reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownik, który nie otrzymał minimum wynagrodzenia zasadniczego przysługującego pracownikom samorządowym, ma prawo do wyrównania

Czy pracownik, który nie otrzymał minimum wynagrodzenia zasadniczego przysługującego pracownikom samorządowym, ma prawo do wyrównania

W naszym zakładzie obowiązuje regulamin wynagradzania utworzony na podstawie ustawy o wynagradzaniu pracowników samorządowych. Jednak pracodawca nie dostosował przepisów regulaminu do rozporządzenia z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. W okresie od 1 kwietnia 2009 r. do 25 października 2009 r. przepisy regulaminu wynagradzania były sprzeczne z przepisami tego rozporządzenia. Niektórzy pracownicy nie otrzymywali w tym czasie minimum wynagrodzenia zasadniczego i dodatków określonych w tym rozporządzeniu. Czy w tej sytuacji pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzeń z wyrównaniami i za jaki okres?

PROBLEM

RADA

Pracownicy mają prawo do wyrównania wynagrodzeń do najniższych kwot przyporządkowanych do zajmowanych przez nich stanowisk określonych w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Wyrównanie dotyczy okresu od 1 kwietnia do 25 października br., czyli do dnia, w którym zmianie uległ regulamin wynagradzania.

UZASADNIENIE

Obecnie to pracodawca samorządowy tworzy system wynagradzania w jednostce, gdyż przepisy powszechne (ustawa i rozporządzenie płacowe) nie zawierają w tym zakresie wyczerpującego katalogu świadczeń. Jednostki samorządowe miały 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy o pracownikach samorządowych na dostosowanie swoich statutów oraz regulaminów do zmian wynikających z tej ustawy. Powinny to zrobić do 2 lipca 2009 r.

Przepisy rozporządzenia dotyczącego wynagradzania w samorządzie regulują minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stanowiskach dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umów o pracę. Rozporządzenie to weszło w życie 1 kwietnia br.

Postanowienia regulaminu wynagradzania nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. W miejsce takich zapisów powinniśmy odpowiednio stosować korzystniejsze postanowienia wynikające z ustaw i rozporządzeń.

W Państwa jednostce od dnia wejścia w życie rozporządzenia płacowego do 25 października br. niektórzy pracownicy otrzymywali wynagrodzenie niższe niż wynikające z przepisów tego rozporządzenia. Ich warunki zatrudnienia były zatem mniej korzystne niż te, które wprowadził prawodawca.

Ponadto należy rozważyć zapis w ustawie o pracownikach samorządowych, zgodnie z którym jednostki w ciągu 6 miesięcy miały dostosować swoje regulaminy do wprowadzonych w niej zmian. Zapis ten dotyczy nie tyle wysokości stawek wynagrodzenia (których nie reguluje ustawa), ile – w zakresie wynagradzania – wprowadzonych przez nią nowych reguł. Minimalne wysokości wynagrodzenia obowiązują od 1 kwietnia 2009 r.

Wcześniejsze przepisy wykonawcze obowiązywały do dnia wejścia w życie obecnie obowiązującego rozporządzenia regulującego kwestie płac w samorządzie. Można zakładać, że wynagrodzenia pracowników w Państwa zakładzie były zgodne z wcześniejszymi tabelami wynagradzania. Zatem nowe wysokości najniższego uposażenia zasadniczego obowiązują od 1 kwietnia br. Od tego dnia pracownikowi przysługuje wyrównanie wynagrodzenia do kwot wynikających z przepisów powszechnych.

● art. 36, art. 39, art. 58, art. 59 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458),

● art. 9 Kodeksu pracy,

● rozporządzenie z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (DzU nr 50, poz. 398).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama