REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie leczenia cudzoziemców w Polsce

Accace Polska
Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.
Finansowanie leczenia cudzoziemców w Polsce
Finansowanie leczenia cudzoziemców w Polsce
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Jeśli jesteś ubezpieczony w Polsce to masz taki sam dostęp do opieki medycznej jak ubezpieczeni obywatele polscy”… Taką informację możecie Państwo znaleźć na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia. I choć nikt nie kwestionuje prawdziwości tego zapisu i jego zgodności z prawem, to jednak w praktyce, skorzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej, czy wykupienie leków ze zniżką przez obcokrajowca zatrudnionego w Polsce, nie jest takie proste i oczywiste jakby to wynikało z powyższego sformułowania. Niniejszy artykuł poświęcony jest analizie przepisów określających zasady finansowania leczenia pracowników - obcokrajowców w Polsce, ich praw i obowiązków pracodawców oraz praktycznym sposobom radzenia sobie z napotykanymi problemami.

Firma z kapitałem zagranicznym, która jest zarejestrowana w Polsce i zgłoszona jako Płatnik składek do naszego systemu ubezpieczeń społecznych, zatrudnia pracowników pochodzących z jednego z krajów Unii Europejskiej. Za pośrednictwem Płatnika pracownicy wraz z członkami ich rodzin przebywający w Polsce, zgłaszani są do ZUS w ciągu 7 dni od daty zatrudnienia pracownika. Zgodnie z przepisami, zarówno pracownicy jak też i członkowie ich rodzin, mają prawo do skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w placówkach NFZ i refundacji leków, na zasadach obowiązujących każdego ubezpieczonego.

REKLAMA

Autopromocja

Tymczasem w praktyce zdarza się, że wizyta w placówce medycznej wiąże się z koniecznością udowadniania, że pracownik - obcokrajowiec jest objęty naszym systemem ubezpieczeń i ma prawo do skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej, ponieważ w systemie eWUŚ nie można odnaleźć takiego ubezpieczonego. Innym pojawiającym się problemem jest wykupienie leków ze zniżką, ponieważ ze strony aptekarzy pojawiają się wątpliwości, czy NFZ zrefunduje im wydane leki dla obcokrajowca.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Podstawową różnicą w stosunku do pracownika – obywatela polskiego a pracownika – obcokrajowca jest to, że systemy informatyczne w placówkach medycznych i aptekach wymagają wyszukiwania lub wpisywania numeru PESEL. W opisywanym przypadku jest to niemożliwe, ponieważ w dokumentach zgłoszeniowych do ZUS użyty został numer dowodu osobistego lub numer paszportu (w sytuacji gdy np. numer PESEL nie jest możliwy do zastosowania ponieważ ma inny format – np. o jedną cyfrę więcej niż polski system jest w stanie zaakceptować).

W świetle prawa skorzystanie przez ubezpieczonego ze świadczeń opieki zdrowotnej wymaga potwierdzenia tożsamości ubezpieczonego oraz potwierdzenia prawa do świadczeń. W przypadku stwierdzenia tożsamości wystarczy dokument ze zdjęciem czyli dowód osobisty, paszport albo prawo jazdy; legitymacja szkolna – jeżeli ubezpieczony nie ukończył 18 lat; tożsamość dzieci do 6 roku życia może także potwierdzić rodzic lub opiekun – składając ustne lub pisemne oświadczenie. Prawo do świadczeń natomiast można potwierdzić na kilka sposobów, do których należą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • potwierdzenie w systemie elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) – na podstawie numeru PESEL przez świadczeniodawcę (np. przychodnia);
  • przedstawienie dokumentu, który potwierdza prawo do świadczeń (druk ZUS RMUA);
  • podpisanie przez ubezpieczonego oświadczenia, że przysługuje prawo do korzystania z opieki zdrowotnej.

Dodatkowo warto wiedzieć, że prawo do świadczeń, można udokumentować także po uzyskaniu świadczenia. Dotyczy to jednak sytuacji wyjątkowych tzn. w stanach nagłych lub gdy ubezpieczony nie może złożyć oświadczenia ze względu na stan zdrowia.

Ważną zmianą, która weszła w życie z dniem 12 stycznia 2017 roku jest możliwość wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia, co dotyczy np. osób posiadających status członka rodziny, którzy w chwili korzystania ze świadczenia nie byli zgłoszeni do ZUS mimo posiadanego prawa do bycia ubezpieczonym.

W opisanym powyżej przypadku, gdy świadczeniodawca uzyskuje negatywną weryfikację w systemie eWUŚ najlepszym, skutecznym i zgodnym z prawem sposobem na potwierdzenie uprawnienia do świadczeń zdrowotnych jest przedstawienie dokumentu, który potwierdzi prawo do świadczeń tj. druku ZUS RMUA, a w przypadku jego braku składanie pisemnego oświadczenia.

Ponadto, zgodnie z informacją uzyskaną w Wydziale Gospodarki Lekami NFZ, w celu uniknięcia ewentualnych problemów z wykupieniem lekarstw ze zniżką, ważne jest aby w przypadku obcokrajowców lekarz na recepcie wpisywał zamiast numeru PESEL, numer paszportu lub dowodu osobistego – jako numer identyfikujący ubezpieczonego. Jeżeli ubezpieczony przedstawia dokument ZUS RMUA, świadczeniodawca nie może żądać dodatkowego oświadczenia, nie może też odmówić prawa do skorzystania ze świadczeń.

Autor: Ilona Węgłowska-Hajnus, Supervisor Accace

Źródło: Accace Sp. zo.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA