REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia

Szkolenia 24 h
internetowy serwis szkoleń
Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia. / Fot. Fotolia
Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osobom, które przekroczyły 50. rok życia trudno przebić się na rynku pracy. Nie tylko mają liczną konkurencję w postaci młodych, ale i muszą zmagać się z wieloma uprzedzeniami pracodawców. Jak więc mogą oni zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy? Dużą rolę pomocniczą odgrywają różnego rodzaju szkolenia.

Korzyści z zatrudnienia osób 50+

Na temat osób 50+ funkcjonuje kilka niesprawiedliwych stereotypów szczególnie wśród właścicieli polskich firm. Zarzuca się im, że są mniej wydajni od młodszych pracowników, nie potrafią przystosować się do zmian, mają problemy z obsługą komputera, czy zbyt często korzystają ze zwolnienia chorobowego.

REKLAMA

Autopromocja

Są to jednak niepotwierdzone i krzywdzące opinie, gdyż każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że zatrudnienie pracownika 50+ jest dobrym rozwiązaniem. Największym ich atutem jest bogate doświadczenie życiowe i zawodowe, dzięki któremu nie tylko potrafią radzić sobie z wieloma stresującymi sytuacjami, ale i dopasują się do specyfiki każdej firmy. Wieloletnia współpraca z różnymi ludźmi, na różnych szczeblach sprawia, że są to cierpliwe, opanowane i sprawdzone w bojach osoby. Dla pracodawców równie ważna jest dyspozycyjność, a większość z osób po 50-tce ma już przecież dorosłe potomstwo.

Pracodawca w przypadku zatrudnienia osoby po 50-tce może liczyć na to, że nie będzie ona rozglądała się za nowym etatem, jak często ma to miejsce w przypadku młodych. Istotnym „bonusem” dla pracodawcy jest też możliwość skorzystania z ulg i wsparcia finansowego. Jeśli zdecyduje się na zatrudnienie pracownika, który przekroczył 50. rok życia, przez 12 miesięcy będzie zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy. Pracodawcy zatrudniający osoby w wieku 45 lat i więcej mogą skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie szkoleń swoim pracownikom. Innym ciekawym dodatkiem jest możliwość doposażenia stanowiska z urzędu pracy.

Rekomendowany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Szkolenia dla osób 50+

Mimo tych zalet, osoby 50+ wcale nie mają łatwo na rynku pracy. Warto więc pomóc sobie i zainwestować w szkolenie, na które rekruter z pewnością zwróci uwagę. Inwestycja w konkretne szkolenie zawodowe, dopasowane do naszego doświadczenia i kompetencji przyniesie najszybsze efekty. W tym przypadku należy uwzględnić nie tylko indywidualne predyspozycje, ale i specyfikę lokalnego rynku pracy. Jeśli ktoś szuka pracy w handlu, jak najbardziej powinien skorzystać ze szkoleń typu „skuteczna sprzedaż”, „profesjonalna obsługa trudnego klienta” czy „skuteczna rozmowa telefoniczna”. Osobom, które pracowały w księgowości można polecić z kolei aktualne szkolenia związane z podatkami, fakturowaniem czy rachunkowością. Ci, którzy swoją przyszłość wiążą z opieką nad dziećmi lub emerytami również znajdą ciekawe oferty na rynku szkoleniowym. Konkretne kwalifikacje potwierdzone aktualnymi certyfikatami, wspierane doświadczeniem mogą okazać się kluczowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Szkolenia komputerowe

Warto potraktować osobno szkolenia komputerowe, które chyba są najczęściej wybierane przez starsze osoby. Dla młodszych poruszanie się po Internecie, obsługa poczty elektronicznej, programów biurowych czy graficznych jest naturalne, ale komuś kto nie używa na co dzień komputera, trudno odnaleźć się w gąszczu plików i folderów. Jeśli więc celujemy w pracę biurową, gdzie często wymagana jest podstawowa znajomość obsługi komputera, kurs będzie koniecznością.

Warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno, by się szkolić! Wykwalifikowany pracownik zawsze będzie potrzebny i ceniony, niezależnie od wieku.

Korzyści dla pracodawcy za zatrudnienie bezrobotnego 50+

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

REKLAMA

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

REKLAMA