REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SURE - pożyczka na ochronę miejsc pracy i pracowników w UE

SURE - pożyczka na ochronę miejsc pracy i pracowników w UE.
SURE - pożyczka na ochronę miejsc pracy i pracowników w UE.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska proponuje SURE. Jest to instrument stworzony na potrzeby ochrony miejsc pracy i pracowników w związku z epidemią koronawirusa. Zdaniem Konfederacji Lewiatan Polska powinna jak najszybciej zawnioskować o pożyczkę z UE.

KE proponuje 100 mld euro na ochronę miejsc pracy. Polska powinna szybko wystąpić o pożyczkę

• Komisja Europejska proponuje SURE, nowy tymczasowy instrument o wartości do 100 miliardów euro na ochronę miejsc pracy i osób zatrudnionych.
• Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowy program unijny może pomóc Polsce w utrzymaniu tysięcy miejsc pracy zagrożonych kryzysem związanym z epidemią koronawirusa.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

SURE - nowy instrument wsparcia

Nowy instrument tymczasowego wsparcia w celu zmniejszenia ryzyka bezrobocia w sytuacji awaryjnej (po ang. Support to mitigate Unemployment Risks in an Emergency tj. w skrócie SURE) ma na celu ochronę miejsc pracy i pracowników w związku z pandemią koronawirusa. Ma zapewnić pomoc finansową w formie pożyczek udzielonych państwom członkowskim na korzystnych warunkach w wysokości do 100 mld euro. Pożyczki te pomogą państwom członkowskim poradzić sobie z nagłym wzrostem wydatków publicznych w celu zachowania zatrudnienia, a w szczególności pomogą pokryć koszty bezpośrednio związane z utworzeniem lub przedłużeniem krajowych programów pracy krótkoterminowej oraz innymi podobnymi działaniami, które zostały podjęte w związku z pandemią koronawirusa.

- Obecny kształt polskiej tarczy antykryzysowej umożliwia skorzystanie z dofinansowania wynagrodzeń pracowników na przestoju ekonomicznym i obniżonym wymiarze czasu pracy. Niestety, istnieją spore wątpliwości co do tego, ile miejsc pracy uda się ochronić ze środków krajowych. Dlatego tak ważne jest, żeby Polska szybko wystąpiła o pożyczkę w ramach SURE, żeby móc skutecznie chronić wszystkie zagrożone miejsca pracy. Taka pożyczka umożliwiłaby także zniesienie części ograniczeń wprowadzonych w obecnych rozwiązaniach, np. uproszczenie wniosków o dofinansowanie poprzez dopuszczenie składania oświadczeń przedsiębiorców, w miejsce wymaganych z góry dokumentów. Te oświadczenia mogłyby być już później weryfikowane ex post przez odpowiednie służby - mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

- Nowy program będzie wspierał skrócony czas pracy, aby umożliwić przedsiębiorcom utrzymanie zatrudnienia i przetrwanie kryzysu wraz z pracownikami. W sytuacji braku zamówień i ograniczonej produkcji z powodu pandemii, firmy nie powinny zwalniać pracowników, ale kontynuować zatrudnienie, nawet jeśli pracy jest de facto mniej. Programy pracy krótkoterminowej pozwalają firmom mającym trudności ekonomiczne skrócić czas pracy swoich pracowników, którzy otrzymają wsparcie finansowe od państwa za godziny nieprzepracowane. Podobne programy mają zastosowanie do osób prowadzących działalność na własny rachunek. - dodaje Kinga Grafa, dyrektorka biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wolnym czasie, pracownicy mogą się szkolić, pozyskiwać nowe umiejętności, aby być lepiej przygotowanym na funkcjonowanie po kryzysie. Pracownicy wrócą na pełen etat jak tylko gospodarka ponownie ruszy. Zachowanie tych miejsc pracy, będzie miało pozytywny wpływ na funkcjonowanie gospodarki unijnej w okresie kryzysu oraz kluczowe znaczenie dla jej funkcjonowania po jego zakończeniu.

Instrument SURE jest tylko jednym z elementów kompleksowej strategii Komisji mającej na celu ochronę obywateli i złagodzenie poważnych negatywnych konsekwencji społeczno-ekonomicznych pandemii. Wiele firm mających trudności jest zmuszonych do czasowego zawieszenia lub znacznego ograniczenia działalności i godzin pracy swoich pracowników. Poprzez unikanie zwolnień, systemy pracy krótkoterminowej mogą zapobiec długotrwałym negatywnym konsekwencjom dla gospodarki i rynku pracy w państwach członkowskich. Pomaga to w utrzymaniu dochodów rodzin i zachowaniu zdolności produkcyjnej i kapitału ludzkiego przedsiębiorstw oraz całej gospodarki.

- Pomoc finansowa w ramach instrumentu SURE przybierze formę pożyczki z UE dla państw członkowskich, które wystąpią o wsparcie. Aby sfinansować pożyczki dla państw członkowskich, Komisja zaciągnie zobowiązania na rynkach finansowych. Państwa członkowskie otrzymałyby zatem pożyczki na korzystnych warunkach korzystając z silnego ratingu kredytowego UE i niskich kosztów. System będzie opierał się na finansowych, dobrowolnych gwarancjach udzielonych przez państwa członkowskie na rzecz UE. W związku z tym, instrument zacznie funkcjonować, gdy wszystkie państwa członkowskie zaangażują się w gwarancje. W tym celu potrzebna jest minimalna kwota zaciągniętych gwarancji (tj. 25% maksymalnej kwoty pożyczek w wysokości 100 mld EUR) - mówi Adam Dorywalski, ekspert ds. UE Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

Pożyczki powinny być wykorzystywane przez państwa do finansowania programów pracy krótkoterminowej dla pracowników lub podobnych działań dla osób prowadzących działalność na własny rachunek.

W komunikacie przedstawiającym skoordynowaną reakcję gospodarczą na pandemię koronawirusa Komisja zobowiązała się do przyspieszenia przygotowania wniosku legislacyjnego dotyczącego europejskiego systemu reasekuracji dla bezrobotnych.

Wniosek Komisji dotyczący instrumentu SURE będzie musiał zostać szybko zatwierdzony przez Radę. Nowy instrument będzie miał charakter tymczasowy. Jego czas trwania i zakres ograniczają się do radzenia sobie z konsekwencjami pandemii koronawirusa.

Przewodnicząca von der Leyen zauważyła, że Komisja Europejska wyciągnęła wnioski z kryzysu gospodarczego z 2008 r. i SURE jest tego efektem. Pomoc dla państw najbardziej dotkniętych kryzysem jest możliwa tylko dzięki solidarności państw członkowskich.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA