reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Spory z ZUS > Jakie są różnice w postępowaniu?

Jakie są różnice w postępowaniu?

Postępowanie w sprawach z ubezpieczeń społecznych rządzą się swoimi prawami. W takim procesie obowiązują odrobinę inne reguły niż w „zwykłym” postępowaniu cywilnym.

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia postępowanie w sprawach dotyczących ubezpieczeń społecznych. Mamy w tym wypadku do czynienia z postępowaniem odrębnym. Warto zatem zapoznać się z przepisami dotyczącymi tego rodzaju procesów.

Procedura cywilna

Odwołania od decyzji ZUS rozpatrywane są przez sądy powszechne. Właściwe są w tym wypadku wydziały pracy i ubezpieczeń społecznych. Jednakże do postępowań w sprawach ubezpieczeń społecznych stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego. W tym akcie prawnym należy szukać informacji dotyczących zasad na jakich będzie przebiegał proces.

Zobacz: Kiedy sąd odrzuci odwołanie?

Odrębności

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia postępowania w sprawach w zakresu ubezpieczeń społecznych od innych postępowań. Poświęca mu zwłaszcza art. 477 (8) - 477 (16) ale również wiele innych przepisów. To w tych artykułach należy szukać odpowiedzi na większość pytań związanych z odrębnościami w postępowaniu sądowym.

Wszczęcie

Jedną z podstawowych różnic widać przy wszczynaniu postępowania. Otóż co do zasady postępowanie wszczyna się przez złożenie w sądzie pozwu. W sprawach dotyczących ubezpieczeń społecznych zasadniczo postępowanie wszczyna się na skutek wniesienia odwołania do organu rentowego.

Osoba niezadowolona z decyzji ZUS może się od niej odwołać w tym celu musi złożyć odpowiednie pismo do ZUS-u. To ZUS wysyła odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Wcześniej może jednak samemu uwzględnić odwołanie i wydać decyzję zmieniającą.

Oczywiście strona może wnieść sprawę od razu do sądu. Wtedy sąd wzywa organ rentowy do wydania akt sprawy i sam wszczyna postępowanie.

Nie wszystko na piśmie

W polskim postępowaniu sądowym mamy do czynienia z zasadą pisemności. Wszystkie wnioski składane są do sądu na piśmie. Tak jest z pozwem, pismami wyjaśniającymi, sprzeciwami, zarzutami. W omawianym tu postępowaniu zasada ta doznaje ograniczenia. Otóż odwołanie od decyzji organu rentowego można wnieść na piśmie oraz ustnie do protokołu.

Takie ustne odwołanie można złożyć zarówno przed sądem jak i przed organem rentowym. W zależności od drogi jaką wnosimy odwołanie.

Zobacz serwis: Formularze ZUS

Strony

Stronami w postępowaniach tego typu są ubezpieczony, inna osoba, której praw i obowiązków dotyczy zaskarżona decyzja, organ rentowy i zainteresowany.

Przy czym zainteresowanym jest ten, czyje prawa lub obowiązki zależą od rozstrzygnięcia sprawy.
Jeżeli osoba taka nie została wezwana do udziału w sprawie przed organem rentowym, sąd wezwie ją do udziału w postępowaniu bądź z urzędu, bądź na jej wniosek lub na wniosek jednej ze stron.

W „klasycznym” postępowaniu cywilnym bierze udział tylko powód i pozwany.

Ugoda

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych nie można zawrzeć ugody.

Podsumowanie

W postępowaniach z zakresu ubezpieczeń społecznych występuje wiele różnic. Dotyczą one:

  • wnoszenia spraw do sądu,
  • zawierania ugody,
  • zasady pisemności.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poszczególne postępowania w sprawach ubezpieczeniowcyh różnią się od siebie.
Poszczególne postępowania w sprawach ubezpieczeniowcyh różnią się od siebie.

Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama