Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ubezpieczenia społeczne. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ubezpieczenia społeczne.
Nowe umowy dla pracowników sezonowych, opodatkowanie dochodów
Aktualizacja: 11.04.2018
Pracownicy sezonowi będą mogli być zatrudniani na podstawie umowy o pracę na okres 3-4 miesięcy. Projekt zakłada też, że dochody pomocnika rolnika będą opodatkowane. »
Nowy projekt ws. ubezpieczeń społecznych dla pracujących studentów
Aktualizacja: 18.10.2017
Absolwenci studiów pierwszego stopnia mają zostać zwolnieni z odprowadzania składek emerytalno-rentowych, zdrowotnych, na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - wynika z projektu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. »
Zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS - zmiany 2016/2017
Aktualizacja: 08.12.2016
Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność będzie mógł zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS w momencie rejestracji firmy w CEIDG. Zmiany weszły w życie 19 maja 2016 r., jednakże w praktyce będzie można skorzystać z tego uprawnienia od 2017 r. »
Oskładkowanie umów zleceń 2016
Aktualizacja: 13.01.2016
Od 1 stycznia 2016 roku wejdą w życie przepisy dotyczące oskładkowania umów zlecenia. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli zleceniobiorca będzie miał kilku płatników, składkę odprowadzać będzie każdy z nich. Zwolniony będzie tylko zleceniobiorca, który przedstawi zleceniodawcy dokumenty, z których będzie wynikał brak konieczności opłacania składek. »
Pracodawcy RP o oskładkowaniu wszystkich umów cywilnoprawnych
Aktualizacja: 07.12.2015
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, rozważa oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych oraz powiązanie kwoty składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przez samozatrudnionych z wysokością osiąganych przez nich dochodów. Jednym z głównych celów tych zmian miałoby być sfinansowanie obniżenia wieku emerytalnego. Jak wynika z symulacji przeprowadzonej przez Pracodawców RP, zmiany te byłyby korzystne dla budżetu państwa jedynie w perspektywie krótkookresowej. »
Aktualizacja: 03.11.2015
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu – obowiązkowo lub dobrowolnie – na jednakowych zasadach, na dzieci i na tych samych zasadach na członków rodziny. Od 14 sierpnia 2015 r. powiększył się krąg osób, które uważa się za członka rodziny. Jak udzielać zasiłku opiekuńczego po zmianie przepisów? »
Zmiany dotyczące zaległości w składkach ZUS
Aktualizacja: 06.05.2015
Zmiany dotyczące zaległości w składkach na ubezpieczenie społeczne czyli nowela ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych została 5 maja 2015 r. podpisana przez prezydenta. Zakłada możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenie na raty zaległości z tytułu składek ZUS. »
Odroczenie płatności i rozłożenie na raty zaległości składkowych
Aktualizacja: 10.04.2015
Wszystko wskazuje na to, że możliwość odroczenia płatności i rozłożenia na raty zaległości składkowych wejdzie w życie. W środę (8 kwietnia 2015 r.) wszystkie kluby i koła poselskie poparły projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W czwartek (9 kwietnia 2015 r.) Sejm uchwalił nowelę. »
ZUS - ostatnie 5 lat działania
Aktualizacja: 31.03.2015
Prezesem ZUS przez ostatnie 5 lat był Zbigniew Derdziuk. W tym okresie wiele się zmieniło. Jakie działania były podejmowane? »
Nowe kody ubezpieczenia członków rad nadzorczych
Aktualizacja: 05.01.2015
Od 1 stycznia 2015 r. zmieniły się przepisy dotyczące podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członków rad nadzorczych. W związku z tą zmianą modyfikacji uległy również kody tytułów ubezpieczeń, które używane są przy zgłaszaniu do ubezpieczeń i rozliczaniu składek. »
Zmiany w dobrowolnych ubezpieczeniach
Aktualizacja: 23.01.2013
Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują nowe regulacje w zakresie przystąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Obecnie może do nich przystąpić każdy, kto nie spełnia warunków do podlegania tym ubezpieczeniom obowiązkowo. »
Emerytury częściowe – dla kogo i na jakich zasadach
Aktualizacja: 18.09.2012
Od 2014 roku jeszcze przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego będzie można przejść na tzw. emeryturę częściową. Pobrane kwoty tego świadczenia obniżą jednak w przyszłości docelową emeryturę. »
Nie dla wszystkich wydłużony wiek emerytalny
Aktualizacja: 04.09.2012
Stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego, które rozpocznie się w 2013 r., nie będzie dotyczyło wszystkich osób. Na dotychczasowych zasadach będą mogli przejść na emeryturę przede wszystkim ci ubezpieczeni, którzy obecnie obowiązujący wiek ukończą najpóźniej 31 grudnia 2012 r. »
Ułatwienia w zakresie ubezpieczeń społecznych
Aktualizacja: 20.06.2012
Od 1 stycznia 2012 r. płatnik składek przekazuje druk RMUA raz w roku w terminie do 28 lutego. Informacje w nim zawarte powinny obejmować rok ubiegły, co oznacza, że pierwsza taka informacja powinna być przekazana za 2012 r. w terminie do 28 lutego 2013 r. »
Jak długo trzeba czekać na zwrot nienależnie opłaconych składek
Aktualizacja: 01.12.2011
Zatrudniamy pracownika, który we wrześniu br. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Przez niedopatrzenie kadrowej składki były za niego opłacane aż do tej pory. Kiedy zorientowaliśmy się w sytuacji, od razu wystąpiliśmy do ZUS z wnioskiem o zwrot nadpłaconej kwoty za tego pracownika. Kiedy możemy spodziewać się zwrotu pieniędzy przez ZUS? »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad
GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna
Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »