reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Praca w niepełnym wymiarze pracy a warunki pracy i płacy (art. 29(2))

Praca w niepełnym wymiarze pracy a warunki pracy i płacy (art. 29(2))

Nie zawsze chcemy i nie zawsze możemy pracować w pełnym wymiarze czasu pracy. Dlatego też kodeks pracy obejmuje ochroną pracowników pracujących np. na pół etatu.

Ta szczególna ochrona przewiduje przede wszystkim tzw. równe traktowanie w zatrudnieniu. Zgodnie z omawianym przepisem, warunki pracy i płacy pracownika pracującego w niepełnym wymiarze czasu pracy nie mogą być gorsze od warunków pracy i pracy pracowników zatrudnionych na cały etat, szczególnie jeżeli jest to ten sam lub podobny rodzaj pracy.

Zobacz: Skierowanie pracownika do pracy zagranicą poza kraj Unii Europejskiej (art. 29(1))

Zasada proporcjonalności

Przepis nakazuje kształtowanie uprawnień i obowiązków pracownika zatrudnionego na część etatu zgodnie z zasadą proporcjonalności do rozmiaru zatrudnienia. A zatem nieproporcjonalne zwiększenie obowiązków lub zmniejszenie uprawnień takiego pracownika jest zakazane (np. ograniczenie prawa do stołówki pracowniczej, prawa do szkolenia).

Paragraf drugi omawianego artykułu stanowi natomiast, że pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika dotyczący zmiany wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę. Oznacza to, że pracodawca, do którego pracownik zwraca się z wnioskiem o zmianę wymiaru czasu pracy określonego w umowie, jest obowiązany wniosek taki uwzględnić, jeżeli ma ku temu obiektywne możliwości. Przepis nie określa żadnych szczególnych warunków, które muszą być spełnione aby z takim wnioskiem wystąpić co oznacza, że chodzi tu zarówno o zmianę niepełnego wymiaru czasu pracy na wymiar pełny i odwrotnie – kluczowe znaczenie mają jednak możliwości pracodawcy.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie

 Odmowa spełnienia tego wniosku daje pracownikowi odpowiednie roszczenie o zmianę treści umowy o pracę w kierunku wskazanym przez pracownika.

Podstawa prawna: art. 29 (2) Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przepis nakazuje kształtowanie uprawnień i obowiązków pracownika zatrudnionego na część etatu zgodnie z zasadą proporcjonalności do rozmiaru zatrudnienia.
Przepis nakazuje kształtowanie uprawnień i obowiązków pracownika zatrudnionego na część etatu zgodnie z zasadą proporcjonalności do rozmiaru zatrudnienia.

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama