REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są różnice w postępowaniu?

Łukasz Matys
Poszczególne postępowania w sprawach ubezpieczeniowcyh różnią się od siebie.
Poszczególne postępowania w sprawach ubezpieczeniowcyh różnią się od siebie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie w sprawach z ubezpieczeń społecznych rządzą się swoimi prawami. W takim procesie obowiązują odrobinę inne reguły niż w „zwykłym” postępowaniu cywilnym.

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia postępowanie w sprawach dotyczących ubezpieczeń społecznych. Mamy w tym wypadku do czynienia z postępowaniem odrębnym. Warto zatem zapoznać się z przepisami dotyczącymi tego rodzaju procesów.

REKLAMA

Autopromocja

Procedura cywilna

Odwołania od decyzji ZUS rozpatrywane są przez sądy powszechne. Właściwe są w tym wypadku wydziały pracy i ubezpieczeń społecznych. Jednakże do postępowań w sprawach ubezpieczeń społecznych stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego. W tym akcie prawnym należy szukać informacji dotyczących zasad na jakich będzie przebiegał proces.

Zobacz: Kiedy sąd odrzuci odwołanie?

Odrębności

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia postępowania w sprawach w zakresu ubezpieczeń społecznych od innych postępowań. Poświęca mu zwłaszcza art. 477 (8) - 477 (16) ale również wiele innych przepisów. To w tych artykułach należy szukać odpowiedzi na większość pytań związanych z odrębnościami w postępowaniu sądowym.

Wszczęcie

Jedną z podstawowych różnic widać przy wszczynaniu postępowania. Otóż co do zasady postępowanie wszczyna się przez złożenie w sądzie pozwu. W sprawach dotyczących ubezpieczeń społecznych zasadniczo postępowanie wszczyna się na skutek wniesienia odwołania do organu rentowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba niezadowolona z decyzji ZUS może się od niej odwołać w tym celu musi złożyć odpowiednie pismo do ZUS-u. To ZUS wysyła odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Wcześniej może jednak samemu uwzględnić odwołanie i wydać decyzję zmieniającą.

Oczywiście strona może wnieść sprawę od razu do sądu. Wtedy sąd wzywa organ rentowy do wydania akt sprawy i sam wszczyna postępowanie.

Nie wszystko na piśmie

W polskim postępowaniu sądowym mamy do czynienia z zasadą pisemności. Wszystkie wnioski składane są do sądu na piśmie. Tak jest z pozwem, pismami wyjaśniającymi, sprzeciwami, zarzutami. W omawianym tu postępowaniu zasada ta doznaje ograniczenia. Otóż odwołanie od decyzji organu rentowego można wnieść na piśmie oraz ustnie do protokołu.

Takie ustne odwołanie można złożyć zarówno przed sądem jak i przed organem rentowym. W zależności od drogi jaką wnosimy odwołanie.

Zobacz serwis: Formularze ZUS

Strony

Stronami w postępowaniach tego typu są ubezpieczony, inna osoba, której praw i obowiązków dotyczy zaskarżona decyzja, organ rentowy i zainteresowany.

Przy czym zainteresowanym jest ten, czyje prawa lub obowiązki zależą od rozstrzygnięcia sprawy.
Jeżeli osoba taka nie została wezwana do udziału w sprawie przed organem rentowym, sąd wezwie ją do udziału w postępowaniu bądź z urzędu, bądź na jej wniosek lub na wniosek jednej ze stron.

W „klasycznym” postępowaniu cywilnym bierze udział tylko powód i pozwany.

Ugoda

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych nie można zawrzeć ugody.

Podsumowanie

W postępowaniach z zakresu ubezpieczeń społecznych występuje wiele różnic. Dotyczą one:

  • wnoszenia spraw do sądu,
  • zawierania ugody,
  • zasady pisemności.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA