REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia

Szkolenia 24 h
internetowy serwis szkoleń
Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia. / Fot. Fotolia
Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osobom, które przekroczyły 50. rok życia trudno przebić się na rynku pracy. Nie tylko mają liczną konkurencję w postaci młodych, ale i muszą zmagać się z wieloma uprzedzeniami pracodawców. Jak więc mogą oni zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy? Dużą rolę pomocniczą odgrywają różnego rodzaju szkolenia.

Korzyści z zatrudnienia osób 50+

Na temat osób 50+ funkcjonuje kilka niesprawiedliwych stereotypów szczególnie wśród właścicieli polskich firm. Zarzuca się im, że są mniej wydajni od młodszych pracowników, nie potrafią przystosować się do zmian, mają problemy z obsługą komputera, czy zbyt często korzystają ze zwolnienia chorobowego.

Autopromocja

Są to jednak niepotwierdzone i krzywdzące opinie, gdyż każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że zatrudnienie pracownika 50+ jest dobrym rozwiązaniem. Największym ich atutem jest bogate doświadczenie życiowe i zawodowe, dzięki któremu nie tylko potrafią radzić sobie z wieloma stresującymi sytuacjami, ale i dopasują się do specyfiki każdej firmy. Wieloletnia współpraca z różnymi ludźmi, na różnych szczeblach sprawia, że są to cierpliwe, opanowane i sprawdzone w bojach osoby. Dla pracodawców równie ważna jest dyspozycyjność, a większość z osób po 50-tce ma już przecież dorosłe potomstwo.

Pracodawca w przypadku zatrudnienia osoby po 50-tce może liczyć na to, że nie będzie ona rozglądała się za nowym etatem, jak często ma to miejsce w przypadku młodych. Istotnym „bonusem” dla pracodawcy jest też możliwość skorzystania z ulg i wsparcia finansowego. Jeśli zdecyduje się na zatrudnienie pracownika, który przekroczył 50. rok życia, przez 12 miesięcy będzie zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy. Pracodawcy zatrudniający osoby w wieku 45 lat i więcej mogą skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie szkoleń swoim pracownikom. Innym ciekawym dodatkiem jest możliwość doposażenia stanowiska z urzędu pracy.

Rekomendowany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Szkolenia dla osób 50+

Mimo tych zalet, osoby 50+ wcale nie mają łatwo na rynku pracy. Warto więc pomóc sobie i zainwestować w szkolenie, na które rekruter z pewnością zwróci uwagę. Inwestycja w konkretne szkolenie zawodowe, dopasowane do naszego doświadczenia i kompetencji przyniesie najszybsze efekty. W tym przypadku należy uwzględnić nie tylko indywidualne predyspozycje, ale i specyfikę lokalnego rynku pracy. Jeśli ktoś szuka pracy w handlu, jak najbardziej powinien skorzystać ze szkoleń typu „skuteczna sprzedaż”, „profesjonalna obsługa trudnego klienta” czy „skuteczna rozmowa telefoniczna”. Osobom, które pracowały w księgowości można polecić z kolei aktualne szkolenia związane z podatkami, fakturowaniem czy rachunkowością. Ci, którzy swoją przyszłość wiążą z opieką nad dziećmi lub emerytami również znajdą ciekawe oferty na rynku szkoleniowym. Konkretne kwalifikacje potwierdzone aktualnymi certyfikatami, wspierane doświadczeniem mogą okazać się kluczowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Szkolenia komputerowe

Warto potraktować osobno szkolenia komputerowe, które chyba są najczęściej wybierane przez starsze osoby. Dla młodszych poruszanie się po Internecie, obsługa poczty elektronicznej, programów biurowych czy graficznych jest naturalne, ale komuś kto nie używa na co dzień komputera, trudno odnaleźć się w gąszczu plików i folderów. Jeśli więc celujemy w pracę biurową, gdzie często wymagana jest podstawowa znajomość obsługi komputera, kurs będzie koniecznością.

Warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno, by się szkolić! Wykwalifikowany pracownik zawsze będzie potrzebny i ceniony, niezależnie od wieku.

Korzyści dla pracodawcy za zatrudnienie bezrobotnego 50+

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  REKLAMA

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  REKLAMA