reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Świadectwo pracy > W jakim czasie pracodawca musi wydać, a w jakim sprostować świadectwo pracy

W jakim czasie pracodawca musi wydać, a w jakim sprostować świadectwo pracy

Pracodawca w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy ma obowiązek pracodawca niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. W przypadku, kiedy w świadectwie pojawiły się błędy pracodawca musi sprostować świadectwo.

7 dni na wydanie świadectwa pracy

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Co więcej wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawca. Tylko w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy, pracodawca nie ma obowiązku wydawania świadectwa pracy. Może to uczynić tylko na wniosek pracownika.

Polecamy nowe artykuły:

Świadectwo pracy po przywróceniu do pracy

Czy trzeba skorygować świadectwo pracy z błędami ortograficznymi?

Nie zawsze udaje się wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu rozwiązania stosunku pracy. Co w takiej sytuacji? W przypadku, gdy wydanie świadectwa w dniu rozwiązania umowy o pracę nie jest możliwe, pracodawca ma obowiązek, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy, przesyłać świadectwo pracy pracownikowi lub osobie upoważnionej do odbioru za pośrednictwem poczty albo doręcza go w inny sposób. Doręczenie świadectwa pracy powinno nastąpić na adres pracownika podany w aktach osobowych.

Termin siedmiodniowy wydania świadectwa pracy liczy się w dniach kalendarzowych.

Co się dzieje, kiedy pracodawca nie wyda świadectwa pracy w terminie? W takiej sytuacji pracownik może po pierwsze domagać się wydania świadectwa pracy od pracodawcy nakazem sądu pracy. Po drugie pracownik może dochodzić od pracodawcy naprawienia wyrządzonej w związku z tym szkody. Odszkodowanie takiej sytuacji przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż sześć tygodni.

Wydanie świadectwa pracy

Odszkodowanie w razie niewydania świadectwa pracy

 3 dni na sprostowanie świadectwa pracy

Pracownik może w ciągu 7 dni od dnia otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem o jego sprostowanie, jeśli w świadectwie znajdują się błędy. Pracodawca ma obowiązek w ciągu 7 dni zbadania wniosku oraz zawiadomienia pracownika na piśmie o podjętej przez siebie decyzji. W razie uznania przez pracodawcę, że w świadectwie pracy znajdują się błędy, pracodawca zamiast zawiadomienia o podjętej decyzji ma obowiązek niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy.

Czy pracownik może domagać się sprostowania świadectwa pracy, jeśli pracodawca nie uwzględnił jego wniosku? Tak. Pracownika w ciągu 7 dni ma prawo wystąpić do sądu pracy z pozwem o sprostowanie świadectwa pracy. Jeśli sąd uwzględni żądanie pracownika, pracodawca ma obowiązek wydać nowe świadectwo pracy niezwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od zgłoszenia przez pracownika takiego żądania.

Sprostowanie świadectwa pracy

Porozmawiaj na FORUM

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu wydania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282 z późn. zm.)
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 29.09.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownik może w ciągu 7 dni od dnia otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem o jego sprostowanie. /fot. Fotolia
Pracownik może w ciągu 7 dni od dnia otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem o jego sprostowanie. /fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama