Praca zdalna w Kodeksie pracy - Sejm uchwali nowe przepisy

REKLAMA
Praca zdalna w Kodeksie pracy - Sejm dokończy debatę
"Przybliżamy się do momentu, kiedy Sejm dokona zmian w Kodeksie pracy i praca zdalna, praca hybrydowa będzie już na stałe. Jesteśmy już na szczęście po komisji i podkomisji, więc najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu ten temat zostanie domknięty i propozycja zmiany w Kodeksie pracy trafi do Senatu, następnie oczywiście analiza i podpis pana prezydenta" – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w piątek 18 listopada na Kongresie 590 w Rzeszowie.
Kolejne, trzydniowe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 30 listopada - 1 grudnia.
Minister Marlena Maląg zabrała głos w panelu "Polityka społeczna w dobie inflacji. Czy opłaca nam się inwestować w rodzinę?" w ramach Kongresu 590 w Rzeszowie. Powiedziała, że w zakresie prawa pracy konieczne są zmiany, zwłaszcza uelastycznienie możliwości wykonywania pracy.
Praca zdalna - całkowicie lub częściowo
Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu pracy praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych. Będzie on też zobowiązany do pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub w regulaminie.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlinePracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej
Według propozycji pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko w wieku poniżej 4 lat, rodzicom i opiekunom opiekującym się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
Łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym
W ocenie Maląg zmiany w Kodeksie pracy są bardzo wyczekiwane. "Ale także wdrażanie dyrektywy łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym – ten proces cały czas trwa, trudne posiedzenia międzyresortowe. Myślę, że jesteśmy już na etapie Komitetu Stałego i też te zmiany, korzystne, związane z wprowadzeniem dodatkowego urlopu niepodzielnego dla ojców będą wprowadzone" – przekazała.
Ta nowelizacja Kodeksu pracy ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy rodzicielskiej. Jej celem jest zachęcenie do równego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi między kobietami i mężczyznami. Rodzice będą mogli liczyć na ułatwienia w godzeniu życia zawodowego z życiem rodzinnym.
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023
Kup książkę:
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023Dyrektywa przewiduje m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich, w urlopach ojcowskich, wprowadzenie tzw. bezpłatnego urlopu opiekuńczego i większej elastyczności w organizacji pracy.
Kongres 590 to wydarzenie gospodarcze w Polsce, odbywające się corocznie od 2016 r. pod patronatem honorowym prezydenta RP. Swoją obecnością uświetniają je najważniejsze osoby w państwie: prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele Rady Ministrów, Sejmu i Senatu RP, a także menedżerowie zarządzający największymi polskimi spółkami Skarbu Państwa, wybitni eksperci i liderzy opinii.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychAutorzy: Szymon Zdziebłowski, Wojciech Huk
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: