reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Porozumienie w sprawie przedłużenia okresów rozliczeniowych czasu pracy

Porozumienie w sprawie przedłużenia okresów rozliczeniowych czasu pracy

W naszym zakładzie działa przedstawicielstwo pracowników wyłonione na podstawie ustawy o informowaniu pracowników i prowadzeniu z nimi konsultacji. Przedstawicielstwo to ma uprawnienia równe radzie pracowników. Czy chcąc wydłużyć okresy rozliczeniowe na podstawie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego, konieczne jest podpisanie porozumienia z tym przedstawicielstwem?

Rada pracowników nie ma kompetencji do zawierania z pracodawcą takich porozumień. Artykuł 1 ust. 1 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550 ze zm.) stanowi, że ustawa ta określa warunki informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji oraz zasady wyboru rady pracowników.

Artykuł 2 pkt 2–3 ustawy o informowaniu pracowników definiują natomiast:

  • informowanie – jako przekazywanie radzie pracowników danych w sprawach dotyczących pracodawcy umożliwiających zapoznanie się ze sprawą,
  • przeprowadzanie konsultacji – jako wymianę poglądów oraz podjęcie dialogu między pracodawcą a radą pracowników.

Jak widać z powyższych przepisów, przedstawicielstwo – rada pracowników u danego pracodawcy spełnia wyłącznie funkcje konsultacyjne. Nie ma kompetencji do zawierania jakichkolwiek porozumień – tu podmiotem, stroną takich porozumień mogą być tylko związki zawodowe (w odniesieniu np. do układów zbiorowych pracy – art. 24114 § 1 pkt 1, art. 24123 k.p., regulaminów wynagradzania) bądź przedstawiciele załogi wyłonieni w sposób przyjęty u danego pracodawcy, gdy nie działają u niego związki zawodowe (w odniesieniu np. do regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Na podstawie art. 9 ust. 6 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035; zwanej dalej ustawą antykryzysową), jeżeli u danego przedsiębiorcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy wprowadza się w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego przedsiębiorcy. Jeżeli wskazane w pytaniu przedstawicielstwo spełnia ten warunek (tj. przepisy zakładowe określają konkretne uprawnienia tego gremium i wśród tych uprawnień znajduje się także kompetencja do zawierania wskazanego w art. 9 ust. 6 ustawy antykryzysowej porozumienia), wówczas może ono zawrzeć z pracodawcą stosowne porozumienie. Wątpliwe jest jednak, czy takie kompetencje można przyznać radzie pracowników – ze względów wskazanych wyżej. Przedstawicielstwo z art. 9 ust. 6 powinno więc być wyłonione niezależnie od istnienia przedstawicielstwa – rady pracowników.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie praw pracowniczych

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama