reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Dokumenty > Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpie­czenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest wydawane na wniosek płatnika składek przez oddział ZUS właściwy dla miejsca prowadzenia działalności.

Definicja podstawowa

Dokument (zwykle urzędowy) wydawany na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie, potwierdza­jący określony stan faktyczny lub prawny.

W wynagrodzeniach

  1. Pracodawca wydaje zaświadczenie określają­ce wysokość utraconego wynagrodzenia pra­cownika za czas zwolnień od pracy m.in. w celu stawienia się pracownika przed organem właś­ciwym w sprawach powszechnego obowiązku obrony, organem administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądem, w prokura­turze, na policji. Pracodawca jest również zobo­wiązany zwolnić od pracy pracownika wezwa­nego w charakterze świadka w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez Najwyższą Izbę Kontroli i pracownika powołanego do udziału w tym postępowaniu w charakterze specjalisty, a także z powodu działalności pra­cownika w służbach ratowniczych. Zaświadczenie określające wysokość utracone­go wynagrodzenia pracodawca wydaje w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas tego zwolnienia.
  2. Pracodawca ma obowiązek potwierdzać zatrud­nienie i zarobki pracownika także na zaświad­czeniach nieobowiązujących w danym zakładzie (np. bankowych), a przedkładanych do wypełnie­nia przez pracownika.

W ubezpieczeniach

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpie­czenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest wydawane na wniosek płatnika składek.

Nie ma żadnej granicznej kwoty minimalnej, która, stanowiąc zadłużenie, uzasadniałaby wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu skła­dek.

Płatnik składek korzystający z ulg (np. z odrocze­nia płatności lub zawarcia układu ratalnego) może, na wniosek, otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, jeżeli wykonuje w termi­nie postanowienia podpisanej umowy w sprawie ulgi. W zaświadczeniu jest podawane potwierdze­nie faktu korzystania z ulgi.

Dołącz do nas na Facebooku

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama