REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Work-life fit: czy pracodawcy w Polsce są jak Elon Musk?

Elon Musk
Elon Musk
EPA/PAP

REKLAMA

REKLAMA

Powrót do biur przybiera na sile. Czy „złote czasy” pracy zdalnej są już za nami? Firmy planują ograniczenie możliwości pracy zdalnej swoim pracownikom. W kontrze stają pracodawcy, którzy docenili bardziej elastyczne formy współpracy, w tym Work-life fit - nowy model na rynku pracy.

Work-life fit - o co chodzi?

Podstawą work-life fit jest otwarcie pracodawców na różnorodne formy świadczenia pracy, tak aby pracownicy mogli decydować o tym, kiedy i skąd pracują. Dzięki temu mogą lepiej łączyć prywatne cele z karierą. Według raportu „Aktualny model pracy w firmach a system pracy work-life fit”, przygotowanego przez SW Research na zlecenie platformy rekrutacyjnej Talent Place 17% polskich firm chciałaby wdrożenia systemu pracy Work-life fit, a 9% uważa, że w ich organizacjach już obowiązuje taki model pracy. Co może dać ten rodzaj innowacyjności? Korzyści, jakie dostrzegają zwolennicy Work-life fit, są różnorodne: bardziej wypoczęci pracownicy (62%), bardziej produktywni pracownicy (48%), mniej konfliktów w pracy (48%) oraz oszczędności związane z prowadzeniem biura (38%).

REKLAMA

Autopromocja

Być jak Elon Musk

Innego zdania są pracodawcy, którzy obawiają się, że większa elastyczność oznacza mniejszą wydajność. Ostatnim przykładem, który obrazuje ten trend jest szeroko komentowany komunikat Elona Muska do menedżerów Tesli, w którym napisał, że "każdy, kto chce wykonywać pracę zdalną, musi przebywać w biurze przez minimum 40 godzin tygodniowo lub odejść z firmy.

„Pracodawcy chcą mieć na oku swoich pracowników, bo często to jedyna forma kontroli ich wydajności jakie dane firmy znają. Świadczy to w dużej mierze o braku zaufania, że inny model pracy, niż stacjonarny może dawać lepsze wyniki” – mówi Przemysław Kadula, CEO Talent Place.

Efektywność - co sądzą pracownicy?

Co polscy pracownicy sądzą o efektywności? Jak wynika z badania SW Research wykonanego na zlecenie Talent Place: 32,5% uważa, że najlepiej sprawdza się praca w biurze, 28,2% - poza biurem, a 39,3%, dochodzi do wniosku, że oba rodzaje pracy mają taką samą efektywność. Ci, którzy docenili zalety pracy z innego miejsca niż biuro chcieliby większej elastyczności. Jednak w Polsce pracodawcy nadal rzadko zostawiają swoim pracownikom możliwość wyboru modelu pracy. W co drugiej badanej firmie (51%) każdy pracownik ma odgórnie ustalony model pracy. W innych firmach możliwość wyboru (np. praca zdalna, stacjonarna, hybrydowa) zależy od stanowiska (39%), a tylko w co dziesiątej (10%) każdy pracownik może wybrać model pracy.

„Dla pracodawców stawiających na pracę z biura elastyczne modele miejsca oraz czasu pracy staną się benefitami. Będą dotyczyć tylko tych pracowników, których występuje wysoki deficyt na rynku, a których firmy obawiają się stracić ze względu na wysoki koszt i długi czas ich rekrutacji” – dodaje Przemysław Kadula, CEO Talent Place.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Większa elastyczność

REKLAMA

Nowy trend na rynku pracy Work-life fit, którego prekursorem w Polsce jest Talent Place pokazuje, że są firmy na świecie, które większą elastyczność stawiają jako fundament swojej kultury organizacyjnej. Uważają, że dopasowanie pracy do stylu życia i potrzeb pracownika to przyszłość. Dzięki temu mogą oni łączyć hobby i pracę, realizując projekty z dowolnego miejsca na świecie, a np. rodzice pozwolić sobie na więcej czasu dla siebie i dzieci.

„Work-life fit jest częścią większego zjawiska GIG economy, czyli gospodarki opartej o freelancerów realizujących projekty w elastyczny sposób. W Talent Place 70% pracowników firmy stanowią rekruterzy działający w tym modelu. Aż 90% z nich to kobiety, w tym mamy, dla których ten model współpracy jest bardzo atrakcyjny ze względu na większą ilość czasu jaki mogą poświęcić wychowaniu swoich dzieci - mówi Przemysław Kadula, CEO Talent Place.

Na światowych rynkach pracy nastąpi wkrótce weryfikacja, które zasady organizacji pracy mają większą przyszłość. Etat i praca w biurze? A może GIG economy i elastyczność? Z pewnością zwycięsko z tej rywalizacji wyjdą te firmy, których model współpracy przyciągnie pracowników przynoszących większą wartość i przychody dla swoich firm.

Więcej na: https://talentplace.pl/

Źródło: Talent Place

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa świadczenia z urzędu pracy dla obywateli Ukrainy i innych cudzoziemców w 2025 r.

Urzędy pracy przyznają dwa świadczenia obywatelom Ukrainy i innym cudzoziemcom: zasiłek dla bezrobotnych i dodatek aktywizacyjny. Komu i kiedy zgodnie z polskimi przepisami aktualnymi na 2025 rok świadczenia te przysługują?

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw 2025 [LUTY]

GUS podał dane na luty 2025 r. Ile wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw? Jakie było zatrudnienie w lutym? O ile wzrosło od ubiegłego roku?

Koszt pracodawcy 2025 – 5000 zł netto [Wyliczenia]

Jaki jest koszt pracodawcy przy zatrudnieniu na 5000 zł netto? Od umowy o pracę odprowadza się składki ZUS, składkę zdrowotną i podatek dochodowy. Część z nich odprowadzana jest z wynagrodzenia brutto pracownika, a część dodatkowo płaci pracodawca. Jak to obliczyć?

Wyższe jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Kiedy złożyć wniosek?

1 kwietnia 2025 r. wzrasta jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jakie dokumenty należy złożyć w celu uzyskania odszkodowania? Jaka będzie wysokość odszkodowania?

REKLAMA

Wiek emerytalny 40 lat dla kobiet i 45 dla mężczyzn. To możliwe, bo Senat podjął uchwałę 13 marca 2025 r. w tej sprawie

Większość z nas może być zdezorientowana. Raz pisze i mówi się o podwyższeniu wieku emerytalnego, raz o zrównaniu, a tym razem o obniżeniu. Czy to możliwe, żeby w Polsce wiek emerytalny wynosił dla kobiet 40 lat a dla mężczyzn 45 lat. Tak, oczywiście, to możliwe. Senat proponuje wejście w życie przepisów już od 1 stycznia 2026 r.

Nowe obowiązki pracodawców od 2026 r. Temperatura w miejscu pracy [Rozporządzenie]

Co z maksymalną temperaturą w miejscu pracy? Jak zostanie uregulowana w nowych przepisach rozporządzenia? Wejdzie w życie w 2025 czy 2026 roku? Jakie nowe obowiązki czekają pracodawców w związku z nowymi przepisami bhp?

W 2025 r. do 15 tys. mieszkań społecznych na tani najem. Jest projekt

Jest już projekt ustawy o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw. Trwają właśnie konsultacje społeczne. Oznacza to między innymi, że prawdopodobnie jeszcze w 2025 r. będzie do 15 tys. mieszkań społecznych na tani najem. Projekt dotyczy wprowadzenia rozwiązań ułatwiających realizację lokalnej polityki mieszkaniowej, wsparcia budownictwa dla rodzin niedysponujących dochodami pozwalającymi na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na rynku komercyjnym.

ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 r.

Większość emerytów otrzymało już podwyżkę świadczeń emerytalnych. ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 roku. Jeden z nich jest już jutro - w piątek 20 marca.

REKLAMA

Jakiego poziomu języka angielskiego wymaga się od stażysty, a jakiego od prezesa? [Oferty pracy]

Język angielski wymagany jest w większości ofert pracy. Zwykle nie dotyczy tylko pracy fizycznej. Jak pracodawcy określają pożądany poziom języka angielskiego u kandydata do pracy? Czy różni się w zależności od stanowiska, na jakie poszukuje się pracownika? Jaka znajomość angielskiego wymagana jest od stażysty, a jaka od prezesa?

Najem senioralny: to prawdziwy hit dla seniorów na 2025 r. Znamy szczegóły od Minister do spraw Polityki Senioralnej

Minister do spraw Polityki Senioralnej - Marzena Okła-Drewnowicz wyszła już na początku 2025 r. z inicjatywą uregulowania najmu senioralnego. To byłby ogromny przywilej dla milionów seniorów w Polsce, którzy naprawdę potrzebują tego wsparcia, aby móc funkcjonować jak reszta społeczeństwa. Znamy szczegóły tego pomysłu.

REKLAMA