REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki ubezpieczeniowe, Szkolenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uwaga na fałszywe e-maile z ZUS ws. zaległości składkowych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę na fałszywe e-maile dotyczące zaległości składkowych na ubezpieczenia społeczne za miniony miesiąc. E-maile zawierają zawirusowane oprogramowanie.

Za jaki okres zwrot nienależnie pobranych świadczeń

ZUS ma prawo żądać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego maksymalnie za 3 lata wstecz, licząc od daty ostatniej wypłaty świadczenia. Oznacza to, że ZUS może upomnieć się o zwrot nienależnie pobranego świadczenia nawet za odległy okres.

Wyższa składka ZUS od niższych przychodów pracujących za granicą niekonstytucyjna

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wyższa składka na ubezpieczenie społeczne pracowników pracujących za granicą, jeśli ich przychód jest niższy od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, jest niekonstytucyjna. Wyrok jest prawomocny.

Umowa zlecenia – oskładkowanie po zmianach od 1 stycznia 2016 r.

Przedsiębiorców i ubezpieczonych wykonujących umowy zlecenia czekają duże zmiany przepisów o ubezpieczeniach społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnym. Będą one dotyczyły objęcia od 1 stycznia 2016 r. obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi zleceniobiorców wykonujących pracę na podstawie więcej niż jednej umowy, a także posiadających inne tytuły do tych ubezpieczeń.

Zwrot składek na ZUS osób zaginionych - skarga do TK

Prokurator Generalny zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o zwrocie nienależnie opłaconych składek na ZUS w stosunku do spadkobierców osób zaginionych, które zostały uznane za zmarłe. Wskazał, że w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych przyjęto wadliwą konstrukcję obliczania biegu terminu przedawnienia.

Pieniądze na szkolenia dla pracowników bez względu na wiek od 2016 r.

W 2016 r. właściciele firm będą mogli uzyskać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) 200 mln zł na szkolenia swoich pracowników bez względu na wiek. Obecnie jest to możliwe, gdy przedsiębiorca zatrudnia osoby powyżej 45. roku życia. Sfinansować w ten sposób można studia, warsztaty i wszelkiego typu szkolenia, które przyczyniają się do podniesienia kwalifikacji pracowników.

Minimalne wynagrodzenie 2016 r. - wpływ na świadczenia pracownicze

Wynagrodzenie minimalne w 2016 r. wyniesie 1850 zł. Podwyżka płacy minimalnej spowoduje wzrost m.in. należności pracowniczych, które są od niej uzależnione, np. dodatku za pracę w porze nocnej, odprawy z tytułu zwolnień grupowych, odszkodowania za mobbing czy wynagrodzenia dla praktykanta. Ponadto minimalna wysokość wynagrodzenia ma wpływ na podstawę wymiaru składek w 2016 r.

Rośnie liczba osób delegowanych do pracy w UE

Polska jest największym eksporterem usług na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej. Polskie firmy delegują zarówno pracowników sezonowych, jak i specjalistów. Osoba, która chce podlegać pod polski system zabezpieczenia społecznego musi spełniać określone warunki.

Szkolenia pracowników jako inwestycja

Inwestycje w rozwój zasobów ludzkich są postrzegane jako najkorzystniejsza lokata kapitału oraz czynnik zwiększający konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Jednocześnie programy szkoleniowe są bardzo często uważane za źródło marnotrawstwa, ze względu na ich niską efektywność lub brak informacji o wymiernych rezultatach szkoleń. Co zrobić aby proces szkoleniowy był dopasowany do biznesowych potrzeb organizacji, nie narażając jej na niepotrzebne koszty?

Platforma Usług Elektronicznych dla ubezpieczonych i płatników

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to całodobowy dostęp do informacji zapisanych na koncie w ZUS, m.in. informacji o składkach na koncie, ubezpieczeniach. Mogą z niej korzystać ubezpieczeni, płatnicy składek i świadczeniobiorcy. Profil założyło już ok. 1,3 mln osób.

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpie­czenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest wydawane na wniosek płatnika składek przez oddział ZUS właściwy dla miejsca prowadzenia działalności.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a podatek dochodowy

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) to fundusz celowy obejmujący środki przeznaczo­ne na finansowanie działalności socjalnej przed­siębiorstwa, gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Jakie świadczenia z ZFŚS podlegają opodatkowaniu?

Przedawnienie w prawie pracy i ubezpieczeniach

Terminy przedawnienia określone w Kodeksie pracy mają charakter bezwzględnie obowiązujący i nie mogą być ani skracane, ani przedłużane postano­wieniami stron stosunku pracy. Jak wygląda kwestia przedawnienia należności w ubezpieczeniach społecznych?

Nowe wzory wniosków o refundację składek na ubezpieczenia społeczne 2015/2016

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował, że od 1 października 2015 r. obowiązuje nowy wzór wniosków o refundację na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych. Ponadto zmieniono termin złożenia wniosku Wn-U-A przez niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.

Osobista opieka nad dzieckiem

Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem może korzystać z uprawnień związanych z rodzi­cielstwem, tj. z urlopów macierzyńskich, ojcow­skiego, rodzicielskiego, wychowawczego. W razie niewykonywania osobistej opieki (zaprze­stania jej) w czasie urlopu wychowawczego praco­dawca wzywa pracownika do świadczenia pracy.

Ubezpieczenie społeczne rolników - zmiany od 1 października 2015 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dzięki nowelizacji, rolnik opiekujący się osobą niepełnosprawną będzie mógł wybrać, czy chce być ubezpieczony w ZUS, czy w KRUS. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 października 2015 r.

Co jest finansowane z Funduszu Pracy

Fundusz Pracy ma na celu finansowanie świadczeń przysługujących bezrobotnym oraz programów na rzecz przeciwdziałania bezrobociu. Ze środków Funduszu Pracy finansowane są m.in. koszty wynagrodzeń wypłacanych młodocianym, koszty szkolenia pracowników, bezrobotnych i innych uprawnionych osób, kursy i studia podyplomowe realizowane z inicja­tywy pracodawcy lub za jego zgodą.

Dług w ubezpieczeniach społecznych

Płatnik składek staje się dłużnikiem wobec ZUS w przypadku nieopłacenia składek w terminie lub opłacenia ich w niepełnej wysokości. Zadłużenie powstaje również w przypadku nadpłaty świadczenia z ubezpieczenia społecznego, tj. zasił­ku, renty lub emerytury.

Protest przedsiębiorczych matek ws. nowych przepisów

W środę, tj. 2 września przed kancelarią premiera protestowały matki prowadzące działalność gospodarczą, które czują się pokrzywdzone nowymi przepisami dot. opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe. Kobiety domagały się wydłużenia vacatio legis ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa o 12 miesięcy lub wykreślenia z niej art. 22 ust. 3, tak by prawo nie działało wstecz. Jakie są wyniki rozmów?

ZUS ostrzega przed firmami proponującymi szkolenia

ZUS ostrzega przed firmami, które proponują szkolenia i pomoc w pisaniu wniosków o dofinansowanie inwestycji poprawiających bezpieczeństwo w pracy. Bezpłatną pomoc i konsultacje w tym zakresie, oferują specjaliści z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS rozesłał informacje o stanie konta ubezpieczonego

ZUS poinformował o zakończeniu wysyłki ponad 20 mln "Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS". Z informacji można się dowiedzieć o tym, ile jest odłożonych i zwaloryzowanych składek.

Centrum Aktywności Cyfrowej - nowe usługi online

Centrum Aktywności Cyfrowej ma ułatwić dostęp do około 140 usług urzędowych. Dzięki temu wiele spraw będzie można załatwić online, np. uzyskać dowód osobisty, zaświadczenia z różnych urzędów, potwierdzić stan ubezpieczenia społecznego, wysokość emerytury.

Bezpłatne szkolenia z funduszy unijnych

Startuje ogólnopolski cykl bezpłatnych szkoleń z funduszy unijnych. Dotyczy możliwości wykorzystania funduszy europejskich w latach 2014-2020. Szkolenia będą trwały do końca września tego roku.

Prozdrowotne działania w banku Credit Agricole

Bank Credit Agricole skupia się na wdrażaniu prozdrowotnych rozwiązań dla pracowników. W ramach polityki prozdrowotnej podejmowane są takie działania jak: badania okresowe, dofinansowanie do kart sportowych, dofinansowanie do okularów, zapewnienie prywatnej opieki medycznej, przeprowadzanie specjalistycznych szkoleń, wprowadzenie udogodnień dla rowerzystów, montaż defibrylatorów.

Zawód rzecznika patentowego - zarobki

Raport o zawodzie rzecznika patentowego pozwala na stwierdzenie, że ich liczba w Polsce stopniowo się zmniejsza. Na czym polega zawód rzecznika patentowego i ile wynoszą zarobki?

Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia

Osobom, które przekroczyły 50. rok życia trudno przebić się na rynku pracy. Nie tylko mają liczną konkurencję w postaci młodych, ale i muszą zmagać się z wieloma uprzedzeniami pracodawców. Jak więc mogą oni zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy? Dużą rolę pomocniczą odgrywają różnego rodzaju szkolenia.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji - efekty w 2013 i 2014 r.

Prawie 30 tys. pracowników skorzystało z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji w 2013 i 2014 r. EFG pomógł w znalezieniu nowej pracy łącznie 26 610 pracownikom zwolnionym w wyniku kryzysu gospodarczego i skutków globalizacji.

Uwaga na fałszywe e-maile od ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę na fałszywe e-maile dotyczące błędów w rozliczeniach składkowych. Jeśli przedsiębiorca nie zdecydował się na kontakt z opiekunem klienta ZUS, nie otrzyma żadnych e-maili.

Nowe przepisy dot. opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorców

Nowe przepisy dotyczące opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorców spotkały się z protestem przedsiębiorczych matek. Nowelizacja czeka na podpis prezydenta.

PO WER 2014-2020 na Śląsku

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) ma na celu wsparcie ludzi młodych na rynku pracy. Na Śląsku na realizację programu przeznacza się około 201 mln euro. Należy zaznaczyć, że w województwie śląskim bez pracy pozostawało prawie 25 tys. osób do 24. roku życia, a pomiędzy 25. a 34. rokiem życia - było ich ok. 50 tys.

Rynek pracy - branża IT w 2015 r.

Rynek pracy w branży IT w 2015 r. wciąż cechuje niedobór kandydatów do pracy. Kilkadziesiąt absolwentów kierunków informatycznych przybywających każdego roku nie wystarcza. Postępujący rozwój technologiczny sprawia, że firmy wciąż potrzebują zatrudniać pracowników z wysokimi kwalifikacjami.

Wybór odpowiedniej sali na szkolenie

Wybór odpowiedniej sali na przeprowadzenie szkolenia może okazać się bardzo trudny. Najwięcej problemów i wątpliwości mają osoby, które nie posiadają doświadczenia w wynajmie sal konferencyjnych. Na co należy zwrócić uwagę przy poszukiwaniu idealnego pomieszczenia?

Pierwsze tygodnie pomocy dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem

Minęły pierwsze tygodnie pomocy dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem. Dzięki wsparciu utrzymano ponad 330 miejsc pracy.

Rozwój zawodowy

Rozwój zawodowy jest niezwykle ważny dla każdego człowieka. Pozwala na odczuwanie satysfakcji z pracy i otwiera ścieżki kariery. Jak należy dbać o rozwój zawodowy?

Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r.

Płatnicy składek mają obowiązek przekazywania corocznej informacji o wysokości odprowadzonych składek ZUS za poprzedni rok do 28 lutego każdego roku. W 2015 r. 28 lutego wypada w sobotę, w związku z tym ostateczny termin wypełnienia obowiązku płatnika przypada na 2 marca.

Kto wypłaca zasiłek chorobowy?

Podmiot zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego ustalany jest, biorąc pod uwagę liczbę ubezpieczonych w przedsiębiorstwie. Stan ubezpieczonych w dniu 30 listopada rzutuje na to, kto będzie przez cały kolejny rok kalendarzowy wypłacał zasiłki bez możliwości zmiany.

Zmiany dla płatników składek w 2015 roku

Dnia 1 stycznia 2015 r. weszły w życie ułatwienia dla płatników składek. Jakie obowiązki zostały zniesione ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej?

Składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r.

Ile będą wynosiły składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 roku? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy od 1 lutego

Z dniem 1 lutego 2015 r. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Dotyczy wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli na wprowadzeniu rosyjskiego embarga,

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu finansowym w związku z rosyjskim embargiem

Dnia 28 stycznia 2015 r. prezydent podpisał ustawę o wsparciu finansowym dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z nałożeniem rosyjskiego embarga. Wsparcie przewiduje dopłaty do wynagrodzeń i szkoleń pracowników oraz opłacanie składek ZUS.

Cel Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Krajowy Fundusz Szkoleniowy ma na celu poprawę jakości zasobów pracy w Polsce oraz lepsze ich dostosowanie do wymogów zmieniającego się rynku pracy.

Szkolenia i opieka medyczna dla pracowników

Szkolenia i opieka medyczna dla pracowników to najpopularniejsze benefity stosowane przez pracodawców w Polsce.

Które szkolenie wybrać?

Szkolenia zdecydowanie wpływają na rozwój każdego człowieka. Często wiążą się jednak z niemałymi wydatkami. Które szkolenie wybrać, aby przeznaczone na nie pieniądze przyniosły korzyść?

Umorzenie zaległych składek ZUS tylko do 15 stycznia 2015 r.

Płatnicy lub ich spadkobiercy, którzy chcieliby skorzystać z abolicji składkowej, muszą złożyć wniosek o umorzenie zaległych składek najpóźniej 15 stycznia 2015 r. Chodzi o zaległości za okres od stycznia 1999 r. do lutego 2009 r. Termin jest ostateczny i nie będzie możliwości jego przywrócenia. Wniosek może być złożony w jednostce terenowej ZUS lub nadany w placówce pocztowej. W tym drugim przypadku decyduje data stempla pocztowego.

Umowy zlecenia oskładkowane od 1 stycznia 2016 r.

Sprawa oskładkowania umów zleceń została ostatecznie przesądzona. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Zmiana zasad oskładkowania środków finansowanych z ZFRON

Od 1 stycznia 2015 r. zmieniły się zasady dotyczące wyłączenia z podstawy wymiaru składek środków finansowanych z ZFRON. Na czym polega zmiana?

Zasady finansowania składek zdrowotnych rolników do końca 2016 r.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 - 2014. Ma ona na celu przedłużenie obowiązywania ustawy do 31 grudnia 2016 r.

Ułatwienia dla płatników składek od 1 stycznia 2015 r.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. zostaną wprowadzone nowe ułatwienia dla płatników składek. Na czym będą polegały?

Pomoc dla pracodawców w latach 2015-2016 przyjęta przez Sejm

Posłowie podczas 83 posiedzenia Sejmu przyjęli nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Wiąże się to z przyznaniem pracodawcom pomocy finansowej na wynagrodzenia, szkolenia i składki ubezpieczeniowe pracowników w latach 2015-2016. Pracę nad nowelizacją ustawy podejmie teraz Senat.

Pomoc finansowa dla pracodawców od 1 lutego 2015 r.

W celu ochrony miejsc pracy przewidziano pomoc finansową dla firm, które tracą na wprowadzeniu rosyjskiego embargo. Przeznaczy się na ten cel 500 mln zł. Ustawa wejdzie w życie 1 lutego 2015 roku. Z jakich form pomocy pracodawcy będą mogli korzystać do końca 2016 roku?

REKLAMA