REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie będzie rewolucyjnych zmian w Kodeksie pracy - wyjaśnienia MRPiPS

Resort pracy wyjaśnił, że zmiany w Kodeksie pracy nie będą rewolucyjne, w szczególności nie będzie zmian w sposobie wykorzystywania urlopu wypoczynkowego przez pracowników.

Wymiar czasu pracy w 2018 roku

Wymiar czasu pracy w całym 2018 roku wynosi 2000 godzin. Jak kształtuje się wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach w 2018 r.?

Dodatkowy dzień wolny za święto 11 listopada 2017 r.

Jedynym świętem, które wypada w sobotę w 2017 roku to Święto Niepodległości (11 listopada). Za ten dzień pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny.

Odsetki za nieprzekazanie w terminie składek do OFE w okresie październik-grudzień 2017

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie wskazał wysokość odsetek za nieprzekazanie w terminie składek do OFE, które będą obowiązywały w okresie od 1 października do 31 grudnia 2017 r.

REKLAMA

Zatrudnianie obywateli spoza UE a ubezpieczenia społeczne

Obywatele krajów nienależących do UE również mają prawo do takich samych warunków pracy jak obywatele UE, przy spełnieniu określonych warunków. Jak wygląda kwestia ubezpieczeń społecznych takich pracowników?

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego

Generalną i podstawową zasadą obowiązującą wszystkich pracodawców jest wypłata pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Istnieje jednak od tej zasady pewien wyjątek wskazany w art. 171 § 3 Kodeksu pracy.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłków dla pracowników delegowanych

Od 1 października 2016 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców. Jak krok po kroku ustalić podstawę wymiaru zasiłków przysługujących tym pracownikom?

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy a kolejna umowa o pracę z tym samym pracodawcą

W ostatnim dniu miesiąca pracownikowi kończy się umowa o pracę. Pracodawca i pracownik chcą zawrzeć kolejną umowę o pracę kilka dni po zakończeniu obecnej. Czy w związku z tym pracodawca może nie wypłacić ekwiwalentu pieniężnego?

REKLAMA

Czy zaległy urlop na żądanie należy wykorzystać do 30 września

Pracownikowi, który ma zaległy urlop wypoczynkowy z poprzedniego roku, należy udzielić dni wolnych do końca września. Czy zaległego urlopu na żądanie również udziela się do 30 września?

Zmiany w Karcie Nauczyciela od 1 stycznia 2018 r.

Usunięcie stanowiska asystenta nauczyciela, zmiany w urlopie wypoczynkowym i urlopie dla poratowania zdrowia, uregulowanie czasu pracy nauczycieli - to tylko niektóre z planowanych zmian w Karcie Nauczyciela. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Zaświadczenie ZUS Rp-7 - kiedy należy je wydać

Na wniosek pracownika pracodawca ma obowiązek wystawić zaświadczenie o jego zarobkach na druku ZUS Rp-7. W jakich innych przypadkach, pracodawca musi wystawić zaświadczenie?

Niższe składki ZUS przez 3 lata dla nowych firm od 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało, żeby okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców wydłużyć o rok, czyli do 3 lat. Obecnie ulga składkowa kończy się już po 2 latach.

Przedsiębiorcy będą mogli dłużej płacić niższe składki w 2018 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wydłużyć okres preferencyjnego opłacania składek przez przedsiębiorców. We wtorek resort skierował do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego

Wyliczenie wynagrodzenia za czas urlopu i wyjaśnienie pracownikowi, dlaczego otrzymane w tym miesiącu wynagrodzenie różni się od wynagrodzenia otrzymywanego dotychczas, potrafi przyprawić o ból głowy niejednego pracodawcę i/lub osoby odpowiedzialne u pracodawcy za naliczanie wynagrodzeń. Przyczyną są głównie nieprecyzyjne i nieadekwatne do zmieniającego się rynku pracy, przepisy prawa pracy w tym zakresie. Pojawia się bowiem dużo wątpliwości odnośnie składników, które powinny być wliczane do podstawy wynagrodzenia.

Syndrom stresu pourlopowego - jak go zminimalizować

W pierwszych dniach powrotu po urlopie może nas dopaść syndrom pourlopowy i chandra. Warto wiedzieć jak zminimalizować stres pourlopowy i zastosować tzw. wellness korporacyjny.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli 2017

Warunkiem otrzymania świadczenia urlopowego jest, co do zasady, pozostawanie nauczyciela w zatrudnieniu w danym roku szkolnym. Do 31 sierpnia 2017 roku należy wypłacić nauczycielom świadczenie urlopowe. Jaka jest wysokość świadczenia w 2017 roku?

Podstawa wymiaru składek podczas urlopu wychowawczego

Podstawę wymiaru składki osób na urlopach wychowawczych ustala się według określonych zasad. Jak krok po kroku ustalić podstawę wymiaru składki za osobę, która w czasie wakacji korzysta z urlopu wychowawczego?

Ubezpieczenie zagranicznych pracowników delegowanych wg zasad niemieckich

Czy zagraniczne firmy delegujące pracowników na dłuższy czas do pracy w Niemczech mają prawo do naliczania dla nich składek ubezpieczeniowych według korzystniejszych zasad obowiązujących w ich kraju?

Praca tymczasowa - umowa, urlop, ochrona w ciąży

Praca tymczasowa jest jedną z form zatrudnienia, która polega na wykonywaniu określonej pracy przez osobę zatrudnioną przez agencję pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika. Co powinna zawierać umowa o pracę, jak rozwiązać umowę o pracę tymczasową, jak chronione są kobiety w ciąży?

Finansowanie leczenia cudzoziemców w Polsce

„Jeśli jesteś ubezpieczony w Polsce to masz taki sam dostęp do opieki medycznej jak ubezpieczeni obywatele polscy”… Taką informację możecie Państwo znaleźć na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia. I choć nikt nie kwestionuje prawdziwości tego zapisu i jego zgodności z prawem, to jednak w praktyce, skorzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej, czy wykupienie leków ze zniżką przez obcokrajowca zatrudnionego w Polsce, nie jest takie proste i oczywiste jakby to wynikało z powyższego sformułowania. Niniejszy artykuł poświęcony jest analizie przepisów określających zasady finansowania leczenia pracowników - obcokrajowców w Polsce, ich praw i obowiązków pracodawców oraz praktycznym sposobom radzenia sobie z napotykanymi problemami.

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny dla pracownika tymczasowego w 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. zmieniły się zasady obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy i ekwiwalent za ten urlop dla pracownika tymczasowego. Jak krok po kroku obliczyć ekwiwalent urlopowy i wynagrodzenie urlopowe?

10 sposobów na zaoszczędzenie dni urlopowych

Jak pogodzić pracę z obowiązkami w życiu prywatnym? Jak załatwić prywatne sprawy, nie biorąc urlopu? Eksperci podpowiadają jak zaoszczędzić dni urlopowe, jeżeli chcemy załatwić sprawy prywatne a na koncie mamy tylko kilka dni urlopu.

Preferencyjne składki ZUS - komu przysługują?

Osoby, które rozpoczynają prowadzenie własnej działalności, mają prawo do płacenia niższych składek przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od dnia rozpoczęcia działalności. Kto może skorzystać z ulgi?

Zasady ubiegania się o wyliczenie kapitału początkowego

Wysokość i termin przyznania świadczenia emerytalnego zależy od ustalenia kapitału początkowego. Jest to szczególnie istotne dla osób, które chcą przejść na emeryturę wcześniej - w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.

Wspólnik spółki z o.o. a składki ZUS

Czy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega pracowniczym ubezpieczeniom społecznym? Czy wspólnicy mogą zatrudniać osoby współpracujące?

Wymiar urlopu pracownika młodocianego

Ochrona młodocianego pracownika ze względu na jego właściwości psychofizyczne przejawia szczególnymi unormowaniami jego praw urlopowych między innymi w art. 205 k.p. Młodocianemu należy zapewnić przerwę w pracy, a także okres odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego jest wyjątkiem od zasady nieprzerwanego urlopu. Jakie są przesłanki odwołania pracownika z urlopu i kto ponosi konsekwencje takiego odwołania?

Urlop wypoczynkowy 2017 - poradnik

Urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem każdego pracownika. Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego, jak udzielać urlopu wypoczynkowego, czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu - odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku urlopowicza.

Wydawanie pasków wynagrodzeń i imiennych raportów miesięcznych

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca na żądanie pracownika ma obowiązek udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie. Czy pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi tzw. pasek wynagrodzeń oraz imienny raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej (ZUS RMUA)?

Wniosek urlopowy 2017

Właśnie rozpoczęły się wakacje a wraz z nimi sezon urlopowy. Każdej osobie, która pozostaje w stosunku pracy w roku kalendarzowym przysługuje prawo do płatnej przerwy w świadczeniu pracy, czyli urlopu wypoczynkowego. Ale czy pracownik może z tego prawa całkowicie swobodnie korzystać i udać się na urlop bez złożenia odpowiedniego wniosku urlopowego?

Czy podczas urlopu wypoczynkowego pracownik może podjąć zlecenie

Wykonywanie na podstawie zlecenia przez pracownika podczas urlopu wypoczynkowego innej pracy niż przewidziana w umowie o pracę jest możliwe. Za obejście przepisów grożą wysokie kary.

Odsetki za nieprzekazanie w terminie składek do OFE w okresie lipiec-wrzesień 2017

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość odsetek za nieprzekazanie w terminie składek do OFE, które będą obowiązywały w okresie od 1 lipca do 30 wrzesień 2017 r.

Przesunięcie i zmiana terminu urlopu – przyczyny, wzór wniosku

Wraz z rozpoczęciem lata, rozpoczynają się pracownicze urlopy wypoczynkowe. Ich plan należy złożyć odpowiednio wcześnie tak, aby pracodawca mógł rozporządzić czasem pracy w zakładzie. Co w wypadku, gdy z różnych przyczyn musimy przesunąć lub całkowicie zmienić termin urlopu? W jakich sytuacjach możemy tego dokonać?

Nowy druk zaświadczenia o stanie zdrowia dla celów świadczeń z ubezpieczenia społecznego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o zmianie formularza Zaświadczenia o stanie zdrowia dla celów świadczeń z ubezpieczenia społecznego, które jest wydawane przez lekarza prowadzącego leczenie. Dotychczasowy formularz N-9 zastąpiony został drukiem OL-9.

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika młodocianego

W pierwszym roku pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika młodocianego wynosi w sumie 38 dni roboczych. Jaki będzie wymiar urlopu w kolejnych latach?

Wyliczenie hipotetycznej emerytury - ZUS rozpoczął wysyłkę listów

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych, z której osoby po 35 roku życia mogą dowiedzieć się o wysokości swojej hipotetycznej emerytury - poinformował zakład. Informacje otrzyma 19 mln ubezpieczonych.

Jak prawidłowo wypełnić raport ZUS RCA

Imienny raport miesięczny ZUS RCA, tzw. składkowy, zawiera dane identyfikacyjne płatnika składek oraz osoby współpracującej z odpowiednim kodem. Jak prawidłowo wypełnić raport ZUS RCA za osobę współpracującą?

Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy - zasady przyznawania i obliczania

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Zasady przyznawania i obliczania urlopu wypoczynkowego dla pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy w życiu są inne niż dla pozostałych pracowników.

Indywidualne rachunki składkowe dla płatników od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy składek będą przekazywać należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na jeden rachunek. Obecnie płatnicy przekazują składki na cztery oddzielne konta bankowe. Ponadto ZUS zyska nowe uprawnienia.

Termin wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Zgodnie z art. 171 § 1 Kodeksu pracy w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Czy przepisy prawa pracy określają termin wypłaty tego świadczenia należnego pracownikowi ?

Jak obliczyć zasiłek chorobowy dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Podstawę wymiaru zasiłku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą stanowi średni przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jak ZUS obliczy zasiłek dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą?

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Zgodnie z art. 66 ust. 2 Konstytucji RP pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów. Urzeczywistnieniem tej zasady jest prawo pracownika do wypoczynku określone w art. 14 kodeksu pracy. Czy istnieją zatem sytuacje, w których pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2017 roku

Urlop wypoczynkowy jest podstawowym dla pracownika rodzajem urlopu. Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego w 2017 roku?

Zasiłek opiekuńczy 2017

W 2017 roku wysokość zasiłku opiekuńczego stanowi 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłacanego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Czy w 2017 roku zostaną wprowadzone zmiany w obliczaniu wysokości zasiłku?

Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy od 2018 roku

Od 2018 roku przedsiębiorcy płacący mały ZUS będą mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych - wynika z projektu przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Nie wszyscy przedsiębiorcy zostaną objęci ochroną przed utratą zatrudnienia.

Urlop wypoczynkowy po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni

Czy pracownik może rozpocząć urlop wypoczynkowy bezpośrednio po ustaniu nieobecności w pracy spowodowanej chorobą trwającą dłużej niż 30 dni?

Umowa zlecenia w pytaniach i odpowiedziach

Czy po zakończeniu zlecenia, zleceniodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy? Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje zleceniobiorcy?

Niższa składka zdrowotna dla mikroprzedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju planuje wdrożyć nowy system polegający na tym, iż składki na ubezpieczenie społeczne oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne będą uzależnione od przychodu. Resort proponuje aby najniższa stawka w wysokości 32 zł była zarezerwowana dla osób, których miesięczny przychód nie będzie przekraczał 200 zł miesięcznie.

Rewolucyjne zmiany w rozliczaniu składek ZUS od 2017 roku

Każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek, na który będzie mógł przelewać składki ZUS. Obecnie przedsiębiorca musi dokonywać kilku przelewów do ZUS. Zmiany będą również dotyczyły zasad zaliczania wpłat na koncie. Część przepisów dotyczących nowych rachunków wejdzie w życie 1 października 2017 r. i 1 stycznia 2018 r.

Urlop uzupełniający nauczyciela 2017/2018

Jeżeli nauczyciel nie może wykorzystać urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych i letnich, ma on prawo do urlopu uzupełniającego. Jaki jest wymiar urlopu uzupełniającego?

REKLAMA