REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy 50 plus - 39 proc. chce pracować w wieku emerytalnym

Subskrybuj nas na Youtube
39 proc. osób w wieku 50 plus chce pracować w wieku emerytalnym
39 proc. osób w wieku 50 plus chce pracować w wieku emerytalnym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawie 40 proc. osób w wieku przedemerytalnym deklaruje chęć kontynuowania zatrudnienia po przekroczeniu wieku emerytalnego. Przeciwnego zdania jest 23 proc. badanych – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy "Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022".

39 proc. osób w wieku 50 plus deklaruje chęć kontynuowania zatrudnienie w wieku emertytalnym

Koalicja Bezpieczni w Pracy zapytała osoby 50 plus o ich sytuację na rynku pracy. Z badania przedstawionego w czasie konferencji prasowej 15 listopada 2022 r. w Centrum Prasowym PAP wynika, że blisko 40 proc. osób w wieku przedemerytalnym deklaruje chęć kontynuowania zatrudnienia po przekroczeniu wieku emerytalnego. 38 proc. stwierdziło, że jeszcze nie wiem, co zdecyduje, a 23 proc. badanych oświadczyło, że nie chce kontynuować zatrudnienia po przekroczeniu wieku emerytalnego.

"Jeśli pracodawcy zapewniają pracownikowi strefę komfortu, czyli możliwość kontynuacji pracy na obecnym stanowisku, albo w swojej firmie, którą doskonale znają, bądź pracownik ma możliwość wykonywania pracy, która doskonale zna, ale u innego pracodawcy to jest to sytuacja, która sprzyja temu, aby pozostać na rynku pracy" – wskazała Marta Wojewnik, dyr. zarządzająca CWS Workwear, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy.

REKLAMA

Pracownicy 50+ a dyskryminacja w pracy

W czasie badania zapytano respondentów o dyskryminację w miejscu pracy.

75 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie doświadczyło dyskryminacji w pracy, a odmiennego zdania było 6 proc. 7 proc. było świadkami takiego zachowania w stosunku do innych. 10 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie – wynika z raportu.

Z odpowiedzi pracowników wynika, że z tym zjawiskiem zetknęli się – pracownicy budownictwa – 22 proc. i szkolnictwa 19 proc.

REKLAMA

Zdaniem badanych do dyskryminacji ze względu na wiek najczęściej dochodziło w sytuacji, w której mieli problemy z wykonywaniem zdań na swoim stanowisku pracy. Taką odpowiedź podało 43 proc. badanych. W drugiej kolejności respondenci wskazywali na sytuacje otrzymania awansu, podwyżki bądź premii – 34 proc., a 24 proc. podało sytuacje, w których mówili o problemach zdrowotnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę wiek osób, które wykazywały zachowania dyskryminującym wobec osób 50 plus, były to osoby wieku 35-44 lata (38 proc.) i w wieku 25-34 lata (30 proc.) Grupą najmniej dyskryminującą osoby 50 plus są osoby w wieku 45-54 lata.

Z raportu wynika, że najczęściej dyskryminacji dopuszczają się przełożeni – 64 proc. lub współpracownicy o podobnym stanowisku – 32 proc.

"Najczęstszą formą dyskryminacji była otwarta krytyka – 55 proc., wyśmiewanie – 41 proc., wykluczenie z rozmów, spotkań w czasie pracy – 38 proc., nakładanie większej ilości obowiązków – 35 proc., ubliżanie – 32 proc." – czytamy w raporcie.

Gorsze traktowanie statystycznie częściej wskazywały kobiety niż mężczyźni (73 proc. wobec 30 proc.)

Badanie pokazało również, że pracodawcy nie stosują działań, które mogłyby przeciwdziałać dyskryminacji, a jeśli już się takie pojawią, to najczęściej w szkolnictwie (20 proc.). Są to przede wszystkim rozmowy, spotkania z pracownikami – 36 proc., niekiedy wykorzystuje się także specjalne szkolenia – 22 proc.

Pracownicy 50+ a stres w pracy

REKLAMA

Na pytanie o świadczenie stresu w pracy, 34 proc. ankietowanych wskazało, że doświadcza go "zawsze" lub "bardzo często". 39 proc. deklarowało, że w niektórych sytuacjach, a 26 proc. mówiło, że rzadko lub nigdy nie doświadcza stresu w pracy.

"31 proc. badanych zadeklarowało, że stres działa na nich negatywnie. Takie stanowisko wskazują najczęściej osoby w wieku 50-54 oraz pracujące w przemyśle i rolnictwie – 43 proc." – wynika z raportu.

Sondaż pokazał, że najczęstszą przyczyną odczuwania stresu przez osoby 50 plus w miejscu pracy – jest "presja czasu związana z ze zbyt krótkim czasem na wykonanie zdań". "Taką odpowiedź dała blisko połowa pytanych, a najczęściej byli to pracownicy usług i pozostałych prac biurowych – 58 proc." – czytamy w raporcie.

Drugim najczęściej wymienianym powodem występowania stresu jest "niewystarczające wynagrodzenie". Tak zadeklarowało 40 proc. badanych. Odpowiadali tak przede wszystkim przedstawiciele szkolnictwa – 54 proc. oraz przemysłu i rolnictwa – 57 proc.

U 39 proc. badanych stres wywołuje "nadmiar obowiązków", a 36 proc. wskazało na "sytuacje awaryjne". 35 proc. – podało "odpowiedzialność wynikająca z obawy przed wyrządzeniem komuś krzywdy bądź szkody". Na atmosferę w miejscu pracy wskazało – 20 proc. respondentów.

Raport pokazał również, że zdaniem co trzeciego ankietowanego wykonywana praca miała wpływ na stan jego zdrowia.

"61 proc. wskazało na bóle pleców i kręgosłupa, 38 proc. – na bóle kończyn, a 37 proc. na osłabienie wzroku, 23 proc. na bóle głowy" – wynika z badania.

Pracownicy 50+ a problemy zdrowotne związane z pracą

Zwrócono uwaga, że "tylko, co czwarta osoba, doświadczająca problemów zdrowotnych związanych z wykonywaniem pracy, zgłosiła to przełożonemu lub w dziale HR". "Nie zaobserwowano różnic statystycznych w ramach branż" – czytamy w raporcie, ale częściej przekazywały ją kobiety niż mężczyźni – 82 proc. do 55 proc.

Sondaż pokazał również, że u 35 proc. ankietowanych pracodawca nie zareagował, aby przeciwdziałać wystąpieniu schorzeń badanych. 30 proc. zadeklarowało, że podjął on konkretne działania w celu wyeliminowania zagrożenia wpływającego na schorzenie.

O badaniu

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej losowej próbie 930 osób. Wzięło w nim udział 679 osób pracujących, po 50. roku życia, zatrudnionych w różnych branżach. Pomiar CAW odbywał się od 21 do 29 lipca br., pomiar TDI od 3 sierpnia do 8 sierpnia 2022 r.
Jeśli chodzi o przekrój społeczny, to 24 proc. stanowiły osoby będące właścicielami firm albo zarządzające na wysokim szczeblu, 30 proc. – pracownicy szeregowi, a 35 proc. – specjaliści.
Celem badania było sprawdzenie świadomości polskich firm na temat potrzeb pracowników 50 plus pod względem bezpieczeństwa, identyfikacji najczęstszych barier towarzyszących ich zatrudnieniu i popularyzacja tematu BHP w polskich firmach. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kododatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA