REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy 50 plus - 39 proc. chce pracować w wieku emerytalnym

39 proc. osób w wieku 50 plus chce pracować w wieku emerytalnym
39 proc. osób w wieku 50 plus chce pracować w wieku emerytalnym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawie 40 proc. osób w wieku przedemerytalnym deklaruje chęć kontynuowania zatrudnienia po przekroczeniu wieku emerytalnego. Przeciwnego zdania jest 23 proc. badanych – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy "Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022".

39 proc. osób w wieku 50 plus deklaruje chęć kontynuowania zatrudnienie w wieku emertytalnym

Koalicja Bezpieczni w Pracy zapytała osoby 50 plus o ich sytuację na rynku pracy. Z badania przedstawionego w czasie konferencji prasowej 15 listopada 2022 r. w Centrum Prasowym PAP wynika, że blisko 40 proc. osób w wieku przedemerytalnym deklaruje chęć kontynuowania zatrudnienia po przekroczeniu wieku emerytalnego. 38 proc. stwierdziło, że jeszcze nie wiem, co zdecyduje, a 23 proc. badanych oświadczyło, że nie chce kontynuować zatrudnienia po przekroczeniu wieku emerytalnego.

"Jeśli pracodawcy zapewniają pracownikowi strefę komfortu, czyli możliwość kontynuacji pracy na obecnym stanowisku, albo w swojej firmie, którą doskonale znają, bądź pracownik ma możliwość wykonywania pracy, która doskonale zna, ale u innego pracodawcy to jest to sytuacja, która sprzyja temu, aby pozostać na rynku pracy" – wskazała Marta Wojewnik, dyr. zarządzająca CWS Workwear, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownicy 50+ a dyskryminacja w pracy

W czasie badania zapytano respondentów o dyskryminację w miejscu pracy.

75 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie doświadczyło dyskryminacji w pracy, a odmiennego zdania było 6 proc. 7 proc. było świadkami takiego zachowania w stosunku do innych. 10 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie – wynika z raportu.

Z odpowiedzi pracowników wynika, że z tym zjawiskiem zetknęli się – pracownicy budownictwa – 22 proc. i szkolnictwa 19 proc.

Zdaniem badanych do dyskryminacji ze względu na wiek najczęściej dochodziło w sytuacji, w której mieli problemy z wykonywaniem zdań na swoim stanowisku pracy. Taką odpowiedź podało 43 proc. badanych. W drugiej kolejności respondenci wskazywali na sytuacje otrzymania awansu, podwyżki bądź premii – 34 proc., a 24 proc. podało sytuacje, w których mówili o problemach zdrowotnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę wiek osób, które wykazywały zachowania dyskryminującym wobec osób 50 plus, były to osoby wieku 35-44 lata (38 proc.) i w wieku 25-34 lata (30 proc.) Grupą najmniej dyskryminującą osoby 50 plus są osoby w wieku 45-54 lata.

Z raportu wynika, że najczęściej dyskryminacji dopuszczają się przełożeni – 64 proc. lub współpracownicy o podobnym stanowisku – 32 proc.

"Najczęstszą formą dyskryminacji była otwarta krytyka – 55 proc., wyśmiewanie – 41 proc., wykluczenie z rozmów, spotkań w czasie pracy – 38 proc., nakładanie większej ilości obowiązków – 35 proc., ubliżanie – 32 proc." – czytamy w raporcie.

Gorsze traktowanie statystycznie częściej wskazywały kobiety niż mężczyźni (73 proc. wobec 30 proc.)

Badanie pokazało również, że pracodawcy nie stosują działań, które mogłyby przeciwdziałać dyskryminacji, a jeśli już się takie pojawią, to najczęściej w szkolnictwie (20 proc.). Są to przede wszystkim rozmowy, spotkania z pracownikami – 36 proc., niekiedy wykorzystuje się także specjalne szkolenia – 22 proc.

Pracownicy 50+ a stres w pracy

REKLAMA

Na pytanie o świadczenie stresu w pracy, 34 proc. ankietowanych wskazało, że doświadcza go "zawsze" lub "bardzo często". 39 proc. deklarowało, że w niektórych sytuacjach, a 26 proc. mówiło, że rzadko lub nigdy nie doświadcza stresu w pracy.

"31 proc. badanych zadeklarowało, że stres działa na nich negatywnie. Takie stanowisko wskazują najczęściej osoby w wieku 50-54 oraz pracujące w przemyśle i rolnictwie – 43 proc." – wynika z raportu.

Sondaż pokazał, że najczęstszą przyczyną odczuwania stresu przez osoby 50 plus w miejscu pracy – jest "presja czasu związana z ze zbyt krótkim czasem na wykonanie zdań". "Taką odpowiedź dała blisko połowa pytanych, a najczęściej byli to pracownicy usług i pozostałych prac biurowych – 58 proc." – czytamy w raporcie.

Drugim najczęściej wymienianym powodem występowania stresu jest "niewystarczające wynagrodzenie". Tak zadeklarowało 40 proc. badanych. Odpowiadali tak przede wszystkim przedstawiciele szkolnictwa – 54 proc. oraz przemysłu i rolnictwa – 57 proc.

U 39 proc. badanych stres wywołuje "nadmiar obowiązków", a 36 proc. wskazało na "sytuacje awaryjne". 35 proc. – podało "odpowiedzialność wynikająca z obawy przed wyrządzeniem komuś krzywdy bądź szkody". Na atmosferę w miejscu pracy wskazało – 20 proc. respondentów.

Raport pokazał również, że zdaniem co trzeciego ankietowanego wykonywana praca miała wpływ na stan jego zdrowia.

"61 proc. wskazało na bóle pleców i kręgosłupa, 38 proc. – na bóle kończyn, a 37 proc. na osłabienie wzroku, 23 proc. na bóle głowy" – wynika z badania.

Pracownicy 50+ a problemy zdrowotne związane z pracą

Zwrócono uwaga, że "tylko, co czwarta osoba, doświadczająca problemów zdrowotnych związanych z wykonywaniem pracy, zgłosiła to przełożonemu lub w dziale HR". "Nie zaobserwowano różnic statystycznych w ramach branż" – czytamy w raporcie, ale częściej przekazywały ją kobiety niż mężczyźni – 82 proc. do 55 proc.

Sondaż pokazał również, że u 35 proc. ankietowanych pracodawca nie zareagował, aby przeciwdziałać wystąpieniu schorzeń badanych. 30 proc. zadeklarowało, że podjął on konkretne działania w celu wyeliminowania zagrożenia wpływającego na schorzenie.

O badaniu

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej losowej próbie 930 osób. Wzięło w nim udział 679 osób pracujących, po 50. roku życia, zatrudnionych w różnych branżach. Pomiar CAW odbywał się od 21 do 29 lipca br., pomiar TDI od 3 sierpnia do 8 sierpnia 2022 r.
Jeśli chodzi o przekrój społeczny, to 24 proc. stanowiły osoby będące właścicielami firm albo zarządzające na wysokim szczeblu, 30 proc. – pracownicy szeregowi, a 35 proc. – specjaliści.
Celem badania było sprawdzenie świadomości polskich firm na temat potrzeb pracowników 50 plus pod względem bezpieczeństwa, identyfikacji najczęstszych barier towarzyszących ich zatrudnieniu i popularyzacja tematu BHP w polskich firmach. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA