REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop okolicznościowy, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oddelegowanie za granicę

Wkrótce oddeleguję pracownika do pracy za granicę na okres nieprzekraczający 12 miesięcy. Jakie muszę posiadać dokumenty, aby ten pracownik podlegał ubezpieczeniom społecznym w Polsce?

Praktyki absolwenckie

Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych przez trzy miesiące będą mogli świadczyć pracę na odmiennych zasadach niż pozostali pracownicy.

Efektywność pracowników jest coraz niższa

Według badania Talent Club „Polski menedżer czasów kryzysu” jedynie 23 proc. menedżerów pracuje ze stuprocentową efektywnością. Z kolei ponad połowa ankietowanych przyznała, że ich efektywność wynosi pomiędzy 60-70 proc. Wskutek spowolnienia gospodarczego firmy zostały zmuszone do efektywniejszego zarządzania wydajnością pracy swoich podwładnych.

Jakie są zasady kwalifikacji pracowników do grupy osób zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych?

Jakie należy przyjąć zasady kwalifikacji pracowników do grupy osób zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych na potrzeby szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy?

REKLAMA

Ocena kompetencji pracownika za pomocą DC w terenie – opis praktyki

Sesje development i assessment center to narzędzia diagnostyczne znane w HRM od lat, stosowane z mniejszym lub większym przekonaniem zarządów, głównie ze względu na wysokie koszty, jakie muszą zostać poniesione, aby ocena została przeprowadzona rzetelnie.

Czy wózki widłowe bez osłon bocznych (drzwi) mogą być użytkowane zimą na otwartej przestrzeni?

W naszym magazynie korzystamy z wózka widłowego. Kilka razy w tygodniu wózek używany jest do rozładunku towarów na zewnątrz magazynu. Czy powinniśmy taki wózek wyposażyć w kabinę z drzwiami bocznymi?

Udostępnianie przez pracodawcę danych osobowych pracownika

Pracodawca ma 30 dni na poinformowanie pracownika o tym, komu zostały udzielone informacje na temat tego pracownika. Obowiązek ten ustaje, gdy dane udostępniono np. organom państwowym w zakresie prowadzonego przez nie postępowania.

Prawa i obowiązki pracodawcy względem telepracownika

Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną) i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem tychże środków komunikacji.

REKLAMA

Naliczanie składek podczas urlopu bezpłatnego

Jak rozliczyć pracownikowi wypłatę, jeżeli w październiku był na urlopie bezpłatnym. Pracodawca zapłacił za niego składkę do PZU (składka jest ozusowana i opodatkowana), a na liście wypłat kwota wynosiła 14,10 zł. Czy mam ją zostawić?

Kto posiada prawa autorskie do utworów stworzonych przez pracowników i zleceniobiorców

Jesteśmy niewielką agencją reklamową. W okresie wakacyjnym otrzymaliśmy kilka dużych zleceń, w tym na opracowanie oznaczeń słowno-graficznych dla nowej linii kosmetyków. Ostatecznie klient otrzymał od nas 6 zupełnie nowych nazw produktów (każdy w innej formie, np. niektóre z dodatkowymi wzorami/obrazkami, które są niepodobne do jakichkolwiek innych oznaczeń konkurencyjnych produktów). Z uwagi na niewielki zespół własnych pracowników, nad tym projektem wspólnie pracowała następująca grupa osób: dwóch naszych pracowników, jeden zleceniobiorca oraz – bez naszej wiedzy – jeden nasz pracownik zatrudniony jako goniec. Wszystkie te osoby twierdzą, że nie przekazały nam praw autorskich, co oznacza, że nie mogliśmy sprzedać tych oznaczeń naszemu klientowi. Czy mają rację? Kto ma prawo autorskie do stworzonych wspólnie oznaczeń? W umowach z tymi osobami nie ma żadnych zapisów na temat praw autorskich.

Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Pracodawca zobowiązany jest w stosunku do pracownika nie tylko do wypłaty wynagrodzenia za pracę. Jest on również płatnikiem składek ZUS oraz podatku dochodowego. Musi więc dokonywać rozliczenia wynagrodzenia pod kątem podatkowym oraz odprowadzać comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy.

Czy odczuwają Państwo różnicę w zarządzaniu pracownikami pokolenia X i Y?

Za łamanie praw pracowniczych grozi kara

13 osób oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Kielcach w związku z łamaniem praw pracowniczych w sklepach sieci Biedronka w województwie świętokrzyskim - poinformował prokurator Jarosław Sarba.

Większa ochrona stałych pracowników - zmiana przepisów

Prezydent Lech Kaczyński złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Nowe propozycje mają zabezpieczyć osoby zatrudnione w firmie na stałe przed rozwiązywaniem z nimi umowy, by w ich miejsce przyjąć pracowników tymczasowych.

Czy pracownik powinien wnosić opłatę za wystawienie zaświadczenia o stanie zdrowia N-9?

Pracownik, poszkodowany w wypadku przy pracy, zgłosił się po zakończeniu leczenia do lekarza prowadzącego z prośbą o wystawienie zaświadczenia o stanie zdrowia N-9 wymaganego przez ZUS do ustalenia świadczeń odszkodowawczych. Lekarz zażądał wniesienia opłaty w wysokości 40,00 zł za wydanie zaświadczenia. Czy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego poszkodowanemu przysługuje bezpłatnie czy odpłatnie zaświadczenie lekarskie N-9?

Samozatrudnieni zapłacą podatek liniowy

Samozatrudnieni będą mogli świadczyć usługi na rzecz dawnych pracodawców bez utraty prawa do opodatkowania liniowym PIT-em. Rozwiązanie takie przewiduje projekty zmian w ustawie o PIT, który przyjęła sejmowa podkomisja do spraw monitorowania systemu podatkowego.

Kierunki kształcenia są niedostosowane do potrzeb rynku pracy

Głównym problemem młodych bezrobotnych jest niedostosowanie wykształcenia do potrzeb rynku pracy - oceniła w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska. Zapewniła, że młodzież zaliczana jest do grup ryzyka, jeśli chodzi o zagrożenie bezrobociem i objęta jest szczególną opieką urzędów pracy.

Poprawa oceny stanu zatrudnienia

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o trendach na rynku pracy, w grudniu spadł, co oznacza, że nie należy spodziewać się gwałtownego wzrostu bezrobocia - podał instytut BIEC.

Czy pracownik, który w czasie urlopu bezpłatnego pracuje na zlecenie dla swojego pracodawcy, podlega ubezpieczeniom

Od grudnia br. zawarliśmy umowę zlecenia z naszym informatykiem, który od stycznia do maja 2010 r. będzie przebywać na urlopie bezpłatnym. Czy od kwoty wynagrodzenia, które wypłacimy za wykonanie zlecenia (tj. po zakończeniu każdego miesiąca) mamy opłacić składki ZUS na zasadach obowiązujących pracowników, czy zleceniobiorców?

Czy z rzemieślnika można zrobić pasjonata?

Czy pracownikom mogą przydać się szkolenia z zakresu kreatywności opierające się na niekonwencjonalnych metodach, jeśli w żaden sposób nie nawiązują do ich życia zawodowego? Rozpatrzmy warsztat twórczego myślenia i działania, na którym kompletni amatorzy kreują teatr improwizacji, a laicy w sferze muzyki tworzą utwory muzyczne. Jaki może mieć on wpływ na uruchomienie ich twórczego potencjału np. w branży finansowej?

Jak rzetelnie i szybko oszacować poziom kompetencji zawodowych kandydata do pracy?

W zakresie moich obowiązków, jako specjalisty w dziale personalnym, jest m.in. przeprowadzanie selekcji i wybór kandydatów na wakujące lub nowo powstające stanowiska. Nurtuje mnie pytanie, w jaki sposób rzetelnie i jednocześnie możliwie szybko oszacować poziom kompetencji kandydata do pracy. Z jednej bowiem strony, podkreśla się, że kompetencje należy badać za pomocą ćwiczeń symulacyjnych lub próbek pracy, aby sprawdzić sposób, w jaki rzeczywiście zachowują się kandydaci. Z drugiej zaś strony, łatwo zauważyć, że tego typu metody są dosyć czaso- i pracochłonne w przygotowaniu i praktycznym zastosowaniu.

Reakcje pracowników na zmiany w firmie

Mimo że ekonomiści wieszczą szybki powrót koniunktury, to odbudowa nadszarpniętych relacji pracowniczych może potrwać znacznie dłużej. Negatywne skutki kryzysu odczuwają właśnie pracownicy – redukcja zatrudnienia, obniżki płac, pogorszenie atmosfery pracy. Jak można przekuć obawy podwładnych w zrozumienie dla zmian wprowadzanych w firmie? Kluczem jest przemyślana strategia, dalekowzroczne działanie i jasno określone cele. Angażując pracowników w proces restrukturyzacji, firma może wyjść z trudnej sytuacji wzmocniona, z bardziej efektywną kulturą organizacyjną.

Filar strategii firmy

Opracowanie i wprowadzenie w życie nowego modelu kompetencyjnego trwało w Lukas Banku SA tylko trzy miesiące. Projekt dotyczył ponad 6 tys. pracowników w całej Polsce, a jednym z największych sukcesów jego inicjatorów było odwzorowanie specyfiki firmy w modelu obejmującym zarówno kadrę menedżerską, jak i pracowników w poszczególnych obszarach banku.

Czy sklepy mogą być czynne w Boże Narodzenie i Nowy Rok?

25 i 26 grudnia, czyli święta Bożego Narodzenia, i 1 stycznia to dni ustawowo wolne od handlu. Gdyby sklep został otwarty, to handlować w nim może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie.

Czy wykorzystując pozamaterialne czynniki motywacji, można zdobyć lojalność pracowników?

Z powodu pogorszenia się koniunktury gospodarczej kierownictwo firmy wstrzymało wzrost płac i premii. Jednocześnie firma jest w trakcie zmiany siedziby i wyposażenia. Proces ten jest już na bardzo zaawansowanym etapie i obecnie wycofanie się z dokończenia inwestycji byłoby ekonomicznie nieuzasadnione. Powoduje to jednak dezorientację i oburzenie pracowników. Jak można zmotywować pracowników przy braku możliwości finansowych?

Porozumienie w sprawie przedłużenia okresów rozliczeniowych czasu pracy

W naszym zakładzie działa przedstawicielstwo pracowników wyłonione na podstawie ustawy o informowaniu pracowników i prowadzeniu z nimi konsultacji. Przedstawicielstwo to ma uprawnienia równe radzie pracowników. Czy chcąc wydłużyć okresy rozliczeniowe na podstawie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego, konieczne jest podpisanie porozumienia z tym przedstawicielstwem?

Pracownik otrzyma ZUS RMUA raz na kwartał

Informacje o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, czyli druki ZUS RMUA, pracodawca ma przekazywać pracownikom raz na kwartał, a nie jak obecnie - raz na miesiąc - projekt takiej zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych rozpatrywała sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Pracownicze koszty uzyskania przychodu

Podstawowe koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł.

Fundusz szkoleniowy w firmie

Jak utworzyć fundusz szkoleniowy, o którym mowa w ustawie antykryzysowej, aby móc skorzystać z dofinansowania do studiów podyplomowych dla pracownika?

Badanie trzeźwości

Prowadzę firmę transportową. Czy w obowiązującym pracowników regulaminie pracy mogę zobligować ich do poddania się badaniu alkomatem przed przystąpieniem do pracy?

Kiedy przestaje obowiązywać regulamin pracy

Wprowadziliśmy regulamin pracy w okresie, gdy zatrudnialiśmy 35 pracowników. Jego treść została uzgodniona z międzyzakładową organizacją związkową. Obecnie zatrudniamy tylko 15 pracowników na pełny etat i 4 na pół etatu. Czy w dalszym ciągu obowiązuje nas regulamin pracy?

Czy opiekunowi prawnemu przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pracownica na okres wyjazdu brata i jego żony za granicę została sądownie ustanowiona opiekunem 3-letniej córki brata, która chodzi do przedszkola. Dziecko zachorowało na grypę. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy na bratanicę? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze?

Jakie świadczenie przysługuje po 33. dniu choroby pracownikowi naukowemu zatrudnionemu w jednostce badawczo-rozwojowej

Pracownica zatrudniona w jednostce badawczo-rozwojowej jest w 5. miesiącu ciąży. Przed porodem nie wróci do pracy. W listopadzie minęły 33 dni zwolnienia lekarskiego, za które wypłaciliśmy jej wynagrodzenie. Czy od 34. dnia zwolnienia pracownica ma prawo do wynagrodzenia czy do zasiłku chorobowego? Kto finansuje świadczenia dla pracownika naukowego – pracodawca czy ZUS?

Przedłużenie umowy na czas określony

Prowadzę własne przedsiębiorstwo, w którym zatrudniam ponad 30 pracowników. Z dwiema osobami zawarłem umowy na okres próbny, które wygasają z końcem października br. Zastanawiam się nad ich przedłużeniem na dalszy czas określony. Czy w związku z tym obowiązują mnie przepisy Kodeksu pracy czy nowej ustawy antykryzysowej?

Rozwiązanie umowy na czas określony (art. 33)

Oprócz umowy na czas nie określony, kodeks pracy przewiduje szereg innych umów o pracę, które ze swej natury są umowami terminowymi. Należą do nich między innymi umowa na czas określony, czy umowa na okres próbny.

Praca w niepełnym wymiarze pracy a warunki pracy i płacy (art. 29(2))

Nie zawsze chcemy i nie zawsze możemy pracować w pełnym wymiarze czasu pracy. Dlatego też kodeks pracy obejmuje ochroną pracowników pracujących np. na pół etatu.

Jak udzielać informacji zwrotnej, aby kreować pożądane zachowania podwładnych?

Kieruję 15-osobowym zespołem. Ostatnio spotykam się z negatywną reakcją pracowników na informacje zwrotne, jakich im udzielam. Podwładni nie zgadzają się z moją oceną sytuacji, wypierają się danych zachowań, albo szukają usprawiedliwień typu: „mamy kryzys na rynku”, „polityka organizacji nas ogranicza”, „konkurencja oferuje lepsze warunki” itp. i nie widzą powodu, aby skorygować zachowania. Jak udzielać informacji zwrotnej, aby zmotywować pracowników do zmiany zachowań?

Utrata zaufania do pracownika jako przyczyna rozwiązania u pracy

Po zakończeniu procesu rekrutacji okazało się, że nowo zatrudnione osoby są spokrewnione z pracownikiem odpowiedzialnym za ten nabór. Czy mogę wypowiedzieć tej osobie umowę o pracę z powodu utraty zaufania koniecznego ze względu na rodzaj wykonywanej przez nią pracy, nawet jeżeli w trakcie przeprowadzonej rekrutacji nie stwierdzono uchybień proceduralnych? – pyta Czytelnik z Lublina.

Czy do okresu zasiłkowego wliczać okresy zwolnienia lekarskiego, które skrócił lekarz orzecznik ZUS w wyniku kontroli

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 2 do 17 listopada 2009 r. Pracownik został wezwany na badanie kontrolne przez lekarza orzecznika ZUS. W wyniku kontroli lekarz orzecznik ZUS skrócił okres zwolnienia lekarskiego do 12 listopada. Czy wobec tego do okresu zasiłkowego zaliczyć okres od 13 do 17 listopada?

Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Od stycznia do końca października br. trwały kontrole w zakresie legalności zatrudnienia i wykonywania pracy przez cudzoziemców. Inspektorzy pracy stwierdzili naruszenia przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców w 40 proc. podmiotów poddanych kontroli, w tym nielegalne wykonywanie pracy przez cudzoziemców ujawniono w 12,2 proc. skontrolowanych zakładów.

Kim są kreatywni pracownicy i jak nimi zarządzać

Rok 2009 został ogłoszony przez Komisję Europejską Rokiem Kreatywności i Innowacyjności. Oznacza to, że Komisja Europejska przywiązuje wielką wagę do promowania kreatywności w społeczeństwie, co z kolei ma prowadzić do powstawania innowacji.

Pracodawca z inwestycji w pracownika odzyskuje prawie drugie tyle

Z każdej złotówki zainwestowanej w pracownika polski pracodawca otrzymuje z powrotem średnio 1,71 zł. W innych krajach UE, po przeliczeniu waluty, jest to średnio 1,2 zł, w USA 1,53 zł - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą PricewaterhouseCoopers (PwC).

Motywowanie pracowników w okresie świątecznym i nie tylko

Coraz częściej firmy starają się szukać nietypowych form świętowania. Rezygnują z rutynowego „śledzika” i w okresie przedświątecznym nawiązują kontakty z domami dziecka, ośrodkami pomocy społecznej lub hospicjami, dla których przygotowują wigilie, prezenty, zbierają fundusze lub prowadzą różne inne działania w ramach wolontariatu. Działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu stają się coraz ciekawszym pomysłem na obchody świąt.

Czy zwrot kosztów zakupu biletów na dojazdy do pracy jest oskładkowany

Nasza spółka refunduje koszty biletów miesięcznych osobom dojeżdżającym do pracy z innych miejscowości, oddalonych od siedziby o co najmniej 10 km. Koszty zakupu biletów zwracamy na koniec miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzeń, na podstawie regulaminu świadczeń dodatkowych (część składowa regulaminu płacowego firmy). Aby uzyskać zwrot, pracownik musi dostarczyć ksero biletu miesięcznego. Czy tak wypłacany zwrot ceny zakupu biletów jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Którzy pracodawcy mogą wypłacać świadczenia urlopowe

Zatrudniamy 25 osób na pełne etaty. Nie tworzymy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale chcielibyśmy zacząć wypłacać pracownikom świadczenia urlopowe. Czy potrzebujemy na to zgody przedstawicieli pracowników? Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nigdy nie był u nas tworzony i tym samym nie mieliśmy żadnych porozumień w tej kwestii zawieranych z pracownikami.

Jak efektywnie kosztowo i ciekawie wynagrodzić pracowników w okresie świąt

Działania skierowane na budowanie lojalności pracowników oraz ich motywację do pracy mają bez wątpienia długofalowy charakter i rozłożone są na cały rok. Jednak bez względu na to, jakie działania podejmujemy i jak dokładnie je zaplanujemy, celebracja Bożego Narodzenia, choć jest stałym punktem działań marketingu wewnętrznego, zawsze zaskakuje tym samym pytaniem: jak ciekawie wynagrodzić pracowników w okresie świąt?

Czy za pracownika, który nie otrzymał wynagrodzenia za pracę, muszą zostać opłacone składki od przychodów z dodatkowo wykonywanej pracy na zlecenie

Zatrudniamy zleceniobiorcę, który jest równocześnie zatrudniony w innej firmie na podstawie umowy o pracę i zarabia więcej niż minimalne wynagrodzenie. W listopadzie br. jego zakład pracy z powodu kłopotów finansowych przesunął termin wypłaty wynagrodzeń na początek następnego miesiąca. W listopadzie zleceniobiorca nie otrzymał żadnego wynagrodzenia ze stosunku pracy. Czy mimo braku wypłaty wynagrodzenia nie musimy opłacać ze zlecenia składek na ubezpieczenia społeczne za listopad? Czy do zwolnienia z opłacenia tych składek wystarczy fakt równoczesnego zatrudnienia na pełny etat?

Jak ustalić, czy pracownik przekroczył próg podatkowy, jeśli poza umową o pracę jest u swojego pracodawcy zatrudniony na podstawie umowy zlecenia

Zatrudniamy pracownika, z którym mamy podpisaną także umowę zlecenia. Jego zarobki są wysokie. Czy dochód z umowy o pracę należy sumować z dochodem ze zlecenia w celu sprawdzenia, czy został przekroczony próg podatkowy?

Właściciele firm utrzymują znaczny poziom zwolnień

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, trzeci miesiąc z rzędu nieznacznie obniża się - wynika z listopadowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W nadchodzących miesiącach tempo wzrostu bezrobocia nie powinno znacznie się zwiększyć, z wyjątkiem obserwowanego o tej porze roku wzrostu grona osób sezonowo bezrobotnych.

Czy pracownik, który nie otrzymał minimum wynagrodzenia zasadniczego przysługującego pracownikom samorządowym, ma prawo do wyrównania

W naszym zakładzie obowiązuje regulamin wynagradzania utworzony na podstawie ustawy o wynagradzaniu pracowników samorządowych. Jednak pracodawca nie dostosował przepisów regulaminu do rozporządzenia z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. W okresie od 1 kwietnia 2009 r. do 25 października 2009 r. przepisy regulaminu wynagradzania były sprzeczne z przepisami tego rozporządzenia. Niektórzy pracownicy nie otrzymywali w tym czasie minimum wynagrodzenia zasadniczego i dodatków określonych w tym rozporządzeniu. Czy w tej sytuacji pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzeń z wyrównaniami i za jaki okres?

REKLAMA