REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw [listopad 2022]

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Ile wynosi średnia krajowa 2022 roku?
Ile wynosi średnia krajowa 2022 roku?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost płac 2022. Przeciętne wynagrodzenie wynosi 6857,96 PLN. Jakie było zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 roku?

Wzrost płac 2022

Listopad 2022 roku zazwyczaj przynosi wzrost płac. W miesiącu tym bowiem zaczynają się pojawiać typowe dla końcówki roku znaczące wypłaty ruchomych części wynagrodzeń takich jak premie i nagrody (ich jeszcze większe nasilenie obserwowane będzie w grudniu). Tegoroczny wzrost był większy od typowego, większy od oczekiwanego przez rynek i nieco większy niż w naszych prognozach. Po części może on wynikać z bogatszej niż zakładano puli wypłat premii i nagród. Może być jednak skutkiem wypłaty części nagród typowych dla grudnia – już w listopadzie. Dodatkowo w listopadowym rozliczeniu płac mogły wciąż dobrze prezentować się wypłaty wszędzie tam, gdzie rozliczenie pracy jest akordowe – wszak wyniki przemysłu w listopadzie okazały się lepsze niż oczekiwano.

Przeciętne uposażenie w listopadzie okazało się o 835,47 PLN i 13,9% wyższe niż przed rokiem. Roczna dynamika płacy zwiększyła się z 13,0% w październiku.

W okresie I – XI 2022 roku płace były przeciętnie o 13,4% wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zatrudnienie w listopadzie okazało się o 6,6 tys. osób, tj. o 0,10% wyższe niż przed miesiącem i wyniosło 6507,5 tys. osób. W porównaniu do stanu sprzed roku zatrudnienie było wyższe o 143,8 tys. osób tj. o 2,26%.

Wzrost zatrudnienia w listopadzie jest w ostatnich latach zjawiskiem typowym, choć skala owych wzrostów prezentowała się rozmaicie – od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Pozornie wygląda to asezonowo, jest już bowiem po okresie letnim, kiedy firmy mają znaczący popyt na pracowników sezonowych. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy o statystykach zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, więc w firmach zatrudniających 10 osób i więcej, natomiast fluktuacje sezonowe silniejsze są w podmiotach mniejszych.

Roczna dynamika zatrudnienia w listopadzie uległa zmniejszeniu z dodatnich 2,36% w październiku do dodatnich 2,26%.

Poziom zatrudnienia, począwszy od stycznia br., jest już wyższy niż w okresie przed pandemicznym podczas gdy w całym roku 2021 poziom zatrudnienia był niższy niż przed pandemią.

W grudniu płace są zazwyczaj wyraźnie wyższe od listopadowych. Widoczne są bowiem w nich wypłaty licznych ruchomych części wynagrodzenia takich jak premie i nagrody. Wzrost w grudniu tego roku może sięgnąć 9,0% i będzie mniejszy od notowanego przed rokiem. W konsekwencji dwunastomiesięczna dynamika płac ulegnie obniżeniu z listopadowych 13,9% do 12,5%.

W przypadku zatrudnienia po grudniu zazwyczaj oczekuje się korekty (choć raczej umiarkowanych rozmiarów). Jest ona tym bardziej prawdopodobna, że panują dość pesymistyczne oceny przyszłego stanu koniunktury (więc i zamówień do realizacji).

Autopromocja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA