REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia

Szkolenia 24 h
internetowy serwis szkoleń
Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia. / Fot. Fotolia
Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osobom, które przekroczyły 50. rok życia trudno przebić się na rynku pracy. Nie tylko mają liczną konkurencję w postaci młodych, ale i muszą zmagać się z wieloma uprzedzeniami pracodawców. Jak więc mogą oni zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy? Dużą rolę pomocniczą odgrywają różnego rodzaju szkolenia.

Korzyści z zatrudnienia osób 50+

Na temat osób 50+ funkcjonuje kilka niesprawiedliwych stereotypów szczególnie wśród właścicieli polskich firm. Zarzuca się im, że są mniej wydajni od młodszych pracowników, nie potrafią przystosować się do zmian, mają problemy z obsługą komputera, czy zbyt często korzystają ze zwolnienia chorobowego.

REKLAMA

Autopromocja

Są to jednak niepotwierdzone i krzywdzące opinie, gdyż każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że zatrudnienie pracownika 50+ jest dobrym rozwiązaniem. Największym ich atutem jest bogate doświadczenie życiowe i zawodowe, dzięki któremu nie tylko potrafią radzić sobie z wieloma stresującymi sytuacjami, ale i dopasują się do specyfiki każdej firmy. Wieloletnia współpraca z różnymi ludźmi, na różnych szczeblach sprawia, że są to cierpliwe, opanowane i sprawdzone w bojach osoby. Dla pracodawców równie ważna jest dyspozycyjność, a większość z osób po 50-tce ma już przecież dorosłe potomstwo.

Pracodawca w przypadku zatrudnienia osoby po 50-tce może liczyć na to, że nie będzie ona rozglądała się za nowym etatem, jak często ma to miejsce w przypadku młodych. Istotnym „bonusem” dla pracodawcy jest też możliwość skorzystania z ulg i wsparcia finansowego. Jeśli zdecyduje się na zatrudnienie pracownika, który przekroczył 50. rok życia, przez 12 miesięcy będzie zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy. Pracodawcy zatrudniający osoby w wieku 45 lat i więcej mogą skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie szkoleń swoim pracownikom. Innym ciekawym dodatkiem jest możliwość doposażenia stanowiska z urzędu pracy.

Rekomendowany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Szkolenia dla osób 50+

Mimo tych zalet, osoby 50+ wcale nie mają łatwo na rynku pracy. Warto więc pomóc sobie i zainwestować w szkolenie, na które rekruter z pewnością zwróci uwagę. Inwestycja w konkretne szkolenie zawodowe, dopasowane do naszego doświadczenia i kompetencji przyniesie najszybsze efekty. W tym przypadku należy uwzględnić nie tylko indywidualne predyspozycje, ale i specyfikę lokalnego rynku pracy. Jeśli ktoś szuka pracy w handlu, jak najbardziej powinien skorzystać ze szkoleń typu „skuteczna sprzedaż”, „profesjonalna obsługa trudnego klienta” czy „skuteczna rozmowa telefoniczna”. Osobom, które pracowały w księgowości można polecić z kolei aktualne szkolenia związane z podatkami, fakturowaniem czy rachunkowością. Ci, którzy swoją przyszłość wiążą z opieką nad dziećmi lub emerytami również znajdą ciekawe oferty na rynku szkoleniowym. Konkretne kwalifikacje potwierdzone aktualnymi certyfikatami, wspierane doświadczeniem mogą okazać się kluczowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Szkolenia komputerowe

Warto potraktować osobno szkolenia komputerowe, które chyba są najczęściej wybierane przez starsze osoby. Dla młodszych poruszanie się po Internecie, obsługa poczty elektronicznej, programów biurowych czy graficznych jest naturalne, ale komuś kto nie używa na co dzień komputera, trudno odnaleźć się w gąszczu plików i folderów. Jeśli więc celujemy w pracę biurową, gdzie często wymagana jest podstawowa znajomość obsługi komputera, kurs będzie koniecznością.

Warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno, by się szkolić! Wykwalifikowany pracownik zawsze będzie potrzebny i ceniony, niezależnie od wieku.

Korzyści dla pracodawcy za zatrudnienie bezrobotnego 50+

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA