REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są różnice w postępowaniu?

Łukasz Matys
Poszczególne postępowania w sprawach ubezpieczeniowcyh różnią się od siebie.
Poszczególne postępowania w sprawach ubezpieczeniowcyh różnią się od siebie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie w sprawach z ubezpieczeń społecznych rządzą się swoimi prawami. W takim procesie obowiązują odrobinę inne reguły niż w „zwykłym” postępowaniu cywilnym.

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia postępowanie w sprawach dotyczących ubezpieczeń społecznych. Mamy w tym wypadku do czynienia z postępowaniem odrębnym. Warto zatem zapoznać się z przepisami dotyczącymi tego rodzaju procesów.

Autopromocja

Procedura cywilna

Odwołania od decyzji ZUS rozpatrywane są przez sądy powszechne. Właściwe są w tym wypadku wydziały pracy i ubezpieczeń społecznych. Jednakże do postępowań w sprawach ubezpieczeń społecznych stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego. W tym akcie prawnym należy szukać informacji dotyczących zasad na jakich będzie przebiegał proces.

Zobacz: Kiedy sąd odrzuci odwołanie?

Odrębności

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia postępowania w sprawach w zakresu ubezpieczeń społecznych od innych postępowań. Poświęca mu zwłaszcza art. 477 (8) - 477 (16) ale również wiele innych przepisów. To w tych artykułach należy szukać odpowiedzi na większość pytań związanych z odrębnościami w postępowaniu sądowym.

Wszczęcie

Jedną z podstawowych różnic widać przy wszczynaniu postępowania. Otóż co do zasady postępowanie wszczyna się przez złożenie w sądzie pozwu. W sprawach dotyczących ubezpieczeń społecznych zasadniczo postępowanie wszczyna się na skutek wniesienia odwołania do organu rentowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba niezadowolona z decyzji ZUS może się od niej odwołać w tym celu musi złożyć odpowiednie pismo do ZUS-u. To ZUS wysyła odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Wcześniej może jednak samemu uwzględnić odwołanie i wydać decyzję zmieniającą.

Oczywiście strona może wnieść sprawę od razu do sądu. Wtedy sąd wzywa organ rentowy do wydania akt sprawy i sam wszczyna postępowanie.

Nie wszystko na piśmie

W polskim postępowaniu sądowym mamy do czynienia z zasadą pisemności. Wszystkie wnioski składane są do sądu na piśmie. Tak jest z pozwem, pismami wyjaśniającymi, sprzeciwami, zarzutami. W omawianym tu postępowaniu zasada ta doznaje ograniczenia. Otóż odwołanie od decyzji organu rentowego można wnieść na piśmie oraz ustnie do protokołu.

Takie ustne odwołanie można złożyć zarówno przed sądem jak i przed organem rentowym. W zależności od drogi jaką wnosimy odwołanie.

Zobacz serwis: Formularze ZUS

Strony

Stronami w postępowaniach tego typu są ubezpieczony, inna osoba, której praw i obowiązków dotyczy zaskarżona decyzja, organ rentowy i zainteresowany.

Przy czym zainteresowanym jest ten, czyje prawa lub obowiązki zależą od rozstrzygnięcia sprawy.
Jeżeli osoba taka nie została wezwana do udziału w sprawie przed organem rentowym, sąd wezwie ją do udziału w postępowaniu bądź z urzędu, bądź na jej wniosek lub na wniosek jednej ze stron.

W „klasycznym” postępowaniu cywilnym bierze udział tylko powód i pozwany.

Ugoda

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych nie można zawrzeć ugody.

Podsumowanie

W postępowaniach z zakresu ubezpieczeń społecznych występuje wiele różnic. Dotyczą one:

 • wnoszenia spraw do sądu,
 • zawierania ugody,
 • zasady pisemności.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA