REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd pracy, Odszkodowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Roszczenia za niewydanie świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Jeżeli na skutek niewydania lub błędów w świadectwie pracy były pracownik poniósł szkodę w postaci niemożności podjęcia nowego zatrudnienia, może dochodzić przed sądem nie tylko sprostowania świadectwa, ale również odszkodowania.

Minimalne wynagrodzenie 2016 r. - wpływ na świadczenia pracownicze

Wynagrodzenie minimalne w 2016 r. wyniesie 1850 zł. Podwyżka płacy minimalnej spowoduje wzrost m.in. należności pracowniczych, które są od niej uzależnione, np. dodatku za pracę w porze nocnej, odprawy z tytułu zwolnień grupowych, odszkodowania za mobbing czy wynagrodzenia dla praktykanta. Ponadto minimalna wysokość wynagrodzenia ma wpływ na podstawę wymiaru składek w 2016 r.

Przedwstępna umowa o pracę - roszczenia

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają regulacji stosowania przedwstępnej umowy o pracę. W tym zakresie prawo pracy odsyła bezpośrednio do kodeksu cywilnego.

Likwidacja stanowiska pracy - przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Likwidacja stanowiska pracy jest przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. W przypadku braku wystarczającego powodu uzasadniającego wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, pracodawcy często sięgają po „likwidację stanowiska” jako furtkę do rozstania się z pracownikiem.

Zwiększenie ochrony osób na "śmieciówkach" - apel RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do premier Ewy Kopacz o zwiększenie ochrony osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (tzw. śmieciówkach). RPO wskazał, że chodzi m.in. o prawo do odpoczynku, urlop, czy poddanie sporów rozstrzygnięciom sądów pracy.

Na czym polega mobbing w miejscu pracy?

Mobbing oznacza działania lub zachowania doty­czące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na jego uporczywym i długo­trwałym nękaniu bądź zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu: poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współ­pracowników (art. 943 § 2 k.p.). Pracodawca powinien przeciwdziałać mobbingowi w pracy.

Umowa o zakazie konkurencji w prawie pracy

Jako działalność konkurencyjną można wskazać działalność pracownika naruszającą lub zagrażają­cą interesom pracodawcy. Pracownicy w umowie o zakazie konkurencji zarówno na czas trwania umowy o pracę, jak i po jej zakończeniu mogą zostać zobowiąza­ni do powstrzymania się od działalności kon­kurencyjnej wobec pracodawcy.

Dyskryminacja w pracy - definicja

Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest zakaz wszelkiej dyskryminacji. Zabroniona jest dyskryminacja w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależ­ność związkową, pochodzenie etniczne, wyzna­nie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Umowa o zakazie konkurencji w Kodeksie pracy

Umowa o zakazie konkurencji przewidziana jest w Kodeksie pracy. Może obowiązywać w czasie trwania stosunku pracy i już po rozwiązaniu umowy o pracę. Zawsze musi zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Ile powinno wynosić odszkodowanie dla byłego pracownika w ramach rekompensaty za zakaz podejmowania działalności konkurencyjnej? Co mu grozi w przypadku złamania zakazu?

Odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu - uchwała SN

Sąd Najwyższy wydał uchwałę, zgodnie z którą art. 477[9] § 3[1] k.p.c. stosuje się w sprawie o jednorazowe odszkodowanie przysługujące ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Jednostronne rozwiązanie przez pracodawcę umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Jeśli w umowie o zakazie konkurencji nie przewidziano możliwości jednostronnego jej rozwiązania, pracodawca, pomimo zwolnienia z obowiązku świadczenia, zobowiązany jest wpłacać odszkodowanie do końca trwania tej umowy.

Umowa o zakazie konkurencji - zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia zobowiązuje pracodawcę do wypłaty odszkodowania z tytułu powstrzymywania się przez pracownika od działalności konkurencyjnej. Jak pracodawca może zwolnić się od obowiązku wypłaty odszkodowania?

Odszkodowanie funkcjonariuszy w razie wypadku lub choroby - nowe przepisy

Z dniem 1 lipca 2014 r. weszły w życie nowe przepisy regulujące systemowo odszkodowania przysługujące funkcjonariuszom w razie wypadku lub choroby zawodowej pozostających w związku ze służbą. Jakie zmiany zostały wprowadzone?

W jakim czasie pracodawca musi wydać, a w jakim sprostować świadectwo pracy

Pracodawca w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy ma obowiązek pracodawca niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. W przypadku, kiedy w świadectwie pojawiły się błędy pracodawca musi sprostować świadectwo.

Koszty postępowania przed sądem pracy

Wniesienie pozwu do sądu pracy, jak zresztą wniesienie pozwu w każdej innej sprawie, wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów sądowych. W prawie pracy kwestie te są jednak uregulowane nieco odmiennie, niż w przypadku choćby spraw cywilnych.

Odmowa przywrócenia pracownika do pracy (art. 48)

Wskutek odwołania pracownika od niezgodnego z prawem rozwiązania umowy, sąd może orzec o jego przywróceniu do pracy. Jednakże samo orzeczenie sądu nie powoduje, że dochodzi automatycznie do nawiązania na nowo przerwanego stosunku pracy.

Przywrócenie do pracy w wyniku orzeczenia sądu (art. 47)

Przywrócony do pracy prawomocnym orzeczeniem sądu pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy tylko pod warunkiem przystąpienia do niej.

Rozstrzygnięcia sądu w przypadku nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę (art. 45)

Zgodnie z art. 45 Kodeksu pracy pracownik, który uważa, że wypowiedzenie mu umowy o pracę na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu tych umów, może domagać się przed sądem pracy orzeczenia o bezskuteczności wypowiedzenia.

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę (art. 44)

Przepis artykułu 44 Kodeksu pracy daje pracownikowi prawo wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy.

Roszczenia pracownika w razie nieuzasadnionego rozwiązania umowy bez wypowiedzenia

Pracodawca może rozwiązać pracownikiem umowę w trybie natychmiastowym tylko w ściśle określonych sytuacjach. W razie nieuzasadnionego rozwiązania musi się liczyć z negatywnymi konsekwencjami.

Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę

Pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy, w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Prawo pracownika do sądu (art. 242)

Pracownik może dochodzić swych roszczeń ze stosunku pracy na drodze sądowej. Przed skierowaniem sprawy na drogę sądową pracownik może żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą.

Rozstrzygnięcie sprawy

Rozstrzygając sprawę merytorycznie sąd może albo oddalić powództwo albo je uwzględnić. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. W tym jednak wypadku sąd może na kilka sposobów rozstrzygnąć sprawę.

Kiedy sąd odrzuci odwołanie?

W postępowaniu z zakresu ubezpieczeń społecznych sąd może wydać kilka rodzajów orzeczeń. Warto o tym pamiętać.

Jakie są różnice w postępowaniu?

Postępowanie w sprawach z ubezpieczeń społecznych rządzą się swoimi prawami. W takim procesie obowiązują odrobinę inne reguły niż w „zwykłym” postępowaniu cywilnym.

Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można się odwołać do sądu. Sąd powszechny, a nie administracyjny, rozpatruje takie skargi.

Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych

Kodeks postępowania cywilnego wymienia jakie sprawy uważane są za sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych. Tylko do tych wyliczonych enumeratywnie spraw stosuje się przepisy odrębne z art. 477(8)-477(15).

Kto może być pełnomocnikiem w sprawach z ZUS?

Kodeks postępowania cywilnego wprowadza pewne ograniczenia co do tego kto może być pełnomocnikiem przed sadem cywilnym. W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych katalog tych osób jest rozszerzony.

Organizacje społeczne i inspektorzy pracy

W sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych mogą brać udział zarówno organizacje społeczne jak i inspektorzy pracy.

Skład sądu w sprawie ubezpieczeń społecznych

Jeżeli skład sądu jest sprzeczny z przepisami ustawy albo jeżeli w wydawaniu wyroku brał udział sędzia wyłączony w mocy ustawy to postępowanie takie jest nieważne.

Właściwość sądu w sprawach ubezpieczeniowych

Z decyzjami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie zawsze musimy się zgadzać. Ustawodawca daje nam w tym wypadku prawo do odwołania od decyzji.

REKLAMA