono cel, by do 2030 r. dojść do poziomu 40 proc.

Jak zwiększyć zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami?

W czasie poniedziałkowego posiedzenia rady dyskutowano, co można zrobić, by zwiększyć poziom zatrudnienia wśród osób z niepełnosprawnością.

"Zwróciliśmy między innymi uwagę, że bardzo dużo zależy nie tylko od rozwiązań prawnych, ale także od promujących zatrudnienie działań edukacyjnych. Potrzebna jest zmiana poglądów, nastawienia i pracodawców, i osób z niepełnosprawnościami - jako pracowników i potencjalnych pracowników, i wreszcie opinii publicznej w zakresie postrzegania tego, co może i nie może osoba z niepełnosprawnością" - powiedział Marek Rymsza.

Ekspert stwierdził, że do tej pory dużo zrobiono w Polsce w kierunku ułatwienia studiowania osobom z niepełnosprawnościami. "To się wydarzyło. Są biura na uczelniach, które ułatwiają poruszanie się tych osób w ramach ścieżek kształcenia. Zbyt mała jest jednak aktywność służb publicznych, by wesprzeć podejmowanie przez absolwentów z niepełnosprawnościami pracy, najlepiej w obszarze, w którym się kształcili" – zwrócił uwagę. Zaznaczył, że absolwenci mają wysokie kompetencje i rozbudzone aspiracje, inwestycje w ścieżkę ich rozwoju zawodowego na pewno się zwrócą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważna zmiana mentalności

Przewodniczący rady pytany, czy czynnikiem spowalniającym zatrudnianie większej liczby osób z niepełnosprawnością jest mentalność, powiedział: "Chodzi o to, że nasze poglądy trochę nie nadążają za zmianami w funkcjonowaniu rynku pracy. Kiedyś rynek pracy był bardziej sztywny, a orzeczenie o niepełnosprawności w istotny sposób zawężało pole możliwej aktywności zawodowej. Teraz dużo więcej zależy od sposobu zorganizowania pracy, którą w dużo większym stopniu można dostosowywać do możliwości i ograniczeń pracowników. Istnieje też instytucja zatrudniania wspomaganego" – przypomniał.

Ekspert odniósł się też do świadczeń socjalnych. "Na świadczenia socjalne adresowane do osób z niepełnosprawnościami warto patrzeć jak na wsparcie wyrównujące szanse, a nie alternatywę dla aktywności zawodowej" – zwrócił uwagę.

Teraz rada będzie pracować nad rekomendacjami, które będą przedstawione prezydentowi.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ann/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Decimus Maximus
    2023-04-20 07:22:29
    Puste frazesy z mównicy. Otóż: 1. W naszym kraju jest duża grupa ludzi "niepełnosprawnych" wyłącznie na papierze lub ze schorzeniami nie mającymi wpływu na konkurencyjność na rynku pracy (chodzi np o refundacje leczenia - w innym wypadku płacił by krocie za lekarstwa), albo takich którzy nie chcą podjąć pracy. 2. Dzięki dofinansowaniom do tworzenia miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, mamy patologię w postaci sprzątaczek z trwałym kalectwem i "ochroniarzy" w marketach i strefach przemysłowych. Zleceniodawca udaje, że płaci. "Zakład pracy chronionej" wystawia biedaka i udaje, że mu płaci. Pieniądze z kiesy podatnika płynie. Ale jak złodzieje oskubią magazyn, albo ktoś złamie nogę na klatce schodowej, to komu dostaje się po plecach? 3. Znam ludzi którzy borykają się z trwałym kalectwem, nie mając obu nóg czy ręki, a radzą sobie świetnie bez pomocy, ale i takich gdzie mają grupę, wiecznie płaczą w każdym możliwym miejscu jak mają źle i jakie to plagi ich nie spotkały, ale potrafią każdego dnia przemierzać dziesiątki kilometrów komunikacją miejscu i pieszo od urzędu do urzędu, od sklepu do sklepu, od przystanku do przystanku, tylko żeby ponarzekać.
    2
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

REKLAMA

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

REKLAMA