Kategorie

Jakie są różnice w postępowaniu?

Łukasz Matys
Poszczególne postępowania w sprawach ubezpieczeniowcyh różnią się od siebie.
Poszczególne postępowania w sprawach ubezpieczeniowcyh różnią się od siebie.
inforCMS
Postępowanie w sprawach z ubezpieczeń społecznych rządzą się swoimi prawami. W takim procesie obowiązują odrobinę inne reguły niż w „zwykłym” postępowaniu cywilnym.

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia postępowanie w sprawach dotyczących ubezpieczeń społecznych. Mamy w tym wypadku do czynienia z postępowaniem odrębnym. Warto zatem zapoznać się z przepisami dotyczącymi tego rodzaju procesów.

Procedura cywilna

Odwołania od decyzji ZUS rozpatrywane są przez sądy powszechne. Właściwe są w tym wypadku wydziały pracy i ubezpieczeń społecznych. Jednakże do postępowań w sprawach ubezpieczeń społecznych stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego. W tym akcie prawnym należy szukać informacji dotyczących zasad na jakich będzie przebiegał proces.

Zobacz: Kiedy sąd odrzuci odwołanie?

Odrębności

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia postępowania w sprawach w zakresu ubezpieczeń społecznych od innych postępowań. Poświęca mu zwłaszcza art. 477 (8) - 477 (16) ale również wiele innych przepisów. To w tych artykułach należy szukać odpowiedzi na większość pytań związanych z odrębnościami w postępowaniu sądowym.

Wszczęcie

Reklama

Jedną z podstawowych różnic widać przy wszczynaniu postępowania. Otóż co do zasady postępowanie wszczyna się przez złożenie w sądzie pozwu. W sprawach dotyczących ubezpieczeń społecznych zasadniczo postępowanie wszczyna się na skutek wniesienia odwołania do organu rentowego.

Osoba niezadowolona z decyzji ZUS może się od niej odwołać w tym celu musi złożyć odpowiednie pismo do ZUS-u. To ZUS wysyła odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Wcześniej może jednak samemu uwzględnić odwołanie i wydać decyzję zmieniającą.

Oczywiście strona może wnieść sprawę od razu do sądu. Wtedy sąd wzywa organ rentowy do wydania akt sprawy i sam wszczyna postępowanie.

Nie wszystko na piśmie

W polskim postępowaniu sądowym mamy do czynienia z zasadą pisemności. Wszystkie wnioski składane są do sądu na piśmie. Tak jest z pozwem, pismami wyjaśniającymi, sprzeciwami, zarzutami. W omawianym tu postępowaniu zasada ta doznaje ograniczenia. Otóż odwołanie od decyzji organu rentowego można wnieść na piśmie oraz ustnie do protokołu.

Takie ustne odwołanie można złożyć zarówno przed sądem jak i przed organem rentowym. W zależności od drogi jaką wnosimy odwołanie.

Zobacz serwis: Formularze ZUS

Strony

Stronami w postępowaniach tego typu są ubezpieczony, inna osoba, której praw i obowiązków dotyczy zaskarżona decyzja, organ rentowy i zainteresowany.

Przy czym zainteresowanym jest ten, czyje prawa lub obowiązki zależą od rozstrzygnięcia sprawy.
Jeżeli osoba taka nie została wezwana do udziału w sprawie przed organem rentowym, sąd wezwie ją do udziału w postępowaniu bądź z urzędu, bądź na jej wniosek lub na wniosek jednej ze stron.

W „klasycznym” postępowaniu cywilnym bierze udział tylko powód i pozwany.

Ugoda

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych nie można zawrzeć ugody.

Podsumowanie

W postępowaniach z zakresu ubezpieczeń społecznych występuje wiele różnic. Dotyczą one:

 • wnoszenia spraw do sądu,
 • zawierania ugody,
 • zasady pisemności.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?