Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę (art. 44)
REKLAMA
REKLAMA
Prawo wniesienia odwołania (wytoczenia powództwa) od decyzji pracodawcy wypowiadającej umowę o pracę dotyczy wypowiedzenia każdej umowy podlegającej wypowiedzeniu i przysługuje każdemu pracownikowi, który uważa, że wypowiedzenie umowy o pracę zostało dokonane z naruszeniem prawa lub jest nieuzasadnione w przypadku umowy na czas nie określony.
REKLAMA
Art. 44 wskazuje ponadto na konkretny sąd, do którego pracownik może wnieść takie powództwo. A zatem spory o roszczenia ze stosunku pracy rozstrzygają:
- sądy pracy - stanowiące odrębne jednostki organizacyjne sądów rejonowych oraz
- sądy pracy i ubezpieczeń społecznych - stanowiące odrębne jednostki organizacyjne sądów okręgowych.
Zobacz: Wypowiedzenie warunków pracy i płacy pracownikowi w okresie ochronnym (art. 43)
Powództwo może zostać wniesione przed sąd właściwości ogólnej pozwanego, bądź przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę, żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę, natomiast żądanie nawiązania umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy.
Zobacz serwis: BHP
Podstawa prawna: art. 44 Kodeksu pracy, dział XII Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat