reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Spory z ZUS > Kiedy sąd odrzuci odwołanie?

Kiedy sąd odrzuci odwołanie?

W postępowaniu z zakresu ubezpieczeń społecznych sąd może wydać kilka rodzajów orzeczeń. Warto o tym pamiętać.

Postępowania w polskim wymiarze sprawiedliwości kończą się najczęściej wydaniem wyroku. W wyroku sąd albo uwzględnia żądanie pozwu albo żądanie pozwu oddala. Sąd może także odrzucić powództwo (odwołanie). Z tym ostatnim będziemy mieli do czynienia, gdy z przyczyn formalnych nie można rozpatrzyć powództwa.

Przekroczenie terminów

Sąd odrzuca odwołanie wniesione po upływie terminu przewidzianego przepisami prawa. Termin na wniesienie odwołania wynosi 1 miesiąc. Nie zawsze jednak sąd będzie musiał odrzucić odwołanie wniesione po terminie. Nie musi tego czynić gdy przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się.

Zobacz: Rozstrzygnięcie sprawy

Orzeczenie lekarza orzecznika

Sąd odrzuca również odwołanie w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, a podstawę do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, jeżeli osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od tego orzeczenia do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odwołanie jest oparte wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia.

Jeżeli odwołanie opiera się także na zarzucie nierozpatrzenia wniesionym po terminie sprzeciwu od tego orzeczenia, a wniesienie sprzeciwu po terminie nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby zainteresowanej, sąd uchyla decyzję, przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania organowi rentowemu i umarza postępowanie. W takim przypadku organ rentowy kieruje sprzeciw do rozpatrzenia do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Podsumowanie

Kodeks postępowania cywilnego podaje dwie dodatkowe przesłanki umożliwiające sądowi odrzucenie pozwu. Warto jednak wiedzieć, że odrzucenie może również nastąpić na podstawie ogólnych przesłanek. Ogólne przesłanki wymienia art. 199 k.p.c. i zalicza do nich między innymi sytuację gdy sprawa w innym postępowaniu została już prawomocnie rozstrzygnięta lub gdy powód nie ma zdolności procesowej a w jego imieniu nie dział przedstawiciel ustawowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd odrzuca odwołanie wniesione po upływie terminu przewidzianego przepisami prawa.
Sąd odrzuca odwołanie wniesione po upływie terminu przewidzianego przepisami prawa.

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama