Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?
REKLAMA
REKLAMA
- Wniosek do pracodawcy o umowę na czas nieokreślony - wdrożenie unijnych dyrektyw
- Wniosek o umowę na czas nieokreślony – kto może złożyć?
- Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek o pracę na czas nieokreślony?
- Odpowiedź pracodawcy na wniosek o umowę o pracę na czas nieokreślony
Wniosek do pracodawcy o umowę na czas nieokreślony - wdrożenie unijnych dyrektyw
Zmiany ustanowione obszerną nowelizacją Kodeksu pracy są wdrożeniem unijnych dyrektyw:
REKLAMA
- 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej
- 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE
Wniosek o umowę na czas nieokreślony – kto może złożyć?
Zgodnie z nowym art. 29 (3) Kodeksu pracy:
„Pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy może raz w roku kalendarzowym wystąpić do pracodawcy z wnioskiem (…) o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na okres próbny (…)”.
Powyższy fragment przepisu wskazuje, że uprawnienie do wnioskowania o umowę o pracę na czas nieokreślony przysługuje zatrudnionemu przez co najmniej 6 miesięcy na czas określony jednak takie uprawnienie nie przysługuje na umowie na czas próbny.
Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek o pracę na czas nieokreślony?
Treść paragrafu drugiego tego samego przepisu może się pozornie wydawać optymistyczna dla wnioskującego o stałą pracę:
„Pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika”.
Niestety, określenie „powinien, w miarę możliwości” nie rodzi po stronie pracodawcy jakiegokolwiek obowiązku, w praktyce oznacza dowolność pracodawcy w kwestii przyjęcia wniosku.
Odpowiedź pracodawcy na wniosek o umowę o pracę na czas nieokreślony
REKLAMA
„Pracodawca udziela pracownikowi w postaci papierowej lub elektronicznej odpowiedzi na wniosek, o którym mowa w § 1, biorąc pod uwagę potrzeby pracodawcy i pracownika, nie później niż w terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania wniosku; w razie nieuwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika o przyczynie odmowy.”
Jak już wspomniano, pracodawca nie ma obowiązku uwzględnić wniosku o umowę o pracę na czas nieokreślony. Musi jednak w formie pisemnej (papierowo lub elektronicznie) udzielić odpowiedzi na wniosek. W razie odpowiedzi odmownej konieczne jest wskazanie przyczyny, w zasadzie dowolnej.
Ustanowienie w Kodeksie pracy nowości w postaci wniosku o stałą umowę o pracę może się wydawać zmianą na lepsze jednak realne znaczenie tej konstrukcji jest bardziej symboliczne niż praktyczne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat