REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4-dniowy tydzień pracy. Test w Wielkiej Brytanii

4-dniowy tydzień pracy w Wielkiej Brytanii
4-dniowy tydzień pracy w Wielkiej Brytanii
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

4-dniowy tydzień pracy. Testy przeprowadzone w Wielkiej Brytanii okazały się sporą sensacją. Organizacje zdają sobie sprawę, że zadowolenie pracownika nie jest tylko jego prywatną sprawą. Dobre samopoczucie przekłada się przecież na kreatywność i wydajność, a w efekcie – na wyższą jakość świadczonej pracy.
rozwiń >

4-dniowy tydzień pracy

4-dniowy tydzień pracy to obecnie innowacja, która ma szansę zostać standardem. Podobnie jak praca zdalna.

REKLAMA

Autopromocja

Elastyczne podejście do zatrudnienia, m.in. do czasu i miejsca pracy oraz dbałość o dobrostan zatrudnionych to nowa norma, szczególnie w branżach IT i kreatywnej. Organizacje zdają sobie sprawę, że zadowolenie pracownika nie jest tylko jego prywatną sprawą. Dobre samopoczucie przekłada się przecież na kreatywność i wydajność, a w efekcie – na wyższą jakość świadczonej pracy.

Zalety pracy zdalnej

Nowojorski Bank Rezerwy Federalnej przeprowadził interesujące badanie - sprawdził, ile czasu zaoszczędzili pracownicy zdalni, nie musząc dojeżdżać do swoich biur. Dodatkowo zbadał, na co przeznaczyli ten ekstra czas. Okazało się, że Amerykanie zyskali dzięki pracy zdalnej 60 mln godzin. To czas, który wcześniej spędzali w pociągach, autobusach i autach, jadąc lub stojąc w korkach. Co z tym czasem zrobili? Miażdżąca większość ankietowanych przeznaczyła uzyskane w ten sposób minuty na sen i wypoczynek. Brak konieczności codziennych, często czasochłonnych dojazdów do pracy spowodował, że mogli zadbać o swoje samopoczucie, dla którego sen jest kluczowy.

– Odpowiednia doza wypoczynku i zdrowy balans między pracą a życiem prywatnym w naturalny sposób wpływają na dobre samopoczucie każdego człowieka. Firmy są obecnie coraz bardziej tego świadome i rozumieją, że wellbeing zespołów przekłada się na ich skuteczność, stąd chociażby dynamicznie rosnąca otwartość pracodawców na pracę z domu czy hybrydową – tłumaczy Ewelina Tomiak, People Supporter z Boldare. – Elastyczne podejście do miejsca i czasu pracy to już standard. W wymagających czasach VUCA ludzie po prostu potrzebują więcej przestrzeni, a otwartość i elastyczność pracodawców wydaje się skutecznym sposobem do poczucia wolności w pracy – dodaje.

4-dniowy tydzień pracy - pozytywne rezultaty pierwszych prób

Ale nie tylko to przekonuje pracodawców do większej elastyczności. Testy 4-dniowego tygodnia pracy prowadzone w Wielkiej Brytanii okazały się sporą sensacją. Znacząca większość, bo 86 proc. firm określiło jako „bardzo prawdopodobne” lub „prawdopodobne”, że utrzymają 32-godzinny tydzień pracy po okresie próbnym. Wynik eksperymentu z 32-godzinnym tygodniem pracy okazuje się być dla organizacji pozytywnym zaskoczeniem: efektywność wcale nie spada, a korzyści jest sporo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściwe powody stosowania pracy hybrydowej

Według badania Omnipresent, dziś większość firm nawet nie rozważa rezygnacji z pracy zdalnej. Aż 94 proc. pytanych planuje w swojej organizacji kontynuację modelu pracy zdalnego lub hybrydowego. Jednym z głównych powodów, oprócz dostępu do specjalistów z całego świata (to wskazało 32 proc. badanych) i powstrzymania pracowników przed odejściem (28 proc.), jest postawienie na dobrostan pracownika. Dla 35 proc. ankietowanych menadżerów i organizacji coraz ważniejsza staje się kwestia dobrego samopoczucia pracowników. A ponieważ większość zatrudnionych nie ukrywa, że woli pracę zdalną lub hybrydową od biura, pracodawcy są coraz bardziej skłonni do zadbania o swoją załogę, spełniając ich oczekiwania.

4-dniowy tydzień pracy – zaletą regeneracja

Dobre samopoczucie pracownika warunkuje szereg czynników, m.in. to, czy jest on wypoczęty czy nie. Okazuje się, że ludzie wysypiają się lepiej, kiedy pracują mniej dni w tygodniu. Według badania przeprowadzonego na Boston College pracownicy, którzy przeszli na 32-godzinny tydzień pracy, spali o prawie pełną godzinę dziennie dłużej, niż kiedy pracowali 8 godzin tygodniowo więcej. W efekcie znacząco spadła liczba osób, które deklarowały niedostateczną ilość snu. Niemal co druga (42,6 proc.), pracując 40 godzin w tygodniu, czuła się niewyspana. Po przejściu na 32-godzinny system odsetek ten spadł do 14,5 proc.

– Nie jest chyba niczym odkrywczym, że pracownicy to przede wszystkim ludzie, którzy mają swoje rodziny, pasje i prywatę - na co, naturalnie, potrzebują czasu. Zdrowa work-life integration to absolutna podstawa, jeśli mówimy o pozytywnym samopoczuciu pracowników  – wyjaśnia Ewelina Tomiak i dodaje: –  Dbałość o dobrostan ludzi to jednak coś więcej - to holistyczna uważność na ich potrzeby i spełnienie zawodowe. Samoorganizacja, realny wpływ na organizację, decyzyjność, regularne badanie nastrojów w zespołach, czy integracje i wyjazdy na zespołowe workation to niektóre z elementów, które w naszej opinii pozytywnie wpływają na wellbeing.

Czy 4-dniowy tydzień pracy ma szansę zaistnieć?

Nowe podejście firm, zakładające większe skupienie się na potrzebach pracowników potwierdza rynek. Z tegorocznego badania największych pracodawców Top Employers wynika, że organizacje coraz bardziej dbają o dobrostan swoich pracowników, a ich stan psychiczny postrzegają jako podstawę do gruntownych zmian w prowadzeniu organizacji. Coraz więcej ankietowanych firm oferuje swoim ludziom wsparcie w zakresie powrotu do zdrowia po wypaleniu zawodowym, gwarantuje pracownikom czas na przerwy spowodowane stresem czy aktywnie zniechęca swoich ludzi do korzystania z poczty elektronicznej poza godzinami pracy. Rośnie znaczenie holistycznego podejścia do dobrego samopoczucia pracowników oraz przekonanie, że do podejmowania nowych wyzwań, w tym zawodowych, nie wystarczy dbałość jedynie o kondycję fizyczną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA