REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4-dniowy tydzień pracy. Test w Wielkiej Brytanii

Subskrybuj nas na Youtube
4-dniowy tydzień pracy w Wielkiej Brytanii
4-dniowy tydzień pracy w Wielkiej Brytanii
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

4-dniowy tydzień pracy. Testy przeprowadzone w Wielkiej Brytanii okazały się sporą sensacją. Organizacje zdają sobie sprawę, że zadowolenie pracownika nie jest tylko jego prywatną sprawą. Dobre samopoczucie przekłada się przecież na kreatywność i wydajność, a w efekcie – na wyższą jakość świadczonej pracy.
rozwiń >

4-dniowy tydzień pracy

4-dniowy tydzień pracy to obecnie innowacja, która ma szansę zostać standardem. Podobnie jak praca zdalna.

REKLAMA

Autopromocja

Elastyczne podejście do zatrudnienia, m.in. do czasu i miejsca pracy oraz dbałość o dobrostan zatrudnionych to nowa norma, szczególnie w branżach IT i kreatywnej. Organizacje zdają sobie sprawę, że zadowolenie pracownika nie jest tylko jego prywatną sprawą. Dobre samopoczucie przekłada się przecież na kreatywność i wydajność, a w efekcie – na wyższą jakość świadczonej pracy.

Zalety pracy zdalnej

REKLAMA

Nowojorski Bank Rezerwy Federalnej przeprowadził interesujące badanie - sprawdził, ile czasu zaoszczędzili pracownicy zdalni, nie musząc dojeżdżać do swoich biur. Dodatkowo zbadał, na co przeznaczyli ten ekstra czas. Okazało się, że Amerykanie zyskali dzięki pracy zdalnej 60 mln godzin. To czas, który wcześniej spędzali w pociągach, autobusach i autach, jadąc lub stojąc w korkach. Co z tym czasem zrobili? Miażdżąca większość ankietowanych przeznaczyła uzyskane w ten sposób minuty na sen i wypoczynek. Brak konieczności codziennych, często czasochłonnych dojazdów do pracy spowodował, że mogli zadbać o swoje samopoczucie, dla którego sen jest kluczowy.

– Odpowiednia doza wypoczynku i zdrowy balans między pracą a życiem prywatnym w naturalny sposób wpływają na dobre samopoczucie każdego człowieka. Firmy są obecnie coraz bardziej tego świadome i rozumieją, że wellbeing zespołów przekłada się na ich skuteczność, stąd chociażby dynamicznie rosnąca otwartość pracodawców na pracę z domu czy hybrydową – tłumaczy Ewelina Tomiak, People Supporter z Boldare. – Elastyczne podejście do miejsca i czasu pracy to już standard. W wymagających czasach VUCA ludzie po prostu potrzebują więcej przestrzeni, a otwartość i elastyczność pracodawców wydaje się skutecznym sposobem do poczucia wolności w pracy – dodaje.

4-dniowy tydzień pracy - pozytywne rezultaty pierwszych prób

Ale nie tylko to przekonuje pracodawców do większej elastyczności. Testy 4-dniowego tygodnia pracy prowadzone w Wielkiej Brytanii okazały się sporą sensacją. Znacząca większość, bo 86 proc. firm określiło jako „bardzo prawdopodobne” lub „prawdopodobne”, że utrzymają 32-godzinny tydzień pracy po okresie próbnym. Wynik eksperymentu z 32-godzinnym tygodniem pracy okazuje się być dla organizacji pozytywnym zaskoczeniem: efektywność wcale nie spada, a korzyści jest sporo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściwe powody stosowania pracy hybrydowej

Według badania Omnipresent, dziś większość firm nawet nie rozważa rezygnacji z pracy zdalnej. Aż 94 proc. pytanych planuje w swojej organizacji kontynuację modelu pracy zdalnego lub hybrydowego. Jednym z głównych powodów, oprócz dostępu do specjalistów z całego świata (to wskazało 32 proc. badanych) i powstrzymania pracowników przed odejściem (28 proc.), jest postawienie na dobrostan pracownika. Dla 35 proc. ankietowanych menadżerów i organizacji coraz ważniejsza staje się kwestia dobrego samopoczucia pracowników. A ponieważ większość zatrudnionych nie ukrywa, że woli pracę zdalną lub hybrydową od biura, pracodawcy są coraz bardziej skłonni do zadbania o swoją załogę, spełniając ich oczekiwania.

4-dniowy tydzień pracy – zaletą regeneracja

REKLAMA

Dobre samopoczucie pracownika warunkuje szereg czynników, m.in. to, czy jest on wypoczęty czy nie. Okazuje się, że ludzie wysypiają się lepiej, kiedy pracują mniej dni w tygodniu. Według badania przeprowadzonego na Boston College pracownicy, którzy przeszli na 32-godzinny tydzień pracy, spali o prawie pełną godzinę dziennie dłużej, niż kiedy pracowali 8 godzin tygodniowo więcej. W efekcie znacząco spadła liczba osób, które deklarowały niedostateczną ilość snu. Niemal co druga (42,6 proc.), pracując 40 godzin w tygodniu, czuła się niewyspana. Po przejściu na 32-godzinny system odsetek ten spadł do 14,5 proc.

– Nie jest chyba niczym odkrywczym, że pracownicy to przede wszystkim ludzie, którzy mają swoje rodziny, pasje i prywatę - na co, naturalnie, potrzebują czasu. Zdrowa work-life integration to absolutna podstawa, jeśli mówimy o pozytywnym samopoczuciu pracowników  – wyjaśnia Ewelina Tomiak i dodaje: –  Dbałość o dobrostan ludzi to jednak coś więcej - to holistyczna uważność na ich potrzeby i spełnienie zawodowe. Samoorganizacja, realny wpływ na organizację, decyzyjność, regularne badanie nastrojów w zespołach, czy integracje i wyjazdy na zespołowe workation to niektóre z elementów, które w naszej opinii pozytywnie wpływają na wellbeing.

Czy 4-dniowy tydzień pracy ma szansę zaistnieć?

Nowe podejście firm, zakładające większe skupienie się na potrzebach pracowników potwierdza rynek. Z tegorocznego badania największych pracodawców Top Employers wynika, że organizacje coraz bardziej dbają o dobrostan swoich pracowników, a ich stan psychiczny postrzegają jako podstawę do gruntownych zmian w prowadzeniu organizacji. Coraz więcej ankietowanych firm oferuje swoim ludziom wsparcie w zakresie powrotu do zdrowia po wypaleniu zawodowym, gwarantuje pracownikom czas na przerwy spowodowane stresem czy aktywnie zniechęca swoich ludzi do korzystania z poczty elektronicznej poza godzinami pracy. Rośnie znaczenie holistycznego podejścia do dobrego samopoczucia pracowników oraz przekonanie, że do podejmowania nowych wyzwań, w tym zawodowych, nie wystarczy dbałość jedynie o kondycję fizyczną.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA