reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia

Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia

Osobom, które przekroczyły 50. rok życia trudno przebić się na rynku pracy. Nie tylko mają liczną konkurencję w postaci młodych, ale i muszą zmagać się z wieloma uprzedzeniami pracodawców. Jak więc mogą oni zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy? Dużą rolę pomocniczą odgrywają różnego rodzaju szkolenia.

Korzyści z zatrudnienia osób 50+

Na temat osób 50+ funkcjonuje kilka niesprawiedliwych stereotypów szczególnie wśród właścicieli polskich firm. Zarzuca się im, że są mniej wydajni od młodszych pracowników, nie potrafią przystosować się do zmian, mają problemy z obsługą komputera, czy zbyt często korzystają ze zwolnienia chorobowego.

Są to jednak niepotwierdzone i krzywdzące opinie, gdyż każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że zatrudnienie pracownika 50+ jest dobrym rozwiązaniem. Największym ich atutem jest bogate doświadczenie życiowe i zawodowe, dzięki któremu nie tylko potrafią radzić sobie z wieloma stresującymi sytuacjami, ale i dopasują się do specyfiki każdej firmy. Wieloletnia współpraca z różnymi ludźmi, na różnych szczeblach sprawia, że są to cierpliwe, opanowane i sprawdzone w bojach osoby. Dla pracodawców równie ważna jest dyspozycyjność, a większość z osób po 50-tce ma już przecież dorosłe potomstwo.

Pracodawca w przypadku zatrudnienia osoby po 50-tce może liczyć na to, że nie będzie ona rozglądała się za nowym etatem, jak często ma to miejsce w przypadku młodych. Istotnym „bonusem” dla pracodawcy jest też możliwość skorzystania z ulg i wsparcia finansowego. Jeśli zdecyduje się na zatrudnienie pracownika, który przekroczył 50. rok życia, przez 12 miesięcy będzie zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy. Pracodawcy zatrudniający osoby w wieku 45 lat i więcej mogą skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie szkoleń swoim pracownikom. Innym ciekawym dodatkiem jest możliwość doposażenia stanowiska z urzędu pracy.

Rekomendowany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Szkolenia dla osób 50+

Mimo tych zalet, osoby 50+ wcale nie mają łatwo na rynku pracy. Warto więc pomóc sobie i zainwestować w szkolenie, na które rekruter z pewnością zwróci uwagę. Inwestycja w konkretne szkolenie zawodowe, dopasowane do naszego doświadczenia i kompetencji przyniesie najszybsze efekty. W tym przypadku należy uwzględnić nie tylko indywidualne predyspozycje, ale i specyfikę lokalnego rynku pracy. Jeśli ktoś szuka pracy w handlu, jak najbardziej powinien skorzystać ze szkoleń typu „skuteczna sprzedaż”, „profesjonalna obsługa trudnego klienta” czy „skuteczna rozmowa telefoniczna”. Osobom, które pracowały w księgowości można polecić z kolei aktualne szkolenia związane z podatkami, fakturowaniem czy rachunkowością. Ci, którzy swoją przyszłość wiążą z opieką nad dziećmi lub emerytami również znajdą ciekawe oferty na rynku szkoleniowym. Konkretne kwalifikacje potwierdzone aktualnymi certyfikatami, wspierane doświadczeniem mogą okazać się kluczowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Szkolenia komputerowe

Warto potraktować osobno szkolenia komputerowe, które chyba są najczęściej wybierane przez starsze osoby. Dla młodszych poruszanie się po Internecie, obsługa poczty elektronicznej, programów biurowych czy graficznych jest naturalne, ale komuś kto nie używa na co dzień komputera, trudno odnaleźć się w gąszczu plików i folderów. Jeśli więc celujemy w pracę biurową, gdzie często wymagana jest podstawowa znajomość obsługi komputera, kurs będzie koniecznością.

Warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno, by się szkolić! Wykwalifikowany pracownik zawsze będzie potrzebny i ceniony, niezależnie od wieku.

Korzyści dla pracodawcy za zatrudnienie bezrobotnego 50+

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zdjęcia

Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia. / Fot. Fotolia
Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia. / Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama