REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw [listopad 2022]

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Ile wynosi średnia krajowa 2022 roku?
Ile wynosi średnia krajowa 2022 roku?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost płac 2022. Przeciętne wynagrodzenie wynosi 6857,96 PLN. Jakie było zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 roku?

Wzrost płac 2022

Listopad 2022 roku zazwyczaj przynosi wzrost płac. W miesiącu tym bowiem zaczynają się pojawiać typowe dla końcówki roku znaczące wypłaty ruchomych części wynagrodzeń takich jak premie i nagrody (ich jeszcze większe nasilenie obserwowane będzie w grudniu). Tegoroczny wzrost był większy od typowego, większy od oczekiwanego przez rynek i nieco większy niż w naszych prognozach. Po części może on wynikać z bogatszej niż zakładano puli wypłat premii i nagród. Może być jednak skutkiem wypłaty części nagród typowych dla grudnia – już w listopadzie. Dodatkowo w listopadowym rozliczeniu płac mogły wciąż dobrze prezentować się wypłaty wszędzie tam, gdzie rozliczenie pracy jest akordowe – wszak wyniki przemysłu w listopadzie okazały się lepsze niż oczekiwano.

Przeciętne uposażenie w listopadzie okazało się o 835,47 PLN i 13,9% wyższe niż przed rokiem. Roczna dynamika płacy zwiększyła się z 13,0% w październiku.

W okresie I – XI 2022 roku płace były przeciętnie o 13,4% wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zatrudnienie w listopadzie okazało się o 6,6 tys. osób, tj. o 0,10% wyższe niż przed miesiącem i wyniosło 6507,5 tys. osób. W porównaniu do stanu sprzed roku zatrudnienie było wyższe o 143,8 tys. osób tj. o 2,26%.

Wzrost zatrudnienia w listopadzie jest w ostatnich latach zjawiskiem typowym, choć skala owych wzrostów prezentowała się rozmaicie – od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Pozornie wygląda to asezonowo, jest już bowiem po okresie letnim, kiedy firmy mają znaczący popyt na pracowników sezonowych. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy o statystykach zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, więc w firmach zatrudniających 10 osób i więcej, natomiast fluktuacje sezonowe silniejsze są w podmiotach mniejszych.

Roczna dynamika zatrudnienia w listopadzie uległa zmniejszeniu z dodatnich 2,36% w październiku do dodatnich 2,26%.

Poziom zatrudnienia, począwszy od stycznia br., jest już wyższy niż w okresie przed pandemicznym podczas gdy w całym roku 2021 poziom zatrudnienia był niższy niż przed pandemią.

W grudniu płace są zazwyczaj wyraźnie wyższe od listopadowych. Widoczne są bowiem w nich wypłaty licznych ruchomych części wynagrodzenia takich jak premie i nagrody. Wzrost w grudniu tego roku może sięgnąć 9,0% i będzie mniejszy od notowanego przed rokiem. W konsekwencji dwunastomiesięczna dynamika płac ulegnie obniżeniu z listopadowych 13,9% do 12,5%.

W przypadku zatrudnienia po grudniu zazwyczaj oczekuje się korekty (choć raczej umiarkowanych rozmiarów). Jest ona tym bardziej prawdopodobna, że panują dość pesymistyczne oceny przyszłego stanu koniunktury (więc i zamówień do realizacji).

REKLAMA

Autopromocja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA