| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Jakie są zasady kwalifikacji pracowników do grupy osób zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych?

Jakie są zasady kwalifikacji pracowników do grupy osób zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych?

Jakie należy przyjąć zasady kwalifikacji pracowników do grupy osób zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych na potrzeby szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Pracodawca, kwalifikując pracowników do poszczególnych grup szkoleniowych, powinien kierować się charakterem i rodzajem wykonywanej przez pracownika pracy, a nie nazwą stanowiska czy tytułem zawodowym.

UZASADNIENIE

Szkolenie okresowe w dziedzinie bhp dla pracowników inżynieryjno-technicznych jest przewidziane dla specyficznej grupy pracowników: projektantów, konstruktorów, technologów, organizatorów produkcji (rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy).

WAŻNE!

Z treści programu ramowego wynika, że pracownikami inżynieryjno-technicznymi są osoby bezpośrednio związane z projektowaniem budynków i pomieszczeń pracy, maszyn, urządzeń, narzędzi i sprzętu obsługiwanych przez pracowników podczas pracy, wyposażenia stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych w zakładach pracy, lub osoby związane z projektowaniem i organizowaniem procesu produkcji lub procesów technologicznych.

Oznacza to, że za pracowników inżynieryjno-technicznych nie należy uznawać osób zatrudnionych np. na stanowisku inżyniera informatyka, inżyniera ds. logistyki, administratora posiadającego tytuł inżyniera, czy też projektantów autostrad lub budynków mieszkalnych.

Pracownikiem inżynieryjno-technicznym będzie konstruktor obrabiarek albo projektant mebli biurowych czy technolog linii produkcyjnej, niezależnie od tego, jaką nazwę nosi stanowisko, na jakim pracownik jest zatrudniony.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

specjalista w dziedzinie bhp, wykładowca Politechniki Warszawskiej

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

prawnik i PM kancelarii SWLEX

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK