REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypłata, Pomoc dla firm

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tarcza antykryzysowa - pożyczka, ochrona miejsc pracy, dofinansowania

Najczęściej zadawane pytania o tarczą antykryzysową dotyczą pożyczki, ochrony miejsc pracy i dofinansowania części kosztów wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Wniosek o emeryturę ze specjalnym oświadczeniem

Wniosek o emeryturę, rentę i inne świadczenia z ZUS można składać w terminie późniejszym - do 30 dni od upływu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Aby emerytura była wypłacona z wyrównaniem od dnia, od którego ubezpieczony spełniał warunki do emerytury, należy złożyć w tym celu specjalne oświadczenie.

Tarcza Antykryzysowa - wszystko o wsparciu z ZUS

Wszystko, co należy wiedzieć o wsparciu z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej znajduje się w poniższym artykule. Jaką pomoc można otrzymać z ZUS? Jak ubiegać się o wsparcie? Gdzie można złożyć stosowne wnioski?

Tarcza Antykryzysowa 3.0 - 22 najważniejsze zmiany

Tarcza Antykryzysowa 3.0 przewiduje wiele rozwiązań mających ograniczyć negatywny wpływ epidemii koronawirusa na polską gospodarkę. Wymieniamy 22 najważniejsze zmiany, np. zmiana zasad waloryzacji emerytur czerwcowych w 2020 r., rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek ZUS, wprowadzenie "podatku od seriali".

Co można zrobić z zaległościami w składkach ZUS? - rozwiązania z Tarczy i inne oferowane przez ZUS

ZUS wylicza w punktach, co można zrobić z zaległościami w opłacaniu składek ZUS. Dostępne są rozwiązania z Tarczy antykryzysowej bądź z ulgi oferowane przez sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolnienie ze składek ZUS – tarcza antykryzysowa 3.0

Zwolnienie ze składek ZUS zostanie rozszerzone na kolejnych przedsiębiorców. Tarcza antykryzysowa 3.0 przewiduje zwolnienie ich z obowiązku opłacania składek za 2 miesiące – kwiecień i maj 2020 r. Jakie warunki do spełnienia zawierają nowe przepisy? Czy osoby korzystające z ulgi na start zostały uwzględnione w projekcie nowelizacji tarczy?

Tarcza antykryzysowa 2.0 - 8 najczęstszych pytań

Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadza wiele zmian. MRPiPS odpowiada na 8 najczęściej zadawanych pytań. Czy mikroprzedsiębiorca może starać się o pożyczkę, jeśli nie zatrudnia żadnych pracowników? Co zmieniło się w świadczeniach postojowych?

Tarcza antykryzysowa 2.0 - jakie zmiany wprowadza?

Jakie zmiany wprowadza tarcza antykryzysowa 2.0? Jeszcze mniejsi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pożyczki, ułatwiono procedurę uzyskania dofinansowania wynagrodzeń pracowników, poszerzono pomoc finansową. Sprawdź, co jeszcze się zmienia.

Wypłata świadczenia postojowego z ZUS

Świadczenie postojowe z ZUS przysługuje osobom wykonującym pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej lub osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Przyznaje się je na wniosek, gdy w firmie wprowadzono przestój ekonomiczny. Ile razy można otrzymać postojowe? Kiedy następuje wypłata?

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorcy a umowa o pracę

Świadczenie postojowe przysługuje przedsiębiorcy, gdy nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Czy dodatkowa praca na podstawie umowy o pracę na pół etatu uniemożliwia otrzymanie postojowego? Z jakich form pomocy taka osoba może skorzystać?

7 form wsparcia z ZUS - tarcza antykryzysowa 2.0

Tarcza antykryzysowa 2.0 obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Wśród wielu form wsparcia wyróżnia się te, które można uzyskać w ZUS: zwolnienie ze składek za 3 miesiące, świadczenie postojowe dla osób na umowach cywilnoprawnych, świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą, odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności, odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę oraz zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty lub umowy o odroczeniu terminu płatności.

Nowy wniosek o zwolnienie ze składek ZUS za 3 miesiące - druk RDZ

ZUS udostępnił nowy wniosek o zwolnienie ze składek ZUS za 3 miesiące - marzec, kwiecień i maj 2020 r. Pobierz nowy druk ZUS RDZ.

Zwolnienie ze składek ZUS za 3 miesiące (wniosek ZUS RDZ)

Składając wniosek ZUS RDZ, można otrzymać zwolnienie ze składek za 3 miesiące - marzec, kwiecień i maj 2020 r. Dotyczy to składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Kto może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek? Jakie warunki należy spełnić?

Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek ZUS RDO) - dla kogo, warunki

Pobierz wniosek o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (ZUS RDO) dla należności od stycznia 2020 r. Dla kogo możliwe jest zwolnienie z odsetek? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pomoc?

Zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa - nowe oświadczenie, liczba dni, wypłata

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS przysługuje z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia placówki, do której dziecko uczęszcza bądź niemożności sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub opiekuna dziennego, gdy przyczyną jest epidemia koronawirusa (COVID-19). Aby otrzymać zasiłek, należy prawidłowo wypełnić oświadczenie. Kto może ubiegać się o zasiłek i do kiedy? W jakim terminie następuje wypłata?

Przestój ekonomiczny lub obniżony wymiar czasu pracy a wpłaty na PPK

W dobie kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa wprowadzenie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy zwalnia z finansowania wpłat na PPK. Co to faktycznie oznacza?

Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS - zmiany w tarczy antykryzysowej od 18 kwietnia 2020 r.

Dnia 18 kwietnia 2020 r. weszły w życie zmiany w tarczy antykryzysowej. Dotyczą m.in. świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS. Zrezygnowano z progu przychodu przy postojowym dla samozatrudnionych.

Większa pomoc w Tarczy Antykryzysowej 2.0 - nowe rozwiązania i zmiany

Tarcza Antykryzysowa 2.0 wprowadza większą pomoc dla przedsiębiorców. Nowe rozwiązania i zmiany dotyczą m.in. świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS. Przewiduje się także odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę dla należności za okres od stycznia 2020 r.

Najczęstsze błędy we wnioskach i oświadczeniach składanych do ZUS (tarcza antykryzysowa)

ZUS podaje najczęstsze błędy, które zdarzają się we wnioskach i oświadczeniach przedsiębiorców składanych w ramach tarczy antykryzysowej. Należą do nich: brak podpisu, niepoprawnie wpisane wynagrodzenie, błędny numer konta, zamieszczanie niepotrzebnych informacji. Błędem jest również wysyłanie dokumentów na adres e-mail placówek ZUS. Wnioski o pomoc z tarczy należy złożyć spokojnie i poprawnie, w przeciwnym razie można nie otrzymać świadczenia.

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z FGŚP – koronawirus i tarcza antykryzysowa

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników można uzyskać ze środków FGŚP. To jedna z form wsparcia przewidziana z powodu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Kto dzięki tarczy antykryzysowej może skorzystać z pomocy? Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą - jak wypełnić?

ZUS udziela wskazówek, jak wypełnić wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą. Wysokość postojowego wynosi 2080 zł lub 1300 zł. Kto może je otrzymać w związku z utratą przychodów z powodu koronawirusa?

Postojowe - pierwsza wypłata 15 kwietnia 2020 r.

Dziś, 15 kwietnia 2020 r., odbędzie się pierwsza wypłata postojowego z ZUS. Pierwsi przedsiębiorcy, którzy otrzymają wsparcie z tarczy antykryzysowej, to osoby składające wnioski przez platformę internetową PUE ZUS. Sprawdź, jak złożyć wniosek przez PUE ZUS.

Przestój ekonomiczny wraz z obniżeniem wysokości wynagrodzenia

Przestój ekonomiczny jest jedną z sytuacji uprawniającą do skorzystania z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników w dobie kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Obniżenie wynagrodzenia pracowników może stanowić nie więcej niż 50%. Jakie są warunki uzyskania dofinansowania? Co oznacza spadek obrotów gospodarczych? Na jak długo można wprowadzić obniżkę wynagrodzeń? Jakie dokumenty należy przygotować? Gdzie złożyć wniosek?

Obniżenie wynagrodzenia pracowników maksymalnie o 20% z powodu koronawirusa

Skorzystanie z dofinansowania wynagrodzenia pracowników z powodu kryzysu wywołanego przez koronawirusa nie powinno być traktowane jak obniżenie wynagrodzenia pracowników do 20%. Czy rzeczywiście państwo płaci 40%, pracodawca 40%, a 20% staje się kosztem pracownika? Kto może starać się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników? Czym jest spadek obrotów gospodarczych? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Spadek obrotów gospodarczych - jak liczyć?

Spadek obrotów gospodarczych stanowi warunek do otrzymania pomocy z tarczy antykryzysowej. Zgodnie ze specustawą powstałą w związku z pandemią koronawirusa w 2020 r. jest to spadek sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Jak liczyć spadek obrotów gospodarczych?

Postojowe wydłużone do 3 miesięcy - zmiany w tarczy antykryzysowej

Tarcza antykryzysowa będzie rozszerzona. Poznaj 7 najważniejszych z nowych rozwiązań pomocowych. Do głównych zmian należy wydłużenie świadczenia postojowego do 3 miesięcy.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacja składek - koronawirus

PFRON podaje najważniejsze zmiany dotyczące dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne. Nowe przepisy wynikają z tarczy antykryzysowej stanowiącej pomoc publiczną dla przedsiębiorców w okresie epidemii koronawirusa.

Nienależnie pobrane dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych - ulgi w spłacie

Przy spłacie zobowiązań wynikających z nienależnie pobranego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacji składek na ubezpieczenia społeczne przysługują ulgi. Na czym polegają?

Trudna sytuacja ekonomiczna z powodu koronawirusa a dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych

Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej wywołanej epidemią koronawirusa można skorzystać z pomocy publicznej w postaci dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych za okresy od marca do grudnia 2020 r. Jak wnioskować o dofinansowanie?

Składka na Fundusz Solidarnościowy w kosztach płacy pracownika niepełnosprawnego

Dla celów dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych wprowadzono nowa definicję kosztów płacy pracownika niepełnosprawnego. Uwzględniono w niej składkę na Fundusz Solidarnościowy.

Ulgi w ZUS i urzędach skarbowych - odroczenie płatności składek i podatku lub rozłożenie na raty

Oprócz zwolnienia z płatności składek ZUS z powodu epidemii koronawirusa można wnioskować o odroczenie terminu ich płatności bądź rozłożenie należności na raty. Podobne mechanizmy dotyczą urzędu skarbowego i zaliczki na podatek.

Zwolnienie ze składek ZUS osoby niepełnosprawnej od marca do maja 2020 r.

Zwolnienie ze składek ZUS w okresie od marca do maja 2020 r. przysługuje również osobom niepełnosprawnym prowadzącym działalność gospodarczą. Co należy zrobić, aby uzyskać pomoc?

Termin wypłaty pierwszych świadczeń postojowych

ZUS podał termin wypłaty pierwszych świadczeń postojowych. Wypłata będzie wykonana na konto podane we wniosku o wsparcie. Kiedy można spodziewać się przelewu?

Tarcza antykryzysowa - 4 formy wsparcia przedsiębiorców

Tarta antykryzysowa ma na celu wsparcie przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa. Formy pomocy można podzielić na 4, o które można ubiegać się w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy. Gdzie można ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników, pożyczkę, świadczenie postojowe?

Tarcza Antykryzysowa: elastyczne rozwiązania w zakresie czasu pracy tylko dla wybranych

Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z dodatkowych rozwiązań dotyczących czasu pracy w okresie stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii. Chodzi o zmianę systemu lub rozkładu czasu pracy pracowników oraz zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych.

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i składek ZUS - umowa, wniosek i załączniki

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek ZUS to jeden z instrumentów tarczy antykryzysowej. Mikroprzedsiębiorca, mały i średni przedsiębiorca muszą złożyć w tym celu w powiatowym urzędzie pracy wniosek, podpisać umowę i dołączyć niezbędne załączniki.

Jak otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników z tarczy antykryzysowej? - przewodnik krok po kroku

Tarcza antykryzysowa przyznaje dofinansowania do wynagrodzenia pracowników z FGŚP. Na wsparcie finansowe mogą liczyć pracodawcy stosujący przestój ekonomiczny lub obniżony wymiar czasu pracy z powodu epidemii koronawirusa. Aby uzyskać pomoc, należy złożyć stosowny wniosek, podpisać umowę z wojewódzkim urzędem pracy i załączyć wymagane dokumenty. Wszystkie niezbędne informacje i wzory znajdują się w poniższym artykule. Dowiedz się krok po kroku, jak otrzymać dofinansowanie.

Umowa o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy z FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników (przestój ekonomiczny, obniżony wymiar czasu pracy)

W związku z epidemią koronawirusa przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników z FGŚP. Dotyczy to pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Aby otrzymać wsparcie składa się wniosek, a następnie podpisuje poniższą umowę. Pobierz wzór umowy.

Wniosek o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników z FGŚP (przestój ekonomiczny, obniżony wymiar czasu pracy z powodu koronawirusa)

Pobierz wniosek o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19. To jedna z form wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

SURE - pożyczka na ochronę miejsc pracy i pracowników w UE

Unia Europejska proponuje SURE. Jest to instrument stworzony na potrzeby ochrony miejsc pracy i pracowników w związku z epidemią koronawirusa. Zdaniem Konfederacji Lewiatan Polska powinna jak najszybciej zawnioskować o pożyczkę z UE.

Tarcza antykryzysowa: dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników z błędami

Tarcza antykryzysowa przewiduje pomoc polskim pracodawcom w postaci dofinansowania do wynagrodzenia pracowników. Jakie są warunki przyznania dopłat do pensji? Okazuje się, że nowe przepisy dotyczące subwencji płacowych zawierają liczne błędy. Na czym polegają?

Kiedy wypłaca się pracownikowi trzynastą pensję

Trzynastka czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne zwane również trzynastym wynagrodzeniem przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej. Jakie warunki musi spełniać pracownik, aby otrzymać trzynastkę? Kiedy wypłaca się trzynastki?

REKLAMA